Avalon » Crossover/Events » Age of Ultron

Age of Ultron

Typ: wewnętrzny
Start: 2013-03-06
Liczba zeszytów: 19
Wstęp:
Ziemia została zaatakowana i podbita przez Ultrona – szalonego robota skonstruowanego przez Henry'ego Pyma. Grupka herosów, która przeżyła wstępny atak, dowiaduje się jednak o tajnym planie Nicka Fury'ego przygotowanym na właśnie taką ewentualność. By pokonać Ultrona, decydują się na podróż w czasie.

Oficjalny trailer Age of Ultron:
Występuja:
Age of Ultron:
* Captain America, Beast, Black Panther, Black Widow, Hawkeye, Emma Frost, Invisible Woman, Iron Man, Luke Cage, Monica Rambeau, Moon Knight, Quake, Quicksilver, Red Hulk, She-Hulk, Storm, Spider-Man [Otto Octavius], Taskmaster, Valkyerie, Wolverine
* Ka-Zar
* Nick Fury
* Mr. Fantastic, Human Torch, Thing, Franklin Richards, Valeria Richards
* Stuntsmaster, Richard Fenster
* Captain Britain, Black Knight, Captain Marvel, Computer Graham, Excalibur, Magic Boots Mel
* Victor Mancha, Cait, Cloudy, Jaime, Marcus
* Vision, drony Ultrona
* Hammerhead, Owl

Age of Morgana le Fay:
* Tony Stark, Charles Xavier, Emma Frost
* Doctor Strange, Cable, Captain Marvel, Colonel America, Hulk, Star-Lord, Thing, Wolverine
* Havok, Rogue, Morlocki
* Hyppolita, Caroline le Fay
* Morgana le Fay, Ares

Inne:
* Iron Man, Beast, Moon Knight, Ms. Marvel, Protector, Spider-Woman, Thor, Wolverine
* Abigail Brand
* Hank Pym
* Klaw, Mad Thinker, M.O.D.O.K. Superior, Red Ghost, Wizard
* Ultron
* Kang, Uriel, Eimin
* Angela

* Spider-Man [Miles Morales], Galactus
Komiksy
Streszczenie:
Ziemia została zaatakowana przez Ultrona – nienawidzącego ludzi robota zaprojektowanego przez Henry'ego Pyma. Samemu pozostając w dalekiej przyszłości i wykorzystując Visiona jako jego łącznik z teraźniejszością, nasłał na wszystkie miasta świata armie stworzonych na swój obraz dron. Jednym z herosów, którzy pierwsi ruszyli do walki o Nowy Jork, jest Spider-Man, zostaje on jednak zauważony i zaatakowany, po czym, nieprzytomny po ataku, trafia w ręce szajki opryszków pod wodzą Hammerheada i Owla. Tymczasem w San Francisco Black Widow, wykorzystując swój dzień wolny na spotkanie ze starymi znajomymi z czasów Champions, po zakończonej sromotną porażką próbie ocalenia grupy cywili, odnajduje tajną kryjówkę S.H.I.E.L.D., do której dostał się również Moon Knight. W tym samym czasie znajdująca się w przestrzeni kosmicznej Fantastyczna Czwórka otrzymuje informację o ataku i wyrusza na pomoc, pozostawiając swoje dzieci na pokładzie statku. Po dotarciu do Nowego Jorku herosi odkrywają jednak, że Budynek Baxtera, podobnie, jak większość miasta, został zniszczony, a wszyscy jego rezydenci zginęli. Sami również, zaatakowani przez drony Ultrona, tracą życie – za wyjątkiem Invisible Woman, która ledwo żywa zostaje znaleziona przez She-Hulk.

