Avalon » Serie komiksowe » X-Statix » X-Statix #3

X-Statix #3

X-Statix #3

"Good Omens" - part 3: "That's Entertainment!"

Postacie
Cytat

Ocean: "Theese are troubled times for all of us... But I sincerely believe that our greatest enemy... is CYNISM."
Vivisector: "She's SO right. Starvation, AIDS, and poverty just pale into insignificance next to bad old cynism."

Streszczenie

Sharon Ginsberg pokazuje Spike'owi Freemanowi kontrakt, który Venus Dee Milo podpisała z Solomonem O'Sullivanem. Według umowy Venus należy do agenta i tylko on może zezwolić jej na dołączenie do zespołu. Venus tłumaczy się, że gdy podpisywała kontrakt była młoda i naiwna, ale Sharon Ginsberg nie przejmuje się jej słowami. Grozi, że jeśli Venus weźmie udział w jakiejś misji X-Statix, pozwie ich do sądu. Orphan drze umowę, ale Ginsberg mówi mu, że to tylko kopia i że zobaczą się w sądzie. Po jej wyjściu, Dead Girl pyta Guya skąd dziwna zmiana w jego zachowaniu. Jeszcze niedawno nie chciał, żeby Venus dołączyła do zespołu, a teraz broni jej. Orphan tłumaczy, że zrozumiał, jakie ma znaczenie dla zespołu. Dead Girl uważa jednak, że głównym powodem jest uroda Venus. Ta nie jest zadowolona z uwag na jej temat i pyta Dead Girl, co zrobiła, że tak bardzo jej nie lubi. Na to pytanie odpowiada Myles: Venus zajęła miejsce, które wcześniej zajmowała Edie, a przez krótki czas Dead Girl - najseksowniejszej kobiety grupy. Orphan przerywa kłótnię i każe wszystkim uspokoić się. Venus dziękuje mu za wsparcie, co powoduje odruchy wymiotne u Dead Girl. Guy prosi wszystkich o chwilę uwagi - muszą zająć się problemem Arniego. Opowiada reszcie zespołu o tym jak chłopiec terroryzuje całe miasto. Podejrzewa, że Arnie przesyła mu obrazy U-Go Girl. Vivisector, który zbyt dużo tego wieczoru, komentuje złośliwie te podejrzenia, prowokując Guya do sprzeczki. Spike Freeman mówi, że Arniem zajmie się O-Force, które dzięki tej akcji będzie mniej popularne nawet od policji z Los Angeles. Orphan mówi mu, że to chyba za trudna misja, dla zespołu bardziej zajętego własną popularnością, niż walką ze złem. Anarchist, który właśnie wszedł do pokoju pyta go, czy mówi o X-Statix. Orphan podchodzi do niego i przeprasza za wcześniejsze zachowanie. Chce się pogodzić, ale Tike nie ma na to ochoty. Zamiast tego oznajmia wszystkim, że podpisał kontrakt ze stacją telewizyjną i wybiera się w trasę, podczas której będzie brał udział w specjalnych przedstawieniach na żywo. Pyta Dead Girl, czy chce pojechać razem z nim. Ta patrzy na Venus, stojącą obok Guya i decyduje się pójść z Tikiem. Również Myles potrzebuje trochę czasu dla siebie, a Phat, który ma problemy ze swoją mocą, powrócił do rodziny. Odchodzący Vivisector mówi Orphanowi, że został przywódcą jednoosobowej grupy. Ta uwaga nie podoba się Doopowi, który czuje się pominięty.


W swoim pokoju, Myles rozmyśla o X-Statix. Myśli, że on i Phat są w dziwnym stanie, który przypomina mu paradoks Shrodingera - są i jednocześnie nie są gejami. Dochodzi do wniosku, że Dead Girl mogłaby nie być zazdrosna o Venus, Tike i Guy mogliby sobie pomóc zapomnieć o śmierci Edie, ale tak się nie dzieje. Takie zachowanie spowodowałoby, że grupa byłaby nudna i nie interesowałaby mediów. Myśli i zachowania członków X-Statix nie są dziełem wolnej woli - są zmanipulowane tak, żeby utrzymać zainteresowanie grupą, czyli utrzymać ją przy życiu. X-Statix to bestia, która żywi się konfliktami i potrzebuje świeżych dostaw. Myles myśli, że może członkowie grupy podświadomie poświęcają dobrą wolę, dla dobra grupy, albo to Doop kieruje ich zachowaniem. Istnieje też inna możliwość - może naprawdę jest gejem, wszyscy siebie nienawidzą i po prostu traci zmysły.

