Avalon » Crossover/Events » Annihilation

Annihilation

Typ: wewnętrzny
Start: 2006-03-15
Liczba zeszytów: 29
Wstęp:

Głównym wątkiem crossovera jest inwazja armii Annihilusa ze Strefy Negatywnej na właściwy Wszechświat Marvela. Wywołuje ona trwającą wiele miesięcy wojnę na skalę kosmiczną, która całkowicie zmienia rozkład sił w kosmosie oraz życie wielu postaci, podczas, gdy życie innych zostaje gwałtownie zakończone. Wątkowi głównemu towarzyszą poboczne wątki z udziałem najważniejszych kosmicznych bohaterów, zaś preludium stanowią serie z udziałem Draxa, Novy, Silver Surfera, Ronana i Super-Skrulla.

Występuja:
 • Annihilus, Eradica, Extermina, Extirpia, Annihilation Wave
 • Nova [Richard Rider], Worldmind, Nova Corps
 • Drax, Cammi, Paibok, Lunatik, Blood Brothers
 • Silver Surfer, Air-Walker, Firelord, Red Shift, Stardust, Terrax the Tamer, The Fallen One
 • Ronan, Tana Nile, House Fiyero, Korath the Pursuer, Supreme Intelligence
 • Super-Skrull [Kl'rt], R'Kin, Praxagora, Preak
 • The Graces: Gamora, Stellaris, Nebula, Cerise, Spirit
 • Peter Quill, Phyla-Vell, Moondragon
 • Quasar [Wendell Vaughn]
 • Mr. Fantastic [Reed Richards]
 • Thanos, Skreet
 • Galactus
 • Blastaar
 • Glorian
 • Ravenous, the Seekers, Delinquent
 • Hawal, Admiral Salo
 • Talos the untamed, Devos the Devastator
 • Randau the Space Parasite
 • The Centurions
 • Spaceknights
 • Aegis [II], Tenebrous
 • Mistress Death
Komiksy
 1. 1. Drax the Destroyer #1
 2. 2. Drax the Destroyer #2
 3. 3. Drax the Destroyer #3
 4. 4. Drax the Destroyer #4
 5. 5. Annihilation: Prologue
 6. 6. Annihilation: Nova #1
 7. 7. Annihilation: Nova #2
 8. 8. Annihilation: Nova #3
 9. 9. Annihilation: Nova #4
 10. 10. Annihilation: Silver Surfer #1
 11. 11. Annihilation: Silver Surfer #2
 12. 12. Annihilation: Silver Surfer #3
 13. 13. Annihilation: Silver Surfer #4
 14. 14. Annihilation: Super-Skrull #1
 15. 15. Annihilation: Super-Skrull #2
 16. 16. Annihilation: Super-Skrull #3
 17. 17. Annihilation: Super-Skrull #4
 18. 18. Annihilation: Ronan #1
 19. 19. Annihilation: Ronan #2
 20. 20. Annihilation: Ronan #3
 21. 21. Annihilation: Ronan #4
 22. 22. Annihilation #1
 23. 23. Annihilation #2
 24. 24. Annihilation #3
 25. 25. Annihilation #4
 26. 26. Annihilation #5
 27. 27. Annihilation #6
 28. 28. Annihilation: Heralds Of Galactus #1
 29. 29. Annihilation: Heralds Of Galactus #2
Streszczenie:
Preludium: Drax the Destroyer

Prologiem całego ciągu wydarzeń jest upadek na Ziemię statku kosmicznego, przewożącego więźniów do Kyln. Na pokładzie znajduje się kilku niebezpiecznych przestępców z różnych zakątków kosmosu, a wśród nich Drax the Destroyer, którego postanawia sobie przywłaszczyć dziewczyna imieniem Cammi. Po katastrofie, Drax wraca do życia, odzyskuje intelekt, a jego ciało zmienia się całkowicie. Zabija część współwięźniów, panoszących się na Alasce, a następnie opuszcza Ziemię wraz z Cammi.

Wstęp: Nova, Silver Surfer, Super-Skrull, Ronan

Trochę ponad miesiąc później, Wszechświat zostaje zaatakowany przez armię owadopodobnych stworzeń z Negative Zone, którym przewodzi Annihilus. Ich pierwszym celem jest Kyln - więzienie i zarazem mega-elektrownia, czerpiąca moc ze Skraju Wszechświata. Na wieść o tym, Nova Corps ogłasza pełną mobilizację, lecz ich baza na Xandarze zostaje zniszczona podczas odprawy, wraz z całą planetą. Jedynym ocalałym członkiem Korpusu okazuje się być Richard Rider, który teraz musi połączyć się z xandarskim Worldmindem i wchłonąć całą Nova Force, aby ocalić dziedzictwo kulturowe Xandaru i umożliwić jego odbudowę w przyszłości. Zostaje odnaleziony przez Draxa oraz Cammi i wkrótce opuszczają zniszczoną planetę. Pomagają Quasarowi w ewakuacji innej planety, ale ta również zostaje zaatakowana przez Annihilation Wave. Nova i Quasar samotnie stawiają czoła Annihilusowi, ale ten zabija Quasara i przejmuje jego Quantum Bands. Po tym doświadczeniu, Nova i Drax postanawiają zebrać armię do walki z najeźdźcą.

