Avalon » Serie komiksowe » X-Factor » X-Factor #1

X-Factor #1

X-Factor #1

"Third Genesis"

Postacie
Cytat

Dziekan Hauser: "Dr McCoy, I'm sorry to have kept you waiting so long."
Beast: "No need to apologize. It gave me oportunity to do some light reading. Have you ever read 'War and Peace'?"

Streszczenie

Alaska, dom Summersów. Scott promieniem optycznym ścina drzewo na opał, zaś jego żona Madelyne wyrzuca mu, iż poświęca coraz mniej czasu jej i ich synowi, Nathanowi Christopherowi. Spiker w telewizji przekazuje informację o działaniach senackiego komitetu ds. mutantów, który przygotowuje ustawę zmuszającą wszystkich mutantów do rejestracji. Madelyne irytuje zainteresowanie męża, zaczyna mu wyrzucać, że skończył już z X-Men, gdy przegrał pojedynek o przywództwo [Uncanny X-Men #201], a wreszcie jak rani ją fakt, iż poślubił ją tylko dlatego, że przypomina mu zmarłą ukochaną. W złości wyłącza telewizor, krzycząc, iż Jean Grey jest martwa.


W nocy kobieta usiłuje przeprosić męża, ten jednak przyznaje, iż wciąż myśli o Jean.


Nowy Meksyk. Angel szybuje ponad górami, podczas gdy Beast i Iceman opuszczają jego rezydencję, ponieważ postanowili rozpocząć normalne życie. Hank zamierza poświęcić się karierze naukowej, zaś Bobby rozpoczyna wkrótce pracę jako księgowy. Cała trójka ma po raz ostatni okazję działać razem, kiedy urywa się rusztowanie robotników remontujących posiadłość Warrena. Używając swych mocy ratują im życie, choć wcześniej ci wyrażali się niepochlebnie o mutantach. Kiedy Hank i Bobby odjeżdżają, Angel mówi swojej narzeczonej Candy, że są jego najlepszymi przyjaciółmi. Chwilę później odbiera telefon od dr Reeda Richardsa, lidera Fantastic Four. Rozmowa wyraźnie nim wstrząsa, bowiem nie udzielając wyjaśnień wzbija się półnagi w powietrze i pędzi na lotnisko.


San Diego, baza marynarki wojennej. Bosman Fischer i młody marynarz, Rusty Collins, idą na przepustkę. Po sporej ilości alkoholu Fischer przedstawia Rusty'ego swej "przyjaciółce". Chłopak jest wyraźnie skrępowany; kiedy prostytutka zaczyna go całować niespodziewanie obydwoje stają w płomieniach. Rusty wybiega przerażony z zaułka, zaś jego ciało przypomina żywą pochodnię.


Tymczasem na lotnisku JFK Angel powoduje spore zamieszanie, bowiem szybuje przez halę dworca, aby jak najszybciej spotkać się z Richardsem. Obaj docierają do siedziby Avengers, gdzie okazuje się iż Jean Grey żyje!


San Diego. Rusty, znowu wyglądający normalnie, zostaje aresztowany. Znajdujący się w tłumie Fischer przysięga, że chłopak zapłaci mu za wszystko.


W Nowym Jorku Angel godzinami zastanawia się czy zadzwonić do Scotta, bowiem zdaje sobie sprawę na ile skomplikuje jego życie i małżeństwo z Madelyne. Wreszcie dochodzi do wniosku, iż tak naprawdę nie ma żadnego wyboru.


Na Alasce Cyclops otrzymuje wiadomość i przygotowuje się do podróży. Madelyne uprzedza go, że jeżeli wyjdzie z domu nie ma już po co do niego wracać, jednak to nie powstrzymuje jej męża.


Scott dociera do Nowego Jorku, gdzie w apartamencie Angela staje twarzą w twarz z Jean Grey. Ta rzuca mu się w ramiona i całuje namiętnie. Cyclops usiłuje powiedzieć jej o Madelyne, lecz nie udaje mu się tego uczynić, gdyż rozmowę przerywa Warren. Angel opowiada, co przydarzyło się Marvel Girl. Okazuje się, iż energia Phoenix stworzyła jej kopię podczas lotu promem [Uncanny X-Men #100-101] a następnie wcieliła w nią. Sobowtór okazał się jednak zbyt doskonały i ludzki, bowiem popełnił samobójstwo na księżycu niszcząc przy okazji Phoenix [Uncanny X-Men #137]. Ciało prawdziwej Jean spoczywało przez ten cały czas w leczniczym kokonie w wodach Jamaica Bay, gdzie rozbił się prom. Kokon odnaleźli Avengers, a jego "mieszkankę" oswobodził Reed Richards. Była członkini X-Men straciła swoje telepatyczne moce, za to zwiększyły się jej umiejętności telekinetyczne. Kiedy Scott chłonie te rewelacje, Jean oznajmia, iż nie podoba się jej to co zaszło na świecie podczas jej nieobecności. Mutanci są prześladowani, Profesor X opuścił Ziemię, zaś liderem X-Men jest teraz ich niegdyś największy wróg ? Magneto [Uncanny X-Men #200]. Cyclops i Angel tłumaczą jednak, że postanowili się wycofać. Rozzłoszczona Jean oskarża ich o zdradę marzenia Xaviera i niszczy ścianę budynku. Odlatuje mówiąc, że nie zamierza patrzeć na zagładę mutantów na planecie. Po chwili odnajduje ją Angel, którego najwyraźniej poruszyła przemowa dziewczyny. Proponuje ułożyć plan działania, albowiem wpadł na pewien pomysł.


