Avalon » Serie komiksowe » Fantastic Four » Fantastic Four #576

Fantastic Four #576

Fantastic Four #576

"Prime Elements" - part 2: "The Old Kings of Atlantis"

Postacie
Zapowiedź

Na dnie świata, głęboko pod stacją Vostok, jest pochowana tajemnica. Część druga Prime Elements: "The Old Kings of Atlantis"

Cytat

Ul-Uhar: "Susan of the Storm, Susan of the Richards... Envoy of Man and emissary of The Peak. Return to where you came and spread the word. The old kings of Atlantis have returned."

Streszczenie

Baxter Building. Sue prezentuje Johnny'emu i Benowi stację badawczą Wostok, leżącą najbliżej Bieguna Południowego stację antarktyczną. Wybudowano ją w 1957, a w 1973 odkryto, że znajduje się ona nad największym jeziorem podlodowcowym na kontynencie. Nazwane jak stacja, Jezioro Wostok znajduje się jednak na głębokości 4000 metrów, do niedawna niemożliwe więc było jego dogłębne zbadanie [to wszystko prawda. Avalon bawi i uczy – przyp. S_O]. Jednak dzięki pomocy fundacji prowadzonej przez drużynę zespół naukowców otrzymał zestaw supernowoczesnych, zaprojektowanych przez Reeda urządzeń, które pozwoliły im na przeskanowanie akwenu. Wtedy odkryto tam pewne osobliwe konstrukcje. Naukowcy zaczęli więc poważnie współpracować z fundacją Czwórki, przygotowując się do wysłania serii bezzałogowych sond, po której w głąb jeziora powędrowałaby ekspedycja badawcza. Gdy Thing pyta, co to ma wspólnego z nimi, Reed, który właśnie przyszedł, wyjaśnia, że odkryli wyciek informacji na temat ich przygotowań, które doprowadziły ich do A.I.M.. Jak się okazuje, organizacja ta wybudowała własną stację nad jeziorem i również przygotowuje się do eksploracji. Dlatego załogowa misja musiała zostać przyspieszona, a Reed zgłosił Czwórkę na ochotników.

Cztery godziny później pojazd Fantastic Four ląduje na Antarktydzie, gdzie Sue przedstawia swojemu mężowi opiekuna akcji, doktora Calvina Cooley'a. Po wymianie uprzejmości naukowiec informuje herosów, że kapsuła jest praktycznie gotowa do podróży, jednak niepokoi go konieczność przebicia się przez pokrywę lodową i, przede wszystkim, ujścia geotermalne, które uniemożliwią komunikację tak drużyny ze stacją, jak i między sobą. Stwierdza, że misja może okazać się zbyt niebezpieczna i sugeruje, żeby odłożyć ją na później, jednak Sue nie zamierza czekać.

Pół godziny później Czwórka przebija się przez lód i, przyodziawszy się w kombinezony. nurkuje do akwenu. Na jego dnie odkrywają jezioro magmy, wokół którego żyją dziwaczne, podobne do duchów ryby. Nagle Thing zaczyna opadać prosto w lawę, zostaje jednak uratowany przez pole siłowe Sue i zaczyna unosić się ku powierzchni, odkrywając przed resztą zespołu gigantyczne kryształowe stalaktyty pokryte gdzieniegdzie organicznymi "bąblami". FF nie ma jednak czasu, by je podziwiać, bo przez pokrywę lodową przebija się gigantyczne wiertło, na którym zamontowane zostały cztery łodzie podwodne. Naprzeciw nowym intruzom wypływają gigantyczne amonity, a gdy jeden z nich zostaje zniszczony przez działa okrętu A.I.M., pozostałe zaczynają wydawać głośne buczenie. W odpowiedzi z ukrytych wśród stalaktytów bąbli wyłaniają się człekokształtne, podobne do ryb istoty, które atakują łotrów. W walce pomaga im Fantastic Four, momentalnie zatapiając wszystkie okręty poza jednym, który zdołał uciec. Gdy starcie się kończy, bohaterowie zostają jednak otoczeni przez rybich wojowników.

Czwórka otrzymuje od nich urządzenia do telepatycznej komunikacji i zostaje zaprowadzona do ich miasta i przed oblicze ich władców. Jeden z nich przedstawia się jako Ul-Uhar, regent Szczytu i król Uhari, i wita ich w Atlantydzie. Reed zdziwiony stwierdza, że Atlantyda została zniszczona, władcy podwodnego miasta informują go więc, że całe morze, w którym istnieje życie, jest Atlantydą. Następnie zdziwiony Ul-Uhar pyta, jakim cudem A.I.M. ich zaatakowało, a Czwórka ich wspomogła, skoro należą do jednej rasy. Gdy Richards nie rozumie pytania król wyjaśnia, że w tych wodach żyją trzy rasy o różnych władcach i różnych kulturach, jednak w sytuacjach takich jak taka wyznaczona zostaje osoba, która będzie przemawiać w imieniu ich wszystkich, a następnie pyta, kto z nich jest głosem Ludzkości. Fantastic próbuje mu wytłumaczyć, że ich społeczność nie działa w ten sposób, jednak ku jego zaskoczeniu Sue zgłasza się na ochotnika. Władca ogłasza więc ją Posłem Ludzkości i Wysłannikiem Szczytu i każe jej obwieszczać na powierzchni nowinę o powrocie Starych Królów Atlantydy.

Uwagi:
Na ostatniej stronie znajdują się przypisy poświęcone nierozwiązanym wątkom. Dowiadujemy się z nich, że:
- Przed odejściem na powierzchnię Sue otrzymała urządzenie do komunikacji zwane Spiralą;
- Miasto w Jeziorze Wostok funkcjonuje dzięki wewnętrznemu prądowi jeziora, napędzającemu ich "generator";
- Rasy żyjące w królestwie to rybopodobni Uhari, stanowiący tradycyjnie klasę robotniczą, krabopodobni Mala, będący klasą urzędniczą, i węgorzopodobni Chordai, kasta wojowników;
- Po powrocie na powierzchnię Sue zaczęła planować spotkanie przedstawicieli wszystkich podmorskich ras, kontaktując się z królem Namorem. Nadal czeka na odpowiedź.

Autor: S_O

Galeria numeru

Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576 Fantastic Four #576

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.