Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man: The Gauntlet - Juggernaut & LizardOstatnie zeszyty wchodzące w skład The Gauntlet, to trzy historie: jednoczęściowe The Sting, nieco dłuższe Something Can Stop the Juggernaut i Shed, w którym Spider-Man musi zmierzyć się z Lizardem. Każda z nich stworzona została przez inny zespół tworców, więc nim napiszę coś więcej o całości, parę słów o poszczególnych zeszytach.

Fred van Lente we współpracy z Michaelem Gaydosem, którego polscy fani mogą kojarzyć z serii o przygodach Jessici Jones, stworzyli numer, który podobnie jak opisywany w zeszłym tygodniu zeszyt poświęcony Morbiusowi, to głównie zapychacz. Mamy tu Spider-Mana, który śledząć klienta swojej współlotaktorki, dowiaduje się o jego prawdziwym przestępczym życiu. Przy okazji spotyka Carmillę Black, działającą wtedy pod pseudonimem Scorpion. Brak jednak w historii oryginalnego bohatera o tym pseudonimie, co wyróżnia ją na tle innych powiązanych z Gauntlet, ale też przez to nie ma wiele do zaoferowania. Aututem tego zeszytu są przede wszystkim jego ryunki, Gaydos zdeycodwanie nie zawodzi.  

Something Can Stop Juggernaut już w samym tytule wyjawia nam, czego możemy spodziewać się w środku. W tej trzyczęściowej historii Spider-Man natrafia na nieprzytomne ciało złoczyńcy, dotkliwie poturbowanego przez tajemniczego nowego nosiciela Uni-Power, zmieniąjącej go w nowego Captain Universe. Wykorzystuje on tę moc by zemścić się na Juggernautcie, którego obwinia za zniszczenie jego życia. Mamy tu nawiązanie do klasycznej już historii Nothing can Stop Juggernaut, którą również polscy fani Pająka znają ze starych numerów wydanych przez TM-Semic. Nostalgia jest głównym powodem, dla którego warto przeczytać tę historię, sam Marvel o tym wie dołączając tę starszą historię do wydania zbiorczego. Tam, gdzie scenariusz nie ma wiele do zaoferowania, wybijają się rysunki. Lee Weeks w duecie z Deanem Whitem stworzyli przyjemną oprawę graficzną, która dodaje wartości tej historii.

Czteroczęściowe Shed to powrót Curta Connorsa i Lizarda, który podobnie jak wielu innyych złoczyńców w ramach The Gauntlet przechodzi pewną ewolucje. Mamy tu więc do czynienia z bardziej krwiożerczą, ale przy tym bardziej świadomą swych działań postać. W historii pojawia się również syn Connorsa, którego mogliśmy zobaczyć w wydanym w Polsce przez Dobry Komiks specjalnym numerze Spectacular Spider-Man. Curt Connors to od zawsze tragiczna postać i podoba mi się początkowe podejście do jego rozwoju, choć po jego przemianie oczekiwałem czegoś więcej. Rysunki Chrisa Bachalo pasują do historii, ale są nieco przeładowane, brak im pewnej lekkości. Jest to więc niezły komiks, ale ze straconym potencjałem.  

Końcówka The Gauntlet, to pewna obniżka formy, którą widać było już w poprzedniej mojej recenzji. Historia ze Scorpionem to typowy zapychacz, opowieść o Juggernautcie to dość klasyczny w swej formie komiks, który nie zachwyca, a Shed jakoś za bardzo rozwleczone, bo tak naprawdę niewiele się tam wydarzyło. Brak tu czegoś świeżego, co widać było w historii z Electro, Sandmanem czy Rhino. Tylko rysunki utrzymują się na zdecydownie dobrym poziomie. Mimo to The Gauntlet będę wspominał jako interesujący okres z życia Pająka. Współczuję tylko osobom, które chcą zbierać to w wydaniach zbiorczych, gdyż Marvel mógł zmieścić te komiksy mniejszej ich liczbie, zamiast pięciu wydając cztery, ale zdecydował się to bardziej rozbić. To już detale nie zwiazane z samą treścią, a tę w większości polecam. W wolnej chwili, gdy ma się dostęp do Marvel Unilimted, warto poświęcić dla nich czas. A ja tymczasem zabieram się za pisanie o Grim Hunt, historii, do której The Gauntlet było obszernym prologiem. Czy sprawdzi się jako wielki finał? Zajrzyjcie na naszą stronę już w piątek.


Rodzyn


Amazing Spider-Man - The Gauntlet Book 4 - Juggernaut
scenariusz: Fred Van Lente, Roger Stern
rysunki: Michael Gaydos, Lee Weeks 
liczba stron: 152
zawiera: Amazing Spider-Man #626-629, #229-230

Amazing Spider-Man: The Gauntlet Book 5 - Lizard
scenariusz: Zeb Wells
rysunki: Chris Bachalo
liczba stron: 128
zawiera: Amazing Spider-Man #630-633Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.