Avalon » Publicystyka » Artykuł

Reakcja Atomowa #38 - Avengers #672Avengers #672 
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Jesus Saiz

Marvel na dobre ruszył z inicjatywą Legacy, która w pierwszym tygodniu jej trwania dotknęła także bezprzymiotnikową serię o Avengers. Bohaterowie ci, podobnie jak kilku innych, doczekało się zmiany numeracji, tak więc na okładce znaleźć można numer 672, a nie 12. Nowy etap w życiu drużyny rozpoczynamy od crossovera z serią o przygodach Champions. Dawniej członkowie obu tych drużyn działali wspólnie, jednak wydarzenia z Civil War II kazały młody bohaterom odejść od straszych kolegów i utworzyć własną drużynę, by na swój sposób chronić świat. 

Tutaj muszą jednak zmierzyć się ze wspólnym zagrożeniem, gdy oba składy dowiadują się o asteroidzie, która zagraża życiu wielu mieszkańców jednego z miast, powoli zbliżając się do powierzchni Ziemi. Tak oto widzimy, jak bohaterowie zmuszeni są współpracować, choć nie po myśli wielu z nich, co prowadzi do masy napięć w trakcie akcji. Tajemniczej asterodzie zaczynają towrzyszyć także inne zjawiska, a gdzieś w międzyczasie pada imię High Evolutionary, który najprawdopodobniej będzie głównym przeciwnikiem obu drużyn w tej historii. 

Nie ukrywam, że nie śledziłem obu zaangażowanych w crossover serii, bo Marvel miał dużo innych, ciekawszych tytułów do zaoferowania, a i w Avengers rysunki Del Mundo, choć go uwielbiam, jakoś mi nie pasowały do tej serii. Tym razem jednak jestem mocno zaintrygowany i chciałbym szybciej poznać dalszy ciąg tej historii. Nie tylko dlatego, że Waid ciekawie pisze interakcje między drużynami, ale też przez fakt, iż jestem przekonany, że jest to wstęp do wielkiej historii, jaką będzie "No Surrender", która złączy w jedną wszystkie obecnie wydawane serie o Avengers. Taki ruch ze strony wydawcy mnie szybko do siebie przekonał i stąd chęć poznania jej prologu. 

I własnie osobom, które są równie ciekawe przyszłości Mścicieli, polecam tę historię. Ma ona zamknąć ten okres w życiu bohaterów i liczę, że pod jej koniec młodzi i starzy bohaterowie jakoś się zjednoczą. Waid, choć zdarza mu się napisać pewne niespójności w charakterze postaci względem ich solowych serii, tutaj bardzo dobrze radzi sobie w tworzeniu interakcji między nimi, świetnie wypadają tu głównie młodzi herosi. Waid nieco wykorzystuje Visiona i Falcona, by przedstwić racje Champions i szkoda, że w tej prezentacji nie dało się zachować jakiegoś obiektywizmu. 

Największy zawód spotkał mnie, gdy okazało się, że tak szybko skończyłem lekturę. Tak naprawdę niewiele tu się wydarzyło, choć komiks ten to praktycznie ciągła akcja i walka naszych bohaterów z czasem. Komiks ten to także dobry, przyjazny punkt do rozpoczęcia lektury dla osób, które ostatnio odpuściły sobie przygody tych bohaterów. Dobrze zarysowuje on napięcia między druzynami i całe narastające zagrożenie, z jakim się mierzą. Gdy zaś mowa o rysunkach, Jesus Saiz przyzwyczaił mnie do tworzenia porządnych grafik, które dobrze nadają się do komiksu o bohaterach z głównego nurtu. Tak więc i pod tym względem zeszyt ten plusuje.

Rodzyn

A także wersje z alternatywną okładką: Allred Lenticular Variantz autografem Marka WaidaAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.