Avalon » Crossover/Events » Black Vortex

Black Vortex

Typ: globalny
Start: 2015-02-04
Liczba zeszytów: 13
Wstęp:
Gdy potężny artefakt, Black Vortex, trafia w posiadanie Mistera Knife'a – zdetronizowanego Imperatora Spartax, J'Sona – jego syn, Star-Lord, postanawia go wykraść. To jednak dopiero początek problemów, każdy bowiem chce położyć ręce na zapewniającym potężne moce zwierciadle.
Występuja:
 • Star-Lord, Drax, Gamora, Groot, Rocket Raccoon, Venom, Lydia
 • Storm, Beast [Hank McCoy], Kitty Pryde, Magik, Lockheed
 • Marvel Girl, Angel, Beast [Original X-Men], Cyclops, Iceman, X-23
 • Captain Marvel, Nova
 • Corsair
 • Supreme Intelligence, Ronan
 • Ma Savage
 • Eva Alexander, Kaelynn Alexander
 • Collector, Legron
 • Gara
 • Mister Knife, Brother Doom, Czar-Doon, Delphinia, Father Diablo, Misa
 • Thane, Ebony Maw
 • Brood
Komiksy
Streszczenie:
Historia Black Vortex rozpoczęła się dwanaście miliardów lat temu na planecie Viscardi. W przeciągu kilku pokoleń mieszkańcy tej planety, żyjący w cieniu Celestianina zwanego Godheadem, w szaleńczym tempie rozwinęli się technologicznie, nie byli jednak w stanie rozwiązać problemów z podróżami międzyplanetarnymi. Gdy jedna z mieszkanek, Gara, zwróciła się bezpośrednio do Godheada, z przemową o marzeniach i aspiracjach, ten stworzył Black Vortex – artefakt potrafiący przeistoczyć każdego gotowego poddać się jego mocy w wersję siebie o zrealizowanym w pełni potencjale. To jednak nie skończyło się dobrze dla Viscardi, którzy obrócili się przeciw sobie i w przeciągu roku wymordowali się nawzajem – poza Garą, ostatnią z Viscardich. Widząc to, Godhead opuścił planetę. Z czasem inne rasy dowiedziały się o artefakcie i zaczęły go poszukiwać. W przeciągu mileniów Black Vortex zniszczył niezliczone cywilizacje.

W teraźniejszości J'Son – który, po zdetronizowaniu, został międzygwiezdnym gangsterem zwącym się Mister Knife – odnajduje Black Vortex i kładzie na nim swoje ręce z pomocą Slaughter Squad, grupy najemników na swych usługach. Gdy dowiaduje się o tym jego syn, Star-Lord, postanawia on wraz ze swą dziewczyną, Kitty Pryde, wykraść artefakt. Gdy jednak infiltrują twierdzę Knife'a odkrywają, że przeistoczył on już Slaughter Squad – teraz pod nową nazwą, Slaughter Lords – i to samo proponuje swojemu nowemu sojusznikowi – Thane'owi, synowi Thanosa, którego odnalazł na czele "bractwa" odrzutków na planecie Brennan-7. Nim jednak ten zdąży poddać się mocy artefaktu, ten zostaje wykradziony przez herosów, którzy ukrywają się w sierocińcu należącym do Ma Savage Quilla na Spartax i wzywają do pomocy X-Men i Guardians of the Galaxy. Szybko jednak zostają odnalezieni przez Slaughter Lords, gdy więc Star-Lord wzywa posiłki, Gamora poddaje się mocy Vortexu, dzięki dodatkowym mocom pokonując Slaughter Lords i pozwalając herosom na ucieczkę na księżyc Spartax z pomocą Magik. Tam między bohaterami – do których dołącza Nova – dochodzi do kłótni o to, czy wykorzystać moc Vortexu, czy go zniszczyć, a w tym czasie badający artefakt Beast zgadza się na przemianę, zyskując między innymi głębokie zrozumienie natury Wszechświata.

W swojej twierdzy J'Son przyjmuje emisariusza Brood, którego zapewnia, że odzyska Black Vortexi i spełni obietnicę daną ich królowej. Thane tymczasem uznaje, że nie będzie on w stanie tego zrobić i odchodzi, Knife wysyła więc jednego ze swoich ludzi, by wybił członków "kongregacji" syna Thanosa. Wtedy też dowiaduje się, że herosi zostali odnalezieni.