Billy Bob nie może zrozumieć zachowania swojej rodziny. Kupił im wspaniały, wielopokojowy dom, a oni nie korzystają z niego - wolą mieszkać na podwórku, w przyczepie. Matka tłumaczy, że są do tego przyzwyczajeni i jest im tak wygodniej. Phat twierdzi, że nowy dom jest wygodniejszy pod każdym względem. Każdy mógłby mieć tam swój pokój i zapewnioną prywatność. Jego ojciec uważa, że osłabiłoby to więzy rodzinne, a siostra złośliwie przeprasza, że zawiedli jego oczekiwania. Billy Bob tłumaczy, że nie o to chodzi - dziwi się, że nie chcą jego pomocy. Jego ojciec podkreśla, że nie są żebrakami i nie potrzebują niczyjej pomocy. Cała dyskusja jest komentowana, przez grupę sąsiadów, którzy przyglądają się jej przez płot. Matka Phata sugeruje, że może lepiej byłoby, gdyby ich opuścił, bo powoduje wielkie zamieszanie. Siostra zgadza się z nią - według niej Phat nie pasuje już do rodziny. Billy Bob przypomina sobie, że wcześniej tego samego dnia, zaprosił starych przyjaciół na piwo. Później jego byli koledzy zbili go, pokazując mu, co myślą o jego nowym życiu.


Solomon O'Sullivan wygłasza mowę, do członków O-Force. Opowiada o sławie - wartości, która zbudowała Amerykę. Każdy Amerykanin ma szansę stać się "kimś". Wiele osób ma takie marzenia i dziś taka szansa stoi otworem przed O-Force. Niespodziewanie w pokoju zjawia się Orphan, który przekonuje O'Sullivana, że powstrzymanie Arniego nie będzie takie proste, na jakie wygląda. Ujawnia, że Freeman specjalnie wmanewrował ich w to zadanie, ale Solomon nie ma ochoty go słuchać i każe O-Force wyrzucić Guya za drzwi. Ten bez problemu unika ich ataku i jeszcze raz próbuje wytłumaczyć, że nie przyszedł tu żeby zemścić się za problemy z kontraktem Venus. Chce ich ostrzec przed mocą Arniego, ale Ocean obezwładnia go swoją mocą. O’Sullivan przypomina mu, że Arnie ma tylko 13 lat - co taki młody chłopiec jest w stanie zrobić.


Arnie właśnie wysadził w powietrze szkołę. Nudziło mu się, bo w telewizji nic nie było, a gry przestają go bawić. Tym razem był łaskawy - dał wszystkim dziesięć minut na opuszczenie budynku. Chciałby zostać i patrzyć, jak wszyscy okazują strach i bezsilność w jego obecności, ale musi przygotować się do walki. Nie ma żołnierzy, więc potrzebuje ich stworzyć. W tym celu udaje się na cmentarz.


120 tysięcy osób przybyło obejrzeć pierwszy show Tike'a i Dead Girl. Jednym z punktów przedstawienia jest "regeneracja" Dead Girl, która najpierw jest rozstrzeliwana na kawałki, a później łączy kawałki ciała w całość. Do Anarchista podchodzi Orphan i pyta go, co ten wyprawia. Tike tłumaczy, że po prostu prowadzi "Tike Allicair and Dead Girl Road Show". Show zyskał niesamowitą popularność i już wkrótce wyruszy do innych miast USA, a nawet do Europy. Guy zarzuca mu, że to zwykły pokaz dziwactw, ale Tike mówi, że to nie on jest dziwakiem, tylko ludzie, którzy go oglądają. Mówi, że są nim tak zafascynowani, że mógłby zrobić wszystko, nawet założyć własną religię. Orphan ripostuje, że pewnie by go ukrzyżowali, ale Tike nie przejmuje się jego krytyką. Twierdzi, że są nowym pokoleniem mutantów, nie powinni walczyć o dobro, tylko zająć się rozweselaniem innych. Orphan prosi go o pomoc w powstrzymaniu Arniego, ale Anarchist przypomina, że sprawą zajmie się O-Force. Tike zostawia Guya samego, bo publiczność wzywa go na scenę. Orphan prosi Dead Girl, żeby wytłumaczyła Anarchistowi, że jego postępowanie jest idiotyczne. Dziewczyna tłumaczy, że z Tikiem nie jest ostatnio dobrze i woli być przy nim, gdy będzie tego potrzebował. Jeśli Guy chce, żeby zostawiła człowieka, który kiedyś był jego przyjacielem, to zrobi to. Wybór należy do Orphana.


