Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #141

Uncanny X-Men #141

Uncanny X-Men #141

"Days Of The Future Past"

Postacie
Streszczenie

Nowy Jork, rok 2013. Kate Pryde idzie przez zrujnowaną część Manhattanu, rozglądając się uważnie. Podąża na spotkanie z Wolverine'm. Nagle otwiera się pod nią zapadnia i kobieta wpada w pułapkę, przygotowaną przez kontrolujących dzielnicę bandziorów. Pryde ląduje w ich kryjówce. Przywódca z uśmiechem wyciąga nóż i obiecuje jej powolną śmierć. Kate nie ma zamiaru poddawać się tak łatwo. Choć nosi obrożę neutralizującą moce, nie zapomniała jak się walczy. Szybki kopniak w brzuch powoduje, że bandyta cofa się i woła na pomoc towarzyszy. Stojący nad ich ciałami Wolverine radzi mu się nie trudzić. Zbir rzuca się na niego, ale Logan z łatwością pozbawia go przytomności. Stwierdza, że wolałby użyć pazurów, ale to zaalarmowałoby kontrolujących miasto Sentinels. Kate wita starego przyjaciela i pyta go, jak mu się pracuje w Ruchu Oporu Kanady. Wolverine ma złe wieści. Europejskie mocarstwa zawiadomiły ich, że z chwilą, gdy Sentinels opuszczą terytorium Ameryki Północnej, zostanie przypuszczony atak nuklearny. Wręcza jej część do urządzenia, które ma zneutralizować obroże. Zadaniem Pryde jest przemycenie go do obozu i oczekiwanie na Logana, który o północy ma przybyć z pomocą.

 

Kate opuszcza zrujnowaną dzielnicę i zmierza do Bronxu. Tam wsiada do ciągniętego przez konie autobusu i rusza do obozu. W Ameryce Północnej w roku 2013 wyróżnia się trzy klasy ludzi. Klasa H to normalni obywatele z pełnią praw, klasa A to ludzie z genami powodującymi mutację u ich dzieci. Ci mają zakaz rozmnażania się. W końcu klasa M - mutanci. Homo superior zostali wyjęci spod prawa w 1988 roku. Od tego czasu większość z nich wymordowano. Pozostałych zamknięto w obozach pod czujną kontrolą Sentinels. Kate przechodzi właśnie przez punkt kontrolny jednego z tych obozów. Melduje robotowi-strażnikowi, że spóźniła się z powrotem z powodu ataku bandytów. Sentinel pozwala jej przejść. Po rewizji osobistej kobieta rusza w kierunku mieszkalnej części. Droga prowadzi przez ogromny cmentarz. Wiele spośród grobów należy do jej przyjaciół. Patrząc na nie, Kate zastanawia się, czy powiedzie się ich plan. Jeśli tak, uda im się doprowadzić do tego, że ten koszmar nigdy się nie zdarzy.


Na Pryde oczekują jej towarzysze, ostatni żywi X-Men, którzy tworzą tajny ruch oporu - Colossus, Storm, Franklin Richards i jego dziewczyna Rachel. Towarzyszy im poruszający się na wózku Magneto. Kate przekazuje, że Wolverine i jego ludzie uderzą o północy i muszą do tego czasu zakończyć fazę pierwszą. Jej mąż Colossus ciągle nie może uwierzyć, co zamierzają zrobić. Magneto przekonuje go, że i tak nie mogą pogorszyć losu swego świata, więc dlaczego nie mieliby spróbować go polepszyć. Rachel oznajmia, że jest gotowa spełnić swe zadanie. Peter pyta żonę, czy naprawdę powinni ryzykować naruszenie podstaw rzeczywistości. Nie chce też, aby z tym światem zniknęła ich miłość. Kate przypomina mu o milionach, które zginęły, o ich własnych dzieciach zabitych przez Sentinels. Muszą wykorzystać każdą szansę, aby temu zapobiec.


