Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #180

Uncanny X-Men #180

Uncanny X-Men #180

"Whose Life Is It, Anyway?"

Postacie
Cytat

Xavier do siebie, grając w kosza: "Abdul-Jabbar attempts a steal, but Xavier slips past... What speed, folks, what grace and skill, this man's indcredible!"

Streszczenie

Charles Xavier szaleje na boisku do kosza. W końcu odzyskana w pełni możliwość chodzenia napełniła go po brzegi energią [po wydarzeniach w New Mutants #14]. Kozłuje, rzuca, próbuje nawet różnych sztuczek. W pewnym momencie po raz kolejny dosięga go tajemnicza fala skanująca, napełniając głowę potwornym bólem. Krzycząc, Charles osuwa się na kolana i nie jest w stanie się ruszyć, dopóki atak nie dobiega końca. Choć najkrótszy, był chyba najmocniejszy z dotychczasowych. Xavier siada pod ścianą i ponownie zastanawia się nad źródłem tajemniczych fal psionicznych. Przerywa mu wejście Storm, zaniepokojonej hałasem. Profesor uspokaja ją, przyjmując równocześnie ostrzeżenie, by nie nadwerężał niedawno odzyskanej kondycji. Ororo pyta go, czy był kiedyś sportowcem. Charles opowiada, jak zrezygnował z treningów w college'u, gdyż uważał, że jego moce, znajomość planów konkurentów, dawały mu nieuczciwą przewagę. Storm mówi, że ona dopiero niedawno poznała wysokie koszty odpowiedzialności za swoją moc. Mówi Charlesowi o Kitty, która nazwała ją potworem i o własnych wątpliwościach. Xavier w myślach zauważa, że ta zmiana wydobyła na powierzchnię ukrytą dotąd kobiecość Ororo. Zapewnia ją, że nie ma nic złego w przejściu z pozycji bogini do pozycji człowieka. Storm zastanawia się, czy życie w tamtym kłamstwie nie byłoby dla niej lepsze. Teraz czuje nienawiść, podczas walki z Callisto próbowała ją zabić, ona, która niedawno uważała każde życie za święte. Zastanawia się, czy nie traci zmysłów. Charles mówi, że jego powierzchowna psycho sonda nie wykrywa żadnych zakłóceń w pracy jej umysłu. Jeśli sobie tego życzy, może przeprowadzić dogłębne badanie. Ororo stwierdza, że woli spróbować dać sobie radę sama, choć nadal nie wie, czy woli zostać taka jak teraz, czy próbować wrócić do poprzedniej osobowości.


W salonie gier Kitty Pryde i Doug Ramsey szaleją na automatach. Są tak dobzi, że w pamięci maszyny brakuje miejsca by zapisać ich rekordowy wynik i urządzenie wysiada. Właściciel wyrzuca ich z salonu, zarzucając że rujnują mu interes, grając godzinami na jednym żetonie i radzi więcej tu nie wracać. Śmiejąc się, Doug zaprasza przyjaciółkę na lunch. Już w barze, chłopak pyta Kitty, dlaczego jest smutna. Pryde wyjaśnia, że chodzi o Storm. Nie może się pogodzić ze zmianami w jej zachowaniu, z utratą dawnej niewinności. Doug pyta, czy zmienił się stosunek Ororo do niej. Kitty mówi, że już jej to nie obchodzi, bo ona przestała kochać Ororo. Zawsze myślała, że to uczucie będzie trwałe, ale nie potrafi kochać kogoś, kogo się boi. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego Storm jej to zrobiła. Przeprasza Douga, że obciąża go swoimi problemami, ale Ramsey zapewnia ją, że od tego są przyjaciele. Ma też dla niej propozycję. Zaprasza, aby pokazała mu Akademię Massachusetts, od której otrzymał propozycję podjęcia nauki. Przypominając sobie, że za tą szkołą stoi Hellfire Club, dziewczyna zastanawia się co powinna zrobić?


Szkoła. Wciąż z jedną ręką na temblaku, Colossus ścina siekierą drzewo. Popijający piwo Wolverine wyraża swój podziw dla jego wysiłku. Rasputin zwierza mu się ze swych wątpliwości co do Kitty. W Rosji mogliby już być małżeństwem i dotąd sądził, że kiedyś tak się stanie. Teraz nie jest już pewny. Doug, nowy przyjaciel Kitty jest zaprzeczeniem jego - prostego wieśniaka, wychowanego w zupełnie obcej kulturze. Wydaje mu się, że jego związek z Kitty był snem, z którego pora się obudzić. Logan mówi mu, że jeśli tak uważa, to bardzo wiele traci.


