Avalon » Serie komiksowe » X-Men Forever » X-Men Forever #2

X-Men Forever #2

X-Men Forever #2

Chapter Two: "Choices Once Made..."

Postacie
Cytat


Mystique: "Why are you doing this to me, you damned robot..."

Streszczenie

Pamięta, że jej syn nie przestawał płakać. Drażniło ją to i nie mogła zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby być rodzicem, więc oddała go do adopcji. Poza tym, wykonywała wtedy tajne zadanie - była podwójną agentką, nazywała się Leni Zauber, nie powinna była zajść w ciążę. Teraz, wiele lat później, zdecydowała się zabić własnego syna, ponieważ stał się szaleńcem i zagrożeniem dla całego gatunku mutantów, kiedy głosząc hasła nienawiści i dyskryminacji stał się najpoważniejszym kandydatem na prezydenta USA. Ale to już się wydarzyło. Jej umysł został cofnięty w czasie o kilka miesięcy przez istotę imieniem Prosh, która zmusiła piątkę wybrańców do wykonania niejasnej misji w celu uniknięcia katastrofy. Mystique pojawiła się we własnym ciele, ale w innym czasie, w miejscu, gdzie wkrótce zginie Graydon Creed. Przygotowując broń, zastanawia się, czy inni spróbują ją powstrzymać.


Jean dzwoni do Bobby'ego, żeby przypomnieć mu, w jakim dniu się znaleźli. On już zdążył się domyśleć, kiedy odkrył, że znalazł się koło łóżka swojego ojca, zmieniając mu opatrunki, po tym jak został pobity przez Friends of Humanisty. Jean najpierw wyjaśnia, że uprząż Prosha blokuje jej telepatię, a następnie przechodzi do rozważań, czy zostali tu wysłani, by zapobiec morderstwu. Nagle pojawia się przed nią projekcja Prosha, która wyjaśnia, że do nich należy decyzja, czy powstrzymają zabójstwo Creeda i zmienią bieg historii, czy też nie. Przypomina jej też, że Sam Guthrie był ich tajnym agentem w sztabie wyborczym Graydona i wystarczy jeden telefon, by go uprzedzić o wszystkim. Jean dzwoni do Sama, który mówi, że na miejscu są X-Factor, ale zapytany czy jest z nimi Mystique, zaprzecza. Phoenix mówi, że nic się nie stało, odkłada słuchawkę i stwierdza, że oddanie im decyzji w takich sprawach jest nie fair. Prosh przeprasza, że wystawia ich na tak nieprzyjemne przeżycia, ale celem ich misji nie jest zmienianie przeszłości, ale uczenie się z niej. Ona odpowiada, że dobrze zna swoją przeszłość i dość dobrze wie, do jakiego zła zdolni są Mystique, Juggernaut i Toad. On mówi, że obecna sytuacja tych dwóch ostatnich nie jest istotna, ponieważ nie biorą udziału w wydarzeniach. Sytuacja Mystique jest natomiast skomplikowana, ponieważ uczestniczy teraz w wydarzeniach, których nie pamięta, bo chociaż wydarzyły się w tym czasie, nie dokonała ich jej osobowość z tego czasu, lecz ta przeniesiona z przyszłości. Mystique z tego czasu przygotowała opóźnione ostrzeżenie dla X-Factor i przemyciła na miejsce skomplikowaną broń, ale w tym momencie jej przyszła osobowość przejęła inicjatywę. W efekcie, późniejsze twierdzenia Mystique, że nie zabiła Creeda były prawdziwe, ponieważ nie zrobiła tego tamta osoba. Jean zastanawia się, co może zrobić - wie, że nie zdąży dotrzeć do Atlanty na czas. Prosh twierdzi, że Iceman mógłby zdążyć, ale właściwe pytanie brzmi: czy powinni spróbować. W tym czasie Bobby zastanawia się dokładnie nad tym samym.