Silver Surfer podąża śladem Annihilation Wave i natyka się na oddział Poszukiwaczy, którzy znęcają się nad Air Walkerem. Ich szef - Ravenous - wyjawia, że zniszczenie Xandaru miało na celu wywabienie Gabriela i Firelorda. Po krótkiej walce z nimi Surfer wywołuje eksplozję i ucieka z Gabrielem. Ten pokazuje mu, co spotkało Xandar i umiera. Surfer niszczy jego ciało. Postanawia powstrzymać Annihilusa. Dwa dni potem, natrafia on na ocalałego sługę Skrulli, Tarq Maru, którego zabiera ze sobą. Poszukiwacze atakują Terraxa, który zostaje pokonany. Tymczasem Thanos spotyka się z Annihilusem i oferuje mu przymierze. Poszukiwacze atakują Surfera, który wie już, że swą moc czerpią ze swoich bestii - Currów. Z pomocą bohaterowi przychodzą Firelord i Red Shift. Razem postanawiają odstawić Tarq Maru do najbliższej karawany kosmicznej i zająć się sprawą Annihilusa. Tymczasem Fallen One udaje się na Kyln, w poszukiwaniu Beyonder, którą znajduje martwą. Zostaje jednak pochwycony przez Tenebrousa i Aegis - dwoje gigantycznych istot - którzy biorą go za sługę Galactusa... Po odstawieniu Tarq Maru do karawany do towarzyszy Surfera dołącza Stardust, która informuje ich, że Galactus chce widzieć Surfera. Ten udaje się na spotkanie, nie wiedząc, że śledzą go Poszukiwacze. Flota Anihilacji atakuje Firelorda, Red Shifta i Stardust, a gdzie indziej sam Annihilus pyta Thanosa, czemu nie udało mu się przejąć mocy Morga. Chce, aby Tytan pomógł mu zawłądnać mocą Terraxa. Thanos zgadza się, ale chce w zamian zapłaty. Surfer dociera do Galactusa, który opowiada mu o tym, jak to rozgorzałą wojna między bytami kosmicznej równowagi. Przetrwali ją tylko on, oraz Tenebrous i Aegis. Galactus uwięził dwoje gigantów na Kyln, ale kiedy zostało zniszczone, oni się uwolnili. Pożeracz Swiatów chce znowu uczynić Surfera swoim heroldem. Po chwili wahania ten zgadza się, w zamian za przywrócenie siły ducha. W czasie kiedy Galactus poddaje go transformacji, pojawia się flota Anihilacji, dowodzona przez Ravenousa. Chcą pojmać Galactusa, jednak ten nasyła na nich Surfera. Z floty ocaleje jedynie Ravenous, z któym Norrin toczy bój, zakończony zwycięstwem i zniszczeniem pobliskiej planety. Jednak nie zabija go i każe mu wracać do Negative Zone. Później udaje się na poszukiwanie światów dla Galactusa. W czterdzieści dni po Dniu Anihilacji Tenebrous i Aegis spotykają się z Thanosem, który oferuje im przymierze.

Kiedy super-broń Annihilusa unicestwia całe planety w imperium Skrullów, Super-Skrull buntuje się przeciwko swojej przełożonej i opuszcza stolicę, by zniszczyć tę broń. Dołącza do niego młody mechanik i razem udają się na Ziemię, by poprosić o pomoc Reeda Richardsa. Dostają się do Negative Zone i zdobywają informacje o twórcy broni, a następnie odnajdują go na więziennej planetoidzie, gdzie znajdują nowych sojuszników. Kl'rt zmusza naukowca do stworzenia broni dla siebie, a potem zabija go. W drodze powrotnej zostają zdradzeni przez R'kina i oddani w ręce admirała Salo, który niszczy planetę, gdzie mieszkał syn Super-Skrulla. Ten uwalnia się i wraz z towarzyszami niszczy broń, zabija admirała i wymierza karę zdrajcy, ale ostatecznie sam poświęca się, by ocalić od śmierci Praxagorę.

W wyniku fałszywego oskarżenia o zdradę, Ronan zostaje skazany na banicję z obszaru Kree. Udaje się więc na poszukiwanie Tany Nile, która zeznawała przeciwko niemu, by nakłonić ja do wyznania prawdy i w ślad za nią trafia na planetę Godthab Omega. Spotyka tam innych wygnańców Kree i stacza pojedynek z Gamorą, u której schroniła się Nile. Okazuje się jednak, że wszyscy na planecie są manipulowani przez Gloriana, który próbuje zająć miejsce swego dawnego mistrza jako Shaper of The Worlds i potrzebuje ich energii. Annihilus wyczuwa jednak skupioną moc i wysyła swoją armię, by zniszczyć jej źródło. W bitwie ginie Tana Nile, a Ronan zabija królową Eradicę i zawiera rozejm z Gamorą. Glorian niszczy robactwo, ale traci przy tym rozum, a Ronan postanawia uprzedzić Kree o nadchodzącym ataku.

