Avalon » Crossover/Events » Onslaught

Onslaught

Typ: globalny
Start: 1996-04-03
Liczba zeszytów: 37
Wstęp:
W świecie Marvela pojawia się nowy potężny wróg, którego imię odbija się echem wśród pozornie nie powiązanych ze sobą wydarzeń. Imię to brzmi Onslaught. Wkrótce, X-Men muszą stawić czoła swoim najgorszym koszmarom, gdy wychodzi na jaw, że Onslaught powstał z połączenia mrocznych części osobowości Charlesa Xaviera i Magneto podczas ich starcia na Avalonie. Teraz, gdy stał się niezależnym bytem, manipulował wydarzeniami, by zapewnić supremację mutantów na ziemi, używając do tego celu zdolności Franklina Richardsa i X-Mana. Kiedy jednak poznaje prawdę o świecie Age of Apocalypse, zmienia zdanie i postanawia zniszczyć zarówno ludzi, jak i mutantów. Tym razem bohaterowie będą musieli poświęcić więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Występuja:
- X-Men: Charles Xavier, Cyclops, Phoenix, Beast, Archangel, Iceman, Wolverine, Storm, Cannonball, Gambit, Bishop, Psylocke
- X-Force: Cable, Siryn, Shatterstar, Domino, Meltdown, Sunspot, Caliban, Warpath
- X-Man/ Nate Grey
- Franklin Richards
- Fantastic Four: Mr. Fantastic, Invisible Woman, Human Torch, The Thing
- Rogue, Joseph
- Avengers: Captain America, Iron Man, Scarlet Witch, Quicksilver, Crystal, Hawkeye, Vision, Thor, Black Widow, Giant Man, Wasp, Falcon
- X-Factor: Polaris, Forge, Mystique, Sabretooth, Shard, Random, Wildchild
- Hulk
- Blaquesmith, Moira MacTaggert
- Threnody
- Generation X: Banshee, Emma Frost, M, Synch, Chamber, Hust, Jubilee, Skin
- Excalibur: Nightcrawler, Shadowcat, Colossus, Pete Wisdom, Meggan
- Juggernaut
- Gateway, Electra, Stick
- Spider-Man, Namor, Black Panther, Punisher, Green Goblin i inni[Zapowiedzi wydarzeń opisanych w tym crossoverze znajdują się w następujących komiksach: Uncanny X-Men #322, X-Force #46, X-Men #46, X-Man #10, X-Force #52, X-Men #49, X-Men Unlimited #10, X-Men #50]
Komiksy
Streszczenie:

[Reperkusje]
Po wydarzeniach z udziałem Onslaughta wzrosło negatywne nastawienie ludzi wobec mutantów, czego efektem był wzrost poparcia dla wszelkiego rodzaju organizacji rasistowskich. Najbardziej wymiernym skutkiem był sukces kampanii prezydenckiej Graydona Creeda, zakończonej śmiercią kandydata. Po latach ujawniono, że zabójcą była Mystique.

Rząd dał zielone światło Bastionowi i jego Operation: Zero Tolerance, co zaowocowało powstaniem Prime Sentinels i polowaniem na mutantów w USA jakiś czas później. Działania OZT doprowadziły także do wydarzeń z crossover The Hunt For Xavier.

Cable: W wyniku starć z Postem i Hulkiem poważnie uszkodzone zostały bioniczne części ciała Nathana, co spowodowało niekontrolowany rozrost technowirusa i doprowadziło niemal do jego śmierci. Cable przezwyciężył działanie wirusa i odzyskał nad nim kontrolę dzięki pomocy Nathaniela Richardsa.

Franklin Richards: Po domniemanej śmierci rodziców przeszedł na krótki czas pod opiekę Nathaniela Richardsa, który wkrótce zgodził się, by Franklin zamieszkał w Massachussets Academy pod okiem opiekunów Generation X.

Inne osoby związane z Fantastic Four również musiały poszukać sobie nowych zajęć po tym, jak rząd próbował przejąć siedzibę i osiągnięcia grupy. Scott Lang wstąpił do grupy Heroes For Hire jako Ant Man, dziewczyna Johnny'ego, Lyja, odeszła by spróbować nowego życia na Ziemi, a Nathaniel Richards i Kristoff Vernard podjęli nieudaną próbę przejęcia władzy w Latverii pod nieobecność Dr Dooma.

Po domniemanej śmierci Avengers, rząd USA wycofał się ze wszelkich umów z pozostającymi przy życiu członkami grupy, a Black Widow oficjalnie ogłosiła zakończenie jej działalności.

Quicksilver: Sądząc, że na zawsze stracił siostrę i żonę, Pietro przez jakiś czas pozostawał w posiadłości Xaviera, lecz postanowił ją opuścić po konfrontacji z Josephem, by zająć się wychowaniem córki. Jakiś czas później High Evolutionary poprosił go, by wspomógł jego Rycerzy Wundagore w walce z Acolytes.

Dla zapełnienia luki po brakujących organizacjach superbohaterów, swoją działalność rozszerzyli Heroes For Hire. Na scenie pojawiła się także grupa Thunderbolts. Stworzona z byłych kryminalistów przez Barona Zemo, miała pozyskać zaufanie społeczne, by następnie przejąć władzę nad światem, lecz niespodziewanie dla samego twórcy, jej członkowie woleli pozostać przy roli bohaterów z prawdziwego zdarzenia.

Bohaterowie uznani za zmarłych w rzeczywistości zostali przeniesieni do kieszonkowego wszechświata, stworzonego nieświadomie przez Franklina Richardsa, w którym żyli nieświadomi swojej przeszłości, a ich historie zostały opowiedziane na nowo. Fantastic Four i Avengers spotkali w nowym życiu wiele znajomych osób, będących kopiami tych z oryginalnego uniwersum.

Hulk: Podczas finałowego starcia z Onslaughtem, Jean Grey dokonała fizycznego i psychicznego rozdzielenia Hulka i Bruce'a Bannera. Zielony olbrzym pozostał w oryginalnym świecie, natomiast Banner został przeniesiony na równoległą ziemię, gdzie na nowo stał się Hulkiem. Sprzężenie zwrotne powstałe między dwoma Hulkami w osobnych wszechświatach przyniosło różne efekty uboczne, między innymi czyniąć ich nexusami rzeczywistości.

Spontaniczna kreacja kieszonkowego wszechświata zwróciła uwagę Celestian na Franklina Richardsa. Jedna z przedstawicielek tej rasy nawiązała kontakt z Franklinem, każąc mu dokonać wyboru, który ze światów ma zostać zniszczony. Dzięki wspólnemu działaniu bohaterów, udało się przekonać Ashemę, by utrzymała przy życiu drugą ziemię, a jednocześnie udało się sprowadzić bohaterów do domu w miniserii Heroes Reborn: The Return.

przygotował: Gil Galad
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.