Avalon » Serie komiksowe » X-Men: Hidden Years » X-Men: Hidden Years #1

X-Men: Hidden Years #1

X-Men: Hidden Years #1

"Once More the Savage Land"

Postacie
Cytat

Profesor X:" ...One question though, my X-Men. I saw as you did the crushing weight of stone which fell on Magneto in Savage Land... But I found no trace in any of your minds of what you did to make sur he was dead."
Beast: "Make sure? We felt the combination of geology and gravity had done that job quite well for us, Professor."

Streszczenie

Na pustyni piątka X-Men walczy z Hulkiem - istotą, w którą zmienił się słynny naukowiec, Bruce Banner. X-Men liczą na to, że badacz wyjawi im, gdzie znajduje się urządzenie, które może obudzić pogrążonego w śpiączce Profesora X. W trakcie walki Hulk uderza w ziemię; pojawia się wyrwa, która odsłania ukryte laboratorium Bannera. Angelowi udaje się odnaleźć poszukiwane urządzenie. X-Men odlatują; Hulk, ukontentowany faktem, że zostawiają go w spokoju, nie sprawia już więcej problemów.


Jakiś czas później X-Men docierają do Salem Center. Cyclops uruchamia zdobyte urządzenie, mając nadzieję, że obudzi ono śpiącego Profesora. Po chwili okazuje się, że przedsięwzięcie się udało: Charles Xavier się budzi. X-Men, uradowani ozdrowieniem mentora, cieszą się z pomyślnego zakończenia swojej misji.


Trzy dni później nastroje w Szkole Dla Utalentowanej Młodzieży znacznie się pogarszają: Bobby Drake, Iceman, oznajmia, że postanowił opuścić X-Men. Czuje się oszukany przez Profesora X, który upozorował swoją śmierć po walce ze Z'Noxem i przez wiele miesięcy pozostawił X-Men samym sobie. Cyclops, Beast i Marvel Girl usiłują usprawiedliwić Profesora; Iceman pozostaje jednak niewzruszony i kiedy rozlega się telepatyczne wezwanie Xaviera, ignoruje je, życząc na odchodnym reszcie X-Men powodzenia.


Niedługo potem X-Men, wraz z Havokiem i Lorną Dane pojawiają się w gabinecie Profesora. Cyclops informuje wszystkich zgromadzonych, że Iceman odszedł X-Men, na co zarówno Angel, jak i dwójka nowych X-Men - Alex i Lorna - reagują ze zdumieniem. Profesor X przechodzi jednak nad decyzją Drake'a do porządku dziennego, co nie do końca spotyka się z akceptacją reszty: Angel mówi do Beasta, że odejście Icemana jest bardzo ważnym wydarzeniem i powątpiewa, czy Xavier, który tak łatwo przyjął tę wiadomość, doszedł już do siebie.


Profesor postanawia z umysłów swoich X-Men dowiedzieć się, co zdarzyło się podczas jego długiej nieobecności. Po chwili widzi swoich wychowanków walczących ze stworem znanym jego Grotesk. Obserwuje też własną śmierć i X-Men rozpaczających nad ciałem, które w rzeczywistości nie należało do niego, a do zmiennokształtnego X-Mana o pseudonimie Changeling. Widzi też pierwsze spotkanie Icemana z Lorną Dane i pojawiającego się nagle przy nich Mesmero. Dowiaduje się też, że ów manipulujący umysłami mutant był poddanym Magneto, twierdzącego, iż Lorna Dane - której moce przypominają niezwykłe umiejętności największego wroga X-Men - jest jego córką.


Kolejne wspomnienia napływają; Xavier widzi, jak X-Men dowiadują się o istnieniu brata Cyclopsa, Alexa, i samego Alexa - porwanego niedługo później przez istotę o imieniu Living Pharaoh. Poprzez umysły swych uczniów Profesor X staje się świadkiem przebudzenia się jeszcze potężniejszego bytu o nazwie Living Monolith - i kolejnego spotkania X-Men z Sentinelami. Obserwuje też, jak owo zagrożenie zostało zażegnane - widzi dziesiątki robotów zmierzających w stronę Słońca i topiących się w jego żarze.


Z następnego wspomnienia Xavier dowiaduje się o spotkaniu X-Men z Karlem Lykosem, badaczem, który miał pomóc Havokowi w opanowaniu jego prawie bezgranicznej mocy. Lykos, o czym wychowankowie Xaviera wkrótce się przekonali, nie był zwykłym człowiekiem, a istotą o imieniu Sauron - żywiącą się zabieraną mutantom mocą. Profesor X obserwuje walkę swoich uczniów z Sauronem, zakończoną wśród śniegów Antarktydy, a niedługo potem - prehistoryczną dżunglę, do której X-Men trafili w poszukiwaniu ciała Lykosa. Mutanci spotykają władcę tego dziwnego miejsca, Ka-Zara i Magneto, którego kolejna baza znajdowała się w tej pradawnej dżungli. Xavier jest świadkiem nieuchronnej, jakby się zdawało, śmierci Mistrza Magnetyzmu, pod gruzami swojej twierdzy.


Wreszcie wspomnienia najnowsze: starcie X-Men z mutantem o pseudonimie Sunfire i starcie z Z'Noxem - oraz odkrycie, że on, Xavier, nie zginął, a ukrywał się przez długie miesiące, przygotowując do walki z tą kosmiczną istotą. W ten sposób Profesor...


