Avalon » Serie komiksowe » Mekanix » Mekanix #1

Mekanix #1

Mekanix #1

"Targets"

Postacie
Cytat

Shan o Dylanie: "That was so sweet!"
Kitty: "I thought you and guys...?"
Shan: "What, a girl can't admire the view?"

Streszczenie

Na stronie internetowej ruchu Purity znajduje się lista osób z kampusu Uniwersytetu Chicago, podejrzanych o bycie mutantami. Tej nocy, do listy dodane zostało nazwiska studentów astrofizyki, pracujących w laboratorium fizyki kwantowej, wraz z opiekunem sekcji. Jest wśród nich także Katherine Pryde.


Wieczorem, Kitty wraca do swojego mieszkania, zmęczona. Fazując przez drzwi, zostawia ubranie za sobą i od razu wchodzi pod prysznic. Wie już o wszystkim, ale nie chce jej się teraz o tym myśleć. Również następnego ranka jest zbyt zabiegana, by się przejmować, bo doświadczyła już i widziała tyle, że taki groźby nie robią na niej większego wrażenia. W tej chwili, jej największym zmartwieniem jest nie spóźnić się na spotkanie z psychologiem, na które skierował ją dziekan.


W gabinecie doktor Lyszinski, przez godzinę obie panie przyglądają się sobie bez słowa. Gdy zegar wybija dziesiątą, Kitty zbiera się do wyjścia. Pani doktór przypomina, że następne spotkanie mają w piątek, a ona odpowiada tylko, że nie ma chyba innego wyboru. Psycholog mówi, że zawsze istnieje wybór, na co Kitty podchodzi do jednego ze zdjęć na ścianie i wskazując na żołnierzy rzuca, że jej ojciec też był w Wietnamie i nawet skłamał o swoim wieku, żeby się zaciągnąć - to był jego wybór. Gdy wychodzi, doktor Lyszinski głośno zastanawia się, gdzie rozegrała się jej wojna. Potem podnosi telefon i dzwoni do kogoś imieniem Jack, mówiąc, że zrobi wszystko, co może, ale obawia się, czy nie jest już za późno.


Przez całą drogę na uczelnię, Kitty nie może przestać płakać. Zrzuca winę za to na panią psycholog i stare zdjęcie, które przypomniało jej o śmierci ojca. Przez cały dzień myśli tylko o tym, jak bardzo zawiodła, nie mogąc go ocalić. Obwinia siebie i fakt, że jest mutantem. Ale potem przypomina sobie to, co usłyszała o dokonywaniu wyborów - on dokonał swojego, a ona swojego. Wybrała szkołę, mieszkanie i pracę w barze, by je utrzymać. To wszystko było dla niej nowością.


Wieczorem, gdy żongluje butelkami za barem, w lokalu swojego znajomego, stwierdza, że nawet lubi tą pracę, głównie dlatego, że pozwala jej zapomnieć i skupić się na kontaktach z ludźmi. Tak bardzo pochłania ją to zajęcie, że w pierwszej chwili nie zauważa, że osobą, którą obsługuje, jest stara znajoma z instytutu Xaviera. Shan również orientuje się dopiero po chwili i obie padają sobie w ramiona, wymieniając powitania i komplementy. Kitty przedstawia ją swojemu szefowi i kumplowi - Dylanowi, który pozwala jej na przerwę, żeby mogła pogadać z przyjaciółką. Po chwili, siedząc przy piwie, dyskutują o związkach lub ich braku, a w końcu, Kitty pyta, czy to spotkanie to przypadek, czy też Shan szukała jej. Ona odpowiada, że pracuje w bibliotece i znalazła ją na liście Purity, więc postanowiła spotkać się z nią i zaprosić na domową kolację. W pierwszej chwili Pryde próbowała się wykręcić, że szef jej nie puści, ale Dylan zgodził się tak szybko, że aż zaczęła podejrzewać, czy to wszystko nie zostało wcześniej zaplanowane.


Jeszcze tego samego wieczoru, jedzą obiecaną kolację w mieszkaniu Shan i bliźniaków. Spotkanie sprawia, że Kitty zaczyna się zastanawiać, czy rodzeństwo przyjaciółki też okaże się być mutantami i co się z nimi wtedy stanie. One trafiły do szkoły Xaviera i stały się częścią tajnych grup superbohaterów, ale w tym przypadku chyba nie ma takiej opcji. Shan wyrywa ją z zamyślenia, proponując drinka na tarasie. Gdy noc staje się chłodna, okazuje się, że Shan wciąż nosi pod ubraniem swój kostium z czasów New Mutants, który nie tylko chroni przed chłodem i deszczem, ale może okazać się przydatny w każdej sytuacji. Twierdzi, że brakuje jej tamtego życia, ale Kitty odpowiada, że czuje wręcz przeciwnie, widząc, co dzieje się ze światem, mimo wszystkiego, co zrobili, by go zmienić na lepsze. Zapytana, co słychać u rodziców, wyznaje, że jej ojciec zginął w Genoshy. Stwierdza, że ludzie wciąż chcą ich pozabijać i jest ich zbyt wielu, by można to zmienić.


