Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #217 - Captain America Castaway in Dimension Z HC Book 1&2

lt217b.jpglt217a.jpg
Captain America Castaway in Dimension Z HC vol. 01 Book 1
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: John Romita Jr.
Okładka: John Romita Jr.
Liczba stron: 136
Cena: 24,99$
Zawiera: Captain America vol. 7 #1-5

Captain America Castaway in Dimension Z HC vol. 02 Book 2
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: John Romita Jr.
Okładka: John Romita Jr.
Liczba stron: 136
Cena: 24,99$
Zawiera: Captain America vol. 7 #6-10

Rodzyn: Koniec przygody Brubakera z Captain America nie był równoznaczny z końcem przygód Steve'a Rogersa, choć spora część fanów jego kilkuletniego runu mogła twierdzić inaczej. Senarzysta sprawił, że pisany przez niego ongoing przestał być obojętny dla przeciętnego czytelnika komiksów, a obecność Super Żołnierza w pierwszym szeregu bohaterów nie była jedynie symboliczna. Dlatego też tak trudne było do przyjęcia, że na miejscu Brubakera pojawi się ktoś nowy, zwłaszcza, jeżeli to ktoś taki jak Rick Remender. 

Rick Remender, znany był wówczas głównie ze swej pracy nad bardzo dobrym, choć nierównym "Uncanny X-Force" i uważanym za idiotyczny "Franken-Castle". Uznawano go za artystę nieobliczalnego i niewiadome było, co wyniknie z jego pomysłów. A te, które przedstawił, odwracały o 180 stopni klimat historii z Rogersem w roli głownej. Szpiegowskie opowieści pełne akcji chciał zastąpić sci-fi. Mówiąc konkretniej - Captain America miał trafić do tytułowego Wymiaru Z i będąc odcietym od normalnego świata, przez wiele lat żyć wśród mutantów. Dziwne, ale intrygujące i mogło z tego wyniknąć coś intersującego. 

I tak też myślałem przez cały pierwszy tom, a może i również na początku drugiego. Właśnie gdzieś w połowie tej historii całe moje zainteresowanie przygodami Captaina zniknęło i pojawiła się chęć ucieczki z Wymiaru Z. Może niepotrzebnie, bo to co następuje po tej przygodzie Steve'a Rogersa, nie jest w żadnym stopniu lepsze. Ale o tym pewnie innym razem. Wracając, do Dimension Z - podoba mi się pomysł z wprowadzeniem Zoli jako głównego złego, a także wątek jego dzieci, o których życie chyba tak naprawdę będzie on walczył z Kapitanem. Zarówno młody Ian, który spędza w Wymiarze Z większość swojego dzieciństwa ze Stevem, jak i jego siostra Jet Black, kontrolowana całe swoje życie przez Zolę, będą musieli w końcu wybrać, która ze stron konfliktu jest tą dobrą i której warto pomóc w zrealizowaniu planu. Do gustu nie przypadło mi natomiast poprowadzenie wątku Sharon Carter i to w jakim punkcie ona skończyła. Jeżeli zaś chodzi o Kapitana Amerykę, intersujące wydaje się postawienie go w roli ojca, który zrobi dla dziecka wszystko. Nie mogę oprzeć się jednak wrażeniu, że zmierza to w złym kierunku. Nie jestem pewien, czy Remender odpowiednio wykorzysta w kolejnych historiach przeżycia Kapitana z Dimension Z, a także uczucia mu towarzyszące. 

Za rysunki w obu tomach odpowiedzialny jest John Romita Jr., którego polubiłem dawno temu, gdy przyczytałem "Coming Home"  z Amazing Spider-Man vol. 2 [W Polsce znany m.in. z WKKM jako "Powrót do Domu" - dop. Undercik], a w przekonaniu o jego talencie utwierdził mnie "Daredevil: The Mat Without Fear". Dlatego do każdej lektury z jego rysunkami podchodzę z przyjemnością. W tym przypadku było podobnie, lecz odrobinę się rozczarowałem widząc momentami niedopracowane szkice. Nie mogę mieć natomiast zarzutów wobec kolorów, gdyż z pewnością podciągają ostateczną ocenę rysunków w tych tomach. 

Cała przygoda Captaina w Wymiarze Z jest nierówna, można w niej znaleźć kilka lepszych fragmentów i rozwiązań, ale niestety przeplatają się one z tymi zdecydowanie gorszymi. I dotyczy to zarówno scenariusza jak i rysunków w obu wydaniach zbiorczych. Czy warto więc sięgnąć po tę historię? Jeżeli jest się fanem Brubakera, można się mocno rozczarować tym, w jakim kierunku zmierza teraz Captain America. W innym wypadku na pewno nie jest to zła lektura, lecz jedynie przeciętna. 


lt_35pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.