Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #200

Uncanny X-Men #200

Uncanny X-Men #200

"The Trial of Magneto!"

Postacie
Cytat

Magneto: "Suppose I fail, and betray your dream?"
Xavier: "Our dream!"

Streszczenie

Przed międzynarodowym sądem w Paryżu rozpoczyna się właśnie proces wszechczasów. Oskarżonym o zbrodnie przeciwko ludzkości jest Magneto, schwytany przez Freedom Force [poprzedni numer]. Oskarżycielem został nienawidzący mutantów sir James Jaspers, zaś obrony podejęła się Gabrielle Haller, dawna miłość Xaviera, której ten zresztą pomaga. Reporter telewizyjny krótko przedstawia życiorys i "dokonania" mistrza magnetyzmu. Program ogląda dwójka blondwłosych mutantów, widzących w procesie świetną okazję do wykorzystania.


Niespodziewanie w jednym z paryskich bulwarów pojawiają się powracający z Asgardu X-Men i New Mutants [poprzednie przygody]. Rachel na prośbę Storm telekinetycznie odwraca uwagę gapiów i grupa znika z miejsca zdarzenia.


Tymczasem w Szczecinie koszary Armii Czerwonej zostają zaatakowane, a sprawcy czynu pozostawiają na miejscu napis "Uwolnić Magneto! - X-Men".


W Paryżu stan zdrowia Xaviera pogarsza się, a słysząc wiadomości, Profesor omal nie dostaje ataku serca. Stara się ukryć swój stan przed Scottem, który usiłuje się odnaleźć w zespole do którego dołączył niedawno na powrót.


Rozpoczyna się proces, lecz w międzyczasie tajemniczy sprawcy dokonują kolejnego ataku, tym razem na bazę Amerykanów w RFN, po raz kolejny podpisując się jako X-Men. Grupa postanawia zastawić pułapkę na terrorystów. Na procesie Gabrielle stara się udowodnić sędziom, iż Magneto nie jest tą samą osobą, która spowodowała część zbrodni, bowiem został zmieniony w dziecko, zaś Eric the Red postarzył go do wieku 30 lat, trudno więc sądzić go za zbrodnie popełnione przez kogoś starszego. Oskarżenie powołuje pierwszego świadka, dowódcę radzieckiej floty podwodnej, której to dumę Magneto posłał wraz z marynarzami na dno [Uncanny X-Men #150]. W międzyczasie w Paryżu dochodzi do starcia X-Men i terrorystów, jednak grupa musi zaprzestać walki i zacząć ratować pacjentów szpitala będącego celem ataku, o który rzecz jasna zostają po raz kolejny obwinieni. Atmosfera w sądzie jak i przed jego gmachem staje się coraz bardziej napięta i dochodzi do demonstracji. Po drugiej stronie Atlantyku Madelyne w zaawansowanej ciąży oczekuje na telefon od Cyclopsa, który jako jedyny z zespołu nie zadzwonił do niej po powrocie z Asgardu.


Niespodziewanie do szkoły teleportują się Corsair i Lilandra, poszukujący Xaviera, który zdaniem byłej cesarzowej umiera. Madelyne odsyła ich do Paryża, a gdy znikają czuje, iż poród właśnie się rozpoczął. Obcy powracają na planetoidę, z której wyruszyli, gdzie zamierzają rekalibrować czujniki i skoczyć do Paryża. Orbitujący niedaleko statek zostaje jednak nagle zaatakowany przez siły cesarzowej Deathbird. Teleportowanie się może teraz oznaczać, iż Lilandra i Corsair pozostaną uwięzieni na ziemi, postanawiają jednak zaryzykować.


W Paryżu wybuchają zamieszki, co przypomina Rachel iż w rzeczywistości z której pochodzi tłum zabił jej rodziców. Z kolei Kitty uświadamia sobie, iż rzeczywiście ma problemy ze wzrokiem, gdyż nie jest w stanie odczytać transparentów, mimo to nie zamierza nosić okularów. Przed ławą przysięgłych Magneto wygłasza swą mowę obrończą, uswiadamiając zgromadzonym, że jakikolwiek werdykt by nie zapadł ludzie i mutanci będą nadal zmuszeni żyć obok siebie. W międzyczasie X-Men dzięki zdolnościom Rachel udaje się namierzyć przeciwników. Atak na płynącą po Sekwanie barkę doprowadza do bitwy z odzianymi w technozbroje terrorystami, która rościąga się na cały Paryż: Rogue walczy w powietrzu wokół wieży Eiffla, Colossus po otrzymanym ciosie ląduje w katedrze Notre Dame. Jednak okazuje się, iż wszystko to miało służyć odwóceniu uwagi, bowiem sąd zostaje zaatakowany przez dwójkę blondwłosych mutantów zwących siebie Fenris. Okazuje się, iż Andreas i Andrea są bliźniaczymi dziećmi Barona von Stuckera, z kórym pół wieku temu Gabrielle, Charles i Eric musieli się zmierzyć [Uncanny X-Men #156], a ich bioenergetyczna moc aktywna jest tylko kiedy dotykają się nawzajem. Xavier jest zbyt osłabiony, aby użyć swych zolności, ciężar walki spada zatem na Magneto. Podłoga się zawala, i wszyscy wpadają do piwnicy. X-Men zorientowali się już w sytuacji i Rachel przybywa z odsieczą, lecz zostaje zmuszona do kapitulacji gdy Fenris grożą zabiciem obecnych tu ludzi. Niespodziewanie Xavier rzuca się do przodu i swym ciałem przerywa uścisk rodzeństwa, co czyni ich bezbronnymi. Jaspers pragnie ich zlinczować, jednak pozostali na to nie pozwalają. Wówczas przychodzi najgorsze: zawał serca Xaviera. Fenris korzystają z okazji i burząc ścianę wpuszczają do środka wzburzone wody Sekwany, które porywają Magneto i Profesora. Cieszy to Jaspersa, jednak po wyrażeniu swej opinii zostaje spoliczkowany przez sędzinę. Woda wyrzuca Charlesa i Erica na paryski bulwar, gdzie umierający Xavier pragnie aby Magneto przyrzekł mu, iż poprowadzi dalej szkołę i stanie się nauczycielem New Mutants. Magneto usiłuje odmówić. Na miejsce teleportują się Corsair i Lilandra. Jedyną szansą aby ocalić życie Charlesa jest skorzystanie z aparatury medycznej na statku Starjammers, jednak rezultat nie jest pewny. Bitwa jest skończona, część Paryża w ruinach, a Gabrielle zastanawia się nad przyszłością. Rachel skanuje otoczenie i wykrzykuje, iż nigdzie nie ma śladu Profesora. Tymczasem nad brzegiem Sekwany Magneto opłakuje przyjaciela i przysięga zrealizować jego marzenie.

Autor: Kumos

Galeria numeru

Uncanny X-Men #200

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.