Avalon » Serie komiksowe » X-Men » X-Men #114

X-Men #114

X-Men #114

"E is for Extinction" - part 1

Postacie
Cytat

Beast: "Diet soda, please."
Jean: "Diet? You weigh six hundred pounds."

Streszczenie

Cyclops i Wolverine ratują w Sydney mutanta o ksywie Ugly John mającego trzy twarze, który został zaatakowany przez Sentinela.


Tajemnicza kobieta o nazwisku Nova używa wirtualnej rzeczywistości do przedstawienia siostrzeńcowi Bolivara Traska [Bolivar był pierwszym twórcą Sentineli - dop. viqa] wydarzeń, które miały miejsce 30 tysięcy lat wcześniej. Pokazuje mu, jak homo-sapiens brutalnie znieśli z powierzchni Ziemi swoich przodków - neandertalczyków. Nova twierdzi, że sytuacja powtórzy się. W przeciągu czterech następnych pokoleń populację ludzką spotka ten sam los co ich ofiar sprzed tysięcy lat, a planetą rządzić będą mutanci. Jedyną szansą dla homo-sapiens jest wyeliminowanie homo-superior dopóki jest jeszcze na to jeszcze czas.


Instytut Xaviera. Profesor zamierza właśnie zacząć testować Cerebra - nowy twór Beasta. Maszyna ma wygląd dużej komory o kształcie elipsy i w założeniu dziesięciokrotnie spotęguje telepatyczne moce mentora X-Men. Jean rozmawia z Hankiem o jego niedawnej przemianie będącej prawdopodobnie skutkiem dalszych mutacji w ciele Beasta. Teraz przypomina on bardziej kota niż bestię, co bardzo podoba się Phoenix. Xavier uruchamia Cerebra, które zaraz po aktywowaniu wyświetla mapę świata z zaznaczonymi na niej miejscami pobytu mutantów. Nagle daje się zauważyć kolec w Ekwadorze, dużo większy od pozostałych. Wskazuje kogoś, kto musi być naprawdę potężny. Profesor postanawia wysłać tam Cyclopsa i Wolverine'a, którzy X-Jetem wracają właśnie z Australii wraz ocalonym przez siebie mutantem.


W innej części globu Trask wymiotuje po obejrzeniu sceny w wirtualnej rzeczywistości. Mężczyzna oznajmia, że jest jedynie dentystą i nie ma nic wspólnego z pracą swojego nieżyjącego wuja. Nie bacząc na to Nova zabiera go do doliny, w której umieszczony jest Master Mold - obdarzona sztuczną inteligencją fabryka produkująca sentinele. Trask dowiaduje się, że tą wytwórnię odróżnia od poprzednich umiejętność wykorzystywania do budowy robotów wszelkich dostępnych w pobliżu technologii.

Xavier tymczasem zwołuje spotkanie X-Men w pokoju, który telepatycznie sam stworzył. Profesor oznajmia mutantom, że w poniedziałek otwiera na nowo swoją szkołę, i że będą oni potrzebni jako nauczyciele. Poruszona zostaje również sprawa nowych uniformów, które nie wyglądają już jak kostiumy superbohaterów. Krótką konferencję przerywa Cyclops i powiadamia Xaviera, że wraz z Wolverinem zahaczą o Ekwador w drodze do domu. Logan zauważa, że Scott chciał zakończyć telepatyczne spotkanie jak najszybciej, ten jednak stanowczo zaprzecza. Mimo to napięcie między nim a Jean od jakiegoś czasu widać gołym okiem.

W rezydencji Beast pokazuje Phoenix wyświetlacz jaki zainstalował w swoim laboratorium. Tworzy on w pomieszczeniu wielokrotnie powiększony obraz próbki, dzięki czemu ma się wrażenie bycia wewnątrz niej. Hank próbuje dowiedzieć się co jest nie tak między Scottem a Jean, ta jednak nie ma ochoty na rozpoczynanie tego tematu. Przyjaciele rozmawiają o Xavierze, pieniądzach które wydał na nowy sprzęt (X-Wing, urządzenia do laboratorium) i ostatnim większym umotywowaniu Profesora. Nagle Phoenix wpada w dziwny stan i wraca szybko do Cerebra.


Xavier zamierza właśnie skończyć pracę z nową maszyną. Wtem słyszy głos w swojej głowie mówiący mu, że przejmuje kontrolę nad Profesorem i zrobi z niego mordercę. Nos Xaviera zaczyna krwawić, a on sam wyciąga pistolet i celuje we własną skroń. Informuje intruza, że strzeli jeśli ten natychmiast nie wyniesie się z jego głowy. Moment po tym przybiega Jean, która odłącza Profesora od Cerebra. Na wpół przytomny Xavier prosi Phoenix, żeby ostrzegła Cyclopsa i Wolverine'a. "To jest w Ekwadorze" - mówi.


W Południowej Ameryce Nova wyciera krew z nosa i przeprasza Traska, że była przez jakiś czas w zupełnie innym miejscu. Mężczyzna nadal nie wie, czego dokładnie chce od niego tajemnicza nieznajoma. Na polanie stają się świadkami eksterminacji grupki żołnierzy przez nowy rodzaj Sentineli. Nova mówi Traskowi, że jest on w stanie zatrzymać rzeź, a spanikowany dentysta krzyczy do robotów aby przestały. Maszyny rozpoznają głos Traska, biorą go za swego pana i wykonują posłusznie jego polecenie. Zadowolona kobieta zdejmuje w końcu kapelusz który przez cały czas skrywał jej twarz. Okazuje się, że jest ona bardzo podobna do... Xaviera! Dwójka ludzi wraz z Sentinelami udaje się do wnętrza Master Molda.

Autor: viq

Galeria numeru

X-Men #114

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.