Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #168 - X-Force: Sex And Violence TP

X-Force: Sex And Violence TPcover
Scenariusz: Craig Kyle, Chris Yost, Grant Morrison
Rysunki: Gabriele Dell'Otto, Lenil Yu
Okładka: Gabriele Dell'Otto
Data wydania: 29.06.2011
Liczba stron: 120
Cena: 14,99$
Zawiera: X-Force: Sex And Vilence #1-3 oraz New X-Men Annual 2001

ArtX: Trudno szukać lepszego dowodu na popularność serii X-Force autorstwa Craiga Kyle'a i Chrisa Yosta, niż duża ilość kolejnych komiksów ze słowem "X-Force" w tytule, które zawitały na amerykańskim rynku po jej zakończeniu. Wpierw Uncanny X-Force Ricka Remendera, a obecnie mamy aż dwie serie; jedna opisuje przygody Cable'a i jego grupy, zaś w drugiej występują Storm, Psylocke i spółka, choć żadna z kolejnych inkarnacji X-Force nie dorasta jednak poziomem do serii Yosta i Kyle'a. Przygody oddziału zabójców stworzonego przez Cyclopsa a dowodzonego przez Wolverine'a, cieszyły się tak dużym uznaniem fanów, że Marvel zezwolił scenarzystom na napisanie trzyczęściowej miniserii przedstawiającej przygodę, na którą nie starczyło twórcom miejsca na łamach regularnej serii.
 
Fabuła nie jest skomplikowana: Domino wpada w kłopoty, gdy podczas wykonywania najemniczej misji wyprowadza w pole Gildię Zabójców i The Hand, tym samym narażając się obu tym organizacjom przestępczym. Logan postanawia pomóc jej naprawić ten cały bałagan, a skutkiem takiej decyzji może być jedynie spora mieszanka przemocy i seksu.

Yost i Kyle utrzymują opowieść w tonie, do jakiego zdążyli nas już przyzwyczaić; krew leje się strumieniami, sporą część wydarzeń stanowią brutalne pojedynki z przeróżnymi superłotrami, lecz będąc fanem komiksów akcji nie sposób źle się bawić podczas lektury. Dialogi to mistrzostwo czarnego humoru. Docinki Domino i zrzędliwe odpowiedzi Logana to prawdziwe smakołyki; bez wątpienia jest chemia między tymi dwiema postaciami. Jeśli chodzi o seks, to nie spodziewajcie się zbyt wiele... tzn. ZOBACZYĆ zbyt wiele.

Oprawa graficzna to dzieło Gabriele'a Dell'Otto. I dzieło jest tu właściwym słowem. Artysta maluje, bo jest to komiks malowany, i robi to pięknie. Jeśli porównać oprawę graficzną do regularnej serii, to z pewnością ilustracje Dell'Otto mają więcej wspólnego z pracami Claytona Craina niż Mike'a Choi.

Do wydania zbiorczego postanowiono dołączyć zeszyt New X-Men Annual 2001. To w tej opowieści mamy pierwsze wzmianki na temat wzajemnej fascynacji Domino i Logana. Nie oszukujmy się jednak; jest to dodatek, bez którego miniseria Sex and Violence mogłaby się spokojnie obejść.

Czy warto ten komiks nabyć? Hmmm, pomyślmy... lubicie mutantów? Lubicie lekką rozrywkę w postaci komiksów z gatunku "superhero", które są komiksami akcji z samej swojej definicji? Więc po co w ogóle pytacie?

lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.