Franklin kończy montaż urządzenia zakłócającego pracę obróż. W obrębie ich namiotu wszystkie moce działają. Rachel podchodzi do leżącej na ziemi Kate i zaczyna. Pod wpływem działania jej mocy umysł Pryde opuszcza ciało i znika w otchłani czasu.


Rok 1980. Kitty Pryde stoi w drzwiach sali ćwiczeń. Ponieważ były otwarte, sądziła że w środku jest bezpiecznie. Weszła w sam środek treningu swoich przyjaciół X-Men. Jest zbyt zaskoczona by użyć swej mocy i ewakuować się. Angel leci jej na pomoc, zapominając, że ściąga za sobą atakujące go urządzenia. Tylko podmuch wytworzony przez Storm ratuje Sprite przed gradem pocisków. Mały huragan miota ją w powietrzu, jednak Colossus w porę wraca do ludzkiej formy i bezpiecznie łapie koleżankę. Nightcrawler wyłącza urządzenia w ostatniej chwili, zanim dosięga ich prasa hydrauliczna. Ororo ostrzega Kitty, żeby nigdy więcej nie wchodziła do sali kiedy pali się czerwone światło. X-Men przechodzą do dyżurki, aby nadzorować pierwszą sesję treningową nowej X-Manki. Zadaniem Sprite jest po prostu przejście z jednego końca pomieszczenia do drugiego, wspomagając się swoją mocą w razie potrzeby. Kitty zamyka oczy i idzie przed siebie, przenikając przez próbujące ją owinąć kable i inne przeszkody. W końcu dociera do drzwi i wychodzi. Jej koledzy zataczają się ze śmiechu, widząc z jaką łatwością pokonała przygotowywany przez Xaviera długie godziny program. Sprite uśmiecha się do przyjaciół i wtedy dosięga ją umysł jej starszego wcielenia. Ustępując mu miejsca, umysł Kitty pogrąża się w otchłani czasu. Dziewczyna pada na ziemię Nightcrawler natychmiast jest przy niej, ale nie stwierdza żadnych obrażeń. Ororo nakazuje zabrać nieprzytomną do laboratorium.


Wkrótce mutanci oglądają wyniki badań Kitty. Fizycznie jest w znakomitym stanie, ale jej encefalogram wykazuje coś dziwnego. Jej fale mózgowe zgadzają się z danymi z kartoteki ale są bardziej złożone, jakby należały do starszej osoby. Logan proponuje wezwanie Moiry Mc Taggert. Tymczasem Kitty odzyskuje przytomność i rzuca się na szyję siedzącego przy niej Kurta, ciesząc się, że może zobaczyć go żywego. Stwierdza, że jest w Szkole Dla Młodych Talentów, więc plan się powiódł. Oznajmia otaczającym ją X-Men, że jej umysł pochodzi z przyszłości i ma dla nich ważną wiadomość. Storm spogląda ze zdziwieniem i radzi jej raczej się zdrzemnąć. Kate przypomina sobie, jak Rachel ostrzegała ją, iż najtrudniejsze będzie przekonanie X-Men o prawdziwości swoich słów. Mówi im, że dzisiejszego wieczora senator Robert Kelly zostanie razem z Moirą Mc Taggert i Charlesem Xavierem zamordowany przez Bractwo Złych Mutantów. To zapoczątkuje łańcuch wydarzeń, które za trzydzieści lat doprowadzą do nuklearnego holokaustu. Ku zdumieniu przyjaciół, Wolverine oznajmia, że jego zmysły wskazują, iż dziewczyna mówi prawdę. Jej zapach i zachowanie różnią się od tych, które znał u Kitty. Kate ostrzega ich, że nie powinni lekceważyć jej słów i Storm przyznaje jej rację. Postanawia zabrać ją do Waszyngtonu, gdzie Profesor X przeskanuje jej umysł.


