Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #219 - Annihilation: Conquest Book Two HC

lt%20219s.jpgAnnihilation: Conquest Book Two HC
Scenariusz: Dan Abnett, Andy Lanning, Javier Grillo-Marxuach
Rysunki: Sean Chen, Brian Denham, Kyle Hotz, Tom Raney, Wellinton Alves
Okładka: Aleksi Briclot
Liczba stron: 344
Cena: 39,99$
Zawiera: Nova vol. 4 #4-7, Annihilation: Conquest - Wraith #1-4, Annihilation: Conquest #1-6

Sc0agar4k: Chociaż do premiery filmu "Guardians of the Galaxy" zostało jeszcze kilka miesięcy, to postanowiłem przybliżyć wszystkim wydarzenie, które doprowadziło do powstania tej drużyny. Dlatego też w najnowszym LT zajmę się oceną Annihilation: Conquest Book Two.

W Annihilation: Conquest Book One poznaliśmy już pierwsze przygody drużyny Star-Lorda. Ten tom przedstawia losy innych postaci. Składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy Novy. Jakiś czas temu opisaliśmy ją wraz z Demo przy okazji jego solowej serii, dlatego przeskoczę od razu do historii skupiającej się na tajemniczej postaci zwanej Wraith.

Wraith należy do Kree. Wcześniej nazywał się Zak-Del. Obecnie żyje w symbiozie z pasożytem Exolon, który żeruje na duszy właściciela. Wyruszył on w poszukiwaniu mordercy swoich rodziców, by trafić na konflikt, który w ogóle go nie interesuje. I choć początkowo nie jest on skłonny do pomocy rebeliantom, to ostatecznie staje po ich stronie i wraz z pomocą kilku innych bohaterów udaremnia użycie przez Phalanx ich sekretnej broni.

Mini seria Wraith ma bardzo mroczny klimat. Dotyczy to zarówno głównego bohatera, jak i samej historii. Javier Grillo-Marxuach i Kyle Hotz odpowiedzialni odpowiednio za scenariusz i rysunki zdecydowali się na wprowadzenie zupełnie nowej postaci. To był bardzo dobry wybór. Pozwoliło na opowiedzenie czegoś oryginalnego i wielu uważa tę mini serię za najlepszą ze wszystkich powiązanych z "Annihilation: Conquest".

Najważniejszym składnikiem tego wydania zbiorczego jest główna historia. Spotykamy w niej większość postaci, których przygody śledziliśmy we wcześniejszych mini seriach: Phyla-Vell, Adam Warlock, Ronan, Wraith, Star-Lord, Nova i wielu innych. Wszystkie pionki zostały już rozstawione, czas więc zacząć rozgrywkę. Ale zaraz, czy poznaliśmy głównego wroga? Przecież ktoś musi tym Phalanx przewodzić.

Jeżeli nie słyszeliście wcześniej nazwisk Abnett i Lanning, to lepiej się głośno nie przyznawajcie. Ci dwaj panowie potrafią pisać porywające i pełne napięcia historie, i taką też zaserwowali nam tutaj. Mamy tutaj kilka grup, które z całych sił próbują znaleźć sposób na przerwanie inwazji i uwolnienie Imperium Kree spod wpływów Phalanx. Kolejne karty zostają systematycznie odkrywane, bohaterowie walczą, poświęcają się, umierają. Oczywiście nie mogło zabraknąć również tego jednego elementu, z którego znani są ci panowie: zaskoczenie ostatnią stroną. Tak, oni wiedzą jak zachęcić czytelnika, by sięgnął po następny numer.

Za szatę graficzną odpowiada Tom Raney, wspomaga go Welllington Alves. Artysta lubi duże panele. Przez większość historii nie znajdziemy ich więcej niż cztery/pięć na stronę. Dzięki temu jego rysunki mogą pochwalić się dużą szczegółowością. Są również bardzo dynamiczne. To akurat nie powinno dziwić, skoro jesteśmy w trakcie wojny. Na pochwałę zasługują również kolory. A Aleksi Briclot stworzył świetne okładki do poszczególnych numerów.

Ponieważ nie piszę o kosmosie Marvela po raz pierwszy, dlatego wiadomym będzie, że ocena nie będzie w pełni obiektywna. Ale to właśnie zasługa takich historii, które powodują, że czytelnik się w nich zakochuje i później to właśnie do nich porównuje następne. A sentyment tym bardziej większy, gdy to właśnie od tego segmentu zaczęło się kolekcjonowanie komiksów. "Annihilation: Conquest" dało nam, oprócz świetnej historii, jeszcze jedną ważną rzecz. Dzięki "Podbojowi" narodzili się Guardians of the Galaxy. A oni... to już zupełnie inna historia.

lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.