Grupce nadal żywych herosów udało się bowiem ukryć przed robotem we wraku helicarriera rozbitego w Central Parku. Jeden z nich, Hawkeye, dowiedziawszy się o losie Spider-Mana, wbrew zakazom reszty wyrusza mu na ratunek. Sprowadzony z powrotem do helicarriera, Pająk ujawnia, że łotrzy zamierzali go odsprzedać Ultronowi w zamian za immunitet. Słysząc to, Captain America formułuje plan – jeden z nich musi "sprzedać" w ten sposób kogoś innego, zyskując dostęp do bazy Ultrona, gdzie będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat ich przeciwnika i dokonać dywersji. Na ochotników zgłaszają się Luke Cage i She-Hulk, Rogers każe więc im po wykonaniu misji udać się do Savage Land, które, jak liczy, pozostało względnie nienaruszone. W tym samym czasie Iron Man proponuje Spider-Manowi alternatywny plan – przeniesienie cytadeli Ultrona do Strefy Negatywnej za pomocą urządzenia, którego zamierzał użyć podczas Inwazji Hulka na Nowy Jork [patrz World War Hulk – przyp. S_O]. By jednak dokończyć maszynę, potrzebuje technologii pochodzącej ze Strefy, a z Budynkiem Baxtera zniszczonym, jedynym miejscem, gdzie będą mogli coś takiego znaleźć, jest siedziba Horizon Labs. Pająk zgadza się tam udać, na miejscu jednak Peter-Otto wykorzystuje swoją własną technologię i wiedzę z dziedziny robotyki, by przejąć kontrolę nad dronami. Infiltracja cytadeli za pomocą "ulepszonych" dron kończy się jednak fiaskiem, Spider-Man wraca więc do oryginalnego planu Starka – niestety, poszukiwane urządzenie zostaje zniszczone w ataku. Wróciwszy do wraku helicarriera, Iron Man, Spider-Man i towarzyszący im Quicksilver wybierają się z resztą herosów do Savage Land – unoszeni na wietrze przez Storm i skrywani przed oczami postronnych przez Invisible Woman. Luke Cage tymczasem, przekonawszy drony Ultrona, że pragnie "sprzedać" im She-Hulk, dostaje się do cytadeli, gdzie trafia przed kontrolowanego Visiona. Syntezoidowi udaje się zwalczyć kontrolę na tyle długo, by powiadomić herosa o miejscu – i czasie – przebywania prawdziwego Ultrona. Herosi próbują uciec z budowli, She-Hulk jednak zostaje zabita, a tropem Luke'a Cage'a udaje się oddział dron, które, znalazłszy go, dokonują autodestrukcji, eksplodując z siłą bomby atomowej.

Tymczasem w Los Angeles Victor Mancha, "syn" Ultrona, próbuje uratować i utrzymać przy życiu wszystkich, których uda mu się znaleźć – w Hostelu, dawnej kryjówce dzieci Pride, opiekuje się grupką chłopaków i dziewczyn, ukrywając przed nimi swoje moce i pochodzenie. Zostaje jednak wytropiony przez drony Ultrona, każe więc swoim podopiecznym uciekać, samemu stając do walki z oddziałem robotów. W Chicago grupka złożona z Black Panthera, Red Hulka i Taskmastera próbuje zdobyć technologię Ultrona, zostaje jednak wykryta przez drony. T'Challa ginie podczas ataku, a Taskmaster zostaje zabity przez Rulka, gdy ten uznaje go za zdrajcę. W San Francisco Black Widow i Moon Knight odkrywają notatki Nicka Fury'ego na temat bunkra przygotowanego na wypadek wojny na skalę globalną przegraną przez ludzkość, wyruszają więc w podróż do Savage Land. W Wielkiej Brytanii zaś miejscowi herosi i będąca na wakacjach Captain Marvel, chronieni przed Ultronem przez magię Excalibura, znajdują nadzieję w zdolnościach Computer Grahama, który potrafi przechodzić z prawdziwego świata do wirtualnego świata gier. Captain Marvel, Captain Britain, jedna z uczennic z jego Akademii – Magic Boots Mel – i sam Graham poświęcają swe życia, by odbić Londyn z rąk robota, pozostawiając na miejscu Black Knighta i Faizę Hussain, ogłoszoną przez Braddocka nową Captain Britain.

Po ośmiu dniach podróży herosi z Nowego Jorku docierają do prehistorycznej krainy, lądując obok wraku Quinjeta. Gdy zostają odnalezieni i zaprowadzeni do osady przez Ka-Zara, Emma Frost wyczuwa na miejscu umierającego od napromieniowania Luke'a Cage'a i przekazuje reszcie to, co odkrył heros. Wkrótce dołączają do nich Black Widow, Moon Knight i Red Hulk, razem więc udają się do tajnego bunkra, gdzie odnajdują czekającego na nich Nicka Fury'ego. Ten wyjaśnia, że planuje wykorzystać wehikuł czasu Doctora Dooma, by wyruszyć do przyszłości i tam zaatakować Ultrona. Gdy on i grupa Avengers udaje się w przyszłość, Wolverine każe uruchomić maszynę ponownie i przenieść się w przeszłość, by zabić twórcę Ultrona – Hanka Pyma – nim będzie miał on szansę stworzyć robota. Z towarzyszącą mu Invisible Woman Logan porywa aerochód przybyłego na miejsce młodego Nicka Fury'ego i, zatrzymując się w placówce S.H.I.E.L.D., by poczynić naprawy w pojeździe i przez przypadek wpływając na ewolucję Brood, razem udają się do Nowego Jorku. Tam mutant, z cichym przyzwoleniem Sue, zabija Pyma.