Mystique przypomina sobie, jak przekonała Pyro, że zamierzają uratować Creeda, a potem specjalnie pozwoliła X-Factor schwytać się, ze generatorem pola siłowego, które rzekomo miało go chronić. To wszystko oraz fałszywa wiadomość od zabójcy, było tylko przykrywką dla jej prawdziwych planów. Nie pamięta jednak, żeby przychodziła tutaj i ustawiła automatyczny mechanizm broni. Pamięta tylko, że potem czuła się niewinna, jakby nie wiedziała o tym lub wyparła wszystko z pamięci. Zastanawia się, dlaczego chciała go zabić i przypomina sobie, że był złym i szalonym człowiekiem, który chciał rozpętać holokaust mutantów. Wie, że nikt nigdy nie znajdzie broni i nikt nie pozna prawdy. Nikt oprócz niej. Wzdychając nad całym złem, z jakim zetknęła się w życiu, uruchamia mechanizm zegarowy. Roni symboliczną łzę, przepraszając syna, a w tej samej sekundzie aktywują się wszytkie uprzęże i cała piątka zostaje przeniesiona.


Jean i Bobby znajdują się teraz w lochach, mają na sobie kostiumy X-Factor i pamiętają niedawną walkę z kastą The Chojen lorda Raska. Cain jest w więzieniu, rozpoznaje to miejsce i zgaduje, że znalazł się jakiś czas przed lub po swojej walce z Thorem. Mortimer jest w restauracji i zajada hamburgera. Raven widzi swoje odbicie w pękniętej masce Destiny i wydaje desperacki okrzyk. Odpycha od siebie Forge'a i krzyczy, że chce zostać sama. Pozostali członkowie Freedom Force wyrażają swój żal z powodu śmierci Destiny i wszyscy oferują swoją pomoc, ale teraz Mystique chce zostać sama z przyjaciółką. Dobrze pamięta ten dzień - po walce z Reavers na wyspie Muir stracili Stonewalla i Destiny. Przeklina Prosha za to, że każe jej jeszcze raz przeżywać najcięższą chwilę w życiu.


Później, kiedy Freedom Force szykują się do odlotu, Raven stoi na skraju klifu i zastanawia się, dlaczego nie pamięta tej chwili. Zawsze zdawało jej się, że to z powodu szoku, albo że musiała zemdleć w szpitalu - teraz wszystko jest jasne. Postanawia oddalić się od reszty, żeby nie powiedzieć lub nie zrobić czegoś, czego nie powinna. Zbiega w dół, nad samo morze i kucając na skale, pyta w myślach Prosha, dlaczego wysłał ją do tej chwili, kiedy nic już nie można zmienić. Prawie prosi, żeby przeniósł ją w czasie jeszcze trochę, by mogła ocalić życie najdroższej osoby. Nagle woda przyjmuje kształt bohaterów i zbliża się do niej, jakby atakowała. Zdziwiona Mystique dopiero po chwili dostrzega nad sobą Legiona i mówi, żeby zostawił ją w spokoju. Haller mówi, że potrzebuje pomocy. Głosy w jego głowie stały się natarczywe, Irene próbowała mu pomóc i udało jej się, ale to, czego dowiedział się od niej sprawiło, że teraz boi się przyszłości i prosi Mystique by go zabiła. Ona ignoruje to jako brednie szaleńca, ale on łączy się z jej umysłem i pokazuje prawdę. Teraz i ona widzi to, co pokazała mu Destiny: Legion jest starszy i wędruje po pustyni, chce pomóc ojcu, ale przypadkowo zabija go, zmieniając rzeczywistość w czas Apokalipsy. Raven pyta, dlaczego jej to pokazuje, na co zjawia się Prosh i mówi, że w tej wizji leży prawda, której pragnęła. Z powrotem w rzeczywistości, David tłumaczy, że musiał zabić kobietę, by nie pokazywała mu więcej koszmarów. Mystique mówi, że jest chory, wiec on odpowiada, by go wyleczyła. Tym przecież się zajmuje - brudnymi rzeczami, które są koniecznością, a których nikt inny nie chce zrobić. Ona wyciąga broń i przystawia mu do głowy krzycząc, że zabił wspaniałą i niewinną osobę tylko dlatego, że bał się własnej przyszłości. Legion ma pewne wątpliwości co do niewinności Irene, ale Rave na każe mu się zamknąć i pyta, dlaczego sam siebie nie zabił. On odpowiada, że Destiny przepowiedziała, ze wybór będzie należeć do Mystique, bo ona wie najlepiej, że przeznaczenia nie można zmienić. Raven opuszcza broń i uśmiecha się, mówiąc, że to typowe dla Irene. Pyta, co będzie teraz, a Legion odpowiada, że on zapomni, a ona będzie pamiętać. Następuje kolejne przeniesienie.


