Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #150

Uncanny X-Men #150

Uncanny X-Men #150

"I, Magneto..."

Postacie
Cytat

Xavier o Magneto: "He wasted so much of his life. Perhaps here, that will end, and he will emerge from this crucible the good man he once was and may yet be again."

Streszczenie

Prosto z położonej w Trójkącie Bermudzkim bazy Magneto, jego trójwymiarowy przekaz jest transmitowany do siedzib władz światowych mocarstw. Hologram dociera do Białego Domu, na Downing Street w Londynie, na Kreml, do Pekinu, Rijadu i Nairobi. Mistrz Magnetyzmu przekazuje możnym tego świata swoje żądania. Mają tydzień by przekazać mu całą swoją władzę. Alternatywą jest koniec życia na planecie takiego, jakie znali dotychczas. Mocarstwa dysponują bronią nuklearną, której użycie może doprowadzić do zagłady świata i używają jej jako karty przetargowej, grożąc sobie nawzajem wojną. Dla Magnusa obojętny jest los ludzi, mogą się powyrzynać nawzajem, lecz nie dopuści do holokaustu mutantów. W ciągu tygodnia wszystkie kraje mają rozpocząć rozbrajanie się z broni dalekiego zasięgu i konwencjonalnej. Wszyscy, którzy odmówią, nie pożyją na tyle długo żeby tego żałować. Warunki te są ostateczne i nie podlegają negocjacjom. Koniec transmisji.


Magnus zdejmuje hełm i sięga po szampana. Liczy na to, że w obawie przed jego potęgą wszyscy poddadzą się dobrowolnie. Jeśli nie, pokaże im do czego jest zdolny, choć wolałby tego uniknąć. Obserwująca wszystko Lee pyta go, dlaczego to robi. Cyclops ironicznie wyjaśnia jej, że dla dobra mutantów. Magneto potwierdza. Wszystkie zasoby, trwonione teraz na zbrojenia zostaną przeznaczone na prawdziwe potrzeby - likwidację głodu i ubóstwa. Ludzkość stoi u progu Złotego Wieku. Cyclops dodaje, że rasą panującą będą naturalnie mutanci a ich przywódcą on. Magnus pyta, czy to takie straszne. Lee przypomina mu o wolności. Mistrz Magnetyzmu odpowiada, że aktualnie więcej jest na świecie ludzi umierających z głodu niż prawdziwie wolnych. On posiada moc będącą w stanie to zmienić, urealnić marzenia. I ma wystarczającą siłę woli by podołać temu zadaniu. Zmieniając temat Magnus pyta Scotta, kim jest Lee i co stało się z Jean Grey. Cyclops opowiada mu o Phoenix i bitwie na Księżycu. Magneto wyraża swoje ubolewanie, co Scott bierze za hipokryzję. Magnus gniewnie mówi mu, że szanował Jean jako godnego przeciwnika i wie co to znaczy żal. Dawno temu jego rodzina została bezlitośnie zamordowana, więc niech Cyclops nie mówi mu o żalu, bo nie zna znaczenia tego słowa. Nagle rozlega się syrena alarmu. Magnus przenosi swoich gości na taras widokowy, skąd dostrzegają lecące w kierunku wyspy trzy pociski balistyczne. Używając swej mocy, której nie zakłóca działający na Scotta neutralizator, Magneto zawraca rakiety, kierując je do oceanu. Teraz, mimo rozpaczliwych okrzyków Cyclopsa postanawia dać nauczkę agresorom.


Wiele mil dalej płynie radziecka łódź podwodna Leningrad, która wystrzeliła pociski. Hologram Magneto pojawia się nagle na mostku kapitańskim. Mutant oznajmia marynarzom, że posłużą za przykład innym Jego moc wypuszcza powietrze ze zbiorników balastowych i łódź powoli opada na dno oceanu, gdzie niebawem zmiażdży ją ciśnienie wody.


Hologram Magnusa pojawia się w Moskwie i Mistrz Magnetyzmu każe notablom obserwować pokaz swej mocy. Na monitorach pojawia się syberyjskie miasto Warykino. Nagle jego główna ulica pęka i wytryskuje potężny strumień lawy. Budynki padają, robiąc miejsce dla stożka wulkanicznego, tworzonego mocą Magneto. Mistrz Magnetyzmu jest na tyle łaskawy, że wstrzymuje na chwilę furię żywiołu, dając mieszkańcom czas na pospieszną ewakuację. Przekazuje elitom Kremla, że następnym razem zrobi to samo z Moskwą.


