Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men Annual » Uncanny X-Men Annual #9

Uncanny X-Men Annual #9

Uncanny X-Men Annual #9

"There's No Place Like Home"

Postacie
Cytat

Loki: "Art threatening me, youngling?"
Kitty: "You betcha!"

Streszczenie

Pewnej letniej nocy, w instytucie Xaviera dał się słyszeć krzyk, który poderwał na nogi wszystkich mieszkańców. Rachel jako pierwsza zorientowała się, że to Kitty krzyczy z przerażenia, więc Nightcrawler czym prędzej teleportował ją do pokoju koleżanki. Ponieważ zwyczajne próby uspokojenia jej nie dały rezultatu, Rachel weszła do jej umysłu. Kiedy pozostali dotarli na miejsce, wyjaśniła im, że to podświadome łącze między Kitty i Illyana wprowadziło tą pierwszą w taki stan, a aby lepiej zrozumieli, co się dzieje, pokazała im znalezione w jej umyśle obrazy Lokiego i Enchantress oraz odmienionych, walczących ze sobą Storm i Illyany. W ciągu następnej godziny, ustalili, że spędzający wakacje na greckiej wyspie New Mutants i Storm zniknęli w tajemniczych okolicznościach. Rogue jako pierwsza zauważyła, że w tej wizji, Ororo była bardzo podobna do Thora i wysunęła podejrzenie, że może to mieć coś wspólnego z Asgardem. Logan przypomina, że mają tam potężnego wroga, odkąd pokonali Lokiego jakiś czas temu i chociaż przysiągł on wtedy nie szukać zemsty, jest przecież bogiem oszustw, więc wydaje się logiczne, że chciałby zemścić się na nich przez ich bliskich. Podjęta zostaje decyzja, by wyruszyć na ratunek, ale pozostaje jeszcze kwestia, jak dostać się do Asgardu. Ponieważ okazuje się, że Thora nie ma teraz na Ziemi, Cyclops decyduje się skorzystać z kołczanu pozostawionego przez Arkona, którego pioruny służą do przemieszczania się między wymiarami, co mieli już okazję przećwiczyć [w Annualu #3 - Gil]. Scott prosi Madelyne, by powiadomiła o ich wyprawie Xaviera, który przebywa teraz w Anglii. Czekają jeszcze tylko na Rachel, która zaskakuje wszystkich, pojawiając się w nowym kostiumie Phoenix. Cyclops ma z tym pewien problem, ale Ray i Madelyne przekonują go, że nie ma w tej sprawie nic do gadania. Kitty prosi jaszcze, by Madelyne zajęła się Lockheedem pod jej nieobecność, po czym wszyscy znikają w błysku energii.

New Mutants znajdują się z powrotem w szkole i ćwiczą przy basenie. Wszyscy bawią się doskonale, ale po chwili każdego dopadają osobiste wątpliwości i lęki. Amara słyszy ich rozmowy i myśli i zastanawia się, skąd biorą się te wszystkie niepewności. Podchodzi do niej Sunspot, który zapewnia, że istnieje takie miejsce, gdzie wszyscy mogą być szczęśliwi - Asgard.

Amara krzyczy, kiedy Sam budzi ją nagle. Znajdują się w siedzibie króla krasnoludów i zobowiązali się pomóc przy wykuwaniu magicznego młota, którego zażądał Loki, więc pora zabierać się do roboty. Magiczna ruda Uru została już przetopiona i teraz Cannonball i Magma pomagają zatopić ją w kamieniu, by nadać kształt młotowi. Eitri chce powierzyć im zadanie dostarczenia broni do zleceniodawcy, ale Amara nie chce się tego podjąć, ponieważ metal Uru jest zabójczy dla elfów, a ona jest teraz jednym z nich. Władca krasnoludów zapewnia, że nic jej nie grozi, bo metal znajduje się w kamieniu, a jej zdolności są potrzebne, by utrzymać go w stanie płynnym, do czasu aż Loki połączy go ze swoim zaklęciem. Szczęśliwie dla nich, Loki chce, aby rytuał odbył się w jego zamku, dzięki czemu będą mogli zbliżyć się do niego i spróbować uwolnić przyjaciółkę. Zanim wyruszą, Eitri chciałby dać Samowi, którego pokochał jak syna, prezent - zaklętą kolczugę, która chroni przed urazami oraz miecz, który nie rani śmiertelników.

