Avalon » Serie komiksowe » X-Men » X-Men #98

X-Men #98

X-Men #98

"First & Last" - part 2

Postacie
Cytat

Iceman: "...you still tunnin' with Federation?"
Beast: "It's a five year mission Drake..."

Streszczenie

Grudzień 2099 czasu ziemskiego. Grupie młodych obcych odzianych w stroje X-Men nauczyciel pokazuje pomnik Cyclopsa. Wyjaśnia, iż wiek temu Cyclops, jeden z piątki oryginalnych X-Men, poświęcił swe życie dla wszechświata. Wówczas Xavier po ocaleniu Ziemi poprowadził swą grupę wraz ze Skrullami w kosmos, gdzie wyzwolili i ocalili wiele światów. Imię X-Men stało się znane w wolnym wszechświecie, wiele katastrof zażegnanych, został pokonany nawet Galactus, a wreszcie ustanowiona baza patrolu który strzegł pokoju w galaktyce - Uniwersal X-Alliance. Baza zwana x-światem stała się przystanią i domem dla mieszkańców galaktyki. Nauczycielka E'tha, orientuje się iż dzieci już jej nie słuchają, bowiem wolą patrzeć na ladowanie nowego typu krązownika. Podchodzi do niej jednak stara Jean Grey, mówiąc iż dzieci zawsze interesowuje bardziej technika od historii. Jean i inni żyją dzięki medycynie wieku, który dobiega końca, dzięki czemu dzieic mogą oglądać wysiadających z krążownika Icemana i Generała Fiza. Wraz z nimi przybli Xavier, Colossus oraz Storm, na obchody stulecia dnia który wszystko rozpoczął i przyniósł w konsekwencji pokój galaktyce. Et'ha zwalnia dzieci, zaś Jean pragnie przez chwilę pozostać sama w muzeum. Spogląda na stojący tam pomnik swego męża, mówiąc mu iż żałuje że nie miał okazji poznać Et'hy i wielu innych których wychowała, którzy stali się jej dziećmi. Nigdy jednak nie miała własnych, ani nie wyszła ponownie za mąż, albowiem kochała tylko jedną osobę. Scotta Summersa.


W wielkiej hali spotykają się starzy znajomi. Podczas gdy Xavier nawet tego dnia nie rezygnuje i powtarza, iż nie jest zmęczony, Beast i Iceman komentują swój nowy wygląda. Pojawia się ucieleśnienie Storm, tkóy teraz jest, poszukujące Phoenix, po czym Ororo kieruje się do muzeum. Tymczasem Colossus przedstawia swe dzieci Sarze i Remy'emu Lebau. Pojawia się Rogue, która jako jedyna nie posunęła się w latach, mówiąc iż to dzięki temu, iż zyskała w pełni kontakt nad własnymi mocami. Spogląda z wyższością na Marrow, która jest wyraźnie zazdrosna o Gambita. . Nieopodal Lord Sunfire bierze posuniętego w latach Nate'a Greya za Cable'a. X-Man wyjaśnia, iż Dayspring stał się teraz bardziej maszyną, wskutek ataku mecha wirusa na jego układ nerwowy. Wówczas na salę wkracza Bractwo - przybyli Magneto i Polarity ze swymi uczniami. X-Alliance gotowi są do walki, MAgneto wyjaśia, iż przybył złożyć Profesorowi wyrazy swego szacunku, w rocznicę dnia który zmienił wszystko. Opuścił go, nie mogąc żyć w wielkiej zafałszowanej galaktycznej społaczności, lecz teraz przybył bowiem słyszał plotki. Xavier potwierza, iż są prawdą. Umiera. W tej samej chwili to samo mówi Storm do Phoenix. Ukrył to przed nią, bowiem od dnia w którym zmarł Cyclops, nie mają już ze sobą dobrego kontaktu. Xavier wini się za śmierć Scotta i śądzi iż Jean także go obwinia. Storm sugeruje, iż nadszedł czas przebaczenia, lecz Jean mówi iż to jedynie sobie nie jest w stanie przebaczyć.


Naukowcy Shi'ar pokazują Xavierowi i jego towarzyszom urządzenie, które opracowali. Uchroni ono Xaviera od śmierci i przywróci go do pelni sił. Urządzenie powstało na bazie prastarego projektu, a aby je uruchomić niezbędna jest energia ziemskich mutantów. Xavier nie chce aby ktoś ryzykował życie dla niego, lecz jego uczniowie stwierdzają iż podjęli już decyzję. Wówczas Xavier mówi iż nie rozumieją, po czym nagle traci przytomność. Nadlatują Jean i Ororo, a Xavier zostaje umieszoszczony w maszynie Celestian. Mutanci kierują swą moc ku maszynie, a naukowiec Shia'r powtarza iż potrzeba więcej energii... więcej... Xavier otwiera oczy i krzycyz, iż to pułapka. X-Men widzą, jak naukowiec zmienia się. Apocalypse stworzył kolejną rzeczywistość, aby doładować się mocą niezbędną do ostatecznego odrodzenia się w ciele Scotta. Dzięki eenrgiom w ciele Living Monolitha kontroluje czas i przestrzeń, usiłując doprowadzić w którejś z rzeczywistości do zakońćzenia transforamacji. Teraz, połączenie Scotta/En Sabah Nura może odwócić bieg wydarzęń, powracając w przeszłość naładowane mocą z przyszłości i rozpocząć swe rządy. Jednocześnie pozbawi energii mutantów, co sprawi iż swiat nie pozna już X-Men. Jego manipulacja czasem i przestrzenią przyniosła wreszcie skutek. Co też czyni. CZasoprzestrzeń zlewa się, a Phoenix sięga w głąb umysłu istoty. Dostrzega tam Scotta, który wciąż walczy z Apocalypse'm sabotując jego posunięcia, kierując moc X-Men na powrót ku nim. En Sabah Nur nie zorientował się jeszcze, iż traci moc, która umożliwiła mu stworzenie innych rzeczywistości. Następuje wybuch.


Wszyscy lądują znowu w Egipcie. Cable rzuca się na Apocalypse'a zamierzając go zabić, lecz powstrzymuje go telekinetycznie Jean. Eb Sabah Nur teleportuje się zabierając ze sobą Living Monolitha. Dayspring krzyczy wściekły do Jean, ta wyjaśnia iż wewnątrz Apoclaypse'a wciąż żyje uwięziony Scott. Nikt jednak jej nie wierzy, a Xavier przekonuje iż pomyliła się. Summers zapłacił życiem, a historia Dwunastu dobiegła końca.


Po powrocie do rezydencji Xavier spogląda na swych uczniów, Logana, Magneta odlatującego wraz Polaris do Genoshy i grupę młodych Skrulli, potrzebujących opiekuna. Widzi także taksówkę jadącą w stronę rezydencji. Z budynku wychodzi Jean i spogląda na Charlesa. Wsiada do taksówki i odjeżdża nie oglądając się za siebie. Opuszcza X-Men tak, samo jak do nich dołączyła wiele lat temu, a patrząc za nią Xavier wątpi, aby kiedyś znowu mu zaufała i powróciła.


[X-Men Unlimited #26 << ]

Autor: Kumos

Galeria numeru

X-Men #98

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.