Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #400

Uncanny X-Men #400

Postacie
Cytat

Stacy X na widok zdjęcia Icemana i Archangela w ich pierwszych uniformach: "This is you two? Ouch. Call the fashion police."

Streszczenie

W Atlancie oddział kapłanów Kościoła Człowieczeństwa właśnie dokonuje "ekskomuniki" pracowników laboratorium genetycznego. Masakrę przerywają X-Men, ponownie bez większych kłopotów pokonując "księży". Niestety, również ci bojownicy posiadają zdolność teleportacji, dzięki której wycofują się do swojej Katedry. Na ich nieszczęście, jeden z fanatyków nie zdążył uciec przed lodowym blokiem Icemana. Teraz X-Men będą mieli możliwość bliżej poznać swoich nowych wrogów.


Tymczasem w Katedrze w Montanie Najwyższy Arcykapłan przemawia do współwyznawców. Mówi o zagrożeniu, jakie mutanci stanowią dla ludzi, o tym, jak ten gatunek wypacza i niszczy wszystko, czego się tknie. Twierdzi, że homo superior to największy wróg, stworzonego na podobieństwo Boga, człowieka. Wspomina o Genoshy, ziemi obiecanej, którą otrzymali i jakoby własnoręcznie zniszczyli. On, jako człowiek "tknięty przez wszechświat" poprowadzi teraz homo sapiens do wojny przeciwko nowemu gatunkowi, uzurpującemu sobie prawa i świat ludzi.


Na Manhattanie X-Men dokonują oględzin sutanny schwytanego kapłana. Okazuje się ona kombinacją materiału z kevlarem, a pod spodem ma specjalny mechanizm teleportacyjny. Fanatyzm religijny, połączony z tak zaawansowaną techniką może być bardzo poważnym zagrożeniem. Stacy lekceważy ostrzeżenia kolegów i dotyka urządzenia teleportacyjnego, co źle się kończy. Dziewczyna znika, prawdopodobnie przenosząc się do kwatery Kościoła.


Przed samotną chatką, gdzieś w Kanadzie, stoi Blackbird. W środku Wolverine przesłuchuje jeńca. Początkowo fanatyk nie chce mówić, ale gdy Logan pokazuje mu martwego jelenia, którego upolował tylko przy pomocy swoich pazurów, mężczyzna mięknie. Opowiada o początkach człowieka, który stał się Najwyższym Arcykapłanem: Dawno temu, w czasach kolonizacji Dzikiego Zachodu, pograniczem wędrował Praojciec - dzielny człowiek, wierzący w Boga i znający tajniki magii. Na odludziu spotkał Indiankę, która odłączyła się od swojego szczepu. On - nosiciel świętego nasienia i ona - idealne naczynie na nie, związani węzłem miłości, dali początek nowemu życiu. Ich syn przyszedł na świat podczas zaćmienia słońca, co wróżyło mu niezwykłą przyszłość. Rodzina żyła spokojnie, z dala od cywilizacji, ciesząc się każdą chwilą. Niestety, Praojciec nadal interesował się magią i podczas mrocznego rytuału przywołał Bestię. Demon zafascynował całą trójkę swoją mroczną sztuką, działającą bezpośrednio na umysły, najbardziej jednak zauroczył kobietę. Święta Matka została kochanką potwora i razem zamordowali Praojca w jego własnym domu. Nie wiedzieli, że świadkiem tego był młodzieniec, który odtąd zaczął nienawidzić wszystkich rozumnych istot nie będących ludźmi. W sekrecie przestudiował księgi czarnej magii ojca i stanął naprzeciw Bestii. Mordując potwora i wyrodną matkę na zawsze utracił niewinność i przeszedł swój chrzest ognia. To był jego pierwszy krok na drodze do nieśmiertelności.


Podczas, gdy kapłan kontynuuje swoją opowieść, Stacy X pojawia się nagle w Katedrze i szybko zostaje obezwładniona. Najwyższy Arcykapłan jest bardzo zadowolony ze schwytania jednego z ludzi Xaviera i rozkazuje zabrać dziewczynę do konfesjonału, gdzie osobiście wysłucha jej "spowiedzi".