Zachód słońca. Cyclops dołącza do rozmyślającej na molo Lee. Kobieta pyta go, co teraz będzie. Scott mówi, że spróbuje pokrzyżować plany Magneto, choć nie ma na razie pomysłu jak. Jego Złoty Wiek to iluzja, która nie przetrwa dłużej niż do końca jego życia i zakończy się skąpana we krwi. Summers żałuje tylko, że Lee została w to wplątana. Ta całuje go, stwierdzając, że jeśli ma umrzeć to przynajmniej przy kimś, na kim jej zależy.


Wysoko nad ich głowami samolot odbija się od otaczającego bazę pola magnetycznego i zaczyna spadać. Jego pasażerami są X-Men. Nightcrawler stwierdza, że spięcie przepaliło instalację elektryczną i stracił wspomaganie sterów. Blackbird leci w kierunku oceanu, kręcąc się wokół własnej osi. Nieprzypięty Wolverine wylatuje ze swego miejsca i uderza w Storm, która traci przytomność. Colossus przybiera metalową formę i opanowuje ster, wyrównując lot. Kitty udaje się obudzić Storm. Zbierając siły, Ororo wytwarza prąd powietrzny, który znacznie zwalnia prędkość samolotu i kieruje go płasko na taflę wody. Niestety, szybkość nadal jest zbyt duża i Blackbird tonie.


Kilka mil dalej płynie łódź. Na jej pokładzie są Charles Xavier, Peter Corbeau, Moira Mc Taggert i Carol Danvers. Profesor oznajmia, że stracił psycho-kontakt z uczniami. Corbeau dodaje, że Blackbird zniknął z radaru. Wygląda na to, że poszukiwacze zaginionych Summersa i Forrester również znikli.


Pod powierzchnią wody wyposażeni w aparaty tlenowe X-Men opuszczają samolot, który osiadł na rafie koralowej. Wolverine proponuje przez interkom, żey zmierzali w kierunku wyspy, którą zauważył gdy spadali. Colossus płynie jako ostatni. Ma szczęście, że w opancerzonej formie nie potrzebuje tlenu, gdyż w samolocie były tylko cztery aparaty. Nagle jednak wbrew własnej woli powraca do postaci człowieka i nie potrafi tego odwrócić. Powoli zaczyna mu brakować powietrza.


Nie mogąc spać, Lee obserwuje z balkonu Księżyc. Myśli o Scott'cie, który opowiedział jej w końcu o X-Men. Stwierdza, że pomoże mu pokrzyżować plany Magneto jeśli tylko będzie mogła. Nagle zauważa ruch na morzu i schodzi na molo, by to sprawdzić. Gdy przechodzi pomostem, z wody wyskakuje ręka Wolverine'a. Rosomak łapie ją za kostkę i wrzuca do morza. Złowieszczym tonem każe jej milczeć jeśli chce żyć. Z wody wychodzą pozostali mutanci. Nightcrawler holuje nieprzytomnego Colossusa. Lee rozpoznaje ich z opowiadań Cyclopsa i mówi kim jest. Kurt z zadowoleniem stwierdza, że odnaleźli przynajmniej cel swoich poszukiwań. Mutanci kładą Petera na molo i Kitty z Loganem rozpoczynają reanimację. Po chwili Rasputin, krztusząc się, odzyskuje przytomność. Zostawiając przyjaciół, Wolverine rusza na rekonesans. Mimo, że idzie z wiatrem, wyczuwa znajomy zapach ale nie jest pewny czyj. Cyclops rozwiewa jego wątpliwości, kładąc mu rękę na ramieniu. Po serdecznym powitaniu obaj wracają do pozostałych, a Logan zastanawia się, dlaczego zmysły go zawodzą. Kurt zauważa u Scotta brak wizjera. Summers wyjaśnia im, że wyspa jest otoczona polem blokującym moce. To dlatego Colossus powrócił do ludzkiej formy a Logan nie potrafił go wyczuć. Cyclops mówi też o Magneto i jego szantażu wobec mocarstw. Stwierdza, że muszą go zatrzymać za wszelką cenę. Nie mają mocy, ale posiadają inne atuty: zdolności niezależne od mutacji i zaskoczenie.


Później. Cyclops, Wolverine, Nightcrawler i Colossus podążają do maszynowni. Kiedy Magneto oprowadzał Scotta i Lee po kompleksie, z dumą pokazał im urządzenie zwiększające jego moc i pozwalające dokonywać zmian w ukształtowaniu powierzchni Ziemi. To dzięki niemu podniósł miasto z dna oceanu i zniszczył Warykino. Jeśli uszkodzą maszynę, zniknie groźba szantażu. Ponieważ drzwi do maszynowni są zabezpieczone alarmem, Wolverine, któremu pozostała kontrola nad pazurami, wycina dziurę w ścianie w ich pobliżu. Po drugiej stronie jest wiszący nad przepaścią chodnik, prowadzący do zawieszonego pośrodku sali wielkiego generatora. Pod mostkiem, bardzo daleko w dole znajdują się inne elementy maszynerii.


