Avalon » Serie komiksowe » Daredevil vol. 2 » Daredevil vol. 2 #92

Daredevil vol. 2 #92

Daredevil vol. 2 #92

"The Devil Takes A Ride" - part 4

Postacie
Zapowiedź

Matt Murdock w końcu odnajduje osobę odpowiedzialną za wszystkie jego kłopoty w ostatnim czasie. Odkrycie to będzie dla niego co najmniej zaskakujące.

Cytat

Daredevil: "You-- you're sick!"
Vanessa Fisk: "Worse than sick. But at least I'm finally smiling... Not that you can see it."

Streszczenie

Arlington, Virginia. Były dyrektor FBI Drummond szykuje się do przeprowadzki. Został obarczony odpowiedzialnością za fiasko sprawy Murdocka. Teraz będzie pracował na Alasce. Chodząc po mieszkaniu, żali się przez telefon swojemu rozmówcy, jak to wszyscy się na niego wypięli. Spodziewał się, że chociaż senator Engel będzie go chronił. On jednak był pierwszym, który zwalił na niego całą winę. Leland zastanawia się, kto dostanie po głowie za kłopoty wynikłe przy wprowadzeniu Aktu Rejestracyjnego. Przez okno widzi, że pod budynek podjechała ciężarówka ekipy przeprowadzkowej. Kończy rozmowę i otwiera im drzwi. Jest zdziwiony, że są tak wcześnie. Gdy Drummond odwrócony w stronę pudeł zastanawia się, od czego mają zacząć, jeden z mężczyzn wyjmuje garotę.

Szwajcaria, posiadłość niedaleko Zurichu. Daredevil wskakuje do głównego budynku przez okno na piętrze, przewracając jednego ze strażników. Zaraz wybiega dwóch kolejnych, którzy zostają równie łatwo pokonani. Daredevil chwyta jednego z nich i wywarza nim drzwi do głównego pokoju. W środku jest osoba stojąca za ostatnimi kłopotami w jego życiu - Vanessa Fisk. Ciężko wstając i podtrzymując się aparatury medycznej, do której jest podłączona wyznaje, że nie spodziewała się go tu aż tak wcześnie. Matt zdejmuje maskę. Nadal jest zaskoczony, iż to ona za tym stoi. Pomimo małżeństwa z Kingpinem zawsze była uczciwą osobą. Kobieta wyjaśnia, że po tym, jak zabiła swojego syna [Daredevil vol.2 #31 - Don David] jest już zdolna do wszystkiego. Murdock swoimi zmysłami wyczuwa, iż Vanessa jest śmiertelnie chora. To jednak niczego nie usprawiedliwia. Chce dowiedzieć się, dlaczego zleciła zabójstwo Foggy'ego. Rozmowę przerywa wtargnięcie kolejnego z ludzi Vanessy. Daredevil brutalnie łamie nim stół i ponawia swoje pytania. Kobieta odpowiada bardzo wymijająco, a Matt zastanawia się, czy nie powinien po prostu wyjść i darować sobie słuchania jej wyjaśnień. Vanessa wie, że takie postępowanie nie leży w jego naturze. Poza tym, chce z nim zawrzeć umowę. Ma zamiar uratować jego życie.

Nowy Jork, redakcja Daily Bugle. Robbie i Ben rozmawiają o jednym z artykułów, gdy dzwoni telefon. Urich podnosi słuchawkę. Tajemniczy rozmówca przekazuje mu poufne informacje, po czym błyskawicznie się rozłącza. Ben po chwili namysłu wykręca numer Dakoty i pyta ją, czy ma jakieś znajomości w FBI w Waszyngtonie.