Beast wraz z Gamorą próbuje przekonać pozostałych do przemiany, a gdy Angel widzi, w co może zostać przemieniony, zgadza się i poddaje mocy Vortexu. Wtedy jednak Storm porywa zwierciadło, a gdy zostaje schwytana, przekształceni zabierają artefakt, gotowi odmienić Wszechświat, i odlatują. Pozostałych herosów wkrótce później atakuje Viderdoom, udaje im się jednak uniknąć śmierci dzięki fazowaniu Kitty i teleportacji Magik. Ukrywając się przed Slaughter Lords, uciekają z księżyca, a gdy zastanawiają się, co zrobić dalej, kontaktują się z nimi Corsair i Cyclops.

Trójka odmienionych przez Vortex herosów postanawia odmienić za pomocą artefaktu prymitywny świat, by udowodnić swoje intencje, zostają jednak zaatakowani przez flotę Kree, a Vortex zostaje im odebrany. W ramach odwetu atakują więc Halę.

Herosi próbują opracować plan działania, a po otrzymaniu wezwań na pomoc z Hali i Spartax, gdzie sierociniec Ma Savage został zaatakowany przez Garę, decydują się podzielić na trzy grupy: pierwsza, dowodzona przez Kitty rusza na pomoc sierotom, druga, ze Star-Lordem na czele, udaje się na Halę, by przekonać przyjaciół do powrotu, a trzecia, której przewodzi Cyclops, wraca na księżyć Spartax, by odwrócić uwagę Slaughter Lords. Niestety Scott, wraz z Bobbym i Grootem, zostają schwytani przez łotrów.

Podczas, gdy część grupy Star-Lorda ściera się z odmienionymi, reszta, wraz z Ronanem, próbuje przekonać Supreme Intelligence do wykorzystania mocy Vortexu do obrony Hali, ten jednak odmawia, dobrze wiedząc, do jakich zniszczeń może to doprowadzić. Quill kupuje jednak Ronanowi wystarczająco dużo czasu, by mógł on się poddać mocy artefaktu. Wzmocniony, rusza on do walki z odmienionymi, a podczas niej Beast kończy kalkulacje i tworzy model kontinuum czasoprzestrzennego, odkrywając, że przez sprowadzenie młodych Oryginalnych X-Men do teraźniejszości nieodwracalnie je zniszczył. Odkrycie to skłania go do ucieczki, a gdy Angel i Gamora udają się za nim, Supremor oświadcza, że Ronan zostanie ukarany za sprzeciwienie się jego woli. Widząc, że władca Kree nie da się przekonać, herosi porywają Black Vortex i wywalczają sobie drogę na powierzchnię planety, wtedy jednak Hala zostaje zaatakowana prze Mistera Knife'a, który bombarduje ją  orbity, całkowicie ją niszcząc. Nie zdobywa jednak Vortexu, który nadal znajduje się w rękach Novy. Ten zwalcza pokusę artefaktu i postanawia ukryć go na Ziemi, gdy jednak w kontakt z jego rodziną wchodzi pragnący go odkupić Collector, Sam domyśla się, że Vortex nie jest bezpieczny na Ziemi i wraca na Spartax. Gdy Gara wyczuwa zbliżający się Vortex i wychodzi mu naprzeciw, Nova zostaje schwytany przez Knife'a, który wykorzystuje moce artefaktu, by odmienić Thane'a. Ten używa swoich wzmocnionych zdolności, by pokryć "bursztynem" całą planetę, po czym każe wysłannikowi Brood wezwać królową.