W wieńczącej morskie miasto wieży mieści się centrum komputerowe i prywatne pokoje Magneto. Storm właśnie otwiera drzwi do tej części bazy. Towarzyszą jej Sprite i Lee. Sala komputerowa jest pusta. Przy jednym z pulpitów kobiety znajdują filiżankę po kawie, jeszcze ciepłą. Przy niej leży książka kodów, niestety, zaszyfrowana i Kitty nie jest w stanie nic zrozumieć. Tymczasem Storm odnajduje drzwi do sypialni Magneto. Zastaje tam Mistrza Magnetyzmu pogrążonego we śnie, bezbronnego jak dziecko. Zaczyna zastanawiać się, czy powinna wykorzystać tę sposobność.


Maszynownia. Nightcrawler sprawdza pulpit sterowniczy i stwierdza, że urządzenia nie da się wyłączyć. Wobec tego muszą je zniszczyć. Cyclops proponuje uszkodzić pionowe elementy rdzenia. Wolverine i Nightcrawler ostrożnie przechodzą po rurze łączącej chodnik z główną częścią generatora. Tam Logan przecina wszystkie pionowe przewody Spowodowana awaria jest poważna, gdyż urządzenie wpada w gwałtowne wibracje. Wolverine traci równowagę i zaczyna spadać w czeluść. Kurt rzuca mu się na ratunek i łapie w ostatniej chwili, samemu wisząc tylko na uczepionym jakiegoś elementu ogonie. Rozhuśtuje się i przerzuca przyjaciela z powrotem na chodnik a po chwili dołącza do niego Cyclops dziwi się, że hałas jeszcze nie zaalarmował Magneto. Mówi, że muszą zniszczyć jak najwięcej elementów zanim ten się zjawi.


Storm patrzy na śpiącego Mistrza Magnetyzmu i myśli. Wie, że nie jest on z gruntu złym człowiekiem, ale zmiażdżyłby ich bez wahania gdyby stanęli mu na drodze. Patrzy na stojący na szafce nocnej talerz. Na leżący na nim nóż stołowy. Z oporem sięga po narzędzie, przypominając sobie, jak w młodości zabiła człowieka w samoobronie. Przysięgła wtedy nigdy tego nie powtórzyć, ale teraz nie wie, czy nie powinna złamać obietnicy. Unosi nóż do ciosu, kiedy Magneto budzi się. Reaguje błyskawicznie, impulsem magnetycznym wyrzucając Storm przez okno, ponad 300 metrów nad ziemią. Kolejnym impulsem przywołuje swoją zbroję, która natychmiast otacza jego ciało. Jest pewien, że Ororo nie przybyła sama. Pozostali X-Men muszą być na wyspie, pozbawieni swoich mocy. Nagle przed nim pojawia się astralna projekcja Xaviera, który w końcu odnalazł swego wroga i atakuje telepatycznie. Zaczyna się pojedynek umysłów. Choć Magneto nie posiada mentalnych zdolności, jego siła woli jest legendarna a pole statyczne zakłóca moc profesora. Charles wyczuwa, że opór Magnusa słabnie, jednak nagle metalowe elementy jego fotela krępują go. Pole magnetyczne unosi Xaviera w kierunku wyspy, gdzie w zasięgu neutralizatora mocy jest bezradny. Jednocześnie Mistrz Magnetyzmu przepala wszystkie systemy łodzi, uniemożliwiając Corbeau i kobietom ruszenie na ratunek.


Wolverine rozcina ostatni wspornik i konstrukcja generatora spada w dół czyniąc okropny hałas. W tym samym momencie do maszynowni wlatuje Magneto, trzymając w magnetycznym uścisku profesora, Lee i Kitty. Cyclops mówi mu, że nie zdołał zapobiec zniszczeniu swojej broni. Magnus przyznaje, że są godnymi przeciwnikami i uśmiecha się. Jeden jego ruch ręką przywołuje wszystkie części generatora i składa go w całość, umieszczając urządzenie na miejscu. Naprawia w kilka sekund to, co mutanci niszczyli od godziny. Kolejnym gestem krępuje czwórkę mutantów. Na pytanie, gdzie jest Storm odpowiada, że wysłał ją do lepszego świata, choć nie sprawiło mu to przyjemności.


Ororo wisi, zaczepiona peleryną o wystający element muru. Z trudnością chwyta materiał i mozolnie wspina się do góry, po czym wczołguje z powrotem do sypialni Magneto. Tam leży chwilę nieruchomo, nieludzko wyczerpana. Po chwili wstaje i przechodzi do sali komputerowej. Nie wiedząc co począć, ciska krzesłem w pulpit. Ku jej zdumieniu urządzenie wybucha. Ororo wymyka się, licząc że eksplozja przyciągnie uwagę Magnusa a jej da czas na odnalezienie towarzyszy.


