Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #257 - Supercrooks Premiere HC vol. 1 The Heist

lt257_small.jpgSupercrooks Premiere HC vol. 1 The Heist

Scenariusz: Mark Millar, Nacho Vigalondo
Rysunki: Leinil Francis Yu
Okładka: Leinil Francis Yu
Data wydania: 24.10.2012
Liczba stron: 112
Cena: 19.99$
Zawiera: Supercrooks #1-4

S_O: To może Was zaskoczyć, ale superherosi nie mają wyłączności na kradzieże z włamaniem. Mark Millar w 2012 napisał miniserię, w której to łotrzy dokonują przestępstwa. Ale ofiarą był inny łotr, więc wszystko jest w porządku.

Supercrooks powstało w 2012, czyli wtedy, gdy po Nemesisie Millar zaczął udowadniać, że jednak nadal wie, jak pisać dobre komiksy. Oczywiście, nadal jest to autorski Millar, więc raczej dla "dorosłego" czytelnika, ale odnosi się to głównie do języka i ilości krwi, a nie do niedorzecznych pomysłów nastawionych na shock-value.

Sama historia jest prosta – gdy starusieńki mentor grupki drobnych superłotrów wpada w kłopoty finansowe, jego dawni podopieczni postanawiają zorganizować ostatni wielki skok. Ich celem natomiast – najbardziej przerażający łotr w historii, choć już w stanie spoczynku. Jestem pewien, że znawcy gatunku już zauważyli kilka problemów – jak podejrzewam, motyw "ostatniej akcji" jak i motywacja w postaci "pomocy mentorowi" są najbardziej ogranymi chwytami, jeśli mamy do czynienia z "historią wielkiego skoku". A to dopiero początek – bez większego spoilerowania mogę powiedzieć, że wszelkie banały z tego typu filmów znajdą swoje miejsce w historii – zmyłka, podwójna zmyłka, nieprzewidziane komplikacje, tego typu sprawy – a supermoce zebranego zespołu wyraźnie zostały stworzone w odpowiedzi na wymyślone pułapki i zabezpieczenia, jak to miało miejsce chociażby z gadżetami Jamesa Bonda.

Dla mnie nie jest to jednak większy problem, bo zdecydowałem się patrzeć na to nie jako odtwórczość, lecz jako celebrację tych klisz. Wszystko zależy od podejścia czytelnika.

Co do rysunków – jestem pewien, że Leinil Yu ma tylu fanów, co przeciwników. Jeśli jednak znacie go tylko z Secret Invasion, mogę Was zapewnić, że z innymi inkerem i kolorystą, niż w większości jego starszych prac dla Marvela, jego grafiki są w pewnym stopniu wyraźniejsze i bardziej "soczyste". Warto zerknąć choćby na przykładowe strony, by wyrobić sobie opinię.

Koniec końców – Supercrooks to prosta historyjka o grupie rzezimieszków planujących skok stulenia. W żadnym wypadku odkrywcza, będzie jednak dla fanów tego gatunku przyjemnym czytadłem, wartym trzech skradzionych milionów na pięć.

3/5
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.