Po powrocie do siedziby X-Statix, Guy opowiada Spike'owi o spotkaniu z Anarchistem. Mówi, że kazał Dead Girl zostać z nim, ale ciągle chce wyruszyć na spotkanie z Arniem. Próbuje namówić do pomocy Mylesa, ale ten wypił tyle, że nie jest nawet w stanie się poruszać. Venus chce pójść z Guyem, ale Freeman zabrania jej angażować się w akcję zespołu, dopóki nie wyjaśnią sprawy z kontraktem. Osamotniony Orphan mówi Spike'owi, że może rzeczywiście powinien zostawić sprawę Arniego innym. Telewizja transmituje przygotowania do misji O-Force. Ocean wygłasza wzruszające przemówienie, o tym jak dumna jest z tego, że może pomóc innym. Mówi, że żyjemy w ciężkich czasach, a naszym największym wrogiem jest cynizm. Myles z typowym dla siebie cynizmem komentuje, że rzeczywiście, głód, AIDS i bieda są niczym w porównaniu z cynizmem. Reporter CNN pyta przywódcę O-Force, Overkilla o plan misji. Okazuje się, że nie jest on zbyt skomplikowany - podejrzewają, że gdy Arnie zobaczy z kim będzie musiał się zmierzyć, sam się podda. Jedyny komentarz Arniego, który ogląda wywiad w swoim domu, umalowany w barwy wojenne, to: "Jasne".


Orphan przegląda Internet w poszukiwaniu informacji o Arniem. Znajduję reportaż o jego wypadku i poznaje historię jego kontaktu z Edie. Współczuje chłopcowi, bo czuje jego ból i cierpienie. Rozumie też jego intencje - Arnie wzywa Guya, żeby zadecydować o tym, czy po śmierci U-Go Girl, Guy ma prawo żyć. Orphan jest z tego zadowolony, bo sam nie może rozstrzygnąć tej wątpliwości.


Niespodziewana eksplozja przerywa wywiad O-Force. Ranny reporter informuje widzów, że ze wszystkich stron zbliżają się do nich dziwne postacie. Z mgły wyłaniają się sylwetki zombie. Ocean mówi Overkillowi, że nie czuje nóg. Ten przekonuje ją, że wszystko będzie w porządku, ale widzi, że wybuch urwał jej obie nogi. Ocean mówi, że to nie tak miało wyglądać, ale Overkill nie słycha jej. Pozostawia ją samą, bezbronną wobec zombie, a samemu próbuje uciekać.


Akcję O-Force ogląda w swoim domu, Solomon O'Sullivan. Jest wściekły, widząc bezradność swoich podopiecznych. Sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Reporter mówi, że są w piekle i nic im nie może pomóc, gdy niespodziewanie z przelatującego samolotu wyskakuje Orphan. Reakcje na jego pojawienie się są różne: O'Sullivan rozbija ze wściekłości telewizor, Arnie cieszy się, że wreszcie przybył, Spike Freeman nazywa go idiotą, a Venus boi się o jego los. Gdy reporter mówi, że nie ma śladu po reszcie grupy, Tike, który ogląda reportaż z Dead Girl ze wstydem opuszcza wzrok.


Uwagi:

- Na nagrobkach cmentarzu, z którego Arnie zbiera swą armię zombiech, widnieją nazwiska bohaterów popularnej kreskówki "The Simpsons"

Autor: Lex

Galeria numeru

X-Statix #3

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.