Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #179

Uncanny X-Men #179

Uncanny X-Men #179

"What Happened to Kitty?"

Postacie
Streszczenie

W kanałach pod Nowym Jorkiem żyje społeczność zdeformowanych mutantów - Morlocków. Dzisiaj jest dla nich szczególny dzień, gdyż jeden z nich wstępuje w związek małżeński. Callisto nadzoruje przygotowanie panny młodej i gdy ta w końcu jest ubrana w najlepszą suknię Morlocków, a faktycznie postrzępioną szmatę, prezentuje ją zebranym. Kitty Pryde spogląda na tłum Morlocków nieprzytomnym wzrokiem.

 

Kostnica jednego z nowojorskich szpitali. Lekarz prowadzi Storm, Rogue i Wolverine'a do zwłok dziewczyny znalezionej przy budynku Fantastic Four. Ororo bez wahania rozpoznaje Kitty. Twarz Storm nie wyraża niczego, jedynie bijące na dworze pioruny oddają jej nastrój. Logan bardzo przekonującym głosem prosi lekarza, by zostawił ich samych na kilka minut. Po jego wyjściu mówi przyjaciołom, że znaleziona dziewczyna nie jest Kitty. Wygląda jak ona i ma jej strój, ale zapach się nie zgadza. Ororo stwierdza, że w takim razie komuś bardzo zależy, żeby uznali ją za zmarłą. Porywacze boją się ich i chcieli w ten sposób zmylić trop. Nie wzięli tylko pod uwagę zdolności Wolverine'a.


Szkoła Xaviera. Profesor, Amanda i Iliana przyglądają się jak Nightcrawler bada nieruchome ciało Colossusa. Wprawdzie nie czuć pulsu, ale było tak zawsze kiedy przybierał metalową formę. Być może uda im się przywrócić go do ludzkiej postaci, tyle że wtedy jego obrażenia spowodują rychłą śmierć. Charles również nie potrafi wychwycić choćby strzępków aktywności umysłu Kolosa. Zgłasza się Storm, komunikując przez psycho-łącze, że śmierć Kitty została sfingowana i domyśla się już kto to zrobił. Xavier chce zadać pytanie, jednak nagle poraża go potężne wyładowanie energii psionicznej. Charles reaguje instynktownie, wypuszczając wiązkę psychopocisków. Amanda i Iliana cudem unikają trafienia. Kurt teleportuje się do profesora, który wyjąkuje, że to ponowny skan nieznanej potężnej istoty, która odrzuca jego propozycje nawiązania kontaktu. Charles traci przytomność.


Kitty w sukni ślubnej podchodzi do ołtarza. Wyobraża sobie gości jako eleganckie panie i dżentelmenów, jednak kiedy widzi świadków, którymi są Callisto i Sunder, zaczyna rozumieć że coś jest nie tak. Czar pryska zupełnie, kiedy podchodzi do niej pan młody - Caliban. Dziewczyna odpycha go, jednak grupa Morlocków zachodzi jej drogę ucieczki i Kitty odkrywa, że jej moc nie działa. Sunder stawia ją przed Callisto. Kitty gniewnie przypomina jej, że Storm jako przywódczyni Morlocków zakazała im atakować ludzi. Jednooka wyjaśnia dziewczynie, że X-Men uważają ją za zmarłą. Poza tym sprowadziła ją tu aby mogła wypełnić inne zobowiązanie wobec prawa tej społeczności. Pryde nie rozumie o co chodzi. Callisto przypomina jej, jak obiecała Calibanowi, że zostanie z nim na zawsze w zamian za pomoc dla towarzyszy [Uncanny #170], i pyta czy dotrzymał obietnicy. Ze spuszczoną głową Kitty przyznaje jej rację. Jednooka oznajmia, że w takim razie za chwilę się pobiorą. Przerażona dziewczyna prosi, by pozwolili jej pomóc śmiertelnie rannemu Colossusowi i daje słowo, że wróci. Callisto pyta, czemu mieliby jej zaufać, skoro wcześniej złamała obietnicę? Kitty rzuca się do ucieczki. Nikt jej nie goni. Po chwili Pryde rozumie, dlaczego - nie zna tuneli i całkowicie traci orientację. W końcu potyka się i upada w ścieki. Nie może użyć mocy, nie może uciec i chce się jej płakać. Dopiero teraz uświadamia sobie, jak bardzo wtedy skrzywdziła Calibana, a jednak wie, że zrobiłaby to ponownie żeby uratować przyjaciół. Jej rozmyślanie przerywa nadejście brzydkiego, zielonego mutanta. Przybysz mówi: "Zagubiony. Samotny. Przestraszony.", po czym pomaga jej wstać. Podążając z nim z powrotem do hali Morlocków, Kitty zastanawia się czy mówił o niej czy o sobie? Callisto wita ją, jakby była pewna jej powrotu. Kitty zgadza się na wszystko, prosi jednak by pomogli Peterowi, jeśli tylko potrafią. Jednooka każe zielonoskóremu - Leechowi znaleźć Uzdrowiciela. Kitty oddaje pod pieczę Masque, aby "doprowadził jej wygląd do porządku".


