Avalon » Serie komiksowe » Captain America vol. 5 » Captain America vol. 5 #1

Captain America vol. 5 #1

Captain America vol. 5 #1

"Out of Time" - part 1

Postacie
Cytat

Najemnik (stojąc nad ciałem Red Skulla) : "…Yes sir, absolutely. He’s dead."

Streszczenie

Pięć lat temu, Rosja, pobliże Kazachskiej granicy. Dwóch uzbrojonych Rosjan prowadzi ledwo przytomnego, radzieckiego herosa, Red Guardian’a. Mężczyźni rzucają go pod nogi generała Lukina, który rozmawia właśnie z Red Skullem. Generał  przeprasza na moment, gdyż musi zająć się pochwyconym. Dziwi się, że Rosja wciąż „produkuje” takich jak Guardian i pyta, czy wie chociaż, co działo się z jego poprzednikami. Ostatkami sił, Guardian przekazuje generałowi, że jest aresztowany za opuszczenie stanowiska, kradzież państwowych sekretów i broni oraz zdradę „matki Rosji”. Lutkin wyciąga broń i zabija rosyjskiego super-bohatera, okazując jednak skrupuły. Każe zająć się ciałem z odpowiednim szacunkiem i wraca z powrotem do interesów ze Skullem. Obydwaj wchodzą do magazynu będącego składnicą najróżniejszej broni. Red Skull pyta, czy ów eksperymentalny oręż był przynajmniej testowany. Lutkin jest pewny jej sprawności, gdyż jest to ostatni skład skarbów jego niegdysiejszego mentora, Karpova. Ogłasza też, że nie wszystko jest tu na sprzedaż, bo część sprzętu opuści ten kraj razem z nim i jego ludźmi. Uwagę Czerwonej Czaszki przyciąga dziwna postać w komorze. Według generała jest to tajna broń wykorzystywana kiedyś w czasie zimnej wojny w walce przeciw USA. Skull jest zainteresowany kupnem, lecz Rosjanin odmawia. Ma plany jej użyć, chyba, że w grę wchodzi zamiana na Cosmic Cube. Czaszka dziwi się, skąd Lutkin wie o kostce. Potwierdza wielką moc i wartość tego przedmiotu, lecz  wyznaje, iż nie jest w jej posiadaniu. Jego ludzie już przeczesują każde miejsce w jej poszukiwaniu, a gdy już znajdą i kostka trafi w ręce Skulla, cała ludzkość pozna strach jakiego nigdy jeszcze nie znała.

Dzień dzisiejszy, Nowy York. W swym apartamencie wysoko w wieżowcu, zamyślony Red Skull obserwuje miasto. W duszy triumfuje, ponieważ w końcu po wielu latach poszukiwań odnalazł Cosmic Cube. Według jego planu, o północy w ogniu mają stanąć Nowy York, Paryż i Londyn. Ogrom zniszczenia i śmierci zostanie wówczas zamieniony w energię, która wypełni kosmiczną kostkę. Tą noc Skull dedykuje Rogersowi. Opracowywał ten plan miesiącami, gdy sam siedział w więzieniu, a jego szpiedzy obserwowali każdy ruch Captaina. Byli świadkami jego porażki jaką była śmierć Hawkeye'a i rozpad Avengers [w ”Avengers Disassembled”-przyp. Jim]. Choć Steve gra jakby nic się nie stało, Skull wie, że to najcięższe chwile dla bohatera i doskonały moment by uderzyć.