Dwa tygodnie później kolejne podanie o pracę Beasta zostaje odrzucone, ponieważ jest mutantem. W chwili kiedy daje upust swojej wściekłości, otrzymuje zaproszenie od Angela, podobnie jak w międzyczasie Iceman. Na Manhatanie cała trójka spotyka się w nowej siedzibie korporacji Warrena, gdzie Hank i Bobby dowiadują się o zmarchwystaniu Marvel Girl. Radość ze spotkania przyćmiewa jednak zniknięcie Scotta. Beast szybko domyśla się, gdzie można go znaleźć.


Nad Jamaica Bay Cyclops przeżywa rozterki. Nie wie co ma zrobić z Madelyne; opłakał już Jean i boi się utracić ją po raz drugi, kiedy powie jej iż ma żonę i dziecko. Hank przekonuje go, żeby dołączył do nich, a wszystko się jakoś ułoży, gdy piątka oryginalnych X-Men znowu będzie razem.


Następnego dnia Warren zwołuje zebranie, na którym przedstawia pozostałym projekt opracowany przez jego przyjaciela ze studiów, Camerona Hodge'a. Hodge proponuje powołanie firmy, oficjalnie zajmującej się chwytaniem mutantów ? coś w rodzaju łowców nagród. Będzie to jednak przykrywka prawdziwej działalności, czyli niesienia pomocy wszystkim, u których w genach ujawnił się czynnik X oraz uczenia ich kontroli tych mocy. Pokazuje emitowaną od jakiegoś czasu we telewizji reklamę grupy o nazwie X-Factor, gdzie można zadzwonić jeśli podejrzewa się kogoś o bycie mutantem. Całe przedsięwzięcie sfinansuje Worthington Industries.


W San Diego Fischer bierze sprawy w swoje ręce i postanawia zabić Rusty'ego w więzieniu, na co młodzieniec reaguje manifestacją pirokinetycznych zdolności. Więzienie staje w płomieniach, zaś chłopak ucieka ścigany przez wojsko. Poparzony bosman widząc w TV reklamę X-Factor, postanawia zadzwonić po specjalistów, którzy schwytają mu mutanta. W ten sposób grupa wyrusza na swoją pierwszą misję superszybkim samolotem, choć Scott niezbyt wierzy w przedsięwzięcie i wciąż boi się powiedzieć Jean o Madelyne. Cyclops, Marvel Girl i Bobby spotykają się z Fischerem, który ma nadzieję na zdezintegrewanie Rusty'ego.


Tymczasem chłopaka ścigają wojskowe helikoptery. Zostają jednak zaatakowane przez X-Factor. Cała piątka teraz już w kostiumach, zamaskowana aby nikt nie odkrył ich związku z firmą, rozpoczyna walkę z wojskiem. Oddziały szybko się wycofują. Mutanci odnajdują Rusty'ego w jaskini w zboczu skały, ten jednak mocno przerażony atakuje grupę. Początkowy chaos opanowuje Scott, który zaczyna kierować grupą i wszyscy zaczynają wspóldziałać, jak za starych dobrych czasów. Bitwa sprawia, iż zbocze się osuwa. Rusty traci przytomność, podczas gdy Marvel Girl siłą woli powstrzymuje spadające skały. Z pułapki uwalnia wszystkich Cyclops niszcząc górę promieniem optycznym.


Wkrótce schwytany Rusty zostaje pokazany Fischerowi, a wraz z nim rachunek za schwytanie chłopaka równy dwuletniemu żołdowi bosmana. Następnie X-Factor zabierają młodego mutanta ze sobą, a Marynarz odchodzi mocno wstrząśnięty. Warrena bardzo cieszy możliwość zdzierania pieniędzy z osób, które nienawidzą mutantów. W samolocie Rusty odzyskuje przytomność, a grupa obiecuje mu pomóc.


X-Factor przeszli swój chrzest bojowy. Tej samej nocy na Alasce Madelyne przy włączonym telewizorze i reklamie X-Factor wpatruje się w zdjęcie Scotta z ich synem.

Autor: Kumos

Galeria numeru

X-Factor #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.