Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #191

Uncanny X-Men #191

Uncanny X-Men #191

"Raiders Of The Lost Temple"

Postacie
Streszczenie

W twierdzy Kulan Gatha jego słudzy przyglądają się, jak ich pan torturuje Spider Mana. Mag znajduje wiele przyjemności w gnębieniu swego najbardziej znienawidzonego wroga. Chcąc go złamać, przekonuje że przeciągnął już na swoją stronę część nowojorskich bohaterów, a pozostali i tak nie pamiętają kim byli. Parker mimo wszystko stara się nie tracić ducha i pokpiwa ze swego oprawcy. Kulan Gath oświadcza mu, że już niedługo zbierze tyle mocy, iż będzie mógł rozszerzyć swój czar na cały świat, kształtując go wedle woli. Spider Man pyta go, skąd bierze tą moc. Mag wyjaśnia, że z rozlewanej przez jego popleczników krwi. Po chwili cytadelę wypełnia krzyk Parkera.

 

Kulan Gath przechodzi do komnaty tronowej, gdzie dwójka Morlocków trzyma pozbawioną mocy Selene. Mimo bezradności, wiedźma nie szczędzi mu wyzwisk. Rozbawiony mag pozbawia ją ust a ręce zamienia w macki, by nie mogła już nigdy miotać zaklęć. Zadowolony, odwraca się do Mirage i Sundera, którzy meldują, że jeszcze nie odnaleźli zbiegłych bohaterów. Za pomocą swej magii Kulan zmienia ich na chwilę w kamienne statuy. Gdy przywraca im ludzką postać, radzi by raczej zginęli w bitwie niż drugi raz wrócili do niego przegrani. Mag ponownie żąda od Xaviera/Calibana położenia zbiegów, ale ten nie potrafi ich znaleźć. Sunder podejrzewa, że mogli się ukryć w tunelach Morlocków.


Drużyna bohaterów podchodzi do wrót tego, co w normalnym świecie było biblioteką publiczną. Budynek jest częściowo zrujnowany i płonie. Wasp udaje się na rekonesans i wraca w szoku - w środku jest mnóstwo ciał zarżniętych ludzi. Storm jest zmartwiona tym bardziej, iż liczyła że w tutaj znajdą jakąś radę jak pokonać Kulan Gartha. Nie zauważa ciśniętej z tyłu włóczni i Kapitan w ostatniej chwili osłania jej głowę tarczą. Nightcrawler teleportuje się i sprowadza niedoszłą zabójczynię - Arilynn, główną archiwistkę biblioteki. Kobieta patrzy na nich z nienawiścią, biorąc ich za sprawców mordu. Nie chce wierzyć wyjaśnieniom Storm, widząc w ich gronie Callisto - niedawną przywódczynię Morlocków. Nagle z budynku wybiegają prawdziwi mordercy - mutanci Kulan Gatha. Scarlet Witch otacza Colossusa magicznymi wstęgami, jednak miecz Iliany szybko go uwalnia. Widząc, że przeciwników jest zbyt wielu, Callisto nawołuje do odwrotu do katakumb. Niestety, na drodze staje im Vision. Jako jedyny zdolny stawić mu czoła, Colossus rusza do walki. Tymczasem Rogue odpiera ataki otaczających ją Morlocków. Z pomocą przychodzi im Cannonball, powalając ją swym polem siłowym. Skóra dziewczyny dotyka jednego z Morlocków, przekazując mu swą kryształową strukturę. Ciało Rogue staje się podatne, co wykorzystuje inny żołdak i wbija jej nóż w plecy. Widząc śmierć przyjaciółki, Storm wpada w szał. Rzuca się między przeciwników, szlachtując ich bez litości. Kapitan Ameryka zauważa, że większość wrogów skupiła się na niej i postanawia wykorzystać okazję. Na jego rozkaz Rachel wybija telekinetycznie dziurę w murze a Iliana swą magią osłania ich ucieczkę. Ororo krzyczy za nimi, żeby biegli a ona zatrzyma wrogów tak długo jak będzie mogła. Kiedy wydaje się, że wszystko stracone, ratuje ją Warlock. Obcy sfruwa z góry, łapie Storm i odlatuje. Rahne skacze za nimi i chwyta nogi Ororo, ale Warlock wytwarza ładunek energii, który zrzuca ją w dół, na spotkanie śmierci.


Później, w bezludnym zaułku Iliana zdejmuje czar i grupa bohaterów staje się z powrotem widzialna. Kapitan stara się wszystkich zliczyć. Oprócz niego są Callisto, Arilynn, Iliana, Rachel, Magma, Colossus i Nightcrawler. Rogue zginęła, Storm została by ich osłaniać a Starfox i Wasp zostali pojmani. Iliana zarzuca Amarze, że w ogóle nie pomogła im w bitwie. Magma popłakując tłumaczy, że była sparaliżowana strachem. Colossus prosi siostrę, by dała jej spokój. Kapitan podejrzewa, że związek z Selene mógł mieć wpływ na zachowanie Amary. Na razie każe Callisto zaprowadzić ich do najbliższego wejścia do katakumb.


Na polu bitwy żołdacy Kulan Gatha liczą własne straty. Zginęli Cannonball i Wolfsbane. Swoją złość za śmierć przyjaciół Mirage wyładowuje na jeńcach, przywołując ich najgłębsze koszmary. Jej zabawę przerywa nadejście Kulan Gatha. Mag uspokaja ją, że jego moc już regeneruje Rahne. Budzi też mrok w duszach jeńców, zmieniając Erosa w człowieka tak pięknego, że nic mu się nie oprze a Wasp w demona pijącego dusze.


