Avalon » Crossover/Events » Utopia

Utopia

Typ: globalny
Start: 2009-06-24
Liczba zeszytów: 12
Wstęp:
W odpowiedzi na zamieszki, które wybuchły w San Francisco z powodu anty-mutanckiej organizacji Humanity Now!, do miasta przybywa Norman Osborn i jego Avengers. W celach propagandowych Iron Patriot tworzy też własną drużynę X-Men z członkinią jego Kabały, Emmą Frost, na czele. Cyclops, nie chcąc zostać sługą lub więźniem szaleńca, rzuca mu wyzwanie, którego stawką może być wolność mutantów.
Występuja:
* Cyclops, Angel, Ariel, Beast, Cannonball, Colossus, Danger, Danielle Moonstar, Dazzler, Domino, Gambit, Iceman, Karma, Magik, Nightcrawler, Northstar, Psylocke, Professor X, Rogue, Sunspot, Warpath, Wolverine [James Howlett], X-23
* Iron Patriot, Ares, Hawkeye, Ms. Marvel [Karla Sofen], Sentry, Spider-Man [Mac Gargan], Wolverine [Daken Akihiro], Victoria Hand
* Emma Frost, Cloak, Dagger, Dark Beast, Mimic, Mystique, Namor, Weapon Omega
* Anole, Armor, Blindfold, Bling!, Cipher, Elixir, Gentle, Graymalkin, Hellion, Indra, Ink, Loa, Match, Mercury, Onyxx, Pixie, Rockslide, Stepford Cuckoos, Surge, Trance
* Doctor Nemesis, Kavita Rao, Madison Jeffries, Yuriko Takiguchi
* Adam X, Aurora, Avalanche, Dragoness, Erg, Glob Herman, Joanna Cargil, Lorelei, Meld, Nekra, Rhapsody, Toad
* Simon Trask, burmistrz Sadie Sinclair, Hela
* Black Panther, Storm, Captain America, Iron Fist, Luke Cage, Mockingbird, Ms. Marvel [Carol Danvers], Ronin, Spider-Man [Peter Parker], Spider-Woman, Mr. Fantastic, Invisible Woman, Franklin Richards, Doctor Doom, Loki
Komiksy
Streszczenie:
Gdy zorganizowany przez Simona Traska i jego Humanity Now! marsz poparcia dla projektu regulacji urodzeń wśród mutantów spotyka się w San Francisco z kontrmanifestacją z Beastem na czele, w wyniku działań kilku zapaleńców po obu stronach dochodzi do starcia, które musi powstrzymać policja. W odpowiedzi na to do San Francisco przybywa Norman Osborn, szef H.A.M.M.E.R. Wieczorem tego dnia, gdy emocje nadal są gorące, na ulicach miasta dochodzi do rozruchów, które próbują powstrzymać X-Men. Osborn wysyła swoich Avengers, by spacyfikowali tak protestujących, jak i mutantów Cyclopsa, samemu spotykając się z Emmą Frost. Stwierdza, że ich umowa – według której mieszkający w SF mutanci mieli się nie wychylać – nie została dopełniona, czas więc na wprowadzenie w życie planu awaryjnego.

Tymczasem wśród X-Men próbujących załagodzić sytuację na ulicach znajdują się między innymi przybyli z Australii Rogue, Gambit i Danger wysłani do odnalezienia zaginionych uczniów – Trance i Indry. Okazuje się, że Hope, porażona prądem przez agentów H.A.M.M.E.R., nie jest w stanie zapanować nad swoimi mocami. Rogue, po starciu z Ms. Marvel i Aresem, udaje się znaleźć dziewczynę i pomóc jej odzyskać kontrolę, w samą porę, by razem z nią pokonać Moonstone.

Osborn w tym samym czasie zwołuje konferencję prasową, podczas której ogłasza stan wojenny na terenie miasta i wysyła za Cyclopsem list gończy. Normana popiera Charles Xavier, który stanowczo odcina się od działań swego byłego ucznia.

Tymczasem Beast budzi się uwięziony w przerobionym na bazę H.A.M.M.E.R. Alcatraz, odkrywając, że w celi obok przetrzymywany jest Xavier. Wkrótce Hank zostaje zaprowadzony do "Omega Machine".

Niedługo później, na spotkaniu z Emmą, Norman ujawnia, że Xavier, który wystąpił przed kamerami, to tak naprawdę znajdująca się na jego usługach Mystique. Następnie przedstawia telepatce stworzony przez niego zespół X-Men, którym będzie ona dowodzić: Cloak, Dagger, Daken, Mimic i Omega, zasilany przez Omega Machine, urządzenie do wysysania mocy operowane przez Dark Beasta. Frost dodaje do zespołu jeszcze jedną osobę – Namora – po czym przedstawia drużynę na kolejnej konferencji. Dowiedziawszy się, że Osborn zgodził się na powstanie drużyny mutantów, leczący rany Simon Trask ujawnia się jako Biosentinel i przejmuje kontrolę nad swoimi poplecznikami i innymi pacjentami szpitala, w którym się znajduje.

Wieczorem tego dnia Emma wyrusza ze swoją drużyną na pierwszą misję – aresztowanie grupki mutantów, złożonych z kilku uczniów oraz byłych łotrów, którzy zdecydowali się złamać godzinę policyjną. Tymczasem Cyclops spotyka się z Osbornem i każe mu się poddać – wmówić mediom, że uznał, iż sytuacja jest pod kontrolą i wrócić do Nowego Jorku. Norman jednak wyśmiewa tę propozycję i stwierdza, że czas Cyclopsa dobiegł już końca.

