Avalon » Serie komiksowe » Avengers » Avengers #503

Avengers #503

Avengers #503

"Avengers Dissassembled: Chaos" - part 4

Postacie
Cytat

Stephen Strange: "The Eye of Agamotto will show you the truth! You will stop this madness! These magics are not yours to abuse!"

Streszczenie

Wydarzyło się to jakiś czas temu. Dzień był spokojny i słoneczny, więc Janet i Wanda mogły zrelaksować się przy basenie na terenie posiadłości Avengers. Sącząc drinka, Janet odetchnęła z ulgą, bo wreszcie upewniła się, że nie jest w ciąży. Wanda spytała, dlaczego tak jej ulżyło, ale ona najpierw kazała jej ściszyć głos, żeby ćwiczący obok Clint nic nie usłyszał, a potem dodała, że nie wyobraża sobie wychowywania dziecka w tych warunkach - zwłaszcza jego dziecka. Dodaje, że powinna gdzieś być zapisana zasada, że superbohaterowie nie powinni mieć dzieci, bo nigdy nie wyrastają z nich normalni ludzie i Wanda powinna też się z nią zapoznać, zanim zachciało jej się mieć dwójkę. To stwierdzenie zupełnie zaskoczyło Wandę, więc spytała, co Jan ma na myśli, ta jednak szybko pozbierała się i stwierdziła, że połączenie słońca i margarity jej nie służy, bo gada głupoty. Wanda jednak zamknęła oczy, skupiła się głęboko i...

Teraz. W imieniu zgromadzonych pod ruinami posiadłości, Carol Danvers pyta Stephena Strange, co się dzieje. Doktor najpierw przedstawia się, ponieważ nie zna wszystkich obecnych i wyjaśnia, czym się zajmuje. Tłumaczy, że przybył do nich w postaci astralnej i otoczył okolicę zaklęciami ochronnymi, aby osłonić ich przed kolejnymi atakami i odciąć od ich źródła. Przeprasza, że nie mógł przybyć wcześniej, ale przebywał w miejscu, skąd nie mógł obserwować wydarzeń, dopóki nie było za późno. Ponieważ nie mają wiele czasu, nim jego obecność zostanie odkryta pyta, czy Avengers znają kogoś, kto potrafiłby przygotować przeciwko nim magiczny atak na taką skalę, wypaczając przy tym charakter magii. Captain America waha się.

Wcześniej. W środku nocy, Wanda Maximoff przyszła do domu Agathy Harkness, zaskakując zupełnie swoją mentorkę. Bez ogródek zapytała, dlaczego ludzi myślą, że miała kiedyś dwójkę dzieci, a widząc nerwową reakcję Agathy spytała, co się stało z jej dziećmi. Harkness poprosiła, żeby się uspokoiła i usiadła, to porozmawiają, ale Wanda nie miała zamiaru się uspokoić i zażądała natychmiastowej odpowiedzi.