Annihilation War:

Ponad pół roku po tym, jak Annihilus rozpoczął inwazję, wokół jedynego ocalałego Novy, Richarda Ridera, zebrała się koalicja próbująca obronić wszechświat przed najeźdźcą. Czasami odnoszą nawet sukcesy, jak podczas bitwy na Daedalusie 5, kiedy udaje im się schwytać jedną z królowych Annihilusa. Dowiadują się od niej jednak, że sprzymierzeńcy władcy schwytali dla niego Galactusa. Pracujący dla Annihilusa Thanos wykorzystuje technologię Pożeracza Światów i za jej pomocą tworzy z giganta broń będącą w stanie niszczyć planety. Koalicjanci przekonują się o tym, kiedy po podstępnym ataku i ewakuacji z Daedalusa 5 cudem unikają zagłady, kiedy Annihilus niszczy planetę. Po tej porażce sojusz rozpada się. Ronan, przywrócony do życia Super-Skrull i Praxagora wyruszają na Halę, gdzie dowiadują się, że rządzący Kree Dom Fiyero sprzymierzył się z Annihilusem. Trójka bohaterów obala ich, i Ronan, po tym jak zostaje zmuszony do eutanazji Supreme Intellgence, obejmuje władzę nad imperium. Nova postanawia wyruszyć na samobójczą misję w celu zabicia Annihilusa, mając nadzieję, że w ten sposób zakończy wojnę. Towarzyszą mu Phyla-Vell i Peter Quill. Drax natomiast wyrusza, zabić Thanosa i jednocześnie uwolnić z jego rąk swoją córkę, Moondragon. Tytan dowiaduje się, że został oszukany przez Annihilusa, który nie chce podboju, lecz zagłady wszelkiego życia we Wszechświecie. Postanawia uwolnić Galactusa, ale w ostatniej chwili zabija go Drax, który później z pomocą Silver Surfera kończy dzieło Thanosa. Wściekły Pożeracz Planet niszczy większość Fali Anihilacji, ale sam władca przeżywa. Wtedy zostaje zaatakowany przez Novę i jego sprzymierzeńców. Podczas walki Phyla dotyka Quantum Bands, które opuszczają Annihilusa i przechodzą w jej posiadanie. Nova kończy walkę wyrywając tyranowi wnętrzności. Po tej porażce, Ravenous zawiera pokój z Kree, zatrzymując część imperium Ronana i byłe terytorium Skrullów. Później okazuje się, że jedyna z ocalałych królowych powiła nowe wcielenie Annihilusa.

Reperkusje:

 • Bezpośrednia kontynuacja w postaci Annihilation: Conquest.
 • Ofiary śmiertelne: Nova Corps, Quasar, Thanos, Lunatik, Blood Brother, Spirit, Red Shift, Air-Walker, The Fallen One, Preak, R'Kin, Tana Nile, Stellaris, House of Fiyero, Supreme Intelligence, Eradica, Extermina, Extirpia, Space Parasite, Aegis, Tenebrous.
 • Zaginieni: Drax, Super-Skrull, Praxagora.
 • Zniszczone lokalizacje: Kyln, Xandar, Badoon planet, Aks'lo, Zaragz'na, Daedalus 5, New Xeron.
 • Annihilus odrodził się wkrótce po zakończeniu wojny, jego obecny status nie jest znany.
 • Nova otrzymał własną serię i na chwilę powrócił na Ziemię, otrzymał też honorowe obywatelstwo Kree.
 • Phyla-Vell przejęła w posiadanie Quantum Bands i objęła rolę Quasara. Okazało się, że Annihilus odcisnął swoje piętno na bransoletach, a przez to, w chwilach gniewu, Phyla zachowuje się podobnie jak on.
 • Ronan został władcą imperium Kree.
 • Peter Quill został mianowany oficjalnym doradcą militarnym Ronana.
 • Silver Surfer powrócił do roli herolda Galactusa.
 • Thanos został towarzyszem Śmierci.
 • Mimo podpisania przez Ravenousa aktu kapitulacji, w niektórych rejonach kosmosu wciąż toczą się walki z oddziałami Annihilation Wave.
 • Gamora na krótko wróciła do roli najemniczki, ale wkrótce została opanowana przez Phalanx.
 • Korzystając z nieobecności Annihilusa w rodzimej Negative Zone, Reed Richards i Tony Stark zbudowali tam więzienie dla niezarejestrowanych nadludzi, zwane Kompleksem 42.

Annihilation - recenzje i podsumowanie

...

annihil-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.