Tego samego wieczoru, kanadyjska straż przybrzeżna próbuje zatrzymać fregatę, która wtargnęła na ich wody terytorialne. Ponieważ jednostka nie reaguje, zostaje wydany rozkaz jej przechwycenia i zatrzymania. Kiedy grupa abordażowa opuszcza się na pokład, następuje wybuch energii, który strąca z nieba ich helikopter. Kapitan eskortującego kutra wzywa pomoc, ale zaraz potem statek zostaje staranowany przez fregatę. Z jej pokładu zostaje nadany komunikat, że sytuacja została opanowana, a alarm odwołany.


Shola Inkosi śpi na swoim biurku. Śni mu się, że znajduje się w klasie, na lekcji panny Frost. Nagle, za oknem pojawia się głowa Sentinela, jego umysł wypełniają krzyki i następuje wybuch. Budzi się, zlany potem. Na biurku, obok niego, leży urzędowa notatka, informująca o warunkowym przedłużeniu wizy studenckiej. Rezygnuje z kolejnych prób zaśnięcia i po krótkiej wizycie w łazience, wyrusza do miasta, pobiegać. Gdy zatrzymuje się przed jakimś lokalem, by wstąpić na kawę, otacza go banda oprychów, a ich szef przystawia mu pistolet do głowy i pyta, czy chciałby umrzeć. Shola odpowiada, że nawet nie wie, jak bardzo. Jego oczy błyskają, a w tej chwili broń napastników i ich samochód, zostają rozłożone na części. Wśród spojrzeń przechodniów i obsługi, Shola dostaje wreszcie swoją kawę.


W swoim pokoju, trójka młodych działaczy Purity kończy pakować ulotki, które właśnie wydrukowali. Jeden z nich - Tom - przechwala się, jak łatwo udało mu się włamać do systemu uczelni i wykraść dane oraz program testów. Drugi - Jeff - stwierdza, że wykładowcy powinni zwracać większą uwagę na to, czego uczą mutantów, bo przez to stwarzają zagrożenie dla swojej rasy, dlatego kilkoro z nich znalazło się na liście. Tom pyta, czy dopisał Katherine Pryde dlatego, że dołożyła mu na treningu, a gdy dostaje potwierdzenie, upomina towarzysza, że ich święta misja nie powinna służyć osobistej zemście. Zaczyna się zastanawiać, czy przez rozprzestrzenianie ulotek nie zrobią krzywdy niewinnym osobom, ale Alice przypomina mu maksymę mówiącą, że ci, którzy nie mają nic do ukrycia, nie mają się czego bać. Wychodząc z ulotkami, Tom przypomina im, żeby odłączyli się od systemu i nie próbowali nic zmieniać, bo ktoś może ich namierzyć. Jeff i Alice mają jednak własne plany, o których mu nie mówią. Zamierzają zmienić coś w programie testów laboratorium fizycznego, by zmusić mutantów do ujawnienia się.


Tego ranka, w laboratorium instytutu astrofizyki pod kierunkiem profesora Banesa, trwają przygotowania do eksperymentu z obserwacją cząstek elementarnych. Kitty, która jest asystentką profesora, proponuje jeszcze raz sprawdzić wszystkie ustawienia, ale studenci zapewniają, że program zawsze działał bez zarzutu. Jeden z nich pokazuje jej koszulkę z wydrukiem ze strony Purity, mówiąc, że zrobił takie dla wszystkich, skoro cała załoga laboratorium znalazła się na celowniku. Kitty odpowiada, że woli nie zadzierać z fanatykami. Ktoś mówi, że przygotowuje wirusa, żeby rozwalić ich serwer, ktoś inny dodaje, że jego rodzice widzieli stronę i nie dają mu spokoju, jeszcze ktoś, że nie robi to na nim wrażenia, bo od podstawówki nazywali go mutantem. W końcu, profesor ucisza całe towarzystwo i każe rozpocząć eksperyment. Kitty wdrapuje się na drabinę z laserem, który kieruje na przygotowany kryształ. Gdy rozpoczynają się przygotowania, zauważa, że coś jest nie tak. Obsługujący komputer twierdzi, że laser przeciąża się i nie może tego zatrzymać. Kitty każe wszystkim uciekać, zeskakuje z drabiny i chwyta profesora, a w tej samej chwili laser uaktywnia się, grożąc wybuchem.

 

 


 

 

 

 

Uwagi:

- Zniszczenie Genoshy miało miejsce w New X-Men #115

- Kitty dowiedziała się o śmierci ojca w X-Men Unlimited #36. W tym samym numerze wdała się w bójkę z Jeffem i innymi członkami Purity, przez którą została skierowana na terapię.

- Wydawcy oficjalnie zdecydowali się na zmianę pisowni imienia Karmy z Xi'an na Shan, aby nie wprowadzać czytelników w błąd.

- Homoseksualizm Shan został ujawniony w X-Force #75, ale wygląda na to, że Kitty wiedziała wcześniej.

- Wątpliwości Kitty, czy bliźniaki Manh są mutantami wydają się dziwne, bowiem potwierdzono to w New Mutants Annual #2, gdzie zostali porwani i postarzeni przez Mojo do momentu, w którym ujawniły się ich zdolności.

- W tym i następnym numerze, nazwisko pani doktor pisano Lyzinski - później zmieniono na Lyszinski.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Mekanix #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.