Podróż X-Men nie należała do najprzyjemniejszych, a na końcu spadli z nieba w środku lasu. Wolverine od razu wyczuwa czyjąś obecność w pobliżu, a za wzgórzem znajduje bandę trolli atakujących wilka. Chociaż nie jest to Rahne, jak podejrzewa Rogue, wszyscy rzucają mu się na pomoc, kiedy zostaje zraniony. Ku zaskoczeniu Kitty, wilczy książę zmienia postać i mówi, że nic mu się nie stało. Nad polem walki pojawia się bogini Hela, zawiedziona, że nie udało jej się zdobyć duszy księcia wilków. Wita przybyszów, a zwłaszcza Rachel, w której rozpoznaje moc Phoenix i dziękuje jej matce za to, że tak wiele dusz zesłała do jej królestwa. Ray denerwuje się i atakuje ją, więc Hela znika, pozostawiając jej życzenie, by przerosła kiedyś swoją matkę.

Podczas gdy zaklęta w sokoła Storm krąży nad stołecznym miastem Asgardu, z wyższego pułapu obserwuje ją latający Warlock, który przekazuje transmisję do zamku Enchantress, gdzie rozgościli się teraz New Mutants. Doug żałuje, że nie mógł polecieć z Warlockiem, ale Illyana przywołuje go do porządku, rzucając złośliwą uwagę, że bez pomocy kosmity do niczego się nie nadaje. Dani każe jej przeprosić Ramseya, ale ona dodaje jeszcze, że będzie mógł się bawić w bohatera, jak już skończy tłumaczyć księgi Amory, bo bez tego nigdy nie pokonają Lokiego.

Kiedy Storm wraca do zamku Lokiego, ten wita ją w oknie z łukiem i postanawia zestrzelić dziwnego ptaka, który ją śledził. Trafiony Warlock przerywa transmisję, więc New Mutants natychmiast decydują się na akcję ratunkową. Dani wskakuje na grzbiet Brightwinga, a Doug dołącza do niej. Moonstar prosi Rahne, by zmieniła postać, żeby mogły się komunikować telepatycznie. Wściekła Illyana stwierdza, że nie rozumie o co im chodzi, bo przecież jasne jest, że tylko ona może pokonać Lokiego. Shan zauważa, że ich przyjaciółka bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich dni i obawia się, że mogą z tego wyniknąć konsekwencje.

Loki zdejmuje zaklęty płaszcz Freji z pleców Storm, przywracając jej ludzką postać i pyta, jak podobał jej się lot. Ororo jest zachwycona i stwierdza, że uwielbia życie w Asgardzie, a jej towarzysz dodaje, że to dopiero początek, bo wkrótce stanie się prawdziwą boginią. Pyta też, czy nie brakuje jej przyjaciół z X-Men, a Ororo potwierdza, że tak jest, jednak przyznaje, że tutaj jest teraz bardziej przydatna niż na ziemi i szczerze chce pomóc Lokiem. Nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę on wcale nie zamierza odbudowywać zniszczonego miasta [dzieło Surtura, zdarzyło się w Thor #351-353 - Gil], ale przejąć władzę w krainie bogów.

