Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #190

Uncanny X-Men #190

Uncanny X-Men #190

"An Age Undreamed Of"

Postacie
Cytat

Starfox na widok opadniętego przez wrogów Spider-Mana: "That gaily caparisond adventurer is putting up an admirable struggle, milady, against considerable odds."
Wasp: "My darling Eros, I thought your credo was to make love, not war."

Streszczenie

Nowy Jork zawsze był miastem niezwykłym. Jednak to, co stało się z wyspą Manhattan jest bardziej niezwykłe niż zazwyczaj [a tak ;) - Christoff]. Otacza ją niezwykła magiczna bariera, w obrębie której wszystkie budynki zmieniły się w miasto niczym ze starożytnych Chin. Dwieście kilometrów na południe, w Białym Domu, Val Cooper i Henry Peter Gyrich prowadzą konferencję poświęconą temu niezwykłemu zjawisku. Bariera pojawiła się w nocy, początkowo obejmując tylko połowę Manhattanu; w ciągu godziny rozszerzyła się i ustaliła obecną pozycję. Zdjęcia satelitarne ukazują, że wszystko w jej obrębie uległo regresji - nawet samochody przekształciły się w końskie zaprzęgi. Film pokazuje, jak oddział komandosów przedostaje się do wewnątrz, błyskawicznie zmieniając się w drużynę rycerzy i najwyraźniej zapominając o swojej misji. Z własnej woli nikt nie opuścił dziwnego obszaru, jednak kilka osób wypadło z niego przypadkowo, poprzez rzekę. Ci wrócili do normalnej postaci, pamiętają wszystko, choć nie mogą uwierzyć, że działo się to naprawdę. Ich przesłuchania pomogły ustalić kilka faktów. Manhattanem zawładnął czarownik Kulan Gath, ustalając tam rządy swojej magii. Władzę narzuca siłą, za pomocą przybocznej gwardii Morlocków. Praktykuje też częste ofiary w ludziach, zwłaszcza dzieciach. Udało się namierzyć we wnętrzu bariery kilku superbohaterów, którzy również zostali przemienieni. Nie wiadomo dlaczego, magia nie dosięgła jedynie Spider-Mana. Ich charaktery pozostały niezmienione, podobnie jak więzi; zmieniła się tylko pamięć i moce. Być może oni są szansą dla miasta, zwłaszcza że nie ma pomysłu jak odwrócić czar. Niektórych uczestników zebrania dziwi postawienie mutantów w jednym szeregu z bohaterami z Avengers, zwłaszcza Rogue, która jest poszukiwana. Wybucha kłótnia o proponowaną ustawę o mutantach, dygnitarze zaczynają wyzywać się od zdrajców i rasistów. Valerie przerywa im, przypominając że być może los miasta zależy od tych mutantów, więc najlepiej byłoby życzyć im powodzenia.


Ororo budzi się w swojej kajucie na statku, odczuwając że coś jest nie tak jak powinno. Jest ubrana w starożytne szaty a w pomieszczeniu zamiast lamp palą się świeczniki. Nagle drzwi zostają wyłamane i do środka wchodzi Sunder z Gwardii Wezyra. Storm zostaje wywleczona przed oblicze przywódczyni Gwardii - Callisto. Ta oznajmia jej, że Kulan Gath nakazał ją pojmać. Sunder przygotowuje już obręcz z rozgrzanego do czerwoności metalu, by założyć ją nowej niewolnicy. Ororo wyrywa się rozpaczliwie i rzuca trzymającego ją Morlocka na palenisko, przewracając je. Rozżarzone węgle wysypują się, wzniecając pożar na pokładzie. Storm wykorzystuje zamieszanie i ucieka w stronę masztu. Tam po linach wspina się na górę. Pałająca nienawiścią Callisto podąża za nią. Obie wdrapują się na poprzeczną belkę i Jednooka rzuca się na Ororo z nożem. Storm unika pierwszego ciosu, jednak drugi zahacza o jej brzuch. Przed oczyma kobiety przepływają wspomnienia z prawdziwego świata, jednak szybko znikają. Tymczasem również maszt zaczyna płonąć. Ororo rzuca się na Callisto i obie spadają do wody. Już w powietrzu Storm przyjmuje taką pozycję, żeby to jej przeciwniczka wzięła na siebie szok zderzenia z taflą. Holując nieprzytomną Callisto, kobieta wypływa na powierzchnię. Silny prąd znosi obydwie w kierunku magicznej bariery. Po drugiej stronie obie odzyskują swą normalną postać. Machając w kierunku przepływającego statku, Ororo zastanawia się kim jest Kulan Gath i dlaczego zrobił coś takiego. Nie wie też, co stało się z innymi X-Men.