Cyclops czuje, jak jego oczy zaczynają piec. Przeczuwając, co się dzieje zwraca na siebie uwagę Magneto i otwiera je szeroko. Potężny strzał odrzuca zaskoczonego Magnusa do tyłu. Drugim strzałem Scott niszczy swoje więzy po czym zakłada dostarczony mu przez przyjaciół wizjer. Po chwili wszyscy są wolni i ruszają na podnoszącego się przeciwnika. Magneto atakuje ich gradem metalowych pocisków. Colossus osłania przyjaciół a Sprite po prostu fazuje przez nie. Nightcrawler teleportuje się za Magnusa i uderza go w potylicę metalową rurą. Colossus zwala na ogłuszonego przeciwnika kamienną ścianę. Magnus blokuje kamienie polem magnetycznym. Cyclops nakazuje kontynuować natarcie, licząc, że da to profesorowi możliwość powalenia wroga mentalnie. Furia ataku X-Men nie daje Magnusowi możliwości skontrowania. Nagle uderza w niego grom. To Storm powraca. Złoczyńca dziękuje Ororo za ładunek energii, który tylko go wzmocnił. Storm zmienia repertuar, tworząc wokół niego potężne tornado. Czując, że zaraz straci przytomność, Magnus wykorzystuje ostatnią szansę. Magnetycznie podrywa Colossusa i uderza nim w Ororo, ogłuszając ją. Tornado kończy się. Magneto używa teraz Colossusa jako żywego pocisku, miotając nim w pozostałych. Pole magnetyczne uniemożliwia Rasputinowi powrót do ludzkiej formy i może tylko bezradnie patrzeć. Xavier uderza w Magnusa psycho-pociskem. Ten oddaje metalową rurą, nie zauważając skaczącego Logana. Pazury rozłupują hełm na kawałki, niemal sięgając głowy złoczyńcy. Pole magnetyczne odrzuca napastników go do tyłu. Z boku Cyclops każe Kitty opuścić pole bitwy, odszukać i zniszczyć główny komputer. Sprite rusza.


Magneto odpiera kolejne ciosy, czując jednak że słabnie. W końcu dochodzi do wniosku, że Storm przerzedza powietrze w sali by go osłabić Wykorzystując swą moc, Mistrz Magnetyzmu zaczyna przejmować energię z piorunów bijących nad wyspą. Filtrem energii jest Storm. Wzrost napięcia w jej ciele jest tak wielki, że kobieta zaczyna wić się w agonii.


W centrum komputerowym Sprite fazuje w wypełniający pokój hardware. Uboczny efekt jej mocy zaczyna niszczyć to, co pozostało z komputerów.


Colossus wchodzi między Storm i Magneto, przerywając przewód. Nightcrawler chwyta przyjaciółkę, która zaczyna się już palić, i teleportuje oboje do morza. Choć dosięga ich szok wywołany teleportem, żyją. Woda wychładza ciało Storm, która powoli dochodzi do siebie.


Na wyspie Magneto orientuje się, że jego komputery właśnie wydają ostatnie tchnienie. Ogarnięty szałem zostawia X-Men i odlatuje do centrum dowodzenia. Tam z nienawiścią chwyta Kitty i, gdy ta chce przez niego przefazować, razi ją prądem. Dopiero, gdy dziewczyna zamiera bezwładnie w jego ramionach, uświadamia sobie, że prawdopodobnie zabił dziecko. Przypomina sobie jak jego żona uciekła od niego, gdy użył swej mocy by ukarać morderców ich córki. Wtedy przysiągł, że nie spocznie dopóki nie stworzy świata gdzie mutanci tacy jak Kitty będą mogli żyć w pokoju. Zamiast tego być może ją zabił, bo stała mu na drodze. Mówi o swoim dzieciństwie, kiedy walczył o życie w obozie w Oświęcimiu. Kiedy Storm przybywa na ratunek, Magneto mówi jej, żeby go zabiła jeśli chce. Nie będzie stawiał oporu. Właśnie uświadomił sobie, że próbując zmienić świat stał się taki jak ci, którymi gardził i których nienawidził. Teraz jest już za stary by się zmienić, ale może zaprzestać walki. Oddaje Storm nieprzytomną dziewczynę.


Kiedy X-Men odnajdują kobiety, po Magneto nie ma śladu. Profesor nie wyczuwa jego myśli w pobliżu, ale wydaje się nie być przejęty tą ucieczką. Kiedy później wszyscy obozują na plaży, mówi X-Men, że odnieśli dzisiaj zwycięstwo. Uświadomili Magneto jego błędy, zmusili go do weryfikacji swoich poglądów. Być może dzięki temu stanie się znów dobrym człowiekiem, jakim był kiedyś.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #150

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.