Juggernaut widzi przed sobą ciemność i pojmuje, że jest uwięziony w bloku cementu po walce ze Spider-Manem. Iceman jest znowu w collegeu, ale tym razem jego przeniesieniu towarzyszy potworny ból głowy, za który Prosh przeprasza, wyjaśniając, że to efekt uboczny podróży w dalszą przeszłość. Toad w tym czasie zmywa podłogę w jakimś podrzędnym fastfoodzie. On również cierpi na ból głowy i słyszy to samo wyjaśnienie. Prosh informuje także, że Iceman i Toad muszą powstrzymać Mystique, która jest w Pentagonie i próbuje dostać się do akt, których nie powinna oglądać. Tylko oni mogą cos na to poradzić, skoro Juggernaut jest uwięziony, a Jean spoczywa na dnie oceanu.


Raven siedzi przy komputerze. Rozpoznaje to miejsce i ten czas - jest jakieś cztery dni po tym, jak Carol Denvers wprowadziła do Pentagonu Storm i Wolverine'a, którzy usunęli akta X-Men, zebrane przez Freda Duncana, z którym niegdyś współpracował Xavier. Podczas tej misji natknęli się na Rogue, którą ona sama wprowadziła tutaj, pozując jako zastępczyni dyrektora. W czasie walki, Mystique chciała pomóc przybranej córce i została aresztowana, ale zaraz potem uciekła, nie narażając na szwank swojej tajnej pozycji. Teraz wróciła tutaj, by jeszcze raz przeszukać pliki, ale nie pamięta, żeby coś znalazła. Irene powiedziała później, że miała wypadek samochodowy, ale teraz wszystko zaczyna inaczej się układać. Słysząc odgłosy zbliżających się strażników, zmienia się w Nicka Fury, zabiera dyskietkę i wychodzi jakby nigdy nic. Przypomina sobie, że szukała dowodów na istnienie rządowego programu skierowanego przeciwko mutantom i chyba właśnie je znalazła.


Iceman zastanawia się, jak ma się dostać do Waszyngtonu na czas, więc Prosh proponuje, że na jakiś czas przejmie kontrolę nad jego autonomicznym układem nerwowym i skorzysta z możliwości jeszcze dla niego niedostępnych. Każe mu wejść pod prysznic i odkręcić gorącą wodę, która roztapia jego lodowe ciało, a to, w postaci wody, spływa do kanalizacji. Cain wciąż tkwi w cemencie i chce mu się pić. Jean wciąż tkwi w kokonie, ale teraz czuje wszystkie efekty promieniowania i cierpi.


Mystique wraca samochodem do swojej kwatery, zastanawiając się, czy Prosh wysłał ją tu, by zdobyła pliki, których szukała, czy ten skok dotyczy już kogoś innego. Nagle na jej masce ląduje Toad, który krzyczy, że musi powstrzymać ją przed kradzieżą czegoś. Raven traci panowanie nad kierownicą i uderza w hydrant, z którego wystrzeliwuje woda. Kiedy zaczyna się denerwować i kwestionować decyzje Prosha, woda zmienia się w lód, z którego odtwarza się Iceman, bardzo niezadowolony z uczucia, jakie temu towarzyszy. On również mówi, że Prosh kazał ją powstrzymać, na co Raven odpowiada, że skoro tak bardzo bronią jej dostępu do tych dokumentów, tym bardziej musi je zobaczyć. Następnie wbiega w tłum gapiów i znika w nim, zmieniając postać. Teraz również Iceman zaczyna się zastanawiać, o co chodziło Proshowi i czy nie powinni pozwolić Mystique dopiąć swego, by się przekonać.