Logan w dalszym ciągu słucha opowieści: gdy syn Praojca osiągnął dorosłość, powędrował do miasta, gdzie poznał zupełnie nowy świat. Zawarł znajomość z niewidomym malarzem, który sporządził jego portret, inspirując się tylko głosem modela. Obraz przedstawiał człowieka w stroju papieża i stał się swoistą przepowiednią. Młodzieniec poznał grupę młodych naukowców-magów. Skonstruowali oni urządzenie pozwalające podświadomości człowieka szybować przez połacie wszechświata i poznawać jego sekrety. Potomek Praojca zgłosił się na ochotnika. Po podłączeniu do urządzenia jego świadomość w ciągu kilku sekund przemierzyła otchłanie kosmosu, dając mu najwyższą wiedzę. Ceną za to było opanowanie jego ciała przez mroczną energię kosmiczną. Oszołomiony, został umieszczony przez naukowców w izolacji, gdzie przez długi czas uczył się kontrolować swoją nową potęgę. W końcu wydostał się z więzienia, a uczeni padli na twarz przed jego wspaniałością i mocą. Syn Praojca i Świętej Matki, pogromca Bestii, człowiek tknięty przez wszechświat stał się Najwyższym Arcykapłanem - przywódcą nowej religii, walczącej o oczyszczenie ludzkości z zagrażających jej bestii. Fanatyk kończy swoją opowieść groźbą: czas Kościoła Człowieczeństwa dopiero nadejdzie, to będzie ich tysiąclecie. Wolverine nie jest zbytnio przejęty jego pogróżkami. Przygotowuje się do odlotu i dołączenia do przyjaciół, którzy ruszają na ratunek Stacy X.


W Katedrze Najwyższy Arcykapłan torturuje schwytaną dziewczynę. Mówi jej, że prędzej okazałby łaskę zwierzęciu niż mutantowi - pladze, zesłanej przez Boga na ludzi. Teraz jednak potrzebuje wiedzy o X-Men, jednej z najgroźniejszych grup homo superior. Stacy opowiada mu swoją historię. Była zwykłą nastolatką, kiedy zamanifestowały jej moce. Opuszczona przez przyjaciół i wyrzucona z domu błąkała się po ulicach. Tu dziewczyna puszcza wodze fantazji i mówi, jak to Xavier uratował ją przed bandytami, jak została jego pierwszą studentką i filarem drużyny X-Men. Potem profesor wysłał ją, jako najbardziej zaufaną uczennicę z tajną misją na X-Ranch, gdzie po raz pierwszy spotkała ludzi Kościoła. Na jej nieszczęście Najwyższy Arcykapłan nie jest osobą, którą można łatwo oszukać. Nie daje wiary żadnemu jej słowu i obiecuje zadręczyć dziewczynę na śmierć. Lecący Blackbirdem X-Men odbierają coraz słabszy sygnał, co oznacza, że Stacy powoli traci siły.


Trochę później, mutantka, odłączona na razie od machiny tortur, odpoczywa w celi. Udaje się jej dotknąć strażnika i pozbawić go przytomności. Tymczasem X-Men atakują Katedrę. Nightcrawler teleportuje się wprost do centrum dowodzenia, a Wolverine, Iceman i Archangel atakują od zewnątrz. Chamber przedostaje się do lochów i uwalnia Stacy. Podczas, gdy Bobby i reszta łatwo wyłączają z walki żołnierzy, Nightcrawler poszukuje generała. Dostaje się do pustej sali tronowej, gdzie zaskakuje go Najwyższy Arcykapłan. Najpierw ma zamiar po prostu zabić mutanta, ale po spojrzeniu w jego umysł zmienia zdanie. Duchowny zasługuje na coś innego. Arcykapłan każe mu spojrzeć w otchłań swojej mrocznej duszy.


Stacy i Chamber podążają korytarzami lochów. Nagle zaskakuje ich zamaskowany fanatyk, który dźga Jona włócznią w pierś. Nie robi to na mutancie wrażenia i odpiera atak swoim biokinetycznym promieniem. Stacy dokańcza sprawę, pozbawiając kapłana przytomności.


Na placu zgromadzeń Arcykapłan przemawia do swoich braci. Katedra została splugawiona przez mutantów, czas więc rozpocząć budowę nowej kwatery gdzieś indziej. Wojna o przetrwanie rasy ludzkiej dopiero się zaczyna. Wszyscy członkowie Kościoła teleportują się, zostawiając za sobą puste mury.


X-Men znajdują Kurta, leżącego bezwładnie w sali tronowej. Stacy wywołuje u niego przypływ adrenaliny i mutant podnosi się, nie pamięta jednak nic od czasu, gdy teleportował się do wnętrza Katedry. X-Men odlatują do Instytutu Xaviera. Na miejscu Logan rozmawia z Kurtem o jego zaniku pamięci. Wagner wie, że z jego umysłu coś wymazano, czuje jednak, iż wolałby nie wiedzieć co to było.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #400

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.