Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #196

Uncanny X-Men #196

Uncanny X-Men #196

"What Was That?!"

Postacie
Cytat

Phil: "You a mutie then, Pryde, like him?!"
Shadowcat: "Gee, I dunno, Phil, are you a nigger?"

Streszczenie

Podczas wygłaszania wykładu do głowy profesora Xaviera docierają nagle złowrogie myśli: "Nie mamy wyboru, on wie kim jesteśmy i co zrobiliśmy. Musimy go zabić!". Ktoś z jego studentów planuje morderstwo, ale nie wie kto, ani kto ma być ofiarą. Z powodu upośledzenia mocy, na które cierpi od chwili pobicia, nie może przeskanować ich umysłów i dowiedzieć się prawdy. Mimo to ma zamiar jakoś rozwikłać zagadkę i zapobiec zbrodni.


Afryka. Ororo wędruje przez Równinę Serengeti, rozmyślając nad tym, kim jest. Na jej drodze staje lew o srebrnej grzywie, podobnej do jej włosów. Zwierzę wygląda na przyjazne i Storm podchodzi do niego, kiedy kula z karabinu przeszywa ciało bestii. Ororo odwraca się z oburzeniem. Drugi pocisk trafia ją w głowę. Rodzeństwo Struckerów z satysfakcją patrzy jak kobieta, która ich poniżyła, upada na ziemię. Towarzyszący im myśliwi nie pochwalają zabójstwa, ale Andrea zapewnia, że nikt go nigdy nie odkryje. Każe zabrać lwa jako trofeum a ciało kobiety zostawić, by nikt go nie znalazł.


Nowy Jork. X-Men jedzą kolację w towarzystwie Magneto i Lee Forrester. Profesor opowiada o zabójcach, których wykrył. Nie ma żadnych dowodów, liczy jednak że jego uczniowie znajdą je zanim będzie za późno. Ma listę swoich słuchaczy i chciałby, żeby sprawdzili ich dzisiejszej nocy. Kitty półgłosem zwierza się Colossusowi, że niepokoi ją obecność Magneto, który jeszcze niedawno próbował ją zabić [w Uncanny #150]. Z drugiej strony stołu Lee wyczuwa niezręczną atmosferę. Magneto mówi jej, że X-Men mają prawo mu nie ufać. Tymczasem sprzątający ze stołu kelner wychwala pod niebiosa Nimroda, nazywając go kimś, kto troszczy się o zwykłego człowieka. Mutanci ignorują go. Wolverine wpatruje się w skupieniu w profesora. Shadowcat pyta Charlesa, czemu nie przeskanuje umysłów studentów. Ten, nadal nie chcąc się przyznać do swojej kondycji, tłumaczy to przeprowadzanym przez siebie eksperymentem, który na jakiś czas zablokował jego moce. Rachel rozgląda się po restauracji i zauważa dziwnego młodego człowieka, który przechadza się i zadaje dziwne pytania. Dziewczynie wydaje się, że go zna. Wyczuła jego obecność gdy byli w L.A. [w miniserii Secret Wars II]. Podchodzi do mężczyzny i pyta go, kim jest. Kitty podbiega i pyta Rachel, z kim rozmawia. Mężczyzna zniknął. Kiedy Rachel tłumaczy jej wszystko, Shadowcat przypomina sobie, że w L.A. natknęli się na Beyondera, co nie wróży dobrze na przyszłość. Kitty zastanawia się też, dlaczego Nightcrawler nie przyszedł.


Kurt pojawia się w Kościele Świętej Anny, gdzie wita go ojciec Bowen. Nightcrawler oświadcza, że zobaczył niedawno twarz Boga, który okazał się potworem. Opowiada księdzu o Beyonderze, którego moc pozwala niszczyć galaktyki i tworzyć nowe światy i o przybyciu tej istoty na Ziemię. Pyta ojca, czy to Bóg, a jeśli nie to kto? Jego moc mogłaby zniszczyć planetę w jednej chwili. Jak Bóg mógłby pozwoli na istnienie takiej siły, jeśli nie to on sam? A jeśli to Bóg, to jak może być tak okrutny? Do tej pory wiara podtrzymywała go w trudnych chwilach, ale przybycie Beyondera spowodowało, że wątpi we wszystko. Bowen kładzie mu rękę na ramieniu w pocieszającym geście.


Uniwersytet Kolumbia, noc. W jednym z gabinetów piątka ludzi manipuluje przy jakimś sprzęcie, nasłuchując czy nie nadchodzi strażnik. Po chwili kończą. Mutanta czeka zguba.


Rogue i Rachel krążą nad budynkami Uniwersytetu. Zgodnie z radą Magneto telepatka stara się odnaleźć psychiczne ślady zabójców. Rogue stwierdza, że dziwnie mieć Magnusa za sojusznika. Rachel odpiera, że w jej czasie Magneto był przyjacielem i następcą Xaviera po jego śmierci. Nagle wyczuwa czyjś strach. W zaułku poniżej został zaatakowany chłopak. Kobiety lądują i błyskawicznie powalają trzech napastników. Uratowany pyta, jak to możliwe, że tu przyleciały? Na wieść, że są mutantami, ucieka z obrzydzeniem. Okazuje się, że kiedy został zaatakowany, pisał na ścianie antymutanckie hasło. Rachel z wściekłością mówi, że powtarza się jej przeszłość i rozbija ścianę z obelżywym napisem. Z cienia obserwuje ją Beyonder, stwierdzając że jest najpotężniejszą i najbliższą mu istotą z tej planety.


