Avalon » Serie komiksowe » X-Men: Deadly Genesis » X-Men: Deadly Genesis #5

X-Men: Deadly Genesis #5

Postacie
Zapowiedź

Kawałki układanki dopasowują się idealnie, kiedy Cyclops poznaje tożsamość swojego oprawcy, a X-Men odkrywają tajemnicę Xaviera. Teraz muszą jeszcze wywalczyć sobie drogę przez zaporę Sentineli, by móc skonfrontować się z przeciwnikiem w miejscu, gdzie wszyscy spodziewają się znaleĽć Xaviera - oczywiście, jeśli ten nadal żyje.

Cytat

Xavier: "Gabriel isn't the liar. I am."

Streszczenie

W oddziale analiz ONE, dwójka agentów uważnie przegląda zapis zderzenia Black Birda z samolotem pasażerskim. W pewnym momencie, agentka zauważa niewyraźny kształt, unoszący się w dymie nad miejscem katastrofy. Wzywa przełożonego, jednocześnie zaczynając powiększać obraz, aż uzyskuje wyraźny widok postaci odpowiedzialnej za katastrofę - Vulcana. Kiedy widzi to ich przełożony, agent Truman, natychmiast każe się połączyć z Briggsem z Sentinel Squad i poleca mu odszukać winnego. Briggs natychmiast opuszcza teren Instytutu Xaviera i wyrusza w kierunku otrzymanego sygnału, śledząc jego sygnaturę elektroniczną. Zbliżając się do celu, informuje bazę, że odnalazł przy okazji dwójkę zaginionych X-Men, więc namiary okazały się prawdziwe.


Cyclops nie chce uwierzyć w rewelacje Vulcana, ponieważ jest przekonany, że tamtego pamiętnego dnia, Krakoa wypuściła go sama, żeby sprowadził więcej mutantów, których energią się żywiła. Tym bardziej nie chce uwierzyć, że nieznajomy jest jego dawno zaginionym bratem i nie pomagają uwagi, że przecież pamięta to miejsce i pobyt tutaj z Xavierem, ale dziwnym zbiegiem okoliczności stracił wspomnienia o tym, co się tu wydarzyło. Scott uważa jednak, że to kolejne sztuczki i nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że Charles mógłby wymazać jego wspomnienia. Dalszą dyskusję przerywa pojawienie się Sentinela, którym Gabriel postanawia zająć się natychmiast. Podczas gdy Briggs wygłasza standardową formułkę o poddaniu i aresztowaniu, Vulcan spokojnie zbliża się do niego i strzela energią. Sentinel w porę włącza pole ochronne i odpowiada na atak, jednak Vulcan bez trudu rozprasza jego wiązkę pulsacyjną. Wykorzystując chwilę nieuwagi przeciwnika, Scott pyta Rachel czy odzyskała swoje zdolności na tyle, by móc polecieć do Instytutu i zawiadomić pozostałych, co się dzieje. Ona nie jest pewna czy ma dość siły, ale on przypomniał sobie, że są zaledwie dwieście mil od terenów szkoły i zapewnia ją, że da radę dolecieć. Tymczasem Vulcan zrobił coś z zasilaniem Sentinela i sprawił, że zaczął on spadać z nieba, zmuszając Briggsa do gorączkowego wezwania pomocy. Scott przekonuje Rachel, że najlepiej będzie jeśli zostanie tutaj i spróbuje poznać prawdę. W chwili gdy ona odlatuje, ogromny robot spada na budynki. Cyclops przedziera się przez gruzowisko, by powstrzymać Vulcana przed zniszczeniem resztek robota i ostrzega, że w środku jest człowiek. Vulcan jednak nie przejmuje się zbytnio jego losem, a gdy Briggs wydostaje się z kabiny i grozi mu bronią, spala go na popiół. Summers rzuca się na niego, nazywając potworem, ale Gabriel odpowiada, by nie próbował go osądzać, skoro nawet go nie zna. Przy okazji zdradza, że pozwolił Marvel Girl uciec tylko dlatego, że chciał aby sprowadziła innych. Jego plan polega bowiem na zwróceniu uwagi ukrywającego się Xaviera, a nic nie gwarantuje tego lepiej niż bitwa z X-Men.


Gdzieś w Walii stoi tradycyjna gospoda. Przy barze, jakiś człowiek ogląda telewizyjne wiadomości, w których mowa jest o katastrofie lotniczej spowodowanej przez tajemniczego mutanta. Obejrzawszy wiadomości, tajemniczy mężczyzna zostawia na blacie pieniądze i wychodzi w pośpiechu.


Wieczorem, X-Men oglądają amatorskie nagranie walki Vulcana z Sentinelem. Alex zauważył tam Scotta i uważa, że powinni zrobić coś natychmiast, jednak Logan twierdzi, że nie powinni mieszać się teraz w sprawę zniszczenia Sentinela, bo dość mają spięć z ONE w tym tygodniu i powinni załatwić swoje sprawy dyskretnie. Emma stwierdza, że napastnik wydaje jej się dziwnie znajomy, ale nie może sobie przypomnieć, gdzie go wcześniej widziała. Mimo wszystko Alex przekonuje, żeby udali się na miejsce walki, bo nawet jeśli Scotta tam nie ma, mogły zostać jakieś istotne ślady. W tej chwili przez ścianę wchodzi Kitty z plikiem wydruków oświadczając, że sprawdziła miejsce walki i odkryła, że należy ono teraz do Xaviera, a wcześniej było ośrodkiem badawczym Moiry i Karla Lykosa. Logan rozpoznaje miejsce z przekazu od Moiry i domyśla się, że ich przeciwnik jest jednym z jej podopiecznych, który jakimś cudem nie zginął, albo wrócił do życia. Zanim jednak coś zrobią, powinni dowiedzieć się, dlaczego zaatakował właśnie teraz i co planuje, w tym zaś może pomóc Rachel, która właśnie stanęła w progu.


