Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #198 - Wolverine Weapon X vol. 2 - Insane in the Brain TP

lt198.jpgScenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Yanick Paquette
Okładka: Adam Kubert
Data wydania: 24.03.2010
Liczba stron: 120
Cena: 19.99$
Zawiera: Wolverine: Weapon X #6-10

ArtX: Jason Aaron zrobił dla postaci Wolviego wiele dobrego. Potem zrobił wiele złego. Na początku odświeżył Rosomaka takimi opowieściami jak "Get Mystique". W okresie, gdy historia ta ukazała się na amerykańskim rynku, można było odczuć lekki przesyt Loganem. Pojawiał się w wielu tytułach Marvela (tak jakby teraz było inaczej...), a co gorsza scenarzystom brakowało chyba pomysłów na tą postać. Aaron zaserwował nam opowieść świeżą, udowadniając, że w przeszłości Logana można jeszcze pogrzebać i znaleźć coś interesującego.

Po jakimś czasie jego scenariusze i pomysły stały się... hmmm... jak by to właściwie ująć?... powiedzmy: ekstrawaganckie. I jest to (nie)stety Aaron, jakiego znamy obecnie z serii Wolverine and the X-Men oraz nowiuteńkiej Amazing X-Men.
"Insane In the Brain" pochodzi z okresu przejściowego między dwoma Aaronami. Jest już pokręcona i dziwaczna, więc może powodować odruch odrzucenia u czytelników niechętnych udziwnieniom i chwalących sobie bardziej klasyczne podejście do komiksów superhero.

Muszę jednak przyznać, iż jak dla mnie Aaron nie przekracza tu jeszcze linii między tym co akceptowalne a absurdalne. Powiem więcej: "Insane In the Brain" zaintrygowała mnie. Fabuła, mimo iż groteskowa, okazała się do przyjęcia a nawet w dziwny, patologiczny sposób pociągająca. Jest w niej mnóstwo krwi i przemocy, lecz podobał mi się taki mroczny klimat. Ponadto nie sposób odmówić Aaronowi umiejętności opowiadania, co udowadnia sprawnie odsłaniając przed czytelnikami kolejne tajemnice Sanatorium Dunwich. Robi to stopniowo i odpowiednio dozuje informacje. Warto zauważyć też inspirację twórczością Edgara Alana Poe (m.in. kruk w oknie i odwrócenie ról w szpitalu psychiatrycznym).

Do wydania zbiorczego dołączony jest pojedynczy zeszyt ukazujący relacje Logana z kobietami. Fajne dodatkowe czytadło dla rozluźnienia po wcześniejszych emocjach z dowcipnymi dialogami.

Rysunki stworzył Yanick Paquette. Nazwisko znane, pojawiało się już w wielu komiksach Marvela. Jego styl określiłbym jako realistyczny, poprawny i staranny. Nie ma tu może wielkich fajerwerków, ale udało się rysownikowi (wraz z inkerem i kolorystą) stworzyć odpowiedni nastrój grozy i to mnie w pełni satysfakcjonuje.

No dobrze, a jak w ogóle przedstawia się fabuła? Poznajemy pewien osobliwy szpital dla chorych psychicznie, w którym trudno określić, kto jest bardziej niezrównoważony – pacjenci, czy personel. Jeden z leczących się tam mężczyzn, znany jako Pacjent X, cierpi na zanik pamięci. Miewa jedynie przebłyski zdarzeń z przeszłości: podróże na księżyc i z powrotem tu, walka u boku Kapitana Ameryki w czasie Drugiej Wojny Światowej tam, życie wśród rosomaków (a może to były wilki albo jakieś inne zwierzaki?) w kanadyjskiej puszczy i takie tam szczegóły. Na szczęście śpieszy mu z pomocą poczciwy Doktor Rot, który wyleczy każdy mózg. A jeśli mu się nie uda, to przecież zawsze można usunąć chory narząd, nie?

I tyle. Nic więcej nie powiem. Jeśli was zaciekawiłem, to zapraszam na kurację do Dunwich. Mam nadzieję, że wyjdziecie z tego cało. Moja ocena: cztery solidne płaty czołowe.

lt_4pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.