Avalon » Serie komiksowe » Fantastic Four » Fantastic Four #581

Fantastic Four #581

Fantastic Four #581

"When Everything's Lost, The Battle Is Won..."

Postacie
Zapowiedź

Pierwsza z dwóch części historii, w której będziemy świadkami powrotu Nathaniela Richardsa. Zobacz, jak cofa się w czasie do szkolnych lat Reeda, Bena i Victora von Dooma i rekrutuje ich na niewykonalną misję w przyszłości.

Cytat

Doom (o swoim wynalazku): "However, with the newer version, I not only can read minds, but I can dominate their will... controlling and bending them to my every whim... As one day I will do to all men."

Streszczenie

Dorosły Franklin wraca ze swej podróży w przeszłość [patrz: Fantastic Four #574 – przyp. S_O]. Na miejscu Valeria pyta, czy na pewno wszystko zrobił zgodnie z planem. Nagle trzecia postać – ich dziadek, Nathaniel Richards – mówi jej, że niezależnie od tego, jak poszło jej bratu, nie ma już dla nich odwrotu. Otwiera portal dla Valerii, która życzy mu powodzenia w jego własnej misji. Gdy mężczyzna stwierdza, że jest ona co najwyżej drugorzędna, dziewczyna odpiera, że się myli i że swoim działaniem może zmienić przyszłość. Gdy jego siostra znika, Franklin zaczyna tworzyć na miejscu samowystarczalny wymiar kieszonkowy – na wszelki wypadek. Nathaniel stwierdza, że nie tak powinien on spędzać swój czas, po czym sam wyrusza w przeszłość.

Dawno temu. Na uniwersytecie rozpoczynają się zajęcia z etyki. Wykładowca pyta, czym jest "czynienie dobra", jeden ze studentów, Reed Richards, wyjaśnia więc, że by czynić dobro, trzeba mieć pewność, że działania przynosiły pożytek otoczeniu – wpierw najbliższej rodzinie, potem znajomym, społeczności lokalnej, aż po całą ludzkość. Nie zgadza się z nim jednak inny uczeń, który ogłasza, że ten pogląd opiera się na fałszywym przekonaniu, że wszyscy są równi, a następnie wysuwa własną tezę – czyn jest "dobry" tylko wtedy, gdy gwarantuje rozwój. Reed stwierdza, że wizja Victora Von Dooma jest typowa dla aroganckiego arystokraty i pyta, czy naprawdę uważa się on za lepszego od innych, na co ten, niezmieszany, odpowiada twierdząco.

Po zajęciach Reed spotyka się ze swoim przyjacielem, Benem Grimmem. Próbuje on przekonać kujona do zabawienia się podczas weekendu. Gdy jednak wchodzą do swojego pokoju w akademiku, w błysku światła ukazuje im się Nathaniel Richards. Reed rozpoznaje ojca i rzuca mu się w ramiona, po czym przedstawia swojego przyjaciela. Ben komentuje dziwny strój przybysza, a młody Richards zauważa, że jego ojciec wcale się nie zmienił, chociaż nie widzieli się od lat. Nathaniel wyjaśnia więc, że opuścił rodzinę, by stać się częścią pewnego bardzo ważnego i niebezpiecznego projektu. Pracując tam, był zmuszony powstrzymać człowieka z silnikiem kwantowym w ciele [patrz: S.H.I.E.L.D. #2 – przyp. S_O]. Nie udało mu się to, ale rozproszona energia znacznie spowolniła jego proces starzenia się i dała mu umiejętność kontrolowania czasu. Eksplozja dokonała też jednak czegoś jeszcze: wysłała jego – i wszystkich innych Nathanielów Richardsów z wszelkich alternatywnych rzeczywistości – sześćset tysięcy lat w przyszłość. Tam strażnik kontinuum czasoprzestrzennego, Immortus, uznał, że jest to zbyt wielkie niebezpieczeństwo i postanowił ich wszystkich unicestwić. Szybko jednak zmienił zdanie i pozwolił przeżyć jednemu z nich. Tak zaczęło się "Wielkie Polowanie", podczas którego alternatywne wersje tej samej osoby zabijały się, by wyłonić zwycięzcę. Sam Nathaniel z tego wymiaru cały czas uciekał, nie chcąc stać się częścią tej rzezi, ale teraz poza nim został tylko jeden inny alternatywny Richards. Wie, że nie może dłużej unikać konfrontacji, dlatego przyszedł pożegnać się z synem. Reed postanawia pomóc ojcu, ten jednak odpiera, że gdyby chciał jego pomocy, przybyłby do niego w przyszłości. Chłopak nie zamierza jednak ponownie stracić ojca, a poza tym wie, gdzie mogą uzyskać pomoc.

Jakiś czas później, tajnia zbrojownia Von Dooma. Victor chce jeszcze raz usłyszeć to, co powiedział Reed, ten więc ponownie wyjaśnia sytuację, w której znalazł się jego ojciec. Nie o to jednak chodzi jego rozmówcy, Richards więc, zrezygnowany, mówi "proszę".

Wkrótce Ben zakłada bojowy egzoszkielet zapewniający mu nadludzką siłę i wytrzymałość, Reed otrzymuje natomiast miniaturowy reaktor nuklearny. Zapytany, Von Doom oświadcza, że jakiś czas temu stołował się razem z J. Robertem Oppenheimerem i dzięki prototypowi urządzenia, które teraz zakłada jak maskę, udało mu się odkryć wszystkie sekrety naukowca. Gdy wszyscy są gotowi, Nathaniel otwiera portal do przyszłości.

Teraźniejszość, Baxter Building. Przed przygotowującą herbatę Sue pojawia się dorosła Valeria. Uruchamia ona urządzenie, które otacza je obie polem siłowym, po czym oświadcza, że muszą porozmawiać. Susan przyszpila swoją mocą niespodziewanego gościa do ściany, gdy jednak ta nazywa ją "matką", kobieta rozpoznaje swoją córkę.

Drużyna Nathaniela zjawia się w zniszczonym Chronopolis, gdzie jeden z Richardsów zebrał budowle z różnych czasów. Nathan pozostawia portal otwarty na dziesięć minut tak, żeby jego syn i pozostali mogli uciec, gdyby coś poszło nie tak. Reed zauważa olbrzymią budowlę górującą nad miastem. Jego ojciec wyjaśnia, że to forteca stworzona przez jego alternatywną wersję. Wyczuwa, że "drugi on" jest blisko. I rzeczywiście – znacznie starszy Nathaniel pojawia się nad nimi, ogłaszając, że czas zakończyć Wielkie Polowanie.

Autor: S_O

Galeria numeru

Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581 Fantastic Four #581

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.