Po powrocie z akcji Emma żąda oprowadzenia siebie po placówce, by upewnić się, że więźniowie będą dobrze traktowani. Gdy razem z Normanem opuszcza swoją drużynę, ta przystępuje do walki z niespokojnymi i znudzonymi Avengers. Emma tymczasem słyszy telepatyczny głos Xaviera, ukrytego za pomocą hologramu. Charles informuje ją o coraz gorszym stanie torturowanego Beasta, którego obecność tutaj jest przed nią ukrywana. Frost nie ujawnia jednak, że to odkryła, i po przerwaniu bójki między swoimi X-Men i Avengers Osborna wyrusza, by powstrzymać Biosentinele Traska.

Summers w tym czasie rozsyła X-Men do wypełnienia przeróżnych misji, następnie sam z grupką mutantów wyrusza, by obserwować walkę Dark X-Men i studiować ruchy przeciwników. W czasie potyczki z cyborgami Emma odkrywa, że ludzcy nosiciele zginęli podczas przemiany i nakazuje swojej drużynie użycie pełni mocy. Po zniszczeniu jego sług zatrzymują również samego Traska.

W tym samym czasie w Las Vegas Dani spotyka się z Helą i zawiera z nią umowę, a na dnie oceanu X-Club odnajduje zatopioną Asteroidę M.

Wkrótce po pochwyceniu Traska Dark Beast prezentuje zespołowi Omega Machine. Dagger uznaje to za tortury i stwierdza, że razem z Cloakiem dokonali złego wyboru. Tymczasem Osborn decyduje, że miasto będzie bezpieczne pod okiem Emmy i postanawia wrócić wraz ze swymi Avengers do Nowego Jorku.

Pod wodą X-Clubowi udaje się zainstalować urządzenia projektu Jeffriesa. Gdy donoszą o tym Cyclopsowi, ten zezwala im ich uruchomienie. Po chwili Pixie pojawia się w kaplicy Nightcrawlera, gdzie zebrali się X-Men, i zaczyna ich teleportować.

Tymczasem w Alcatraz Dark Beast, chcąc wyssać moc z jednego z więźniów, odkrywa, że wszystkie cele zostały opróżnione przez X-Force i towarzyszącą im Magik, których sprowadziła aresztowana Mindee Cuckoo. Drużyna Wolverine'a ściera się ze złym McCoyem i Pointerem, a następnie staje przeciwko X-Men Osborna. Wtedy jednak Emma i Namor nokautują Dakena i Mimica, po czym proponują Cloakowi i Dagger dołączenie do nich, zapewniając, że to wszystko był plan Cyclopsa.

Wszyscy teleportują się na Asteroidę M, która wyłoniła się spod powierzchni wody u wybrzeży San Francisco. Summers wygłasza przed kamerami mowę, w której informuje, że zgodnie z życzeniem pewnych ludzi mutanci opuścili Stany Zjednoczone, by żyć w pokoju i bez prześladowań we własnej Utopii.

By odzyskać twarz, Osborn atakuje Asteroidę M razem z Avengers i nadal wiernymi mu X-Men. W czasie walki okazuje się jednak, że mutanci Cyclopsa przygotowali się na atak i odpierają agresorów. Nawet najpotężniejsi podwładni Normana muszą ulec X-Men – Ares zostaje pokonany przez Dani Moonstar, która uzyskała od Heli moce Walkirii, a zajęty walką z Namorem Sentry pozwala Emmie na telepatyczny atak. Ta uwalnia świadomość Boba Reynoldsa, sama jednak zostaje zaatakowana przez psychiczną manifestację Voida, którego fragment pozostaje w jej umyśle. Tymczasem otoczony przez X-Men i przedstawicieli mediów Iron Patriot zarządza odwrót.

Gdy bitewny kurz opada, Summers ponownie staje przed kamerami, ogłaszając, że ich nowa ojczyzna jest ziemią świętą dla mutantów, którzy nigdy nie będą na niej represjonowani, zapewnia też zwykłych ludzi, że nie mają wobec nich żadnych złych zamiarów. W tym samym czasie Osborn na konferencji prasowej oświadcza, że wypędzenie z USA Cyclopsa – znanego terrorysty – i jego palamilitarnych oddziałów jest w pełni jego zasługą.

Reperkusje:
  • U wybrzeży San Francisco powstało państwo mutantów, Utopia, założone na wyniesionej z dna oceanu Asteroidzie M.
  • Do X-Men wrócili Profesor X, Rogue i Gambit, dołączyli do nich także Ariel, Cloak, Dagger, Danger i Namor.
  • Norman Osborn założył własną drużynę X-Men, w której skład wchodzą obecnie: Mystique, Dark Beast, Mimic i Omega.
  • Cząstka Voida przeniknęła do umysłu Emmy Frost, ta więc musi pozostać w swej diamentowej formie, by odciąć ją od swej telepatii.
  • Dani Moonstar zawarła umowę z Helą, otrzymując na czas starcia z Aresem moce Walkirii.
  • Cyclops i Emma Frost ujawnili sobie istnienie X-Force i przynależność do Kabały Osborna.
  • Torturowany Beast zaczął zastanawiać się nad kierunkiem, w którym rozwijają się X-Men pod wodzą Cyclopsa.
S_O

utopia_logo_big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.