Kiedy Steve powiedział wreszcie, kogo podejrzewa, wśród zgromadzonych Avengers rozszedł się szmer. Większość stwierdziła, że to niemożliwe i z pewnością się myli, ale Nick Fury przypomniał, że Wanda jest córką Magneto i należała kiedyś do Bractwa Złych Mutantów, więc w pewnym sensie zło ma we krwi. Spider-Man dodał jeszcze, że wyszła za robota, czym sprowadził na siebie nieprzychylne spojrzenia i komentarze pozostałych. Kiedy jednak ten wątek zostaje zamknięty, a Spidey wyprowadzony z błędu, wracają do sprawy Wandy i zgadzają się, że nie wydarzyło się nic, co mogłoby ją pchnąć do takich czynów, nawet jeśli weźmie się pod uwagę to, co stało się z jej dziećmi. Stephen Strange osobiście odbierał poród, ale nigdy nie słyszał, żeby coś stało się z dziećmi, więc prosi o wyjaśnienie. Beast opowiada więc, że Wanda tak bardzo pragnęła mieć dzieci, że podświadomie wykorzystała swoje zdolności, by powołać je do istnienia, a Wonder Man dodaje, że gdy Agatha Harkness dowiedziała się, czym były naprawdę, wymazała je z istnienia i usunęła wspomnienia Wandy. Zdenerwowany Strange pyta, dlaczego nikt nie powiedział mu o tym wcześniej. Fakt ten uświadomił mu niebezpieczeństwo sytuacji, bo z racji tego, że wrodzone zdolności Wandy umożliwiają jej kontrolę nad magią bez odpowiedniego duchowego przygotowania, może okazać się skrajnie niebezpieczna. Beast przypomina sobie, że już wcześniej zdarzało jej się stracić kontrolę nad swoimi zdolnościami, a Captain potwierdza to. Carol chce się jednak upewnić, czy jeśli ostatnie wydarzenia są efektem działania magii chaosu, Strange może je cofnąć i sprawić, że wszystko będzie jak dawniej. Doktor wyjaśnia jednak, że nie była to jakaś iluzjonistyczna sztuczka, ale wszystko wydarzyło się naprawdę i ich przyjaciele naprawdę zginęli. Mówi, że nie raz próbował namówić Scarlet Witch, by została jego uczennicą, ale zawsze odmawiała mu z uwagi na obowiązki i bliskość z Avengers, więc nigdy nie poznał w pełni jej możliwości, ale jest przekonany, że jej hexy nie zdołałyby odkształcić rzeczywistości na taką skalę. Warbird i Wonder Man informują go więc, że jakiś czas temu Wanda uzyskała kontrolę nad jakimś potężnym źródłem magii chaosu, które pozwoliło jej zmieniać rzeczywistość, ale Strange nigdy nie słyszał o czymś takim. Ktoś z tłumu zauważa, że skoro nie ma z nimi Thora, to wszystko może być sprawką Lokiego, a nie Wandy. Twierdzenie to popiera Iron Man, który właśnie się pojawił i dodaje, że rano Wanda była z nim w siedzibie ONZ, więc nie mogła zrobić tego wszystkiego. Strange twierdzi, że Wanda nie musiała wcale być obecna przy wydarzeniach, a nawet, że mogła wywołać je podświadomie, ale Stark mówi, że powinien zweryfikować swoje teorie, zanim oskarży kogoś z nich o takie rzeczy. Strange powtarza więc, że jako najpotężniejszy mag na ziemi wie, że coś takiego jak magia chaosu nie istnieje i jeśli chcą usłyszeć teorie, może przedstawić im jedną, ale muszą zapomnieć, że dotyczy ona ich przyjaciółki i rozważyć ją obiektywnie.

Każe im wyobrazić sobie młodą kobietę, która spędziła pół życia przekonana, że jest sierotą, doświadczyła w dzieciństwie przemocy, a ponadto jest mutantem, obdarzonym zdolnościami, które przerastają ją i których do końca nie rozumie, ale które pozwalają jej wpływać na rzeczywistość. Tak naprawdę jednak, to rzeczywistość zaczyna wpływać na nią. Kolejne tragedie, które stanowią wymówki dla zmieniania świata wokół sprawiają, że zaciera się granica między rzeczywistością a wyobraźnią. Może zmienić wszystko, co jej się nie podoba, ale za każdym razem kiedy to robi, czuje się winna i traci część siebie, bo chociaż wie, że mogłaby mieć wszystko co zechce, jej wewnętrzne dobro każe zwalczać te pokusy. W każdej chwili walczy więc ze swoimi pragnieniami i uczuciami. Na coś takiego magowie przygotowują się przez lata, a i tak niewielu wychodzi z tej walki zwycięsko, zaś dla osoby, która nie została przygotowana do takiej odpowiedzialności, ale otrzymała ten dar przy urodzeniu, stres jest niewyobrażalny i destrukcyjny. Próbuje więc stworzyć sobie namiastkę szczęścia i normalności, ponieważ jest przekonana, że zasługuje na to. Nagina więc prawa przyrody, by stworzyć sobie dzieci, którym mogłaby się oddać i które nadałyby sens jej życiu, ale ta próba również kończy się tragedią. Pyta więc wszystkich, czy osoba taka nie wydaje im się niebezpieczna, a następnie czy nie uważają, że portret, który przedstawił dokładnie opisuje Wandę Maximoff.