Vulcan zabrał Cyclopsa aż na Muir Island, gdzie spodziewa się znaleźć Xaviera. Scott twierdzi, że próbowali go odszukać przez wiele tygodni i sprawdzali to miejsce nie raz, ale z pewnością nie ma tu profesora. Vulcan wie o ich poszukiwaniach i wie, że jeden z nich znalazł coś na jego temat, ale już się nim zajął. Słysząc o śmierci Seana, Cyclops wpada w złość, ale Vulcan uprzedza, żeby nie próbował atakować, bo może mu to bez trudu uniemożliwić. Scott pyta, czego właściwie chce Vulcan, on zaś odpowiada, że na razie chce stworzyć spektakl, który zwróci uwagę Xaviera. Summers nazywa go potworem i stwierdza, że ktoś taki nie mógłby być jego bratem. Gabriel jednak twierdzi, że usłyszał to od Xaviera, który wydobył informacje z głębi jego umysłu. Scott jest przekonany, że profesor powiedziałby mu o tym, a Vulcan twierdzi, że pewnie tak było, ale potem usunął te wspomnienia. On sam dowiedział się o wszystkim w ostatniej chwili przed wyruszeniem na wyspę tylko dlatego, że Xavier chciał uprzedzić go, co ma do stracenia. Cyclops wciąż nie chce uwierzyć, że Xavier byłby do tego zdolny, więc Gabriel sugeruje, by sam go spytał i wskazuje na stojącą za nimi postać. Scott jest zaskoczony, widząc, ze Charles może chodzić, tez zaś stwierdza, że to jeden z efektów działań Wandy, po czym zwraca się do Gabriela mówiąc, że popełnia ogromny błąd. Fakt, że Xavier go rozpoznaje jest prawdziwym szokiem dla Cyclopsa, bo oznacza to, że Vulcan cały czas mówił prawdę. Zanim jednak powie cokolwiek, wszystkich ogłusza ryk silników Black Birda, który zawisa nad plażą. Vulcan natychmiast chwyta samolot w pole energetyczne i oświadcza, że gotów jest zabić wszystkich X-Men, aby Xavier cierpiał. Na plaży pojawia się Nightcrawler z Emmą i Loganem. Ten drugi natychmiast rzuca się do ataku, ale zostaje porażony wyładowaniem energii, które przy okazji ogłusza tez Kurta. Xavier staje na drodze Vulcanowi, prosząc by zostawił w spokoju pozostałych i zemścił się na nim, jeśli tego pragnie. Gabriel chwyta go w energetyczny uścisk, ale wtedy pojawia się reszta grupy na czele z Havokiem, który każe mu uwolnić profesora. Vulcan twierdzi jednak, że zabije go, jak tylko ujawni całą prawdę. Xavier przyznaje, że okłamywał wszystkich przez całe lata i że Gabriel naprawdę jest trzecim z braci Summers. Vulcan przerywa jednak jego monolog i domaga się, by pokazał wszystkim telepatycznie, co naprawdę się wydarzyło. Charles nie może jednak spełnić tej prośby, bo chociaż Wanda naprawiła jego ciało, pokazała mu inny rodzaj kalectwa - Xavier nie jest już mutantem.


Scenariusz: Ed Brubaker

Rysunki: Pete Woods

"What Emma Doesn't Know"


Był taki czas, wiele lat temu, kiedy Emma Frost była zaledwie jedną z wielu tancerek, prezentujących swoje wdzięki na scenie Hellfire Club. Pewnego wieczoru, kiedy spóźniła się do pracy i pokłóciła się z ochroniarzem, zauważyła wśród publiczności dziwną parę: mężczyznę na wózku i popychającą go kobietę. Ponieważ widok taki w tym miejscu należy do rzadkości, zgodziła się zamienić z nimi kilka słów.


Kiedy znaleźli się na osobności, próbowała telepatycznie namówić ich, by oddali jej wszystkie swoje pieniądze, ale Xavier odpowiedział jej tylko, że w ten sposób marnuje swój talent. On i Moira przybyli by jej pomóc i uświadomić, kim jest, ale Emma nie chciała słuchać o mutantach i ich prawach, więc kazała im się wynosić.


Na zewnątrz, już przy limuzynie, Moira stwierdziła, że przyjazd tutaj był błędem, jednak Charles nie podzielał jej zdania. I rzeczywiście, po chwili na schodach pojawiła się młoda panna Frost. Zaintrygowało ją to, co Xavier powiedział o właścicielach Hellfire Clubu, zwłaszcza, że wiedzą o niej. Zanim jednak zdążyli porozmawiać, pojawił się ochroniarz, każąc jej wrócić na scenę. Kiedy zaczęli się szarpać, z limuzyny wysiadł Gabriel i poraził ochroniarza energią. Emma była pod wrażeniem, a ochroniarz zaczął rzucać groźbami, więc Xavier postanowił zatrzymać ich umysły i wycofać się, porzucając pomysł rekrutacji Frost i wymazując jej wspomnienia o tym spotkaniu. Gabriel wątpił w słuszność tej metody, jednak Charles stwierdził, że czasami jest to najlepszy sposób, by kogoś ochronić.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

X-Men: Deadly Genesis #5

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.