X-Men rozbili obóz w lesie i opatrzyli rannego księcia wilków, a gdy ten zasnął, Rachel zajrzała do jego myśli. Dowiedziała się, że wielkie zmiany zaszły w Asgardzie od domniemanej śmierci Odyna i wszędzie zapanował chaos. Wilk został zaatakowany przez trolle, kiedy poszukiwał swojej ukochanej, porwanej przez żołnierzy Enchantress, jego wybranką zaś okazuje się być Rahne. Cyclops postanawia podzielić grupę na pół i jedną część wysłać do miasta Asgardu, by poszukali Thora, podczas gdy pozostali zostaną w lesie i spróbują dowiedzieć się czegoś od księcia wilków, kiedy ten się obudzi. Kitty jest jednocześnie podniecona na myśl o wizycie w mieście bogów, jak i zmartwiona, kiedy myśli o Rachel i smutku, jaki ogarnął ją po spotkaniu z Helą.

Jakiś czas później, Rogue podrzuca Logana, Ray i Kitty do miasta, znajduje im jakieś stroje i wraca do lasu. Kitty żartuje sobie z Logana, a gdy ten ostrzega, żeby nie przeginała, przeprasza i wyznaje, że od spotkania z Helą prześladuje ją strach przed śmiercią. Wolvie twierdzi, że nie ma czego się obawiać, bo prędzej czy później każdego to spotka, więc każe jej wziąć się w garść i spróbować wtopić się w tłum.

Roberto spędza kolejny dzień w gospodzie, w otoczeniu licznych wielbicielek. Gdy w drzwiach stają Dani i Doug, którzy przyszli po niego, wszystkie rozmowy milkną, a ludzie chowają się po kątach. Tylko jakiś pijaczyna próbuje podrywać Moonstar, ale koledzy odciągają go powtarzając, że chyba życie mu nie miłe. Dani nie bardzo wie, o co chodzi i żałuje, że nie zapoznała się bliżej z nordycką mitologią. Oboje wyciągają Roberto z knajpy i udają się na poszukiwanie Warlocka, którego Moonstar jakimś cudem wyczuwa w pobliżu. Znajdują do w ruinach domu, przebitego strzałą i do połowy rozlanego w postaci technoorganicznego płynu. Doug zauważa, że jego przyjaciel jest bliski śmierci i prosi Dani, żeby pomogła mu go podnieść, ale gdy Mirage się zbliża, Warlock wpada w panikę i zaczyna strzelać do niej, po czym chwyta Ramseya pod pachę i ucieka. W okolicy gromadzą się ludzie, zwabieni odgłosami i pytają co się dzieje, a kiedy Dani każe im odejść, posłusznie oddalają się. Sunspot podejrzewa, że jest w Moonstar coś, czego nie potrafi jeszcze dostrzec.

Po odzyskaniu przytomności, książę wilków poprowadził pozostałych X-Men do zamku Enchantress, gdzie wiódł trop jego ukochanej. Gdy znajdują się na wzgórzu naprzeciw zamku, zrywa się nagle w tym kierunku, a X-Men pędzą za nim, spodziewając się kłopotów. Ku swojemu zdziwieniu znajdują dwa obwąchujące się wilki i Shan, która nie posiada się ze szczęścia na widok przyjaciół. Po chwili zapomnienia, Rahne wraca do ludzkiej postaci i wyraźnie wstydzi się swojego instynktownego zachowania. Karma prowadzi grupę do komnat Enchantress, które zagarnęła teraz dla siebie Illyana i opowiada po drodze, co się wydarzyło w ostatnich tygodniach. Illyana nie jest szczególnie zachwycona ich widokiem, ale uznaje, że lepsze to niż jej dziecinni koledzy, którzy zostawili całą robotę na jej głowie. Właśnie znalazła w księgach Amory zaklęcie, które może przenieść ich bezpośrednio do Storm i zamierza wykorzystać je natychmiast. Niespodziewanie, w komnacie pojawia się Loki, który atakuje ich jakimś czarem i oświadcza, ze cały czas miał ich na oku, a teraz przyszedł, by usunąć przeszkody z drogi.