Wkrótce Raven dociera do domu. Wolałaby tu nie być i nie spotkać się z Irene i Rogue, ale teraz potrzebuje bezpiecznego i spokojnego miejsca. Destiny natychmiast każe Rogue opuścić pokój, co pozwala Mystique domyślić się, że Irene rozpoznała w niej ją samą z przyszłości. Ona potwierdza to mówiąc, że informacje, które zdobyła, przeznaczone są dla Mystique z innego czasu. Raven zauważa, że ona zawsze wiedziała więcej, niż jej mówiła i prosi, by choć raz powiedziała całą prawdę teraz, kiedy przeżyła już najgorsze. Destiny oświadcza, że to, co dotąd widziała, jest tylko czubkiem góry lodowej, a najgorsze dopiero nadejdzie. Mystique przeprasza, że w przyszłości zawiedzie ją, ale słyszy, że zrobi dokładnie to, co trzeba - jak zawsze, nie ważne za jaką cenę. Ocierając łzy, Irene dodaje, że usunie wszystkie informacje z komputera, jak tylko Mystique je przeczyta, a gdy ta wychodzi do sąsiedniego pokoju, błaga Boga o wybaczenie. Raven odczytuje dyskietkę i znajduje na niej datowane na dziesiątki lat wcześniej dokumenty, dotyczące Duncana, Xaviera i Marko, plany genetycznych manipulacji opracowane przez doktora Milbury oraz informacje o projekcie Black Womb, którego celem było nie tylko badanie mutacji, ale także ich propagacja. Zastanawia się, jaki to wszystko ma związek z tym, co powiedział im Prosh, a gdy dociera wreszcie do dowodów na ingerencję istot pozaziemskich, uaktywnia się uprząż, która wyrywa ich wszystkich z tego czasu.


Jean pozwala sobie na śmiałą myśl, że chyba nie mogło jej spotkać nic gorszego niż zamknięcie w kokonie. Ale gdy znowu otwiera oczy, jest Dark Phoenix. Jest na Księżycu i właśnie umiera.


 

 


 

 

 

 

Uwagi:

-W czasie Zimnej Wojny, Mystique jako Leni Zauber była podwójną agentką w NRD, gdzie spotkała Victora Creeda. Ujawniono to w Sabretooth vol.1 #3.

-Sam Guthrie był wtyczką X-Men w kampanii Creeda przez dłuższy czas około Uncanny X-Men #340.

-Graydon Creed zginął w X-Factor #130.

-X-Factor przebywali na innej planecie podczas tak zwanej Judgement War w X-Factor #43-50.

-Walka Juggernauta z Thorem miała miejsce w Thor #411-412.

-Destiny zginęła z rąk Legiona w Uncanny X-Men #255.

-Straszliwa przyszłość, którą Destiny pokazała Legionowi to oczywiście wydarzenia z Legion's Quest i Age of Apocalypse.

-Carol Denvers wprowadziła X-Men do Pentagonu, gdzie stoczyli walką z Rogue i Mystique w Uncanny X-Men #158.

-Juggernaut został uwięziony w betonie w Amazing Spider-Man #229.

-Jean przebywała w kokonie na dnie Jamaica Bay między Uncanny X-Men #101 a Fantastic Four #286.

-dr Nathan Milbury, o notatkach którego wspominają rządowe pliki, to jeden z aliasów Sinistera.

-Phoenix zginęła na Księżycu w Uncanny X-Men #137.

-Wydarzenia z tej miniserii rozgrywają się przed X-Men #106.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

X-Men Forever #2

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.