Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars - Darth Vader: Koniec Gry


Szkoda, że to nastąpiło, ale seria o przygodach Darth Vadera do scenariusza Kierona Gillena dobiegła końca. W Stanach miało to już miejsce jakiś czas temu, a na jej miejsce weszła solowa seria doktor Aphry, a niewiela później kolejna seria z Mrocznym Lordem, pisana jednak przez Charlesa Soule'a i opowiadająca o jego przygodach po Zemście Sithów, a nie po Nowej Nadziei. W Polsce finał tej sagi nastąpił w wydanym niedawno czwartym w tym roku numerze Star Wars Komiks. Czy było to satysfakjonujące zakończenie? 

Koniec Gry to zwieńczenie wszystkich wątków, jakie przewijały się od początku serii. Darth Vader musiał odbudować zaufanie, jakim darzył go Imperator przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci, przez co dążył do osiągniecia wszelkich stawianych przed nim zadań z maksymalnym efektem. Musi więc zniszczyć każdego, kto stanie mu na drodze lub kto podejrzewa, że ten ma też inne, własne motywy. Z tego powodu na początku tomu staje on chociażby oko w oko z Thanothem, którego poznaliśmy w drugim tomie, jednym z imperialnych śledczych, badającym kilka spraw dotyczących Vadera i Aphry. Jest to interesująca scena, pokazująca inteligencję rozmówcy i jego oddanie Imperium.

Kolejne sceny, to już walka z Cylo, który ma w zanadrzu kilka niezłych broni. Starcie wypada bardzo klasycznie, a sam Cylo jest również w dość w prosty sposób zbudowanym przeciwnikiem. To, co najciekawsze w tym wszystkim, to zachowanie Vadera, pokaz jego umiejętności i siły walki. Od początku Gillen bardzo dobrze pisał Mrocznego Lorda i udaje mu się utrzymać poziom aż do końca. Jak zawsze dobrą lekturą są też sceny z dwoma psychopatycznymi droidami BeeTee i Triple-Zero, których zadaniem było odnalezenie i wyeliminowanie doktor Aphry, jednak w tym wypadku nie wszystko idzie po myśli Vadera. Koniec Gry to świetny punkt kulminacyjny, który zamyka pewien okres w życiu głównego bohatera, stawiając przy tym przed nim i wieloma innymi bohaterami nowe możliwości na przyszłość.

Żałuję, że Gillen przestał pisać przygody Vadera, bo był to najlepszy komiks ze świata Gwiezdnych Wojen od kiedy trafiły one w ręce Marvela. Chociaż tyle, że nie opuścił tego świata całkowicie i kontynuował przygody Aphry w jej solowej serii. Jestem przekonany, że również polski czytelnik będzie miał szansę je poznać, głównie przez fakt iż w pewnym momencie jej losy przecinają się z losami postaci z serii Star Wars, wciąż u nas wydawanej. Dobra wiadomość, jest też taka, że już niedługo Gillen przejmie od Jasona Aarona pisania właśnie tej głównej serii z bohaterami Gwiezdnych Wojen. Obecny scenarzysta nie był zły, stworzył naprawdę wciągające historie, jednak ekscyctująca jest myśl, co wniesie do tego tytułu Kieron Gillen. 

Jestem bardzo zadowolony z tego, iż scenarzyście w tworzeniu tej serii towarzyszył praktycznie cały czas Slavador Larocca. Lubię, gdy grafika w danym tytule jest spójna i tego dostarczył ten artysta, świetnie ukazując tytułową postać, ale i otaczający ją świat. Larroca to rysownik, którego nie doceniałem w jego wcześniejszych pracach, Darth Vader pokazał mi jednak, że wystarczy odpowiedni klimat, by ten artysta pokazał, że świetnie się do czegoś nadaje. Cieszy mnie, że będzie on również współtworzył z Gillenem wkrótce główną serią Star Wars.

Najnowszy numer Star Wars Komiks zawiera bardzo dobre zakończenie wydawanej na jego łamach serii o przygodach Darth Vadera i dla tych, którzy czytali wcześniejsze jej odsłony, jest to lektura obowiązkowa. Jeżeli ktoś nie miał styczności z tą serią, teraz ma szansę nadrobić ją w całości. Porządny scenariusz, klimatyczne rysunki i Vader, jakiego byśmy chcieli widzieć w każdym komiksie, wszystko to złożyło się na komiks, kóry warto polecić.  

Rodzyn

Star Wars Komiks - Darth Vader: Koniec Gry
Autor: Kieron Gillen
Rysunki: Salvador Larroca
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
seria: Star Wars Komiks (#70)
tytuł oryginalny: Darth Vader: End Game
Wydawnictwo: Egmont Polska
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.