Część Avengers wciąż nie może w to uwierzyć i próbują wysunąć argument, ze Wanda nie pamięta o istnieniu dzieci, ale ktoś pyta, co by się stało, gdyby sobie przypomniała. Strange sam wyraża nadzieje, że się myli, ale Iron Man uważa, ze mogą sprawdzić to tylko w jeden sposób - odnajdując Wandę. Doktor mówi, że potrafi ją odnaleźć, ale ostrzega, że jeśli ma rację, sam nie wie, czego mogą się spodziewać, gdy już do niej dotrą.

Wanda wchodzi do jadalni, niosąc solidną miskę jedzenia. Przy stole czeka już szczęśliwa rodzina: dwóch synów, mąż i jej mentorka. Atmosfera jest iście sielankowa, ale nagle w drzwiach staje Captain America. Steve prosi Wandę, żeby pozwoliła sobie pomóc, ale ona nic nie odpowiada, bo jest zbyt zaskoczona. Jej synowie natomiast zaczynają się kłócić: jeden mówi, że powinni byli ukarać ich wszystkich, drugi natomiast przekonuje, że Captain jest dobry, bo troszczy się o ich mamę. Steve mówi jednak do Wandy, bo wie, że to ona przemawia przez dzieci i próbuje wyjaśnić, że to wszystko jest tylko iluzją i nie dzieje się naprawdę. Wanda wydaje się nieobecna, ale jeden z jej synów tworzy iluzję Red Skulla i niemieckich żołnierzy, którzy zaczynają strzelać do Kapitana i zmuszają go do ukrycia się. Obaj proszą Wandę, by nie pozwoliła ich zabrać, ona zaś obiecuje, że nic ich już nie rozdzieli.

Okazuje się, że wszyscy znajdują się przed domem Agathy Harkness - Wanda unosi się nad ogrodem, w którym zgromadzili się bohaterowie. Warbird krzyczy, że zniszczyła Avengers i pozabijała ich wspólnych przyjaciół, po czym próbuje zaatakować, Wanda dla odmiany krzyczy, żeby zostawili w spokoju jej dzieci i materializuje iluzję Rogue, aby powstrzymała Carol. Sprowadza również inne iluzje, by zaatakowały bohaterów, a jej synowie z zadowoleniem obserwują jak miota się w powietrzu, rzucając kolejne hexy. W końcu pojawia się Stephen Strange, który używa magicznego głosu by dotrzeć do niej, ale i to nie pomaga, bo Wanda tak głęboko tkwi w iluzji, że myśli tylko o swoich dzieciach i nie reaguje na jego słowa. Instynktownie odpiera jego magiczne ataki i przywołuje także jego przeciwnika, ale Strange niszczy iluzje i zniewala ją, a następnie używa pełnej mocy Oka Agamotto, aby przełamać iluzję, w której sama tkwi, zakończyć to szaleństwo i odebrać jej dostęp do magii.

Po chwili, Wanda spada nieprzytomna w kierunku ziemi, a Steve łapie ją tuż przed upadkiem. Strange mówi, że jest mu przykro, ale nie miał innego wyjścia, a jej delikatny umysł nie wytrzymał presji i poddał się.

Fury natychmiast każe swoim ludziom wejść do domu. Przez jakiś czas błądzą w ciemności po pustych pokojach, aż wreszcie znajdują przy stole zwłoki Agathy Harkness. Wygląda, jakby nie żyła od dawna.

Stephen wyjaśnia Kapitanowi i pozostałym, że Wanda nie jest po prostu nieprzytomna i prawdopodobnie nie da się nic zrobić, aby jej pomóc. Nagle, nad zgromadzonymi pojawia się Magneto, który żąda, by oddali mu córkę. Kiedy ląduje, Steve oddaje mu ją bez słowa, a Magnus spogląda na nią ze smutkiem stwierdzając, że zawiódł ją. Następnie odlatuje, nie odpowiadając na żadne pytania. Avengers zostają sami, ze swoim smutkiem i nie mogą już zrobić nic innego, jak tylko rozejść się.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Avengers #503

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.