Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man: The Gauntlet - Rhino & Mysterio


Ponownie w omawianiu kolejnych rozdziałów The Gauntlet wezmę za wskazówkę zawartość zbiorczych wydań serii z przygodami Spider-Mana. W drugim tomie zawarto trzy historie spod tego szyldu i dodatkowe numery serii Web of Spider-Man, których nie czytałem, gdyż są to originy przeciwników Pająka i nie są bezpośrednio związane z głównym wątkiem. 

Pierwsza historia zatytułowana Rage of the Rhino opowiada o pojawieniu się nowego złoczyńcy chcącego korzystać z tego pseudonimu. Jego celem jest pokonanie Alekseia, byłego Rhino, który zszedł na dobrą drogę, gdy po wyjściu z więzienia poznał kobietę swojego życia. Oksana sprawia, że nie czuje już potrzeby jakiejkowiek walki i chce dla niej być lepszym sobą. Nie uda mu się jednak całkiem uciec od przeszłości i pojawia się na celowniku swojego "następcy". Oprócz głównej historii, którą napisał Joe Kelly a zilustrował Max Fiumara, dostajemy także krótkie ukazanie tego, jak Aleksei poznał Oksanę i co ich do siebie zbliżyło.

Następnie mamy trzyczęściową historię Mysterioso, gdzie zza grobu zaczynają powracać dawni członkowie Maggi, marvelowskiego odpowiednika Mafii. Za tym wszystkim, jak łatwo się domyślić, stoi Mysterio, który w ciekawy sposób rozwinął swoje umiejętności mistyfikacji. W historii pojawia się również wątek ojca Carlie Cooper, nowej przyjaciółki Petera, której ojciec również okazuje się być pełen życia. Dziewczyna musi dowiedzieć się, czy również padła ofiarą machinacji złoczyńcy i czy naprawdę jest takim człowiekiem, jakim go sobie zapamiętała.

Ostatni omawiany dziś numer, to historia Out of Blood, w której Spider-Man z pomocą Black Cat musi odzyskać próbkę swojej krwi będącej w rękach Mister Negative'a. Złoczyńca ten wykorzystuje ją do stworzenia gazu, którym może go zabić, co widać było chociażby we wcześniejszych numerach z udziałem Mysterio. Scenariusz to ponownie dzieło Dana Slotta, rysunkami zajął Michael Lark. Widzimy tu nie tylko kradzież, ale także starcie Pająka z wspomnanym wcześniej złoczyńcą. Całe starcie jest bardzo przyjemne w lekturze, a relacja Black Cat i Spider-Mana to coś co zasługuje na więcej miejsca niż ten jeden numer.  Dodatkowo widzimy także tu rozwój wątku cioci May, której dużo wcześniej został zmieniony charakter przez Mister Negative, przez co jest bardzo niemiła dla wszystkich bliskich. 

Rage of Rhino to ciekawa historia, jednak rozpoczęte tu wątki znajdą swoje zwieńczenie dopiero w kolejnym albumie, więc nie dodstajemy od razu pełnego ładunku emocjonalnego z nią związanego. Tytuł tego tomu jest więc nieco na wyrost, gdyż Rhino nie ma w nim tak wiele, choć to co otrzymaliśmy to świetna historia o resocjalizacji, dająca jakiś ciekawy nowy kierunek dla tej postaci. Po raz pierwszy dane mi było zobaczyć prace Maxa Fiumary i na tyle mi się spodobały, że przyszłości chętnie zapoznam się z jego innymi pracami. Mysterioro zaś to chyba najlepszy graficzny element tego tomu, dzięki rysunkom Marcosa Martina, którego po prostu uwielbiam. Sam Slott jako scenarzysta radzi sobie całkiem dobrze i jestem wciąż zaskoczony tym, jak dobre historie potrafiły wyjść spod jego pióra nim poszedł w nacisk na epickość wydarzeń zamiast relacji bohaterów i historii bardziej przyziemnych. FInałowe Out of Blood to całkiem dobrze skonstruwany zeszyt, w którym Slott rozwija pewne poboczne wątki, pchając je odrobinę do przodu, dostarczając przy tym całkiem dobrej rozrywki w postaci rozmów Pająka i Black Cat i walki tego pierwszego z Mr Negative.

Numery te nie były dla mnie tak dobre jak wcześniejsze historie z Electro i Samndmanem, ale nadal przyjemnie się je czytało. Rhino i Mysterio również zyskali pewien nowy wymiar i na szczęście nie każdy ze złoczyńców przechodzi jakieś ulepszenia, tylko jak w przypadku Alekseia zrezygnował on z życia przestępczego i zaczął prowadzić inne ciekawe życie. W tym wszystkim sam Peter zchodzi jakoś na drugi plan, więc śledzimy tu głównie perypetie Spider-Mana. Polecam te komiksy, bo choć nie są one szczególnie wyjątkowe, to są ciekawą lekturą o Spider-Manie i jego przeciwnkiach. DO tego nie maleje moje zainteresowanie całym Gauntlet i nie mogę doczekać się zwieńczenia tej historii.

Rodzyn

Amazing Spider-Man The Gauntlet Book 2 Rhino & Mysterio
scenariusz: Joe Kelly, Dan Slott
rysunki: Max Fiumara, Marcos Martin, Michael Lark
zawiera: Amazine Spider-Man #617-621, material from Web of Spider-Man #3-4
liczba stron: 160Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.