Wkrótce na planecie zjawia się grupa Star-Lorda, uszczuplona o Novę, a także o Magik i Rocketa, którzy ruszyli za odmienionymi przyjaciółmi. Widząc uwięzionych w stanie żywej śmierci przyjaciół, Quill wpada w rozpacz, przepraszając Kitty za to, że jej nie słuchał – te jednak udaje się wydostać, choć, jak stwierdza, było to na tyle trudne, że nie będzie mogła uwolnić nikogo innego. Nova zjawia się, wyjaśniając, co się wydarzyło, a po chwili na miejsce trafiają Magik i Rocket wraz z odmienionymi herosami, których do pomocy przekonało zniszczenie Hali. Wtedy jednak na orbicie zjawiają się żywe statki Brood, z których wysypują się miliardy małych dron – po jednej na każdego mieszkańca Spartax i genetycznie zaprogramowane, by "przegryźć się" przez bursztyn i złożyć jaja w ciałach mieszkańców Spartax – wszystko jako część planu J'Sona, który zawiązał pakt z Brood, zapewniający mu co dziesiątą planetę przez nich podbitą. Gdy jednak herosi chcą zwalczyć inwazję, na drodze stają im Slaughter Lords.

Tymczasem na Viderdoom, więźniom udaje się uwolnić z celi, gdy jednak wpadają na armię zebanych przez Knife'a najemników, uciekają prosto do pomieszczenia, w którym przetrzymywany jest Black Vortex. Nie widząc innego wyjścia, poddają się jego mocy, a dzięki wzmocnieniu szybko radzą sobie z najemnikami i porwawszy artefakt, wydostają się z fortecy. Na zewnątrz dołączają do walki ze Slaughter Lords przekazując Vortex Captain Marvel, która ściąga na siebie uwagę Knife'a i Thane'a. Udaje jej się jednak poddać w wątpliwość motywy J'Sona, Thane postanawia więc zerwać z nim współpracę i więzi go w "bursztynie" – nim jednak zdąży zrobić to samo z Carol, na miejscu zjawia się Gara, która szybko go pokonuje. Captain zabiera Vortex na powierzchnię Spartax, gdzie Gara dościga ją i przejmuję kontrolę nad artefaktem, gdy jednak próbuje pokazać herosom, że wykorzystanie jego mocy zawsze skończy się katastrofą, X-Men przekonują ją, że za jego pomocą będą w stanie ocalić Spartax. Gdy kosmitka zauważa, że by pamiętać o swoim pierwotnym celu, użytkownik musiałby posiadać żelazną wolę, na ochotnika zgłasza się Kitty, zauważając, że od początku była przeciwna użyciu Vortexu, teraz jednak wie, że jest to konieczne. Gdy Ronan dołącza do walki, odmieniona Kitty wykorzystuje swoje moce, by "odsunąć" bursztynową skorupę z planety, wraz z Brood, i miażdży ją.

Gdy opada kurz, Gara daje herosom możliwość odrzucenia otrzymanych darów, ostrzegając jednak, że nie wrócą do stanu, w jakim byli przed poddaniem się mocy Vortexu. Beast, Cyclops, Groot i Iceman zgadzają się na powrót, podczas gdy Angel, Gamora i Kitty zatrzymują swoje moce. Gara opuszcza bohaterów i ukrywa się wraz z artefaktem wewnątrz gwiazdy, by upewnić się, że nie doprowadzi on do zniszczenia kolejnej cywilizacji. Ronan przysięga pomścić zniszczenie Hali i odbudować imperium. Uwięziony w stanie żywej śmierci J'Son zostaje znaleziony przez Collectora. Star-Lord zaś oświadcza się Kitty, która zgadza się.

Reperkusje:
 • Angel, Gamora i Shadowcat, a także Ronan, Thane i Slaughter Lords: Brother Blood, Czar-Doon, Delphinia, Father Diablo i Misa zostali odmienieni przez Black Vortex, zyskując znaczny wzrost mocy;
 • Choć ostatecznie odrzucili dar artefaktu, Groot i Iceman zachowali pewne dodatkowe moce. Cyclops i "starszy" Beast, choć wrócili do swoich starych "form" bez widocznych zmian, mogą z czasem zaprezentować pewne ukryte zmiany;
 • Planeta Hala, stolica Imperium Kree, została zniszczona, a Supreme Intelligence zginął wraz z jej mieszkańcami. Ronan poprzysiągł odbudować stolicę i zemścić się za jej destrukcję;
 • J'Son, uwięziony w "bursztynie" w stanie żywej śmierci, trafił do kolekcji Collectora;
 • Black Vortex został ukryty przez Garę do centrum jednej z gwiazd;
 • Cyclops wrócił do drużyny Oryginalnych X-Men, opuszczając załogę Starjammers;
 • Star-Lord oświadczył się Kitty Pryde;

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.