Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Piąty: Nostalgia & Comics

Po zwiedzeniu zabytków i nowych cudów architektury w Birmingham, możecie zajrzeć także do jeszcze jednego zabytku i pomnika (pop)kultury, jednego z najstarszych comic shopów na Wyspach.


Miasto: Birmingham
Sklep: Nostalgia & Comics

Dojazd: Sklep znajduje się pod adresem 14-16 Smallbrook Queensway, kilka minut od stacji Birmingham New Street – ale dokładnie w przeciwnym kierunku, co omawiany w zeszłym tygodniu Forbidden Planet. Najłatwiej byłoby przejść przez połączony z dworcem pasaż handlowy (byleby się nie zgubić) – nieopodal północnego wyjścia można znaleźć plan okolicy, który pomoże w wybraniu odpowiedniej uliczki, w którą skręcić. Przy ulicy Smallbrook Queensway, choć nadal kilka kroków od sklepu, zatrzymują się też autobusy: 16, 16A, 16W, 22,23,24,29, 61, 63, 98, 99, 126, 144, 146 i X64.

  

Sklep i jego zaopatrzenie: Jak już wspominałem, sklep jest jednym z najstarszych w Wielkiej Brytanii, powstał bowiem w 1977 (czyli na rok przed londyńskim Forbidden Planet), i z tego, co wiem, od początku istniał pod tym samym adresem. A w każdym razie znajdował się pod tym samym adresem co najmniej od wczesnych lat dziewięćdziesiątych, sądząc po wiszących pod wysokim sklepieniem gigantycznych plakatach Batman Returns i Terminatora 2.

  

Jak w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie, nowe zeszyty zajmują praktycznie całą jedną ścianę (z wydzieloną półką na artbooki), z drugą przeznaczoną na wydania zbiorcze – podzielone na DC, Marvela i większe wydania typu Omnibus (których znajdziemy tu znacznie więcej, niż w FP), z Vertigo i wydawnictwami trzecimi cieszącymi się własną wnęką. Na półkach tworzących kilka alejek znajdziemy też mangi, gadżety, figurki, koszulki i, z czym jeszcze się chyba nie spotkałem, umieszczone w antyramach niewielkie plakaty (tu prym wiedzie DC).

  

Nad wejściem znajduje się też półpiętro, na którym wystawione są longboxy ze starymi komiksami, które można kupić za śmieszne pieniądze. Starsze komiksy - choć, jak zgaduję, nieco droższe, znajdują się też przy kasie. Przy wejściu natomiast wisi gablotka z białymi krukami i innymi małymi, ale cennymi szpargałami – wśród których najciekawszy bez wątpienia jest oryginalny egzemplarz Fantastic Four #4 – pierwszy "nowożytny" występ Namora. A że CGC oceniło jego jakość na jedynie 1.8, może on być Wasz za okazyjną cenę dwustu osiemdziesięciu funtów.

  

Ceny: Mamy ściągę, choć znowu – w związku z Brexitem pewnie wkrótce przelicznik pójdzie do rewizji. Wydania zbiorcze wiszą w podobnych, jak wszędzie indziej cenach, choć w związku z tym, że jest to sklep z tradycją – a co za tym idzie, pewnymi zasobami starszych tytułów, możecie kupić po cenie "okładkowej" pewne tomy, które gdzie indziej są już niedostępne. Sam znalazłem jeden, szkoda tylko, że już go posiadam.

 

Podsumowanie: Spory, dobrze zaopatrzony i z długą historią, sklep jest obowiązkowym przystankiem dla każdego fana komiksu.

9/10

 

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.