Oszpecony mutant mówi, że każdy kto staje się Morlockiem, otrzymuje od niego nową twarz, jako symbol zerwania z dawnym światem. Przykłada rękę do głowy Kitty i zaczyna się bawić, nadając jej twarzy rysy swoje, Callisto, Calibana, Storm i w końcu nijakiej kuli. Kitty odpycha go z płaczem, krzycząc, że jest istotą ludzką. Masque pyta, czy uważa go za coś gorszego i w zemście zmienia jej twarz w bezkształtną masę bąbli. W końcu Callisto traci cierpliwość i każe mu przywrócić jej normalny wygląd.


Chwilę później Kitty i Caliban stają przed Callisto, która przewodniczy ceremonii zaślubin. Po krótkiej przemowie jednooka pyta, czy ktoś ma jakieś powody przeciwko temu małżeństwu. Przybyła właśnie z Loganem i Rogue Storm oznajmia, że ona ma. Wolverine ma ochotę rzucić się to ataku, ale Ororo powstrzymuje go. Kitty prosi przyjaciół, by odeszli, jednak Storm zarzuca Callisto zabójstwo dziewczyny, które nadali rysy Pryde i unosi ją w powietrze. Na rozkaz jednookiej Leech skacze na Ororo i wyłącza jej moce. Storm strąca z siebie małego Morlocka, ale rzuca się na nią Callisto. Kitty ostrzega Rogue i Logana, aby nie zbliżali się do Leecha, jednak ci lekceważą ostrzeżenie i sama obecność Morlocka wyłącza ich moce. Podczas gdy Ororo mocuje się z Callisto, Rosomak zbliża się do zielonego mutanta z wysuniętymi pazurami. Pozostałe Morlocki boją się włączyć do walki. Kitty chwyta ramię Wolverine'a i każe mu przestać. Oznajmia wszystkim, że jest tu z własnej woli i tylko w ten sposób może pomóc Colossusowi. Storm puszcza Callisto, stwierdzając że jednak wciąż ma ochotę ją zabić.


Szkoła, później. Kitty wyjaśnia zebranym, że wpadła na pomysł, iż gdyby Rogue przejęła moce Petera, przywracając go do ludzkiej formy, moc Uzdrowiciela mogłaby zamknąć jego rany zanim nastąpiłoby najgorsze. Rogue przystaje na ten plan, choć nie ukrywa swych obaw. Zdejmuje rękawice i kładzie nieruchomemu Colossusowi dłonie na karku. Przemiana następuje natychmiast i dziewczyna, krzycząc z bólu, zastyga w podobnej pozie jak przedtem Rasputin. Peter wraca do ludzkiej formy, natychmiast zaczynając krwawić. Jednak Uzdrowiciel zasklepia jego rany, powstrzymując śmierć. Choć Colossus potrzebuje czasu by wydobrzeć, jego życie jest bezpieczne.


Następnego dnia, przy wejściu do kanałów Kitty żegna się z Ilianą. Zostawia jej listy do rodziców i Petera i tłumaczy, że to sprawa honoru. Odprowadzona smutnym wzrokiem koleżanki zstępuje na dół. Tam już czeka na nią Caliban. Morlock zauważa jej smutek i pyta, czy bardzo tęskni za słońcem. Dziewczyna mówi, że żyła tam od zawsze i jest jasne, że tęskni. Wyraża jednak nadzieję, że będą tu szczęśliwi. Niespodziewanie Caliban oznajmia, że zwalnia ją z obietnicy i pozwala wrócić do swoich. Dopiero teraz zrozumiał, że jej miejsce jest na powierzchni i choć ją kocha, nie może jej tu więzić. Pyta dziewczynę, czy podziela jego uczucie. Kitty szczerze odpowiada, że nie. Caliban wyznaje, że ciągle ma nadzieję, że kiedyś to się zmieni. Pryde zapewnia, że zawsze będzie go uważała za przyjaciela. Na pożegnanie Caliban wręcza jej różę, która miała być darem weselnym i prosi, by pamiętała go nie jako Morlocka-potwora ale jako szlachetnego księcia.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #179

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.