Avalon » Serie komiksowe » X-Men » X-Men #146

X-Men #146

X-Men #146

"Planet X" - part 1

Postacie
Cytat

Basilisk o szalejącej w postaci burzy piaskowej Dust: "What a beach!"

Streszczenie

Siedzący w Cerebrze Profesor X ogłasza alarm.


Na orbicie Ziemi prom z Cyclopsem i Fantomexem na pokładzie opuszcza stację Weapon Plus. Chwilę po ich odlocie obiekt kompletnie się rozpada. Scott bardzo obawia się o życie Logana. Nagle dociera do niego telepatyczne wołanie profesora. Próbując odzyskać kontrolę nad uszkodzonym przez wybuch wahadłowcem, Summers przeprasza mentora za ucieczkę z Instytutu. Siedzący obok Fantomex dopiero teraz odzyskuje przytomność. Jego pierwsze słowa dotyczą E.V.Y., która również była na zniszczonej stacji. Cyclops mówi mu, że ich priorytetem jest Logan. Każe też Xavierowi sprawdzić podejrzenia na temat zdrajcy w Szkole. Pozycję promu ustala nad Pacyfikiem, jakieś dwa tysiące mil od Polinezji Francuskiej. Uszkodzony samolot spada do oceanu.


W Szkole Xavier wydaje kolejne telepatyczne rozkazy. W laboratorium Emma oznajmia Beastowi, że opuszcza Instytut kiedy tylko otrzyma wyniki swoich badań. Hank próbuje ją przekonać, że będzie to dla nich ogromna strata. Nagle dociera do nich mentalne wołanie Charlesa i natychmiast ruszają do hangaru. Emma stwierdza, że ma złe przeczucia.


W sali Cerbry Jean mówi profesorowi, że także rusza. Urządzenie zlokalizowało Logana na orbicie Ziemi. Wciąż żyje. Charles nie rozumie jak mogła użyć Cerebry, skoro on był podłączony. W końcu dociera do niego, że to moc Phoenix. Jean każe mu się nie martwić, wszystko pójdzie dobrze. Wahadłowiec dowiezie ją na miejsce, właśnie telepatycznie uczy się pilotażu od pewnego człowieka z Westchester. Xavier mówi tylko, że widzi ją jako swoją następczynię na stanowisku dyrektora Instytutu. Prosi, by uważała.


Klasa Specjalna. Trzymający w ręku duży słój Xorn oświadcza Dust, że słyszała co ma do powiedzenia. Pyta, jaka jest jej odpowiedź. Pozostali uczniowie patrzą na nią z niechęcią.


Xavier powoli przechadza się korytarzami Szkoły. Nieświadomie, coś kieruje go ponownie do sali Cerebry. Za jego plecami zaczyna przesypywać się piasek. Charles oznajmia dziewczynie, że wyczuwał ją, choć bardzo słabo. W rozproszonej formie bardzo trudno uchwycić jej myśli. Sooraya przybiera ludzką postać. Profesor przyjaznym głosem opowiada jej o Cerebrze i pyta, czy chciała żeby kogoś dla niej zlokalizował. Dust telepatycznie przekazuje mu coś, w co nie może uwierzyć. Mówi, że celowo umieścili ją w Klasie Specjalnej, ponieważ Xorn ma świetne podejście do wrażliwych i trudnych dzieci. Jest pewny, że nie byłby zdolny do czegoś takiego. Do sali wchodzi Xorn we własnej osobie. Charles mówi mu o dziwnych zastrzeżeniach uczennicy. Chińczyk oznajmia, że rzeczywiście coś się stało. Dust wybiegła z klasy nagle, zmieniając formę. Być może straciła kontrolę nad mocą. Nagle wydaje ostrzegawczy okrzyk. Sooraya ponownie przybiera piaskową postać, rozpętując w pomieszczeniu prawdziwy huragan. Raniony podmuchami piasku Xavier prosi ją, by przestała. Xorn rzuca mu się na pomoc. Huragan oddala się trochę od nich, zmierzając w kierunku Cerebry. Profesor rozpaczliwie prosi Dust, żeby przestała, ale jest za późno. Maelstrom niszczy delikatne urządzenie, pozbawiając Charlesa kontaktu z X-Men. Uciekając przed Xavierem i Xornem, Sooraya ciągle w piaskowej postaci przepływa przez szczelinę pod drzwiami na korytarz. Tam trafia na uczniów Klasy Specjalnej. Trzymająca słój Ernst oznajmia, że powinni zamknąć w nim Soorayę. Martha - Mózg powiedziała jej, że to niemiłe, ale tak będzie najlepiej. Basilisk każe jej otworzyć pojemnik i podejmuje się wpędzić tam Dust za pomocą swojego promienia optycznego. Kiedy jednak wbiega w zasięg nawałnicy, jej impet powala go. Dust atakuje pozostałych i tylko trzymająca Marthę Ernst ustaje na nogach. Mózg radzi, by zrobili to co kazał Xorn. Ich opiekun wybiega z sali Cerebry razem z Xavierem. Na widok profesora Dust na chwilę przybiera ludzką postać i błaga o pomoc. Charles uspokaja ją telepatycznie i rozprasza. To w końcu umożliwia Xornowi złapanie mutantki do słoja.


