Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Black Panther: Nation Under Our Feet Book 2 & 3

Wojna domowa w Wakandzie trwa. Jak T'Challa poradzi sobie z nią i jej konsekwencjami? Prezentujemy Wam recenzję dalszego ciągu historii tworzonej przez Ta-Nehisi Coatesa.


W recenzji pierwszego tomu nowej serii o przygodach Black Panther pisałem, że kto po niego sięgnie, będzie musiał nastawić się na dłuższą historię, która domknie się dopiero w trzecim wydaniu zbiorczym. Dlatego też postanowiłem omówić tom drugi i trzeci wspólnie, gdyż rozwijają one i ostatecznie kończą historię "Nation Under Our Feet". Dzięki temu mogę spojrzeć na ten komiks już jako pewną całość i ostatecznie go ocenić, widząc jaki plan na postać ma Ta-Nehisi Coates i jego wybór był dobry. 

Końcówka pierwszego albumu nie zostawiła T'Challi w najlepszej sytuacji, gdyż buntownicy pod wodzą Tetu i Zenzi, często kontrolowani przez tę drugą, wciąż sprawiają problemy żołnierzom Wakandy, dopuszczając się nawet zamachu na swego króla i jego matkę. Dwójka ta wspierana jest finansowo przez Ezekiela Stane'a, który liczy na spore zyski, gdyby udało im się w kraju obalić monarchę. Do tego na terenie państwa działają Midnight Angels pod wodzą Aneke i Ayo, byłych członkiń specjalnych oddziałów Wakandy, które chcą, by w kraju nastąpiły reformy. Sprzeciwiają się prawu, by czynić dobro, ratują wiele kobiet z opresji, a ich ruch rośnie w siłę. 

T'Challa wie, że nie poradzi sobie sam i musi szukać pomocy poza krajem. Początkowo angażuje Manifolda, teleportera i byłego Mściciela, później zaś do pewnej misji na ratunek przybywają Luke Cage, Storm i Misty Knight. Niezbędne wydaje się także dla niego wsparcie jego siostry Shuri. Kobieta znajduje się jednak w śpiączce, Black Panther zrobi więc wszystko, by przywrócić ją do świata żywych. W tym samym czasie dusza Shuri próbuje znaleźć dla siebie sens istnienia i przechodzi pewną przemianę. 

Rozwój wydarzeń pokazuje T'Challi, że jeżeli uda mu się zaprowadzić na nowo porządek w kraju, nie będzie to oznaczało powrotu do dawnego status quo. By wciąż mądrze rządzić i być wzorem dla swego ludu, musi zmierzać w kierunku reformy państwa i wprowadzić w nim demokrację. Rozmowy na temat systemu prowadzi on z Changamire, wykładowcą, przyjacielem jego matki, który już dawno postulował zmiany i jest uznawany przez wielu za duchowego przywódcę rebelii. Choć nie sprzeciwia się on samemu T'Challi, zmusza go do przyszłościowego myślenia, a efekt ich spotkań może zadecydować o losie całej Wakandy. 

Omawiane tu tomy nie odbiegają swym klimatem od tego, co widzieliśmy w tym pierwszym, choć jest tu zdecydowanie więcej akcji - w ostatecznym starciu być może wciąż jednak za mało. To wciąż komiks mocno polityczny, ciekawie podchodzący do tematu społecznego buntu, jego odmian, i do reform systemowych państwa. Opowiedziany jest z wielu perspektyw, czas na przedstawienie swych racji ma tu każda ze stron. Black Panther jako monarcha jest tu postawiony w ciekawej pozycji, gdyż czytelnik z natury mu kibicuje, ale też zaczyna widzieć, że ten nie zawsze ma rację, widzi jakie błędy popełnia, ale też dostrzega, jak sprawnym jest władcą. Ciekawym uzupełnieniem dla politycznej debaty jest duchowa wędrówka Shuri. Wzbogaca to album, ukazując ciekawie kulturę i religię Wakandy. 

W pierwszym tomie mieliśmy do czynienia z rysunkami Briania Stelfreeze'a, tutaj jest on obecny dopiero w tomie trzecim i tworzy kadry równie sprawnie, co początkowo. Chwaliłem jego podejście do stroju głównego bohatera i umiejętność w ukazaniu różnorodności Wakandy, tutaj dostajemy to samo, nawet gdy zastępuje go Chris Sprouse. Cała historia jest więc spójna graficznie, nie zniechęca do lektury, a tylko dobrze ją przedstawia i uzupełnia. 

Miałem wątpliwości co do tego, czy Ta-Nehisi Coates odnajdzie się w roli scenarzysty komiksowego, jednak z perspektywy końca jego pierwszej historii, muszę przyznać, że udało mu się stworzyć opowieść angażującą i wciągającą mocniej niż jest to w przypadku twórców już od lat obecnych w branży. Sprawnie posługuje się on językiem medium komiksowego i nawet momentami obszerne dialogi nie zaburzają odbioru całości. Nie jest to z pewnością coś dla każdego, kogo nie interesują filozoficzne rozważania nad stanem państwa i dylematy monarchy, nie powinien sięgać po ten komiks. 

Przyznam się, że sam w trakcie czytania momentami rozważałem zakończenie przygody z tą serią gdy dobiegnie końca historia "Nation Under Our Feet", jednak w końcu przekonałem się do tego co prezentuje Coates. Sprawnie buduje on fabułę i dobrze wykorzystuje bogatą obsadę, każdej z postaci nadając ciekawy charakter. Scenarzysta zainteresował mnie też tym, co może nastąpić w nowej Wakandzie i spoglądam na dalszy ciąg tego runu z większym optymizmem, niż miało to miejsce po pierwszym tomie. 
Black Panther vol. 2 A Nation Under Our Feet book 2 
scenariusz: Ta-Nehisi Coates 
rysunki: Chris Sprouse 
liczba stron: 144 
zawiera: Black Panther vol. #5-8
cena: $15,99 

Black Panther vol. 3 A Nation Under Our Feet book 3 
scenariusz: Ta-Nehisi Coates 
rysunki: Brian Stelfreeze, Chris Sprouse 
liczba stron: 144 
zawiera: Black Panther (2016) #9-12 
cena: $16,99Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.