W swej sali tronowej Kulan Gath pokazuje Doktorowi Strange jak łatwo potrafi manipulować ludzkim ciałem. Za pomocą swej magii łączy Profesora X i Calibana w jedną, zdeformowaną istotę. W jego świecie tylko istoty magii mogą się mu przeciwstawić, a jedyną taką istotą jest Strange, teraz uwięziony i upokorzony w magicznym kloszu. Jedynie Spider-Man pozostał nietknięty, co tylko zwiększy jego cierpienia. Pozostali bohaterowie otrzymają szansę - dołączyć do wezyra lub zginąć. Dzięki Calibanowi/Xavierowi będzie mógł wyśledzić i dopaść ich wszystkich. Kulan Gath nakazuje przyprowadzić nowych więźniów i po chwili stają przed nim Wolfsbane, Mirage, Sunspot, Cannonball i Warlock, który przybrał ludzką formę. Mag nie wie, że jego czar nie podziałał na kosmitę, który pamięta wszystko i zastanawia się jak pomóc przyjaciołom. Kulan Gath mówi, że wie od Xaviera o prześladowaniach mutantów w dawnym świecie. Teraz będą mogli odegrać się na prześladowcach. Dotyka Wolfsbane i z łatwością wydobywa na powierzchnię jej ukryte lęki. Rahne zmienia się w szalejącego wilkołaka. Na ten widok Warlock zrywa kajdany i przybiera swoją prawdziwą formę. Próbuje uciec z pozostałą trójką przyjaciół, ale Kulan Gath jest szybszy. Pod jego wpływem Sam, Bobby i Dani również atakują go z szaleństwem w oczach. Warlock salwuje się ucieczką. Kulan Gath jest zdziwiony, że jego czar nie podziałał na dziwną istotę. Xavier/Caliban wyjaśnia mu, że miała na to wpływ obca natura Warlocka. Mag każe mu go odnaleźć, ale umysł Xaviera sprzeciwia się. Kulan Gath mówi Charlesowi, że w zwykłym świecie być może miałby szansę, ale nie tu, gdzie on jest panem. Pod wpływem jego mocy Xavier/Caliban ustępuje. Mag nie wie, że z cienia obserwuje go jeszcze jedna czarodziejka wolna od jego wpływu - Selene.


Ulice miasta. Czwórka uzbrojonych po zęby Morlocków otacza księżniczkę Amarę i lady Rachel. Niecierpliwią się, by dostarczyć prezent swemu panu. Za nimi pojawia się Selene. Z dwóch najbliższych żołdaków wiedźma wyciąga energię życiową, dwóm pozostałym zatapia nogi w ziemi. Selene przedstawia się dziewczętom, które przez czar Kulan Gatha nie pamiętają ich niedawnego spotkania.


Normalna część Nowego Jorku. Storm i Callisto oczekują na przesłuchanie w mieszkaniu wynajmowanym przez federalnych. Nagle przed nimi pojawia się mentalna projekcja Selene. Używając mocy Rachel, wiedźma ostrzega je, że czar Kulan Gatha obejmie wkrótce całą planetę i stanie się nieodwracalny. Aby go powstrzymać, muszą współdziałać. Swoimi czarami jest im w stanie zapewnić ochronę przed magiem, i choć po przekroczeniu bariery zapomną o wszystkim, nie będzie mógł ich opanować i będą pamiętać, że muszą go zniszczyć. Obraz wiedźmy znika. Otwierając zamek w drzwiach Storm mówi Callisto, że nie ufa Selene, ale nie mają wyboru. Jednooka dopiero teraz zauważa, że Ororo nie dysponuje już mocą. Kobiety wychodzą z mieszkania, umykają pilnującemu drzwi policjantowi i docierają do wejścia do kanałów. One powinny je zaprowadzić pod Manhattan.