Gdy wracają do teraźniejszości, odkrywają, że świat nadal stoi na krawędzi zagłady. W świecie bez Hanka Pyma Avengers zostali rozwiązani wkrótce po jego śmierci. To z kolei doprowadziło do wojny między Latverią a Asgardem, a później – resztą świata. Zastępy dowodzone przez Morganę le Fay podbiły większość świata, z jedynie Ameryką – ostatnim bastionem technologii w świecie rządzonym przez magię – strzeżoną przez Tony'ego Starka i dowodzonych przez Doctora Strange'a Defenders i nadal opierającą się jej armiom. Caroline le Fay, córka czarownicy i Doctora Dooma, uznawszy, że jej rodzice całkowicie ją zignorowali, poprzysięgła zemstę, wykorzystując sprowadzoną z martwych Hyppolitę do pokonania Imperatora Dooma – który tak naprawdę okazał się Aresem, ukrywającym się za Doombotem po tym, jak zabił dowodzone przez Artume armie Amazonii. Tymczasem Kang the Conqueror, wiedząc, że rzeczywistość ta jest aberracją, wysłał do niej swoich wychowanków – Uriela i Eimin, Bliźnięta Apokalipsy – by przeszli swój chrzest bojowy, zabijając Colonela Americę. Mimo, że Kang wybrał moment, w którym Rogers jest najbardziej bezbronny – podczas jego spotkania z przywódcami Morlocków, Havokiem i Rogue – dzieciom nie udaje się go zabić, choć podczas walki giną tak Alex, jak i Anna Marie.

Po dotarciu do Nowego Jorku Logan i Sue zostają zaatakowani przez Defenders, którzy początkowo biorą ich za Skrullów. Drużynie udaje się pokonać przybyszy, którzy trafiają na latający carrier Tony'ego Starka. Ten odkrywa w umysłach więźniów wspomnienia całkiem innego świata, postanawia więc stanąć przed Wolverinem, pytając, czemu zabił Pyma. Gdy zaczyna rozmyślać nad alternatywnymi pomysłami na rozwiązanie problemu Ultrona, Nowy Jork zostaje zaatakowany przez Morganę le Fay, której armia w kilka chwil pokonuje obrońców miasta i przejmuje nad nim kontrolę. Wolverine'owi udaje się jednak przeżyć i, ostrzeżony przez umierającego Starka przed manipulacją czasem, wraca do przeszłości i powstrzymuje siebie samego przed zabiciem Pyma. Przekazuje naukowcy pomysł Starka i razem z Sue pomaga mu nagrać wiadomość do siebie samego z przyszłości i wymazać to spotkanie z jego pamięci. Podczas, gdy Pym buduje Ultrona, z jedną, nieznaczną zmianą ukrytą głęboko w oprogramowaniu, chrononauci wracają do Savage Land, gdzie, by uniknąć paradoksu, jeden z Wolverine'ów zabija drugiego – tego, który odwiedził świat bez Pyma. Zatrzymawszy się kilka miesięcy w przeszłości, by zostawić wiadomość od Pyma do Pyma, wyruszają do teraźniejszości.

Kilka miesięcy przed atakiem Ultrona Hank Pym odkrywa pozostawioną do siebie wiadomość. Z niej dowiaduje się o przejęciu władzy nad światem przez Ultrona i o ostatnim starciu między robotem a Avengers, podczas walki drużyny z Intelligentią – kabałą genialnych superłotrów [patrz Avengers vol. 4 #12.1 – przyp. S_O]. Nagranie informuje go też o furtce w oprogramowaniu, zostawionej właśnie na tę okazję, Hank łączy się więc ze Starkiem, informując go o zbliżającym się zagrożeniu i wysyłając mu wirusa, którym musi zainfekować Ultrona. Wirus ten ma jednak za zadanie jedynie odwrócić uwagę robota – podczas, gdy zwalcza on infekcję, nieświadomie uruchamia też proces, który usuwa jego oprogramowanie, tym samym unicestwiając go.

Gdy Susan Richards i Logan wracają do teraźniejszości, kontinuum czasoprzestrzenne załamuje się pod naporem zmian. Gdy obrazy innych czasów i światów zalewają herosów, we Wszechświecie-1610, znanym jako Ultimate Universe, zjawia się Galactus, a do Wszechświata-616 trafia Angela. Hank Pym tymczasem popada w depresję, uznając, że skoro niezależnie od tego, czy istniał, czy nie, świat stanął na krawędzi zagłady, znaczy to, że w żaden sposób nie wpłynął na rozwój historii. Uznaje jednak, że ten "drugi" świat, w którym zginął, był nieporównywalnie gorszy i stwierdza, że jednak jego życie się liczy i z nowymi siłami wraca do superbohaterstwa.

Reperkusje:
* W wyniku ingerencji w linię czasową, kontinuum czasoprzestrzenne zostało nieodwracalnie uszkodzone;
* Galactus pojawił się we Wszechświecie-1610: Ultimate Universe;
* Do Wszechświata-616 trafiła Angela, poprzysięgając zemstę na tym, który ją sprowadził;
* Ultron został ostatecznie zniszczony;

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.