Nad Pacyfikiem. Emma oznajmia pilotującemu samolot Beastowi, że wyczuwa myśli Scotta. Jest w nich coś dziwnego. Wygląda na to, że Summers odkrył zdrajcę w Instytucie. McCoy uznaje to za bzdurę. Jaki zdrajca pozwoliłby im tu przylecieć, żeby go uratować. W odpowiedzi jedno ze skrzydeł Blackbirda eksploduje.


Ponad Ziemią, wahadłowiec Jean Grey zbliża się do celu. Nagle kobieta traci kontakt z profesorem. Jest zaniepokojona, ale kontynuuje lot. Przelatuje pomiędzy dryfującymi szczątkami stacji i dociera do dużego asteroidu - miejsca, gdzie według czujników ma przebywać Logan. Ląduje i w skafandrze wychodzi na powierzchnię. Lewitując nad skałami zbliża się do głównej komory stacji, która, w miarę cała, osiadła na asteroidzie. Przez otwarte wejście wlatuje do środka. Po krótkich poszukiwaniach odnajduje Logana, stojącego nad zwłokami Weapon XV. Wolverine każe jej uciekać, mówiąc że to pułapka. Jean nie rozumie o co mu chodzi. Logan pyta, czy nie poznaje tego miejsca. Do Phoenix dopiero teraz dociera, że jest na Asteroidzie M.


Szkoła, pomieszczenie Klasy Specjalnej. Patrząc na słój wypełniony wirującym piaskiem Xorn wyjaśnia, że Dust odmówiła wyrzeczenia się swej dogmatycznej religii. Została wychowana w prawie szariatu. On próbował jej pokazać, że jest w błędzie stawiając religię ponad lojalnością dla swojej rasy. Xavier ostro stwierdza, że Xorn sprowokował ją do zniszczenia Cerebry. Zauważa wiszącą na ścianie do góry nogami mapę świata. Zwracając się do niego po imieniu, Xorn wyjaśnia, że to obraz przyszłości, który nazwał Planetą X. Uczy swoich studentów wyobrażania sobie jutra i daje im środki, by tam dotrzeć. Charles każe mu natychmiast wypuścić Soorayę ze słoja. Xorn odmawia. Oznajmia, że jest już za późno by go zatrzymać. Wychował kolejną generację terrorystów pod nosem Charlesa. Xavier ze zdumieniem dostrzega na drugiej ścianie plakat z napisem "Magneto miał rację". Znowu nazywając go po imieniu, Xorn stwierdza, że profesor miał wszystko tylko dla siebie na niezbyt długo i nie zdołał zbyt wiele zmienić. Bez przeciwieństwa, bez efektywnej, celowej wiary, jego marzenie szerzyło się, jednak jego siła słabła. Teraz wszystko potoczy się bardzo szybko. Charles pyta, o co mu chodzi. Nagle drzwi klasy zamykają się na klucz. Xorn stwierdza, że uważał to wszystko za nazbyt oczywiste - człowiek w żelaznym więzieniu, gwiazda zamiast mózgu. Jednak X-Men nie zorientowali się. Nie było żadnego więzienia w Chinach, stworzył je specjalnie dla tego celu. Xorn. Nienawidził postaci jaką stworzył - jej osobowości, dzienników Zen, buddyjskiej pasywności. Bardzo długo czekał na swoją okazję. Po jego ruchu ręką Xavier traci nagle czucie w nogach i pada bezwładnie na ziemię na oczach uczniów Klasy Specjalnej. To Nano-Sentinele utrzymywały jego kręgosłup w całości. Teraz osoba nazywająca siebie Xornem przecięła sznurki i kukiełka upadła. Zdejmując hełm, "Xorn" przyznaje że Charles jest sprytną osobą, ale nie tak sprytną za jaką się uważał.


Jean z niedowierzaniem woła, że przecież on nie żyje. Wolverine zaprzecza. Magneto nie zginął. Chce sprowokować wojnę a teraz wystawił ich. Samolot Jean wylatuje w powietrze, niszcząc też uszkodzony korpus bazy i wyrzucając dwójkę mutantów w przestrzeń kosmiczną.


Podrzucając w ręce hełm Xorna, Magneto oznajmia leżącemu u jego stóp Xavierowi, że marzenie Charlesa umarło.

Autor: Christoff

Galeria numeru

X-Men #146

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.