Mieszkanie Steve’a Rogersa odwiedza piękna Agent Thirteen. Zastaje gospodarza ćwiczącego akrobacje na drążku i od samego patrzenia kręci jej się w głowie. Jest tu, gdyż S.H.I.E.L.D. zażyczyło sobie, aby mieć personalny kontakt z każdą jednostką sponsorowaną przez rząd. Ona, zgłosiła się na ochotnika, ponieważ jako jego ex, będzie traktować go jak człowieka, a nie jak żywą legendę. Dziewczyna martwi się o Steve’a, wie, że jego akcje były ostatnio trochę "extremalne" jak chociażby ta z ostatniego tygodnia : terroryści porwali pociąg i naładowali budkę maszynisty materiałami C4 oraz groźnymi odpadami chemicznymi. Pociąg miał eksplodować na końcu drogi, niszcząc przy tym całe Coney Island. Do akcji wkracza Captain America. Zeskakuje na dach pociągu, z którego terroryści właśnie chcą się ulotnić, wchodząc po drabince do śmigłowca. Ucina im drogę ucieczki jednym rzutem tarczą i rusza wprost na nich. Przeciwnicy strzelają do bohatera z Uzi, jednak to nie powstrzymuje go przed kolejnym celnym rzutem, tym razem niszczącym helikopter, z którego już namierzał go snajper. Następnie, Steve eliminuje terrorystów po kolei, zostawiając na koniec tylko jednego. Stawia mu ultimatum - albo rozbroi bombę, albo jedzie pociągiem do końca… Agent Thirteen twierdzi, że zachowanie Rogersa podczas tej akcji było lekkomyślne. Miał szczęście, że zniszczony przez niego śmigłowiec wpadł do rzeki, a i tak połamał cztery kości twarzy schwytanego terrorysty i przyczynił się do śmierci reszty. Steve tłumaczy się, jednak agentka stwierdza, że zmienił się i kiedyś nie bił tak mocno jeśli nie musiał. Od czasu ucieczki z więzienia Red Skulla, stał się bardziej brutalny. Captain, w odpowiedzi mówi jej o swych snach, w których wciąż widzi Drugą Wojnę Światową, słyszy krzyki konających, czuje ich krew i łzy. Śni tez o Buckym i o wszystkich, których nie udało mu się uratować. Poza tym, ostatnie parę miesięcy dało mu się mocno we znaki. Na pytanie, czy to prawda, że prosił Nicka Fury, by uczestniczyć w programie kosmicznym, odpowiada, iż czuje się winny na myśl o tych wszystkich, którzy zginęli próbując dosięgnąć gwiazd i dlatego, to on powinien podejmować to ryzyko. Gdy Captain odprowadza agentkę do samochodu, ta w imieniu Fury’ego pyta jak podoba mu się nowe mieszkanie. Według niego jest perfekcyjne i co najważniejsze, poufne. Agent Thirteen, zapytana o uzyskane informacje o porywaczach pociągu, wyjawia, że był to oddział A.I.M. uznany dotąd za nieczynny. Jedyna osoba, która może wiedzieć więcej jest wciąż w śpiące po pobiciu przez Cap’a. Również Red Skull jeszcze nigdzie się nie pojawił, lecz dziewczyna jest pewna, że dorwą go jak tylko wyłoni się na powierzchnię. Steve żegna się i wraca do mieszkania przechodząc przez hologramową ścianę. Nieopodal przechodzi tajemniczy mężczyzna. To Red Skull z założoną maską.

Już w swym apartamencie, Skull w myślach chełpi się faktem, że wie gdzie mieszka Captain i mógłby posłać go do piachu jedną kulą między oczy, ale to byłoby za proste. Chce by jego wróg cierpiał jak najwięcej w tej odwiecznej wojnie, do której są stworzeni. Rozmyślania zostają przerwane przez dzwoniący telefon. To generał Lukin pytający o Cosmic Cube. Skull trzyma kostkę w reku i przyznaje Lukinowi, że wszedł w jej posiadanie, lecz kolejny raz odmawia oddania jej. Groźby generała tylko rozdrażniają go. Nagle, złoczyńca dostaje kulkę w plecy i osuwa się na ziemię. Do apartamentu wpada tajemniczy najemnik, przejmuje kostkę i dzwoni do Lukina, potwierdzając śmierć Red Skulla.

Autor: Jim Jaspers

Galeria numeru

Captain America vol. 5 #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.