Vannessa opowiada, jak Wilson podczas ich pobytu w Japonii nauczył ją grać w szachy. Kobieta wygrywała większość partii, była znacznie lepsza w przewidywaniu ruchów. Po tym jednak, jak zabiła swojego syna przekonała się, że niemożliwym jest przewidzenie zachowań człowieka. Vanessa przypomina, jak na dzień przed wyjazdem wyświadczyła Murdockowi wielką przysługę [dała mu namiary na agenta FBI, który sprzedał mediom informacje o jego podwójnej tożsamości, Daredevil vol.2 #36 - Don David]. Wtedy było z nią jeszcze wszystko w porządku. Po jakimś czasie jednak kara za jej zbrodnię ją dogoniła. Lekarze nie są w stanie ustalić przyczyny jej choroby. Ona sama natomiast doskonale wie, dlaczego jest chora. Umiera, ponieważ zabiła swojego syna. Przez długi czas obwiniała siebie za to wszystko. Myliła się, prawdziwymi winowajcami byli jej mąż Wilson i on. Za to właśnie pragnie zemsty. Matt uważa, iż kobieta oszalała. Vanessa zaprzecza, właśnie teraz jest w pełni władz umysłowych. Po raz pierwszy od czasu Japonii, gdzie ona i Wilson żyli z dala od brudnych sprawek Nowego Jorku. Wszystkie ostatnie sytuacje w życiu Murdocka były jej manipulacją. Była to swoista partia szachów, którą z nim rozgrywała. Rozpoczęciem jej było zamknięcie go w więzieniu wraz z Wilsonem. Zastanawiała się, co zrobi tam, gdy zginie jego przyjaciel. Czy on i jej mąż pozabijają się nawzajem? Czy może Matt podąży tropem nowego Daredevila, który pojawił się na ulicach Hell's Kitchen? Niezależnie od odpowiedzi, zemsta byłaby jej. Zdezorientowany Murdock przypomina, że mówiła, iż ma mu pomóc. Vanessa przytakuje, to jest właśnie najsłodszy element jej zemsty. Chwilowo zmienia temat i chwali Lily, która doskonale odegrała swoją rolę. Daredevil pyta, jakim cudem sprawiła, że zapach Lily przypominał mu Karen. Kobieta odpowiada, iż to zasługa perfum, które dostała od ich wspólnego znajomego. Każdy mężczyzna, który je poczuł, myślał o swoim najmilszym wspomnieniu. Lily pachniała jak Karen, bo Matt cały czas ją kocha. Niewątpliwie musiało mu to sprawić wielki ból. Vanessa pyta, czy pozwolił Lily odejść wolno. Mężczyzna zamyśla się.

Wcześniej. Lily przeprasza Daredevila za to, co się stało. Ten odpowiada, że nie ma zamiaru jej wierzyć. Pozwala jej jednak odejść wolno. Dostaje drugą szansę, by zacząć wszystko od nowa.

Vanessa nie jest zdziwiona tym, jak postąpił. W końcu przechodzi do rzeczy i wyjaśnia, w jaki sposób może uratować życie Murdocka. Dzięki koneksjom Wilsona może sprawić, iż federalne zarzuty wobec niego zostaną wycofane. Chce, by skończył z życiem zbiega i ponownie poczuł, jak to jest być zwyczajnym Mattem Murdockiem. Gdy już się tym nacieszy, wtedy ma zostać adwokatem jej męża, który w wyniku jego działań ma odzyskać wolność. Wilson i Matt będą kontynuować swoją niekończącą się walkę. Każda zbrodnia, którą Kingpin popełni, będzie na sumieniu Murdocka. On albo zgodzi się na te warunki, albo postawi go przed mniej miłą alternatywą. Mówiąc to, Vanessa rzuca w niego garścią zdjęć. Na nich uchwycony jest Daredevil podczas swoich działań w Europie. Skoro teraz Danny Rand cały czas udaje Daredevila w Stanach, zdjęcia te mogłyby narobić sporo zamieszania. Murdockowi jest przykro, że Vanessa tak marnie skończyła. Jej postępowanie pokazuje, że prawdziwym zwycięzcą jest tylko Wilson. Daredevil pragnął zemsty na osobie odpowiedzialnej za koszmar, który przeżywał. Jednak patrząc na nią uważa, iż nawet to nie ma już sensu. Nie wybiera żadnej z opcji, które mu przedstawiła, bo dla niego to nigdy nie była gra. Następnie zakłada maskę i wyskakuje przez okno.

Chwilę później. Jeden z ludzi Vanessy zbiera zdjęcia, które ta rozrzuciła. Podaje je kobiecie, a ta ku jego zdziwieniu ciska je do kominka. Jest pewna, iż Murdock zrobi to, co mu powiedziała. Może nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jedną z głównych cech jego charakteru jest egoizm. Pomocnik Vanessy w takim razie dziwi się, dlaczego nie wyjawiła, że Nelson nadal żyje. Kobieta wyjaśnia, że to będzie jej pożegnalny prezent zza grobu.

Daredevil przeskakuje po dachach, zastanawiając się, co zrobi, gdy zdjęcia zostaną ujawnione. Nagle zatrzymuje się. Właśnie zrozumiał, co planuje Vanessa.

W hotelu Matt dzwoni do Dakoty. Oznajmia, iż musi ostrzec dyrektora FBI. Jego rozmówczyni każe mu włączyć telewizor. We wskazanym programie jest mowa o samobójstwie Drummonda. W pożegnalnym liście przyznał się, że to on był tym, który wrobił Murdocka w sprawę Daredevila. Po tym odkryciu wszystkie oskarżenia względem Matta zostaną prawdopodobnie odwołane. Murdock nie wierzy w to, co się dzieje. W końcu prosi Dakotę, by powiadomiła Danny'ego Randa, że wraca do Nowego Jorku.

Autor: Don David

Galeria numeru

Daredevil vol. 2 #92 Daredevil vol. 2 #92

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.