Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #258 - Thor vol. 1 Goddess of Thunder HC/Thor vol. 2 Who Holds the Hammer? HC

lt258a_small.jpgThor vol. 1 The Goddess of Thunder HC
Scenariusz: Jason Aaron 
Rysunki: Russell Dauterman 
Okładka: Matthew Wilson
Zawiera: Thor vol. 4 #1-5 
Liczba stron: 136 
Cena: 24,99 $ 

Thor vol. 2 Who Holds the Hammer? HC
Scenariusz: Jason Aaron, Noelle Stevenson, CM Punk
Rysunki: Russell Dauterman, Jorge Molina, Timothy Truman, Marguerite Sauvage, Rob Guillory
Okładka: Matthew Wilson
Zawiera: Thor vol. 4 #6-8, Thor vol. 4 Annual 
Liczba stron: 136 
Cena: 24,99 $ 

Rodzyn: Wśród tytułów z pierwszej fali Marvel NOW! większość nie była złą lekturą, lecz prezentowała dość przeciętny poziom. Na tym tle od samego początku wyróżniał się Thor: God of Thunder, która to seria rozpoczęła się Sagą o Rzeźniku Bogów, jedną z lepszych historii ostatnich lat w Uniwersum Marvela. Jason Aaron pokazał, że jest idealnym scenarzystą dla przygód Odinsona, a kolejne historie jego autorstwa, choć nie aż tak dobre, trzymały wysoki poziom. Dziwić więc mogło, że po takim sukcesie postanowił on zmienić oblicze pisanego przez siebie tytułu. 

A wszystko to z powodu miniserii Original Sin, za której pisanie Aaron zabrał się w trakcie wydawania Thor: God of Thunder. Miała ona swoje konsekwencje dla całego Uniwersum Marvela, w tym także dla Thora, który utracił w niej swój młot będąc go niegodnym (szczegóły tej sytuacji wciąż nie zostały wyjaśnione). Pozwoliło to na zastąpienie go nową, tajemniczą bohaterką, która okazała się być równie dobra we władaniu młotem, co on. Tym samym zakończył się Thor: God of Thunder, a rozpoczęła Thor, póki co bez żadnego przymiotnika.

lt258b_small.jpgNowa Thor przejmuje od Odinsona nie tylko jego broń i imię, ale także wrogów. W pierwszych dwóch tomach jej przygód powracają Malekith i Dario "Minotaur" Agger, musi ona zmierzyć się także z bandą lodowych olbrzymów. Jej działanie nie spodoba się również samemu Odinowi, który dość niedawno powrócił do Asgardu, doprowadzając tym samym do wielu spięć ze swą żoną, Freyją. Przeciwko nowej bohaterce, co było nieuniknione, stawi się także pierwotny właściciel młota, który przez większą część serii stara się poznać tożsamość swojej następczyni. Jednak jego wysiłek i kolejne spotkania niekoniecznie doprowadzą go do poznania jej sekretu. 

Tożsamość Thor pozostaje tajemnicą przez praktycznie całą historię i dopiero końcówka drugiego tomu nam ją odkrywa (w razie, gdyby ktoś jeszcze o niej nie słyszał i chciał sięgnąć po tą historię, nie będę jej zdradzał). Aaron początkowo świetnie to rozgrywał, jednak im bardziej starał się zwieść czytelnika i swoich bohaterów, tym gorzej ostatecznie to wyszło. Jednak to, co zrobił, nie ma wpływu na to, że bohaterka, która ukrywa się pod maską, jest jak najbardziej godna tytułu gromowładnej. To interesująca postać i powinna jeszcze przez dłuższy czas działać w tej roli. I tak też prawdopodobnie będzie, gdyż Marvel mocno ją promuje, np. uwzględniając ją w składzie flagowego tytułu, jakim będzie All-New All-Different Avengers.

Pierwszej historii z udziałem nowej Thor na pewno nie odebrałbym tak pozytywnie, gdyby nie rysunki Russella Dautermana. Nadają one serii nowy i ciekawy klimat, całkiem inny od tego z plansz Esada Ribica z Thor: God of Thunder, które były bardzo charakterystyczne dla tamtego okresu przygód Odinsona. W duecie z kolorystą, Dauterman tworzy świat bardziej kolorowy, barwy nie są tu aż tak stonowane jak w "GoT" i nie dominuje tu czerń z szarościami. 

Okazuje się, że skierowanie przygód Thora w nowym kierunku było całkiem dobrym pomysłem, który ma spory potencjał. Aaronowi świetnie wychodzi nie tylko dalsze pisanie Odinsona, ale także tworzenie przygód nowej bohaterki. W duecie z Dautermanem prezentuje serię, którą ciekawie się czyta i cieszy mnie, że w niezmienionym składzie będą kontynuować przygody Bogini Gromu w jej nowej serii Mighty Thor, której premiera nastąpi prawdopodobnie pod koniec tego roku. 

4/5

Recenzja oparta jest na 8 zeszytach serii "Thor" vol. 4, drugie wydanie zbiorcze zawiera dodatkowo Annual wydany w roku 2015 nie czytany przez autora tekstu.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.