...wie już wszystko. Charles Xavier gratuluje swoim uczniom, iż dobrze poradzili sobie podczas jego nieobecności. Dopytuje się jednak o starcie X-Men z ich największym wrogiem, Magneto i ze zdumieniem dowiaduje się, że nie poczynili żadnych kroków, by upewnić się, że ten potężny mutant jest na pewno martwy. Rozgniewany nagle beztroską swoich wychowanków, każe im wrócić do Savage Landu i sprawdzić, co naprawdę stało się z Mistrzem Magnetyzmu.


Jakiś czas później X-Men czwórka X-Men - Beast, Marvel Girl, Cyclops i Angel - lecą w kierunku prehistorycznej dżungli. Angel krytykuje Profesora X, narzekając, iż ich mentor traktuje ich wciąż, jakby byli jego studentami. Zafrasowana Jean sugeruje, że zachowanie Xaviera może być spowodowane śpiączką i że "lekarstwo", które otrzymali od Bannera, nie było tak skuteczne, jak mogło się to wydawać. Cyclops proponuje, by tą sprawę rozważyć później i przygotować się do nowej misji. Beast, kierujący pojazdem, którym lecą mutanci, informuje, że w rejonie, gdzie się znajdują, napotkać można silne turbulencje - i w chwilę potem pojazd w jedną z nich wpada.


Tymczasem w Westchester Lorna i Alex spacerują niedaleko Szkoły, omawiając ostatnie wydarzenia i również - podobnie jak pozostali X-Men - dyskutując o kondycji Profesora X. Niespodziewanie natykają się na Bobby'ego Drake'a, który radzi Lornie, by poszła w jego ślady i odeszła z X-Men. W trakcie sprzeczki między Drakiem a Summersem, obaj mutanci używają swoich mocy. W pewnej chwili kawałek lodu uderza Lornę w czoło, co natychmiast kończy bójkę. Iceman próbuje się tłumaczyć przed dziewczyną, ta jednak, zirytowana, odrzuca jego przeprosiny. Nagle w głowach wszystkich rozlega się wezwanie Xaviera. Bobby po raz kolejny decyduje się zignorować wołanie Profesora X, Lorna i Alex zaś wracają do posiadłości.


Daleko od Salem Center, czwórka X-Men usiłuje przywrócić sterowność swoim pojazdem. Worthington leci przed statkiem, mając nadzieję, że w ten sposób będzie mógł lepiej wskazać kierującemu pojazdem Beastowi właściwą drogę. Po jakimś czasie X-Men udaje się wydostać z turbulencji; znadują się już nisko nad Savage Landem i widzą biegnące przez prehistoryczną dżunglę stado dinozaurów. Cyclops dostrzega miejsce nadające się do lądowania. Okazuje się jednak, że turbulencje uszkodziły stery statku i nie da się nim zwyczajnie wylądować. Dzięki mocy Marvel Girl i zdolnościom Beasta pojazd zniża się do lądowania. Cyclops przygotowuje tymczasem lądowisko - pustosząc za pomocą swoich promieni szeroki pas lasu. Gdy wszystko wydaje się być już w porządku, statek wpada nagle w korkociąg; Angel, unosząc się w powietrzu, obserwuje bezradnie, jak statek, w którym znajdują się jego przyjaciele, spada, lądując wreszcie na dachu.


W chwilę później jednak Beast i Cyclops wydostają się ze statku. Niosą nieprzytomną Jean, którą wyczerpał wysiłek przy lądowaniu. Nim mutanci zdążą ochłonąć, w pobliżu pojawia się nowe zagrożenie: Henry McCoy dostrzega grupę tubylców, którzy nie wydają się być przyjaźnie nastawieni wobec intruzów. W czasie walki, która wywiązuje się zaraz potem, wszyscy X-Men zostają trafieni strzałami z usypiającą substancją. Angel, Beast i Scott budzą się po jakimś czasie wśród tubylców; nie są już, ku swemu zdziwieniu, traktowani wrogo. Wódz plemienia informuje Cyclopsa, że nie są już uważani za zagrożenie. W tej samej chwili Scott zdaje sobie sprawę, że nie ma nigdzie Jean. Tubylec pokazuje X-Menom strój Marvel Girl, mówiąc, iż ich przyjaciółka przeniosła się już niestety do królestwa zmarłych...


Gdzie indziej, pod ciemnym niebem, widać ogromne miasto, otoczone fosą, do której spływają strugi ścieków. Podobna do żaby istota o imieniu Amphibius zmierza właśnie, by poinformować swego pana o pojawieniu się w Savage Landzie X-Menów. W chwilę potem ukazuje się podobna do ducha postać Magneto, który poprzysięga zemstę tym, którzy są winni jego śmierci...


Uwagi:

- Seria "X-Men: Hidden Years" jest próbą wypełnienia luki, jaka istnieje między 66. a 94. numerem "Uncanny X-Men". W tym czasie zamiast nowych historii, ukazywały się reprinty odcinków wcześniejszych (zwykle po jeden - dwa odcinki w każdym numerze).

- Pierwsze sześć stron tego numeru "Hidden Years" (walka X-Men z Hulkiem) to ponowne przedstawienie wydarzeń pokazanych już w "Uncanny X-Men" #66 .Autor: Gokuma

Galeria numeru

X-Men: Hidden Years #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.