Później, na pokładzie samolotu Angela Kate opowiada X-Men o konsekwencjach śmierci Kelly'ego. Senator jest kandydatem na prezydenta, który jest niechętny mutantom. Gdy Bractwo zamorduje go by wzbudzić w ludziach strach przed homo superior, wybuchnie kampania nienawiści. Zostanie otwarty rządowy program Sentinels, które otrzymają imperatyw eliminacji wszystkich super istot. Niestety, ich AI podpowie im, że najskuteczniej będzie to zrobić przejmując władzę nad krajem. Na przełomie wieku większość mutantów zostanie wytępiona a inne mocarstwa będą się bardziej obawiać Sentineli niż homo superior. W rezultacie jej czas jest na krawędzi wojny atomowej. Rachel, potężna telepatka zdołała wysłać jej umysł do przeszłości, żeby spróbowała zapobiec zabójstwu. Teraz Kate zastanawia się, co dzieje się z jej towarzyszami.


Rok 2013. Niosący nieprzytomną żonę Colossus, Storm, Rachel i Franklin idą opuszczonym tunelem prowadzeni przez Wolverine'a. Peter wyraża żal z powodu Magneto, który zdecydował się poświęcić życie i osłaniać ich ucieczkę. Nagle mutanci słyszą jakiś hałas nad nimi i laser Sentinela spala żywcem Franklina. Roboty dają im jedno ostrzeżenie zanim przystąpią do likwidacji. Żądna zemsty Rachel telekinetycznie niszczy głowę jednego z nich. Colossus rzuca Wolverine'a w kierunku drugiego i jego pazury rozrywają obwody. Android chwyta Logana, ale piorun Storm trafia w jego odsłonięty mózg i dezaktywuje go. Widząc nadchodzącą z zewnątrz kolejną trójkę robotów, Colossus zawala na nich cały zrujnowany budynek. Śmiertelne krzyki mechanoidów są niemal ludzkie. X-Men ruszają w dalszą drogę. Ich celem jest centrum dowodzenia Sentinels. Jeśli uda im się je zniszczyć, ich potęga będzie poważnie naruszona.


Rok 1980, Pentagon. Raven Darkholme, asystentka szefa działu badań nad obronnością zmierza do swego biura. Ciężkiej pracy zawdzięcza duże zaufanie przełożonych. Całkowicie niezasłużenie, gdyż naprawdę jest zmiennokształtną Mystique, przywódczynią nowego Bractwa Złych Mutantów. W biurze oczekują na nią jej towarzysze - najbliższa przyjaciółka Destiny - niewidoma jasnowidzka, wytwarzający fale sejsmiczne Avalanche, kontrolujący płomienie Pyro i niewrażliwy na fizyczny atak Blob. Raven pyta Destiny co kryje przyszłość. Niewidoma stwierdza, że pojawił się nowy czynnik, utrudniający czytanie czasu. Wyczuwa też kłopoty ze strony Bloba. Rzeczywiście, Fred oznajmia, że jest wdzięczny za wyciągnięcie go z więzienia ale nie chce przyjmować rozkazów od kobiety. Pyro i Avalanche radzą mu uważać na słowa i niemal dochodzi do bójki. Ucisza ich Mystique, zapewniając Bloba, że może dowodzić równie skutecznie jak Magneto. Wkrótce przystąpią do realizacji jej planu.


W Senacie Robert Kelly rozpoczyna debatę o Akcie Rejestracji Mutantów. Wśród zaproszonych ekspertów są Charles Xavier i Moira Mc Taggert, oboje sceptycznie nastawieni do pomysłu senatora. Profesor X zauważa wchodzących do sali Storm, Colossusa i Sprite. Telepatycznie pyta Ororo co ich sprowadza i kobieta otwiera przed nim swe myśli. Tymczasem dziennikarze zauważają Warrena Worthingtona, który niedawno publicznie przyznał, że jest mutantem. Jego obecność wywołuje poruszenie.


Senator Kelly kontynuuje swoją mowę, pytając gdzie jest miejsce dla zwykłego człowieka w świecie pełnym super-istot. Jakby w odpowiedzi pęka jedna ze ścian i Mystique oznajmia, że zaraz pokaże mu to miejsce. Bractwo rusza do ataku. Jednak X-Men byli gotowi na ich atak i stają pomiędzy agresorami a senatorem. Mystique nakazuje swoim ludziom ich zabić.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #141

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.