Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #155

Uncanny X-Men #155

Uncanny X-Men #155

"First Blood"

Postacie
Streszczenie

Godzinę temu życie Scotta Summersa zostało wywrócone do góry nogami. Od dziecka myślał, że jego rodzice nie żyją, że zginęli w katastrofie samolotu, z którego matka wyrzuciła jego i brata na ostatnim spadochronie. Teraz ojciec powrócił jako przywódca międzygwiezdnych piratów Starjammers. Uczucia Scotta dalekie są od radości. Przede wszystkim ma za złe Storm, że trzymała przed nim w tajemnicy tę prawdę [od numeru #108 - Chris]. Ororo broni się, mówiąc, że obiecała Jean milczenie. Corsair wtrąca się, oznajmiając, że to on wymógł na kobietach tajemnicę. Nie zamierzał wtedy wracać na Ziemię i chciał oszczędzić synowi cierpienia. Cyclops oskarża go, że raczej bał się stanąć twarzą w twarz z dziećmi, które opuścił. Przez dwadzieścia lat nigdy nie zainteresował się co się stało z nim i Alexem. Christopher mówi, że widział ich spadających na płonącym spadochronie i sądził, że nie przeżyli upadku. W Shi'ar jego żona została zabita przez imperatora a on przez długi czas był niewolnikiem. Nie wracał na Ziemię, bo sądził, że nie ma do czego wracać. Scott mówi o swoim życiu w sierocińcu i nadziei, że kiedyś rodzice przyjdą po niego. A teraz, gdy wreszcie spotkał ojca, jest on bezlitosnym kosmicznym piratem, niewiele lepszym niż złoczyńcy z którymi walczą X-Men. Rozmowę przerywa błysk. Wiązka teleportacyjna Shi'ar chwyta Blackbirda i przenosi go na pokład krążownika imperialnego.

 

Samolot pojawia się na środku wypełnionej gwardzistami sali. Po chwili pojawiają się także wyciągnięci z karaibskiej bazy pozostali X-Men. Mutantów witają Gladiator, Araki i admirał Samedar. Xavier pyta kanclerza o powody porwania i żąda widzenia z Lilandrą. Araki oznajmia, że to niemożliwe i zaprasza ich do sali odpraw. Wkrótce wszyscy mutanci zapoznają się z raportem o porwaniu cesarzowej. Araki oświadcza, że Straż Imperialna odbije lub pomści Lilandrę, która została uprowadzona na Ziemię. Xavier protestuje przeciw akcji, która może zagrozić mieszkańcom jego planety. Samedar pogardliwie pyta, dlaczego życie Ziemian miałoby coś dla nich znaczyć. Kanclerz jest życzliwszy. Daje X-Men jeden dzień na odnalezienie cesarzowej. Potem do akcji ruszy Imperium. Warunkiem jest pozostawienie na pokładzie krążownika dwójki mutantów jako zakładników. Cyclops wyznacza Nightcrawlera i Sprite. Przy pożegnaniu Xavier nawiązuje z Kitty psycho-kontakt i błyskawicznie wtłacza jej całą swoją wiedzę na temat Shi'ar. Na pożegnanie mówi, że bardzo wiele może od nich zależeć. Teleport zabiera X-Men z powrotem na Ziemię.


Ze Szkoły Dla Młodych Talentów mutanci szybko udają się do bazy Avengers. Niestety, zastają tam tylko lokaja Jarvisa i Tigrę. Reszta zespołu jest na misji. Telefon do kwatery Fantastic Four wyjaśnia, że Czwórka również jest niedostępna. Mutanci kilka godzin czekają w salonie Avengers na profesora. W końcu Charles dołącza do nich. Próbował nawiązać telepatyczny kontakt z Lilandrą, ale został przechwycony i z trudnością uciekł z psionicznej zasadzki. Jednak udało mu się ją namierzyć. Jest blisko, prawdopodobnie na Manhattanie. Teraz chce porozmawiać z Corsairem. Logan oznajmia, że pirat i Storm znikli gdzieś.


Na krążowniku Kitty z zachwytem spogląda na Ziemię z tarasu widokowego. Potem zabiera Kurta do urządzenia tworzącego stroje i zabawia go przeróżnymi kreacjami. Szeptem mówi mu, że odwraca w ten sposób uwagę strażników i bada możliwości głównego komputera, które będą mogli wkrótce wykorzystać.