Gdzieś w ruinach, wyczerpany ucieczką Warlock pada z wycieńczenia. Ponieważ w pobliżu nie ma nic, co mógłby skonsumować, ani żadnego źródła energii, Doug nie wie, jak mu pomóc. Warlock wyjaśnia, że spanikował, kiedy zobaczył obraz swojego ojca wokół Dani i myślał, że Magus przyszedł po niego, ale Cypher twierdzi, że musiały to być jakieś omamy, spowodowane niskim poziomem energii. Oferuje, że podzieli się z przyjacielem swoją energią życiową, jeśli można to zrobić tak, by nie został zarażony technowirusem. Warlock jest pełen wdzięczności i ostatkiem sił łączy się z nim w jedno. Po chwili, słychać krzyk zachwyconego Douga.

Ponieważ okazało się, że Thora nie ma w jego zamku, Rachel przeszukała umysły strażników, by dowiedzieć się, że udał się on do Hel razem z Baldurem. Podczas gdy Kitty zastanawia się, do kogo jeszcze mogliby się zgłosić po pomoc, Logan wyczuwa w pobliżu znajomy zapach.

Sam i Amara właśnie zbliżają się do miasta. Jej elfia natura sprawia, że chciałaby jak najszybciej wrócić do lasu, ale mają ważne zadanie do wykonania. Cannonball ma nadzieje, że uda się jakoś przywrócić jej człowieczeństwo i wrócić do domu, ale najpierw muszą się zająć Lokim i uwolnić Storm. Kiedy wchodzą do miasta, czekają już na nich Logan, Kitty i Rachel.

Loki przeniósł wszystkich pojmanych w zamku Enchantress do swojej siedziby i uwięził ich w podziemiach, chcąc wykorzystać zdolności Illyany, by ich pognębić. Summers przypomina mu o złożonej starszym bogom obietnicy, ale on zapewnia, że dotrzymuje słowa, bo osobiście nic przeciwko nim nie uczynił. Może za wyjątkiem tego skalnego trolla, którego tworzy, by ich pilnował. Oczywiście, obietnica nie dotyczyła Rahne i księcia wilków, których zmienia w straszliwe bestie, używając magicznych obroży i wysyła, by sprowadzili pozostałych mutantów. Korzystając z jego nieuwagi, Nightcrawler ucieka z łańcuchów i dotykając równocześnie Cyclopsa i Rogue, przekazuje jej zdolności ich obu. Rogue atakuje Lokiego promieniem optycznym, a następnie teleportuje się na niego, zadając serię potężnych ciosów i dusząc. Niespodziewanie powstrzymuje ją Storm, która staje u wejścia i dzięki iluzją Lokiego, widzi Rogue jako succubusa, który próbuje zaatakować jej przyjaciela. Odwraca uwagę Rogue na tyle skutecznie, ze Loki może zamknąć ją w solidniejszych okowach, po czym szybko wyprowadza Ororo z komnaty, zanim zorientuje się, że coś jest nie tak.

Kiedy Dami i Roberto przeszukują miasto na grzbiecie Brightwinda, dociera do nich telepatyczny przekaz Rachel. Kiedy spotykają się wreszcie, Moonstar zauważa dziwne widmo, unoszące się nad Loganem i ma strasznie nieprzyjemne uczucie, którego nie potrafi opisać. W tej chwili, ziemia zapada się pod nimi i trafiają do lochów, gdzie czekają trolle Lokiego na smokach i dwa wściekłe wilkołaki. Wolverine rzuca się do walki z wilkami, ale wyczuwa na nich znajomy zapach, więc powstrzymuje się od ciosu, a wtedy smok gryzie go i zatruwa śmiertelnym jadem. Wilki rzucają się na Sama i jedynie magiczna kolczuga ratuje go od śmierci. Próbując się bronić, sięga po miecz, który przenika przez ciało wilkołaka, przecinając jedynie zaklętą obrożę i tym samym, przywracając Rahne ludzką postać. W tej chwili, z nieba spada uformowany w USS Enterprise Warlock. Porażone energia trolle uciekają, zabierając ze sobą Amarę i pakunek z magicznym młotem. X-Men i New Mutants postanawiają podzielić się ponownie - jedna grupa spróbuje pokrzyżować rytuał Lokiego, a druga w tym czasie postara się uwolnić więźniów.

