Avalon » Serie komiksowe » Cable & Deadpool » Cable & Deadpool #28

Cable & Deadpool #28

Cable & Deadpool #28

"The Domino Principle" - part 1: "For King And Country"

Postacie
Zapowiedź

Domino została wynajęta, by powstrzymać Deadpoola przed zabiciem dyktatora Rumekistanu (to jeden z tych kraików w środkowo-wschodniej Europie, znanych tylko Amerykanom). Czy zmieni zdanie, kiedy wyjdzie na jaw, że dyktatorem tym jest niejaki Flag Smasher, a zlecenie na niego wydał Cable?

Cytat

Domino: "...You can't make a line of dominos fall the way you plan, until you knock over the first one..."

Streszczenie

Domino namierzyła Wilsona w stolicy Rumekistanu, kiedy spuszczał łomot patrolowi żołnierzy Ultimatum w wąskiej uliczce. Chociaż szczerze go nienawidzi, musi przyznać, że świetnie radzi sobie z przeważającą liczbą dobrze wyszkolonych przeciwników. Bijatyka dowodzi tego, co już wcześniej podejrzewała - że Deadpool zaangażował się w działalność tutejszego ruchu oporu. To jednak rodzi pytania: Jak to się stało? Kto na tym zyskuje? Jak daleko powinna się posunąć, żeby go powstrzymać? Szybka analiza sytuacji geopolitycznej Rumekistanu wskazuje, że wiele krajów mogłoby zyskać na obaleniu dyktatury Flag Smashera, ale z pewnością żaden z nich nie zatrudniłby Deadpoola, by tego dokonał - tym bardziej, że praktycznie wypadł z obiegu, odkąd wszyscy zobaczyli jak "zabił" Cable'a. Z tego wniosek, że jedyną osobą, która mogła zlecić Wilsonowi zadanie jest sam Nathan Summers. To zaś rodzi kolejne pytania: Jaki interes ma Nate w obaleniu dyktatora? Jak daleko posunie się, by dopiąć swego? Tymczasem, Deadpool już rozprawił się z żołnierzami i zabiera im komunikatory, a potem znika. To ewidentnie oznacza, że ruch oporu zamierza odszyfrować częstotliwość komunikacyjną Ultimatum, ale dlaczego mieliby ryzykować, że zostaną odkryci i namierzeni? Chyba, że są gotowi do uderzenia wcześniej, niż się tego spodziewała. Mimo padającego deszczu, śledzi Wilsona skacząc po dachach i zastanawia się, co powinna zrobić, jeśli ruch oporu przygotuje zamach na Flag Smashera.


Deadpool doprowadza ją do starego budynku w podupadłej dzielnicy. Szybko przypomina sobie, co wie o działaczach podziemia: nie są ekstremistami, a głównie ludźmi wykształconymi, zmuszonymi do używania ekstremalnych środków. Dzięki zbiorczemu mikrofonowi Domino podsłuchuje rozmowę Wilsona z Nenadem Petrovicem - przywódcą ruchu oporu i byłym profesorem historii, który był więźniem politycznym, odkąd Flag Smasher zakazał jej nauczania. Po godzinie słuchania stwierdziła, że już nienawidzi swojego zadania. Potem oddaliła się, na spotkanie z informatorem.


Wizyta w knajpie, gdzie mieli się spotkać była nieprzyjemnym doświadczeniem. Odkąd Flag Smasher zniósł ograniczenia w sprzedaży alkoholu, wszędzie plączą się pijane dzieciaki. Kiedy do środka wszedł kapitan Ultimatum, lokal opustoszał natychmiast prawie zupełnie. Michael Straka jest starym znajomym Domino, byłym najemnikiem i idealistą, który wstąpił do Ultimatum, ponieważ szczerze wierzył w anarchistyczne ideały, ale odkąd to oni stali się klasą rządzącą i zaczęli psuć wszystko czego się dotknęli, poważnie zwątpił w sens tych działań. Od niego dowiedziała się kilku ciekawych rzeczy o dyktatorze i jego ochronie.


Targana coraz większymi wątpliwościami, wróciła do kryjówki rebeliantów, by podsłuchać kolejną fascynującą debatę między Deadpoolem, a przywódcą ruchu oporu oraz być świadkiem zjednoczenia starych przyjaciół. Okazało się bowiem, że hakerem wynajętym przez ruch oporu do złamania kodów częstotliwości komunikacyjnych jest nie kto inny jak Weasel.