Corsair i Storm przechadzają się ulicami Nowego Jorku rozmawiając o Scott'cie. Nie wiedzą, że obserwuje ich dwójka obcych: insektoidalny stwór Skur'kll z rasy Brood i jego sojuszniczka - skrzydlata kobieta. Stwór stwierdza, że szkoda byłoby ich zabić, są dobrym materiałem dla Królowej, jednak kobieta uważa, że są zbyt niebezpieczni. Złoczyńcy przystępują do akcji. Brood strzela do Ziemian z psionicznego działa i oboje ogarnia mieszanka najgłębiej skrywanych lęków. Kobieta - Deathbird, mieniąca się nową cesarzową Shi'ar roztrąca ich pierwszym atakiem i przygotowuje się do zadania śmiertelnego ciosu. Nagle trafia ją strzał Cyclopsa. X-Men przybyli na ratunek towarzyszom. Tigra skacze w powietrzu na Deathbird, jednak ta uwalnia się z jej uścisku i zrzuca Tygrysicę na ziemię. Teraz dobywa swych oszczepów i styka ich końcówki ze sobą. Tylko szybki skok Colossusa ratuje profesora przed spopieleniem potężnym ładunkiem energii. Deathbird zatacza kręgi nad mutantami, unikając strzałów Cyclopsa. W końcu, trafiona przez niego po raz drugi, ucieka do swojego towarzysza, ukrytego wśród rusztowań pobliskiej konstrukcji wieżowca.


Storm i Corsair walczą na pięści. Ciągle działa na nich psycho-broń Brood i nie potrafią zapanować nad sobą. Cyclops odciąga ojca, który bierze go za D'kena i atakuje z furią. Dopiero Profesor X jest w stanie telepatycznie przywrócić jemu i Ororo zmysły. Christopher przeprasza syna za atak. Z pokorą stwierdza, że chyba jego zarzuty co do brutalności były uzasadnione. Scott nie zgadza się i prosi ojca o wybaczenie za zbyt pochopne słowa, które wypowiedział wcześniej. Dopiero teraz Corsair uświadamia sobie, że walczyli z Deathbird. Nie zdążył im powiedzieć, iż Starjammers odkryli, że to ona stoi za porwaniem Lilandry. Razem ze Strom chcą natychmiast ruszyć za nią, ale Scott zatrzymuje ich. Ma plan.


Skur'kll nakierowuje swoje psi-działo na Xaviera. Przybyły jakby znikąd Wolverine nie daje jej wystrzelić. Szybki cios pazurami niszczy broń, która spada na dół. Jednak Skur'kll nie jest sam. Ukryty niżej Brood strzela w nadlatującą Storm. Specjalna sieć owija ją całkowicie i zmienia w nieruchomy kokon. Inny obcy ponownie obiera za cel Xaviera. Colossus osłania go i dosięga go potworny ból. Obcy strzelał kwasem, który zaczyna zżerać jego pancerz. Na górze Tigra odczepia konon ze Storm i rzuca nim w kierunku Wolverine'a. Celne cięcie pazurami uwalnia Ororo z uwięzi. Ta razem z Tigrą ląduje przy zaciskającym zęby z bólu Piotrze i wytwarza miniaturowy monsun, który zmyka kwas z pancerza. Choć jest ciężko ranny, Kolosowi już nic nie grozi. Zostawiając go przy profesorze, reszta rusza za Deathbird.


Na górze Wolverine toczy pojedynek z jednym z Brood. Jego ciosy powoli wykańczają przeciwnika, który pokonany dezintegruje się. Logan mówi przyjaciołom, że był to ostatni ze snajperów. Reszta obcych broni się w piwnicach, gdzie ruszył Corsair.


Pirat wściekle ostrzeliwuje ostatnich kosmitów. Zastanawia się kim są, gdyż nigdy nie natknął się na nich podczas swych podróży przez przestrzeń. Dołączają do niego X-Men i wspólnymi siłami pokonują pasożyty broniące dziwnych, okrągłych drzwi. Nagle pojawia się w nich Deathbird, trzymająca oszczep przy szyi Xaviera. Każe im się cofnąć, po czym rzuca włócznią. Wybuch zawala całą konstrukcję budynku, spod której wylatuje mały statek Shi'ar. Deathbird ucieka, trzymając profesora jako zakładnika. X-Men wygrzebują się spod gruzów i biegną w kierunku miejsca, w którym zostawili Petera. Ich obawy potwierdzają się. Rasputin leży nieruchomo z piersią przebitą jedną z włóczni Deathbird. Na domiar złego przybyły właśnie oddział policji wymierza w nich broń, mówiąc że są aresztowani.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #155

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.