Wkrótce, pierwsza grupa przedostaje się do Sali Bohaterów, gdzie Loki przemawia właśnie, przedstawiając Storm jako równą bogom i niezrównaną wojowniczkę, domagając się dla niej miejsca w tym zaszczytnym gronie. Logan strofuje Sunspot, który traktuje całą akcję jak zabawę, przypominając mu, że od ich powodzenia zależy życie Ororo. Po tej kłótni, musi oprzeć się o ścianę, ponieważ smoczy jad daje mu się poważnie we znaki. Uznaje jednak, że najważniejsze to dotrwać do końca tej walki i uwolnić Storm, potem może już odpuścić.

Tymczasem, w lochach, Shan stara się jak może by przejąć kontrolę nad umysłem Illyany i zmusić ją do odwołania zaklęć, które ich więżą. Kiedy do środka przebija się druga grupa mutantów, znajdują je obie nieprzytomne na ziemi. Niespodziewanie, Kitty zostaje zaatakowana przez Colossusa, ale ten pada pod siłą promieni Cyclopsa. Scott i Kurt wyjaśniają, że udało im się uwolnić dzięki Karmie, ale Piotr pozostał pod wpływem Lokiego dłużej z racji pokrewieństwa z Illyaną.

Loki wprowadza Ororo do sali, ogłaszając, że od teraz ona zajmie miejsce Thora, któremu przepowiedziano, że nie powróci nigdy z Hel. Kiedy jego trolle wprowadzają Amarę i wózek z młotem, Rachel telekinetycznie oplątuje Lokiego jego peleryną, a Warlock porywa Magmę. Logan w kierunku Storm, ale powala go paraliżujący ból. Sunspot dla odmiany wszczyna bójkę wśród zgromadzonych gapiów. Loki przywołuje skalne trolle, które włączają się do bitwy i odwracają uwagę bohaterów, a sam rozbija kamień, w którym spoczywa magiczny młot i każe Ororo sięgnąć po niego. Gdy Storm unosi młot, napełnia ją magiczna moc, pochodząca od Lokiego i staje się nową boginią piorunów. Loki wmawia jej, że mutanci są wrogami Asgardu, więc Ororo atakuje stojącego najbliżej Logana. Mimo całej mocy, jaką w niego uderza, Wolverine wciąż próbuje do niej przemówić, ale bardziej uderza ją jego wytrwałość. Zaczyna wątpić czy Loki naprawdę jest jej przyjacielem i czy aby jej nie okłamał, a wtedy Logan przypomina, że on jest bogiem kłamstw. Kiedy Wolverine pada u jej stóp, w sali pojawia się Hela, która domaga się oddania jego duszy. Storm protestuje, ale bogini twierdzi, że musi oddać śmiertelnika, którego sama zgładziła. Między nimi staje jednak Moonstar, która właśnie zrozumiała, co oznaczały jej wizje i nie zamierza pozwolić Loganowi umrzeć. Hela śmieje się na jej widok, twierdząc, że jako Walkiria, sama powinna dopilnować śmierci bohatera i stanąć po jej stronie. Dani wreszcie pojmuje całkowicie, kim się stała i wybiera osobę, która ma umrzeć - Helę. Bogini śmieje się z jej próby i strąca ja z nieba razem ze skrzydlatym rumakiem. Logan resztkami sił przekonuje Ororo, że Loki wykorzystuje ją do własnych celów, a szok spowodowany skrzywdzeniem przyjaciela, przywraca jej zdrowy rozsądek. Teraz Storm wykorzystuje całą swoją boską moc, by zaatakować Helę i nie pozwolić jej odebrać duszy Logana. Do ataku dołączają Cyclops i Phoenix, a gdy na horyzoncie pojawiają się także Walkirie, zwabione odgłosami walki, Hela postanawia wycofać się do swojego wymiaru, nie chcąc marnować sił przed starciem z Thorem.