Spider-Man ucieka przed ścigającą go czwórką New Mutants, zastanawiając się, czemu wszyscy oszaleli? Przez okno wskakuje do karczmy, gdzie planował wtopić się w tłum. Niestety, mutanci są zaraz za nim. Peter zasłania się stołem przed nadlatującym Cannonballem, jednak szybko dopada go reszta. Zanim siedzący przy stole Starfox i Wasp decydują się mu pomóc, Parker zostaje pojmany. Mirage odbiera wiadomość od Xaviera, że ich kolejnym celem jest siedząca przy kominku jasnowłosa dziewczyna. Widząc to, Starfox, Wasp i przypominający Conana Kapitan Ameryka stają im na drodze. Mirage wysyła na nich oddział Morlocków. Do walki przyłączają się Nightcrawler-muszkieter i zielonoskóra Rogue. Przez ścianę wpadają kolejni siłacze Kulan Gatha - Colossus i Sunder. Zaczyna się regularna bitwa.


W kanałach Storm i Callisto docierają do magicznej bariery i przekraczają ją. Natychmiast atakuje je zgraja Morlocków.


W karczmie Kapitan, Starfox, Wasp, Nightcrawler i Rogue stoją, otoczeni przez przeciwników. Ich los wydaje się być przesądzony, kiedy siedząca przy palenisku Iliana objawia swe prawdziwe oblicze, przywołując magiczny miecz. Po jej ciosie Colossus zostaje uwolniony z mocy Kulan Gatha i pada na ziemię. Sunspot uderza jednak w podłogę, zwalając Ilianę z nóg i łapy Morlocków sięgają po nią. Nagle jednak w pomieszczeniu pojawia się wizerunek potężnej czarodziejki a ściany i podłoga ożywają, zabijając większość napastników. Nowi Mutanci z Sunderem trzymającym Spider-Mana wycofują się. Bohaterowie cieszą się ze zwycięstwa, tylko Kapitan Ameryka pyta czarownicę, kim jest i dlaczego im pomogła. Selene pokazuje im swoje "dzieci" - Amarę i Rachel. W zamian za pomoc żąda tylko, by pomogli jej zniszczyć Kulan Gatha. Nagle nad nią pojawia się wielka głowa czarownika. Usta Kulan Gatha połykają Selene. Mag oznajmia, że na razie jest pobłażliwy i proponuje bohaterom przyłączyć się do niego zamiast ginąć. Obraz znika w chwili, gdy do pomieszczenia wbiegają Storm i Callisto.


Kilka chwil później oddział Morlocków wpada do karczmy, tylko by zameldować swemu panu, że jest pusta. Xavier/Caliban mówi wściekłemu Kulanowi, że nie potrafi ustalić miejsca pobytu bohaterów. Skrępowana Selene szydzi z niego, ale mag zamyka jej usta. X-Men i Avengers są tak potężnymi przeciwnikami, że chce ich włączyć do swej armii. Jeśli jego stwór nie może ich znaleźć, Morlocki po prostu przetrząsną całe miasto i sprowadzą ich żywych lub martwych.


Bohaterowie odpoczywają przy ognisku. Callisto zaprowadziła ich do jednego z tuneli odpornych na moc Xaviera/Calibana. Storm martwią Rachel i Amara. Kontakt z Selene uczynił je częściowo zależnymi od niej, co może wykorzystać Kulan Gath. Rzeczywiście, dziewczęta trzymają się na uboczu. Bohaterowie rozmawiają o armii maga, złożonej z Morlocków. Łatwo było mu przeciągnąć tych znienawidzonych wyrzutków na swoją stronę. Kapitan Ameryka mówi, że on ocenia ludzi po tym, co robią a nie kim są. Ostrzega też, że Selene jest równie groźna jak Kulan Gath. Storm i Callisto zgadzają się z nim, ale uważają że teraz potrzebują siebie nawzajem. Z resztą może to nie mieć znaczenia, skoro mag ją porwał. Po tym jak ją stracili, jedynym wyjściem jest działanie podstępem. Storm mówi, że mogą zginąć, ale nie poddadzą się. Kapitan potwierdza jej słowa. Są to winni wszystkim, którzy zginęli z rąk czarnoksiężnika. Na jego hasło bohaterowie podrywają się, gotowi do walki.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #190

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.