Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #474

Uncanny X-Men #474

Uncanny X-Men #474

"The First Foursaken" - conclusion: "Loose Ends"

Postacie
Zapowiedź

Wielki finał, który odkryje tajemnice ostatniego runu Claremonta i wyjaśni wszelkie dziwne wydarzenia, rozgrywające się wokół rodziny Braddocków. Wszystko kończy się tutaj!

Cytat

First Fallen: "There is no conflict here. Only the eternal bliss I offer to world in turmoil."

Streszczenie

Psylocke odzyskuje przytomność w udekorowanym pomieszczeniu, przypominając sobie iż została wciągnięta w czarną dziurę. Gdy zaczyna szukać wyjścia, jej oczom ukazuje się lewitujący nad starożytnym miastem Pierwszy Upadły. Betsy generuje psycho-katanę, lecz byt oznajmia, że nie szuka walki. Zabierze ją do jej przyjaciół, choć dziwi go że w nie pytała w pierwszej kolejności o swego brata. Psylocke ostrożnie podąża za nim, stwierdzając iż przypomina raczej Dalaj Lamę, niż diabła.


Amina Synge i Foursaken oprowadzają X-Men po ulicach miasta, pokazując im życie bez nędzy, cierpienia i głodu. Ich świat także byłby taki, gdyby X-Men się nie wtrącili. Amina zapewnia, że szalony Jamie jak zwykle wszystko pokręcił, zaś historia Foursaken wyglądała zupełnie inaczej. W trakcie wyścigu transsaharyjskiego wszyscy wpadli w ręce handlarzy niewolników, którym Jamie winny był pieniądze przegrane w grach hazardowych. Wówczas wszystkim objawił się Upadłu, oferując uwolnienie mocy jaka w nich drzemie, w zamian za służenie jego sprawie. Jami uciekł przerażony i wpadł w ręce handlarzy, którzy torturowali go, wskutek czego postradał zmysły. Foursaken zyskali swe moce, które pokazali walcząc z X-Men, lecz wciąż brakowało im Jamiego, bowiem Braddock niezbędny był by otworzyć bramę Upadłemu. Kurt zauważa, że Foursaken kierowały egoistyczne pobudki, a gdy po tym komentarzu sytuacja się zaognia, a obie grupy gotują się do walki, okazuje się iż niczyje moce nie działają, podobnie jak żadna broń. Jamie zaczyna śmiać się, mówiąc iż w tej krainie mlekiem i miodem płynącej, nikt nie może uczynić niczego w złości wbrew woli Upadłego. Do miejsca niedoszłej walki zbliżają się Upadły i Psylocke, która zastanawia się skąd wzięło się to miasto, kim są jego mieszkańcy przyglądający się przybyszom i czemu została oddzielona od reszty X-Men. Dziwi ją iż stoją oni teraz obok Foursaken, lecz Upadły wyjaśnia jej, że w kraju wiecznej rozkoszy nie ma miejsca na wojnę. Kurt stwierdza, że szatan kusi w ten sposób, pokazując swą dobrą stronę, lecz jak wyjaśnia Upadły jedynym haczykiem jest fakt, iż należy zgodzić się na wieczną młodość i pokój dobrowolnie, czego Jamie nie chce uczynić. Amina usiłuje go przekonać, mówiąc iż Jamie w ten sposób znowu stanie się normalny i powróci do Foursaken, lecz Psylocke ma jeszcze pytania. Jako jedyna z zebranych może użyć swej mocy i kogoś zaatakować. Żąda odpowiedzi na pytanie, czemu skoro oferta Upadłego jest tak korzystna dla ludzkości, są tu jedynie Foursaken. Ten po dłuższej chwili wyjaśnia, iż nieśmiertelność dana będzie jedynie im. Bowiem tylko oni przetrwają w jego doskonałym królestwie jako przedstawiciele ludzkiej rasy, zaś X-Men na jego terenie nie są w stanie uczynić nic aby temu zapobiec. Foursaken zawarli z nim pakt i to oni pozostaną gdy świat ulegnie zagładzie.


Psylocke żyje poza rzeczywistością i dzięki temu znajduje się poza władzą Upadłego. Wbija psycho-katanę w jego głowę, a ten zaczyna krzyczeć, zwracając wszystkim zebranym, w tym mieszkańcom miasta, ich moc i wzywając jednocześnie pomocy. Psylocke poleca Rachel zajrzeć do jego umysłu, wyczuwając iż przebudził się właściciel ciała, które przejął Upadły. Marvel Girl widzi, iż Upadły opanował władcę pierwszej istniejącej cywilizacji, zabierając go wraz z trójką poddanych do krainy doskonałości. Od tamtej pory powtórzyło się to w nieskończonej liczbie światów, gdzie Upadły zabierał czwórkę, zaś resztę skazywał na wieczne trwanie w niedoskonałości. Teraz władca błaga aby go zabić, co Ned czyni swą mocą, mimo ostrzeżeń Jamiego że Betsy ma sytuację pod kontrolą. Upadły uwalnia się z ciała i wznosi w niebo w postaci czarnej chmury zaczynając niszczyć miasto. Psylocke poleca Jamiemu zabrać X-Men do domu, sama osłaniając grupę swą mocą. Mutanci zostają przeniesieni kwantowo wbrew swej woli, a Betsy czuje iż musi poświęcić swe życie. Jamie nie pozwala jej na to i pstryka palcami wyrzucając ją do kwantowego portalu.


X-Men, Amina i Godfrey wypadają z czarnej dziury w Nowym Jorku. Portal się zamyka, a Jamie został sam na sam z Upadłym. Powrót jest niemożliwy. Bishop karze się wynosić Geodfreyowi i Aminie, a Betsy mówi iż choć Jamie stworzył ją jako broń przeciw Upadłemu, nie zdecydował się jej poświęcić. Zamiast niej poświęcił sam siebie. X-Men zamierzają powrócić do Instytutu, gdy odbierają telefon od Storm, znajdującej się w Afryce, w Turkanie. Ororo ustaliła, iż zabójca mutantów za którym podążała przez afrykańskie wioski, to płk Shetani. Prosi X-Men o pomoc w walce z watażką. Nie wie jednak, iż sama została już namierzona przez ludzi Shetaniego, a pułkownik poleca aby miasto stało się polem bitwy [ciąg dalszy w Uncanny X-Men Annual 2006].

Autor: Kumos

Galeria numeru

Uncanny X-Men #474

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.