Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - All-New Wolverine vol. 1 The Four Sisters

W ubiegłym tygodniu na kinowych ekranach po raz pierwszy pojawiła się Laura Kinney, w komiksach zaś od jakiegoś czasu przyszło jej zmierzyć się z dziedzictwem Logana, przejmując po nim rolę Wolverine'a. Zobaczcie, jak teraz wygląda życie X-23, czytając recenzję pierwszego tomu All-New Wolverine


Gdy pisałem nie tak dawno o miniserii X-Men: Worst X-Man Ever, określiłem na początku mój stosunek do obecnie wydawanych komiksów o mutantach i nie był on zbyt przychylny. Uważam, że w tych postaciach, zwłaszcza w wielu nowych, które pojawiły się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, jest jeszcze spory potencjał i ciekawiej byłoby, gdyby to one znalazły się na pierwszym planie, a nie kolejny rok dawkowane były nam przygody oryginalnej piątki. Gdzieś w tym wszystkim znalazł się jednak jeden tytuł, który z czasem wydał mi się wyróżniać bardziej na tym tle: All-New Wolverine

Po śmierci Logana, to młodej Laurze przyszło zmierzyć się z jego dziedzictwem, choć jak sama zaznacza w pierwszym tomie swoich nowych przygód, jest nie tylko nowym Wolverinem. Nadal ma w sobie dawną X-23, nawet jeżeli wiele się w niej zmieniło na przestrzeni tych lat. Od jakiegoś czasu chociażby nie zabija swoich przeciwników i jest to coś, co będzie starała się przekazać swoim nowym towarzyszkom w tym tomie. 

Od pierwszych stron wpadamy w wir akcji i powoli dowiadujemy się, że odłam organizacji Alchemax stworzył klony X-23, które jakiś czas temu wydostały się na wolność z jednego z ich kompleksów. Laura poznaje dwie wersje wydarzeń i musi zdecydować, komu bardziej ufa. Jej klony nie są bez wad, nie posiadają czynnika regenerującego ani pazurów Laury, jednak nie odczuwają bólu. Te z nich, które przetrwały ucieczkę, to Bellona, Zelda i Gabby. Każda z nich różni się od siebie, ale widać w nich odbicie X-23. Wśród nich najbardziej wyróżnia się ta trzecia, najmłodsza z grupy, która mimo wszystkiego co przeszła, nadal ma w sobie pewną niewinność i stara się podążyć drogą, jaką wyznaczyła grupie Laura. To ona dodaje najwięcej humoru i energii tej serii, staje się dla X-23 tym, kim ona była dla Logana. 

Poza wspomnianymi postaciami, tom ten ma też kilka większych występów gościnnych. Już w pierwszym numerze pojawia się Angel, kolega z drużyny i chłopak Laury, który stara się jej pomóc w jej solowych przygodach. Nie ma on jednak wielkiej roli i widać, że jeżeli chce się poznać lepiej ich relację, trzeba tego szukać gdzie indziej. Poza młodym mutantem, Laura musi prosić o pomoc także Doctora Strange'a i Wasp, gdyż sama nie jest w stanie rozwiązać wszystkie problemy trzech dziewczyn. 

Choć komiks jest odpowiedni dla czytelnika nieznającego wcześniejszych przygód X-23, nie brak tu nawiązań do jej dawnych losów. Mamy tu retrospekcję jej rozmowy z Loganem, która po części wyjaśnia jej aktualne nastawienie do zabijania. Nie brak też innych kadrów, które pokazują, że w życiu nie miała łatwo, że zachowanie trzech klonów nie powinno być niezrozumiałe, gdyż sama przeszła przez coś podobnego. Ostatnie nawiązanie do przeszłości Laury pojawia się już na ostatniej stronie, gdzie powraca ktoś z jej przeszłości i muszę przyznać, że sam nie do końca wiedziałem, kim jest ta osoba. Gdy dowiedziałem się o niej więcej, byłem przekonany, że jeszcze powróci. 

Zaskoczyłem się tym komiksem, bo otrzymałem porządną lekturę, z niegłupią akcją, dobrym humorem i postaciami, których nie da się nie polubić. Również graficznie nie mam mu nic do zarzucenia, David Lopez dobrze spisuje się w swojej roli, szkoda więc, że w kolejnych numerach już go nie uświadczymy. Odpowiedzialny za scenariusz Tom Taylor nie pierwszy raz dostarcza mi takiej właśnie rozrywki i jeżeli ktoś ma ochotę na lżejszy, ale niegłupi komiks, to nowe przygody Laury z pewnością się do tego nadadzą. Daleko mu do Vision czy chociażby Black Widow, ale w swojej kategorii była to dla mnie jedna z lepszych lektur i liczę na to, że kolejne tomy będą równie ciekawe. 


Rodzyn
All-New Wolverine vol. 1 The Four Sisters 
Scenariusz: Tom Taylor 
Rysunek: David Lopez 
Kolory: Nathan Fairbairn 
Liczba stron: 144
Cena: 17,99$ 
Zawiera: All-New Wolverine #1-6 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.