Ororo spaceruje po ogrodzie botanicznym. To tutaj oddała swoje rośliny ze szklarni i sprawdza, czy dobrze się mają. To miejsce przypomina jej stare życie w Afryce. Sądziła, że straciła swoją więź naturą, jednak pierwszy krok wśród tych roślin ponownie napełnił ją poczuciem wszechobecnego życia. Różnica polega na tym, że nie jest to już dla niej takie ważne. Nagle słyszy czyjś agresywny głos i na pobliskiej alejce dostrzega grupę bandziorów, okradającą właśnie parę staruszków. Suchym głosem radzi im zostawić tych ludzi i odejść, póki jeszcze mogą. Najbardziej krewki z czwórki rzuca się na nią z nożem. Ororo chwyta go i wyrzuca przez ścianę szklarni na zewnątrz. Pozostała trójka rusza do ataku, ale nie mają szans z wyszkoloną przez Wolverine'a Storm. Ororo powala ich wszystkich, po czym wytwarza wokół siebie mały huragan. Na ten widok mężczyźni uciekają w popłochu. Storm uspokaja podnoszących się z ziemi staruszków, dostrzega jednak w ich oczach strach przed sobą i stwierdza, że nie powinno jej to dziwić. Nagle słyszy głos Xaviera, wzywającego ją do Szkoły.


Później. Kitty opowiada towarzyszom o Dougu i Akademii Massachusetts. Chciałaby pojechać z nim, żeby dopilnować, że wszystko jest w porządku. Ponieważ Frost jest w śpiączce po ataku Masterminda, nic nie powinno jej grozić, zwłaszcza jeśli profesor będzie monitorował sytuację. Xavier zastanawia się, czy Hellfire wie, że Ramsey jest mutantem. Wyjaśnia zaskoczonej Kitty, że jego moc polega na rozumieniu wszelkiego rodzaju języków i kodów. Pyta Storm, jakie jest jej zdanie. Ororo akceptuje plan Kitty.


Kitty idzie korytarzem, zastanawiając się nad mutacją Douga, o której nawet on sam nie wie, i nad tym, kto będzie teraz dowodził, skoro profesor może brać udział w misjach. Nagle potężny prąd powietrzny wywiewa ją na zewnątrz i unosi wysoko w powietrze. Storm chce z nią porozmawiać bez świadków. Kitty zarzuca przyjaciółce, że dawna Ororo tak by jej nie wystraszyła. Storm pyta, czy dla jej komfortu ma odrzucić to, kim teraz jest. Pryde prosi, by wyjaśniła, co się z nią dzieje. Ororo opowiada, że podczas pobytu z X-Men coraz częściej zadawała sobie pytanie kim jest, boginią czy kobietą. Początkowo próbowała godzić swoją niewinność z nową rolą, ale gdy została liderem zespołu, przestało to być możliwe. Wobec decyzji przesądzających o życiu i śmierci najbliższych musiała się stać twarda i brutalna. Od czasu spotkania z Yukio przestała też tłumić swoje pragnienia i potrzeby, naturalne dla kobiety a dziwne u bogini. Przekonuje Kitty, że życie pociąga za sobą zmiany i trzeba stawić im czoła. Dziewczyna protestuje. Po niedawnym rozwodzie rodziców myślała, że chociaż Ororo pozostanie dla niej oparciem. Storm tłumaczy, że nie może być dla niej zastępczą matką, tak rola była błędem. Nadal ją kocha, ale ma również inne potrzeby i Kitty nie może jej ich pozbawiać tylko dlatego, że chce zaspokoić swoje. Obie mają swoje ścieżki a Ororo jest właśnie w trakcie formowania swojej i prosi Kitty, by jej na to pozwoliła, jeśli ją kocha. Dziewczyna przytula się do niej, mówiąc że się boi o nią i o siebie. Storm prosi ją tylko, by była po jej stronie w tym ciężkim okresie. Kitty obiecuje spróbować.


Tydzień później, Kitty i Doug żegnają się z przyjaciółmi i wsiadają do samolotu do Massachusetts. Ramsey nie kryje swego podniecenia nową szkołą a Pryde podtrzymuje jego nastrój, choć w duchu jest zaniepokojona. Pociesza się myślą, że Xavier czuwa nad wszystkim. Jej obawy potwierdzają się, kiedy do kabiny wchodzi Emma Frost, witając ich w swojej akademii. Dziewczyna zaczyna w myślach wzywać profesora.


Xavier, Storm, Wolverine, Colossus i Nightcrawler wysiadają z samochodu w Central Parku, dokąd skierowali się zaraz po opuszczeniu lotniska. Profesor wyjaśnia, że w końcu zlokalizował źródło skanującej go od kilku tygodni siły i znajduje się ono gdzieś tutaj. Rzeczywiście, w środku parku odnajdują bramę do niezwykłego obiektu, przypominającego metalowe miasto. Nie mają pojęcia, co to jest i skąd się wzięło, ale powodowani dziwnym pragnieniem wchodzą do środka. Zanim rozpaczliwy krzyk Kitty jest ich w stanie dosięgnąć, znikają z tego świata.


[X-Men udali się wprost do mninserii Secret Wars, w której Beyonder - istota o boskiej mocy, porwał ziemskich bohaterów i superłotrów by ku jego uciesze walczyli ze sobą na specjalnie do tego celu stworzonej planecie.]

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #180

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.