Warlock stara się wytłumaczyć Ororo, kim jest. Ta, choć wyczuwa jego życzliwość, nie rozumie co "demon" do niej mówi. W końcu Warlock wpada na pomysł i wyświetla wizerunki Ororo, takiej jaką powinna być. I, choć trudno jej się z tym pogodzić, Storm przypomina sobie świat jaki pamiętała wcześniej.


Gdzieś indziej, Arilynn opowiada bohaterom historię Kulan Gatha, który poznał sztukę magii jeszcze w starożytnej Stygii. Jest niezwykle potężny, choć zawsze gdy sięgał po władzę, popełniał bardzo głupie błędy. Kapitan uważa, że jeśli uda im się uwolnić Selene, połączone siły jej i Iliany mogą go pokonać. Planuje zaatakować najstarszym ze sposobów.


Później, przebrani za strażników Kapitan i Colossus prowadzą Magmę i Rachel do głównych wrót pałacu. Dzięki telepatii Rachel udaje się przekonać gwardzistów, by ich wpuścili. Cała czwórka nie wie, że Kulan Gath śledzi ich kroki. Zaraz po ich wejściu Wasp i Starfox zabijają gwardzistów, którzy dali się oszukać.


Arylinn, Callisto, Iliana i Nightcrawler podchodzą pod pałac tunelami. Kiedy są już blisko, trafiają na zasadzkę złożoną z Sundera, Sunspota, Mirage i Wolfsbane. Nightcrawler poddaje Da Costę serii teleportów, które szybko wyczerpują jego słoneczną moc. Tymczasem Iliana broni się przed nacierającą Rahne. Mirage obezwładnia Callisto, co pozwala Sunderowi ją złapać. Arilynn wykorzystuje nieuwagę Wolfsbane i zarzuca jej płachtę na głowę. Iliana uwalnia się i wymierza Rahne cios mieczem, uwalniając ją spod wpływu Kulan Gatha. Następnie czyni to samo z Mirage i Sunspotem. Uwolniona z iluzji Callisto wyciąga z cholewy sztylet i podrzyna Sunderowi gardło.


Kapitan i jego ekipa wbiegają do sali tronowej, gdzie wisi ukrzyżowany Spider Man. Okazuje się, że wpadli w pułapkę, kiedy przed nimi pojawiają się Scarlet Witch, Vision, Starfox i Wasp. Rachel instynktownie odbija pierwszy atak Wandy. Colossus atakuje Visiona. Z tyłu skacze na niego Wasp, chcąc wyssać jego siły życiowe. Powala ją celnie rzucona tarcza Kapitana. Niestety, zamiast do niego wrócić, przedmiot wpada do ręki Kulan Gatha, który również się pojawił. U jego stóp wije się zdeformowana Selene. Kapitan z przerażeniem obserwuje porażkę swoich towarzyszy, kiedy Eros swoim urokiem przyciąga do siebie Amarę i Rachel, natomiast Vision wbija swoje pięści w Colossusa. Napięcie jest tak duże, że obaj mężczyźni wybuchają a ich odłamki ciężko ranią Kapitana. Spider Man z żalem patrzy na tę masakrę. Do sali wbiega grupa Callisto, jednak czar Scarlet Witch w mgnieniu oka zmienia ich w kamień. Widząc to, Parker zdobywa się na nadludzki wysiłek i zrywa się ze swojego krzyża. Zapominając, że nikt go nie rozumie, woła do wijącej się Selene żeby zerwała amulet maga a zostanie pokonany. Kulan Gath popycha go na ziemię i podchodzi, by dobić.


Wysoko nad salą Warlock na migi objaśnia Storm, że muszą zerwać naszyjnik czarownika by go pokonać. Z jego pomocą Ororo rzuca się w dół i, podczas gdy jej partner na chwilę obezwładnia maga, desperackim ruchem zrywa jego klejnot. Jednak gdy zwycięstwo wydaje się bliskie, naszyjnik wylatuje jej z ręki i przelatuje do Magmy. Dziewczyna przybiera swą prawdziwą postać Selene, zwracając wijącej się Amarze resztki jej dawnego wyglądu. Na jej rozkaz Magma otwiera mały wulkan pod tronem i ogień pożera Warlocka i Kulan Gatha. Rachel krzyczy, że próbowała ich ostrzec, ale nie potrafiła się sprzeciwić. Selene przygotowuje się do rozszerzenia czaru Kulana na cały świat. Tymczasem uszkodzony Warlock dowleka się do Storm i prosi, by się z nim połączyła, gdyż to jedyna nadzieja. Storm podaje mu rękę i w jednej chwili przeobraża się w technoorganiczną istotę. Rzuca się w kierunku Selene i powtarza cały proces, z tym wyjątkiem że wyciąga z niej całą energię życiową, zabijając ją. To niszczy czar Kulan Gatha i uwalnia Ilianę i Doktora Strange. Ku zdziwieniu bohaterów, czar nie prysł i nadal tkwią w średniowieczu. Doktor uspokaja ich jednak i, używając własnej mocy, resztek czaru Kulan Gatha i magii Iliany przenosi wszystkich w przeszłość, zanim Kulan przejął władzę. Wszyscy, którzy zginęli wracają do życia, jednak nie pamiętają niedawnych wydarzeń.


Na dworcu Jaime Rodriguez ponownie zostaje zaatakowany przez bandytę, jednak nagle za nimi materializuje się robot. Maszyna szybko rozpoznaje zagrożenie i zabija opryszka. Wystraszony Jaime upuszcza naszyjnik, który wpada w błoto. Nimrod zauważa plakat z filmu "Dazzler" z napisem "Giń mutancie!". Wnioskuje, że mutanci istnieją w tym czasie, więc jego misja musi być kontynuowana.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #191

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.