Tymczasem na Providance, Black Box śledzi każdy ruch Deadpoola i przekazuje informację Irene za pośrednictwem Prester Johna. John nie rozumie, dlaczego czekają, aż wynajęty przez rebeliantów haker włamie się do komputerów Ultimatum, skoro Black Box mógłby zrobić to bez najmniejszego problemu. Gareb wyjaśnia mu więc specyfikę rewolucji - lud musi dokonać przewrotu samodzielnie, przy minimalnym wpływie z zewnątrz, w przeciwnym razie będzie to tylko kolejne przejęcie władzy przez nieuprawnioną jednostkę, a kraj nie wyrwie się z ogólnego marazmu, w jaki wpadł. Kiedy John wchodzi do biura Irene, by przekazać informację, ona akurat rozmawia przez hologram z Kenem Ellisem, przekazując informacje o działaniach Cable'a w zamian za niusy na temat ustawy o rejestracji superbohaterów.


Weasel wyjaśnia, że zrozumiał swój błąd i kiedy Cable i Deadpool oddali go w ręce władz po próbie kradzieży Dominusa [#21 - Gil], poszedł na ugodę z władzami i wyszedł z więzienia po czterech miesiącach. Podczas gdy obaj rozczulają się i słodzą sobie wzajemnie, Domino zaczyna się zastanawiać nad celami ruchu oporu. Zgaduje, że potrzebują częstotliwości nadawczych, by zakłócić najbliższe przemówienie Flag Smashera, ale wciąż nie wie, co zamierzają tym osiągnąć. Ponieważ jednak nie ufa ludziom zaangażowanym w działalność ruchu oporu, postanawia działać. Z pomocą niewielkiego ładunku, wysadza jedną ze ścian budynku, a po chwili ze środka wyskakuje Deadpool, oczekujący ataku ze strony Ultimatum. Na widok Domino uśmiecha się podejrzanie wiedząc, że szykuje się dobra bijatyka, ale ponieważ zdaje sobie sprawę, że Nate byłby zły, gdyby zrobił jej krzywdę postanawia schować broń palną i rozstrzygnąć sprawę mieczami. Domino z uśmiechem odpowiada na jego wyzwanie długim nożem i tonfą. Bitka rozpoczyna się natychmiast i mimo początkowej przewagi Deadpoola, szczęście Domino szybko bierze górę, kiedy spada na niego kawał konstrukcji. Wilson wygrzebuje się z gruzowiska i wyskakuje z bocznej alejki, a na głównej ulicy szybko walczących otacza tłum gapiów. W końcu Domino nie wytrzymuje jego nieustannej gadaniny i korzystając z okazji przystawia mu pistolet do twarzy. Kiedy Deadpool narzeka, że oszukuje, otacza ich tłum ludzi, z którego wyłania się Petrovic i zaczyna oskarżać Domino o działanie na szkodę ruchu oporu i ludu Rumekistanu. Ona otwarcie wyraża swoje wątpliwości i próbuje argumentować, ale ludzie zacieśniają krąg i zmuszają ją do cofnięcia broni. W tym momencie pojawia się śmigłowiec i patrol Ultimatum z Michaelem na czele. Tłum znika natychmiast, zostawiając Domino pełną nowych wątpliwości.


Następnego dnia, na głównym placu stolicy, Domino obserwuje cotygodniowe przemówienie Flag Smashera. Stara się nie zwracać uwagi na jego brednie i obserwuje okolicę, dostrzegając na pobliskim dachu Deadpoola z karabinem snajperskim. Nagle, przemówienie Smashera urywa się i z głośników rozbrzmiewa głos Petrovica, wzywający naród Rumekistanu do powstania. Flag Smasher rozkazuje Michaelowi spacyfikować tłum, ale ten waha się. Smasher znajduje się na celowniku snajperki, podczas gdy wątpliwości Domino narastają lawinowo i przeklina dzień, w którym przyjęła to zlecenia. Pada strzał, a kula trafia dyktatora dokładnie między oczy. Kiedy pada na deski, tłum milknie, a Deadpool i Michael sprawdzają swoją broń. Tymczasem to z lufy karabinu Domino unosi się dym. Podjęła swoją decyzję i uznała, że lud Rumekistanu zasługuje na drugą szansę i przywódcę, który poprowadzi ich ku lepszej przyszłości. Poniżej, Petrovic wdziera się na scenę i zajmuje miejsce na mównicy, podczas gdy Michael powstrzymuje swoich żołnierzy przed zabiciem go. Petrovic ogłasza, ze nadeszły lepsze czasy dla Rumekistanu, bo pojawił się przywódca, który może ocalić ich wszystkich. Po jego zapowiedzi, nas placem pojawia się Cable, a tłum wiwatuje na jego cześć. Jednak zadaniem Domino było upewnić się, czy nowa władza będzie lepsza od obalonej dyktatury - to zadanie jeszcze się nie zakończyło.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Cable & Deadpool #28 Cable & Deadpool #28

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.