Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #172 - Mini Marvel Ultimate Collection GN-TPB

Mini Marvel Ultimate Collection GN-TPB lt172.jpg
Scenariusz: Chris Giarrusso, Audrey Loeb, Sean McKeever, Marc Sumerak, Paul Tobin
Rysunki: Chris Giarrusso
Okładka: Chris Giarrusso
Data wydania: 05.11.2009
Liczba stron: 216
Cena: 19,99$
Zawiera: przedruki z Giant Size Mini-Marvels: Starring Spidey #1, Spidey and the Mini-Marvels #1,  The Irredeemable Ant-Man #9, Skrulls vs. Power Pack #1-4, Spider-Man and Power Pack #1-4, Spider-Man Family Featuring Spider-Man's Amazing Friends #1

S_O: Na długo przed Super Hero Squad Show, na długo przed "Chibi Spider-Manem" z najnowszej kreskówki, co prawda jakiś czas po X-Babies, ale na długo przed niemowlęcymi wariantami okładek, w Marvelu pracował człowiek imieniem Chris Giarrusso. Jego zadaniem było tworzenie krótkich pasków komiksowych zdobiących strony komiksów poświęcone smęceniu redaktorów – "Bullpen Bits". Opierając się na klasycznych paskach gazetowych, w szczególności "Peanuts", Chris stworzył całe uniwersum wypełnione dziecinnymi wersjami herosów Marvela i za ich pomocą parodiował konwencje i wydarzenia z kart "dorosłych" komiksów. Przez lata koncept ewoluował i rozrósł się do pełnych stron, a nawet pełnoprawnych historii. I choć Chris kilka lat temu odszedł z Marvela, poświęcając się swojemu autorskiemu komiksowi, G-Manowi dla Image, pozostawił po sobie wiele świetnych historyjek, zebranych w tej książeczce.

Tyle historii. Nie zamierzam ukrywać, że uważam Mini Marvels za największe dzieło literatury od czasu Eposu o Gilgameszu, więc ta recenzja nie będzie szczególnie obiektywna. Kreska Chrisa G. jest prosta, ale charakterystyczna i przyjemna dla oka, a projekty postaci z miejsca rozpoznawalne. Pełno tu też sprawiających radość szczególików – jak wygląd Charliego Xaviera, ze znajomym loczkiem na łysej głowie i strojem dziwnie przypominającym mundur Gwiezdnej Floty.

Same historie zaś... Spidey opiekujący się Power Pack w czasie Wojny Domowej, Hulk recytujący haiku podczas World War Hulk, Iron Man prezentujący reszcie drużyny swoje pancerze (przy okazji – jeśli kiedyś zastanawialiście się, czemu w głównym uniwersum nigdy tego nie zrobił, tu znajdziecie odpowiedź), Thor wracający do żywych i odbudowujący Asgard, Wolverine próbujący kupić płatki śniadaniowe... i wiele więcej, a każda opowieść wypełniona jest po brzegi humorem słownym i sytuacyjnym i komentarzami dotyczącymi "głównego" imprintu Marvela, które rozśmieszą do łez tak dzieci, jak i dorosłych.

Jedynym minusem tego wydania jest fakt, że w jego skład wchodzą historyjki o trzech Hulkach stworzone przez Audrey Loeb. Zamiast inteligentnego humoru, nad którym rozpływałem się akapit wyżej, znajdziemy tu tylko do bólu ograny schemat "1) Hulki mają coś zrobić, 2) Hulki robią coś, czego nie powinny, 3) SHENANIGANS!, 4) Niebieski Hulk mówi coś o jedzeniu". A że ich liczba jest nieparzysta, to nie można ich nawet wszystkich wyciąć żyletką.

Jeśli miałbym na siłę szukać innych wad tej książeczki (jest ona wyraźnie mniejsza od typowych wydań zbiorczych), ostrzegłbym jeszcze, że niektóre z dowcipów w paskach poważnie się zestarzały, co przez dwadzieścia z górą lat było właściwie nie do uniknięcia. Pewnie to dlatego są ukryte w środku tomu. Tak, czy inaczej, z wymienionych wyżej powodów nie jestem w stanie wystawić Mini Marvels Ultimate Collection maksymalnej oceny, dając zamiast tego cztery i pół odwróconych w złą stronę Daredevilów na pięć.

lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.