Shadowcat i Wolverine siedzą na schodach uczelni, czekając na wiadomości. Znudzona Kitty zaciąga się cygarem przyjaciela i wpada w straszliwy atak kaszlu. Logan z uśmiechem mówi, że przyzwyczaił się do smaku a jego czynnik gojący neutralizuje negatywne skutki. Dziewczyna przysięga, że już nigdy nie zapali. Pyta Wolverine'a, co sądzi o przemianie Magneto. Logan radzi dać mu szansę, tak jak dano ją jemu i Rogue. Zgadza się z dziewczyną, że profesor wygląda na chorego i ukrywa coś przed nimi. Shadowcat wstaje i rusza sprawdzić kolejnych studentów z listy. Przemyka się przez ciemne gabinety, obserwowana przez Beyondera.


Kitty wchodzi do laboratorium fizyki komputerowej, gdzie jej znajomi studenci dyskutują o czymś zawzięcie. Tłumaczy im, że zobaczyła światło i przyszła zobaczyć, nad czym pracują. Koledzy są wyraźnie niezadowoleni z jej przybycia i dziwią się, jak przeszła przez alarmy. Kitty beztrosko mówi, że to była fraszka. Przywódca grupy, czarnoskóry Phil z niekrytą wrogością pyta, czy jest jedną z "mutków", jak jej "nauczyciel" Xavier. Shadowcat bezczelnie pyta go, czy jest "czarnuchem"? Radzi mu nie obrażać innych i stwierdza, że chyba ich opuści. Koledzy Phila zachodzą jej drogę, mówiąc że tak łatwo jej nie puszczą. Kitty ostrzega ich, że mogą tego żałować. Jeden ze studentów pryska jej w oczy gazem łzawiącym a drugi ogłusza chloroformem zanim jest w stanie użyć mocy. Phil mówi, że zrobią z nią to samo co z Xavierem.


Na schodach Wolverine, Colossus i Rogue zastanawiają się, czy ich akcja ma jakiś sens. I tak nie zmienią nastawienia ludzi do siebie.


W gabinecie Xaviera Rachel opowiada profesorowi i Magneto o Beyonderze, którego czuje w pobliżu. Wydaje się jej zmieniony od czasu L.A., jakby dorastał. Nagle wyczuwa jego obecność w gabinecie i łączy się z Charlesem i Erikiem, by mogli go zobaczyć. Użycie telepatii aktywuje pułapkę zamontowaną przez grupę Phila. Urządzenie wzmacnia moc Rachel setki razy, powodując że dziewczyna wije się w agonii i odruchowo odpowiada manifestacją mocy. Xavier i Magneto zostają wyrzuceni w powietrze przez dziurę w ścianie. Na szczęście X-Men dostrzegają katastrofę i Rogue łapie ich w powietrzu. Colossus wrzuca Wolverine'a do gabinetu, ale ten zastaje tam tylko płaczącą Rachel. Dziewczyna przybiera swą dawną postać z kostiumem Psa i tatuażami na twarzy. Wyczuła, że chcą zabić Kitty tak jak próbowali tego z Xavierem. Niesiona szałem wylatuje na zewnątrz.


Phil zamierza właśnie udusić Kitty by pozbyć się świadków, kiedy niesiona gniewem Rachel rozbija ścianę i powala wszystkich obecnych. Dziewczyna podnosi Shadowcat, która jest nieprzytomna, ale żyje. Phil wyciąga pistolet i strzela. Rachel odbija telekinetycznie kulę, kierując ją na rasistę, jednak coś zatrzymuje pocisk tuż przed twarzą drążcego ze strachu Phila. To Magneto, który prosi Rachel, by tego nie robiła. Dziewczyna zapalczywie odpowiada, że żaden z napastników nie zasługuje na nic innego. Magnus przekonuje ją, że kiedyś też tak myślał i zyskał tylko powszechną nienawiść. Rachel pyta go, czy nie rozumie że to są mordercy, których mieli znaleźć a ich celem był profesor Xavier. W ich myślach czuje tylko nienawiść. Uważają ich za obce istoty i nie mieliby żadnych wyrzutów sumienia po zabiciu ich. Magneto mówi jej, że zabijając ich usprawiedliwi tylko strach, który nimi kierował. Rachel pokazuje na swój strój - strój Psa, którym była w swoim czasie, polując na mutantów dla takich jak oni. Ze wstydem ukrywała to przed towarzyszami, ale teraz nie może i za to Phil jej zapłaci. Magneto każe więc jej to zrobić, odpłacić nienawiścią za nienawiść i pokazać rasistom, że nie jest lepsza niż oni. Po długiej chwili wahania Rachel puszcza pocisk, który spada na ziemię. Dziewczyna wraca do zwykłego wyglądu. Obiecuje Magneto, że nigdy mu tego nie wybaczy. Radzi, żeby stąd znikali. Właśnie wymazała z umysłów napastników całą wiedzę o Xavierze i X-Men, więc nie są już groźni. Gdy wychodzą, Shadowcat pyta Magneto, skąd wiedział jak przekonać Rachel. Magnus wyjaśnia, że dawno temu przeszedł przez takie samo piekło jak ona. Kitty stwierdza, że może faktycznie ma on zadatki na bohatera. Magneto mówi, że jest tylko człowiekiem, który przeszedł przez coś, czego nie można zapomnieć ani przebaczyć. Beyonder odprowadza ich wzrokiem. Ciekawi go Magneto, który zamiast używać swej potęgi, zapobiega aby inni używali swojej. Obserwacja ludzi pokazuje tylko, jak bardzo pełni są oni przeciwieństw. Aby w pełni to zrozumieć, sam musi stać się człowiekiem.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #196

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.