Gdy cichną odgłosy walki, Loki wychodzi spod stołu, gdzie się chował i wpada wprost na wściekłą Storm. Ororo ciska w niego magicznym młotem, ale on obraca atak przeciwko niej i grozi śmiercią wszystkim mutantom. Niespodziewanie, na drodze staje mu Kitty, która ostrzega, że jeśli spróbuje skrzywdzić kogokolwiek z nich, wieść o jego próbie przejęcia władzy w Asgardzie dotrze do wszystkich bogów i ściągnie mu na głowę naprawdę poważne kłopoty.

Zakłopotanie Lokiego obserwuje z rozkoszą w swoim zamku Karnilla, królowa Norn i odwieczna przeciwniczka boga kłamstw. Cieszy się ze zwycięstwa mutantów, ponieważ przyczyniła się do niego, pomagając Illyanie skontaktować się z Kitty, a potem prowadząc X-Men do Asgardu. Wprawdzie nie może nazwać tego bezpośrednim zwycięstwem, ale liczy się satysfakcja, że pokrzyżowała plany Lokiego.

Loki zgadza się w końcu na warunki Shadowcat, ale stawia też własne: pozwoli im wrócić do domu i cofnie wszelkie niekorzystne konsekwencje pobytu tutaj, ale pod warunkiem, że odejdą wszyscy. I tu pojawiają się problemy, bo Rahne i książę wilków nie chcą się rozstawać, chociaż ona wie, że nie może zostać. To jeszcze nie koniec warunków Lokiego: wszelkie magiczne usprawnienie, jakim ich poddano zostaną cofnięte - dotyczy to magicznych przedmiotów, jakie otrzymał Sam, siły Roberto i zaklęć, jakich nauczyła się Illyana. Przy okazji, domaga się też by Enchantress powróciła do swojej siedziby z więzienia w Limbo. Ponieważ jednak Loki jest miłośnikiem piękna, zdecydował, że Shan może pozostać w obecnej formie, natomiast Amara odzyska ludzki wygląd i naturę. W sprawie Dani konieczna jest jednak interwencja Walkirii, ponieważ zgodnie z prawem Odyna, nikt nie może rozdzielać Walkirii i jej rumaka. Moonstar z ciężkim sercem zgadza się zostawić Brightwinda, by nie pogrążać przyjaciół, ale w takiej sytuacji, Walkirie pozwalają jej zabrać skrzydlatego konia ze sobą na ziemie. Teraz wszystko zależy od Ororo. Loki proponuje jej miejsce u swego boku, przypominając, że po powrocie na ziemię stanie się znowu zwykłym człowiekiem. Tym razem jednak Storm dokładnie waży jego słowa i odrzuca ofertę, rozbijając magiczny młot u jego stóp. Loki jednocześnie wścieka się i podziwia jej konsekwencję. Każe im zebrać się razem i rzuca zaklęcie, które odeśle ich w miejsce gdzie przebywa ich mentor, Charles Xavier [czyli do Paryża, jak widzimy w UXM #200 - Gil].

Dopilnowawszy czy wszystko poszło zgonie z uzgodnieniami, Walkirie odlatują do swojej siedziby, ostrzegając, że będą mieć go na oku, na wypadek, gdyby znów planował zdradę. Logi zbiera fragmenty młota i formuje z nich figurkę bogini Storm, do której przemawia czule, rozwodząc się nad tym, że jutro też jest dzień i przyjdzie kiedyś taki czas, że będą rządzić Asgardem jako król i królowa.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Uncanny X-Men Annual #9

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.