Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #108

Uncanny X-Men #108

Uncanny X-Men #108

"Armageddon Now!"

Postacie
Cytat

Phoenix: "Corsair, help me!"
Corsair: "Why should I?"
Phoenix: "Major Summers, please! There's no more time!"

Streszczenie

Na nieznanej planecie, przy krysztale M'Kraan X-Men i Starjammers starają się zbadać tajemniczą moc, którą właśnie zaczął emanować kosmiczny klejnot. Takie same próby podejmuje na Ziemi dr Corbeau, odkrywając, że cała materia w zasięgu jego sensorów zaczyna się powoli rozpraszać. Zawiadomieni przez niego ziemscy superbohaterowie przygotowują się na najgorsze.

W kosmosie przed X-Men staje strażnik kryształu imieniem Jahf. Ponieważ jest małym, niepozornym człowieczkiem, Wolverine atakuje go nierozważnie. Po chwili statek Starjammers przyjmuje na pokład wciąż żywego Rosomaka, którego cios strażnika wyrzucił na orbitę. Bohaterowie przypuszczają na Jahfa atak za atakiem, ale ten jest odporny na wszystko. Przeżywa nawet uderzenie asteroidy, którą przyzywa Phoenix. W końcu Banshee wpada na pomysł, że duża dawka jego sonicznego krzyku może uszkodzić obwody tego, jak się wydaje, mechanicznego stwora. Jego plan skutkuje, ale niemal natychmiast bohaterów atakuje Modt - drugi strażnik, tysiąc razy silniejszy od poprzedniego. Oznajmiając on, że w razie jego porażki zastąpi go kolejny defensor, tysiąckrotnie potężniejszy.


Podczas, gdy X-men i pozostali Starjammers próbują przetrwać jego atak, rozwścieczony Raza podbiega do stojącego z boku D'kena i próbuje zgładzić znienawidzonego tyrana. Ciśnięty na powierzchnię kryształu imperator znika, a razem z nim znikają też bohaterowie, wszyscy wciągnięci do wnętrza klejnotu. Phoenix stwierdza, że wyczuwa w tym dziwnym miejscu życie, pulsujące od dziwnej lewitującej sfery. W chwili, kiedy jej dotyka, promień światła trafia każdą z dwunastu istot, wyzwalając u nich najbardziej skryte lęki. U Corsaira jest to wspomnienie dnia, kiedy imperator zamordował na jego oczach jego żonę, natomiast Phoenix ponownie wspomina dzień, kiedy umarła i odrodziła się na pokładzie promu kosmicznego. Tymczasem rażony koszmarem Cyclops traci kontrolę nad swoimi promieniami, które uszkadzają tajemniczą sferę. Uwięziona w jej wnętrzu moc zaczyna wydostawać się na zewnątrz. Jean, która jako jedyna odzyskała panowanie nad sobą, przywołuje moc Phoenix i przenika do środka. W tym momencie koszmary odchodzą i większość więźniów kryształu odzyskuje przytomność. We wnętrzu sfery Phoenix rozkoszuje się nieskończoną mocą, która ją przenika. W środku odkryła ogromne skupisko antymaterii, o masie całej galaktyki. Wszystko, co oddziela ją od naszego wszechświata, to rozpadająca się powłoka sfery. Jeśli materia zostanie uwolniona, siła jej rozpraszania, podobna do Wielkiego Wybuchu, zniszczy wszechświat, zastępując go nowym. Phoenix wyczuwa, jak naprawić strukturę bariery, ale nie ma w sobie dość mocy, by to zrobić. Jako ucieleśnienie energii jest rozpraszana przez antyenergię tego małego wszechświata. Storm, która przedostaje się do niej, ofiaruje swoją energię życiową jako oparcie, które umożliwi Jean naprawienie bariery. Niestety, oprócz tego, że będzie ją to kosztować życie, Phoenix stwierdza, że to za mało do naprawienia sfery. Jednak siła życiowa dwóch osób powinna wystarczyć, dając im ponadto szansę przeżycia. Tą drugą osobą jest major Christopher Summers, zaginiony ojciec Cyclopsa, który, jak odkryła Jean, ukrywał się pod imieniem Corsaira. Pirat nie może uwierzyć, że przywódca X-Men jest jego synem, którego uważał za zmarłego. Tymczasem Jean zaczyna swoje zadanie. Osiągając szczyt mocy usiłuje scalić rozpadającą się sferę, jednak jest to ponad jej siły. Swoją pomoc oferowuje mentalnie Profesor X. Łącząc duchową moc swoją i pozostałych X-Men, Phoenix naprawia barierę, zapobiegając nowemu Wielkiemu Wybuchowi. Jednak doświadczenie tak wielkiej potęgi nie pozostawiło psychiki Jean nienaruszonej. Z mroku wyłania się jej mroczna strona - Dark Phoenix, jest jednak zbyt słaba i Phoenix odsyła ją do nicości; na razie...


Jean odzyskuje przytomność obok stabilnego kryształu M'Kraan. Wszyscy przeżyli i mają się dobrze, więc X-Men przechodzą przez bramę, powracając na Ziemię. Po drugiej stronie wita ich Firelord, który wyjaśnia im, że został zwiedziony przez Erica The Red, ale gdy Xavier wyjaśnił mu wszystko, pozostał aby pilnować bramy do ich powrotu. Przed zamknięciem, portal przepuszcza jeszcze jedną osobę: Lilandrę. Jej brat po uwolnieniu z kryształu zapadł na śpiączkę, a ponieważ nie miał żony ani dzieci, sukcesja przypada na nią. Jednak formalnie Lilandra nadal jest zdrajczynią imperium, więc do czasu wyroku senatu postanowiła pozostać na Ziemi razem z człowiekiem, który jest jej przeznaczony - Charlesem Xavierem.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #108

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.