Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: Guardians of the Galaxy

Już na początku maja w polskich kinach zagości długo oczekiwana przez widzów druga część filmu Strażnicy Galaktyki. Jest to dobra okazja, by sięgnąć po wydania zbiorcze o ich przygodach.

Grupa poszukiwaczy kosmicznych przygód, czyli Guardians of the Galaxy na początku swojego istnienia w komiksach Marvela nie miała nic wspólnego z obecnym jej wizerunkiem, czy to znanym z filmowej ekranizacji, czy też obecnie wydawanych komiksów.
Pierwsza wersja drużyny zadebiutowała w roku 1969, a opowiadała o kosmicznych perypetiach grupy bohaterów osadzonych w alternatywnym XXXI wieku. Przez wiele lat zaliczali oni głównie gościnne występy na łamach innych serii. Ich początki znajdziecie w wydaniu zbiorczym zatytułowanym GUARDIANS OF GALAXY PREMIERE HC EARTH SHALL OVERCOMEhttps://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-GALAXY-PREMIERE-HC-EARTH-SHALL-OVERCOME/5574Trzon drużyny na czele ze Star-Lordem zaczął się kształtować dopiero na początku XXI wieku, dokładnie nieco ponad dekadę temu przy okazji wielkiego kosmicznego eventu o nazwie Anihilacja (po więcej informacji o nim odsyłam TUTAJ).
Historia doczekała się kilku różnych wydań zbiorczych m.in. także w języku polskim pt. ANIHILACJA TOM 1 - 


Na fali sukcesu innej historii w postaci kolejnego eventu Anihilation Conquest (więcej info TUTAJ) narodziła się seria pt. Strażnicy Galaktyki tworzona przez Dana Abnetta oraz Andy'ego Lanninga (przez fanów ochrzczonych skrótem DNA). To tutaj w końcu dwójka scenarzystów mogła dać upust swoim talentom i zaprezentować czytelnikom serię pełną humoru i kosmicznych przygód.
To właśnie w tym tytule Peter Quill aka Star-Lord zebrał drużynę składającą się z bohaterów (w skład pierwotnej grupy wchodzili: Rocket Raccoon, Quasar, Adam Warlock, Gamora, Drax oraz Groot), którzy nie tak dawno walczyli u jego boku w starciu m.in. z Falą Anihilacji. Całość opisywanej serii znajdziecie w dwóch wydaniach zbiorczych: GUARDIANS OF THE GALAXY BY ABNETT AND LANNING COMPLETE COLL TP VOL 01 https://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-THE-GALAXY-BY-ABNETT-AND-LANNING-COMPLETE-COLL-TP-VOL-01/31772


oraz GUARDIANS OF THE GALAXY BY ABNETT AND LANNING COMPLETE COLL TP VOL 02 -  https://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-THE-GALAXY-BY-ABNETT-AND-LANNING-COMPLETE-COLL-TP-VOL-02/39206


Kolejną reinkarnacją omawianej w tym newsie drużyna była seria pisana przez Briana Michaela Bendisa – w składzie drużyny pojawił się nawet na kilka numerów Iron Man. Numery tej serii (łącznie było ich 27) możecie nabyć w kilku wariantach np. w oryginalnych wydaniach zbiorczych w miękkiej oprawie np. https://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-GALAXY-TP-VOL-01-COSMIC-AVENGERS/27389 czy też polskim w promocyjnej cenie https://www.atomcomics.pl/pl/p/Guardians-of-the-Galaxy-Straznicy-Galaktyki-Tom-1-Kosmiczni-Avengers/54785 oraz opasłym przypominającym cegłę Omnibusie - https://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-GALAXY-BY-BENDIS-OMNIBUS-HC-VOL-01/72112Po zakończeniu eventu Secret Wars vol. 2 (stworzonego przez Jonathana Hickmana oraz Esada Ribica)  https://www.atomcomics.pl/pl/p/SECRET-WARS-HC/56907, który nieźle zamieszał w całym uniwersum komiksowym Marvela, narodziła się kolejna odsłona opisywanej w tym tekście grupy i ponownie na stołku scenarzysty zasiadł Bendis. Do grupy dołączyli Kitty Pryde oraz Thing. Ta pierwsza jako nowa miłość Star-Lorda, ten drugi jako ktoś poszukujący swojego miejsca w świecie, w tym wypadku w kosmosie - tom o tytule GUARDIANS OF GALAXY PREMIERE HC VOL 01 EMPEROR QUILL  https://www.atomcomics.pl/pl/p/GUARDIANS-OF-GALAXY-PREMIERE-HC-VOL-01-EMPEROR-QUILL/64169 Niedawno seria dobiegła końca - w kwietniu pojawił się ostatni, 19. numer.


Na przestrzeni kilku ostatnich lat pojawiły się także komiksowe spin-offy Strażników Galaktyki, czy to m.in. w postaci przygód Star-Lorda: (LEGENDARY STAR-LORD TP VOL 01 FACE IT I RULE) https://www.atomcomics.pl/pl/p/LEGENDARY-STAR-LORD-TP-VOL-01-FACE-IT-I-RULE/42326,


czy też wspólnych szalonych eskapad w wykonaniu Groota oraz Rocket Raccoona (ROCKET RACCOON AND GROOT TP VOL 01 TRICKS OF THE TRADE)https://www.atomcomics.pl/pl/p/ROCKET-RACCOON-AND-GROOT-TP-VOL-01-TRICKS-OF-THE-TRADE/68801


Słowem podsumowania tekst ten nie wyczerpuje tematu komiksowych perypetii Strażników Galaktyki. Ma tylko za zadanie wskazanie Wam ciekawych lub pierwszych przygód tych kosmicznych obrońców pokoju w galaktyce.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2018 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.