Avalon » Serie komiksowe » DoomWar » DoomWar #1

DoomWar #1

Postacie
Zapowiedź

Wakanda po raz pierwszy w historii została podbita, a jej królowa, Ororo, czeka na egzekucję. By pokonać zdobywcę - Doctora Dooma - Black Panther będzie musiał zyskać pomoc X-Men, Fantastic Four, a nawet Deadpoola.

Cytat

Storm (o T'Challi): "You are not Wakanda. He is."

Streszczenie

Wakanda, dwa dni po przejęciu władzy przez Desturi. Reporterzy licznych stacji informacyjnych nadają sprzed siedziby sądu, gdzie właśnie rozpoczyna się proces królowej Ororo. Aresztowana w wyniku niesprowokowanego ataku na farmera, usłyszała zarzuty zdrady, uprawiania czarów i zbrodni przeciw ludzkości.

Na sali sądowej T'Kan, przywódca rządu Desturi i pełniący funkcję sędziego, ogłasza zebranym, że ich naród stanął na skraju zagłady tak z powodu klęsk, które go dotknęły, jak i ze względu na zagraniczne wpływy. Desturi jednak oczyścili ich kraj z dekadencji Zachodu. Pyta Storm o jej odpowiedź na zarzuty, ta jednak odpiera tylko, że nie zamierza brać udziału w tej parodii procesu. T'Kan każe więc zapisać w protokole, że oskarżona przyznała się do winy i przechodzi bezpośrednio do wyroku, którym, według tradycji, jest śmierć. Ororo radzi więc, by zabili ją szybko, bo T'Challa wkrótce po nią przybędzie. Gdy T'Kan stwierdza, że ich były król polegnie tak samo, jak wszyscy, którzy próbowali zdobyć Wakandę, Storm odpiera, że się myli – to jej mąż jest Wakandą.

Na zewnątrz reporterzy donoszą o wyniku procesu. Nagle zostają zaatakowani przez uzbrojone oddziały milicyjne.

Jakiś czas później. T'Kan przybywa na spotkanie z przywódcami plemion Wakandy i informuje, że odesłali wszystkich ambasadorów i przedstawicieli prasy, a wszystkim obcokrajowcom dali dwanaście godzin na opuszczenie ich państwa i każe im dopilnować realizacji tych zasad. Jeden z wodzów zabiera głos, przywołując plotki, jakoby Desturi otrzymało pomoc z zewnątrz. T'Kan zapewnia go jednak, że nic takiego nie miało miejsca, nieświadomy, że cały czas jest obserwowany przez znajdującego się w wakandyjskim centrum badawczym Dooma. Akeja, jego podwładny z pracujący nad otwarciem skarbca z vibranium, informuje despotę, że nie potrafi złamać dziesiątego z dwunastu zabezpieczeń – gdy próbuje rozgryźć kod, otrzymuje jedynie zestaw niezrozumiałych znaków. Doctor Doom wyjaśnia więc, że są to symbole alchemiczne, używane przez dawno wymarłą cywilizację, a do pokonania tej przeszkody wystarczy jedynie odpowiednie zaklęcie i ludzka ofiara. Gdy zabezpieczenie zostaje złamane z "pomocą" jednego ze sług łotra, Akeja przypomina, że T'Challa i Shuri prawdopodobnie już przygotowują się do kontrataku i pyta, jak powinni się przed nimi obronić. Doom stwierdza jednak, że cokolwiek planuje rodzeństwo Pantherów, zajmie im to dużo czasu, a on musi jedynie otworzyć te wrota. Po tym nie będzie go obchodziło, co się stanie z Wakandą.

Utopia. Cyclops, Emma, Wolverine, Colossus i Nightcrawler śledzą informacje napływające z Wakandy i zastanawiają się, gdzie jest T'Challa i czemu nie ratuje swojej żony. Nagle do pomieszczenia wchodzą Cipher i Psylocke, które informują lidera X-Men, że ktoś chce się z nim natychmiast widzieć. Na zewnątrz mutanci widzą T'Challę i Shuri w towarzystwie armii Dora Milaje. Król informuje, że przybył porozmawiać o wojnie.

Wakanda. Storm zostaje zamknięta w specjalnej celi z inhibitorami mocy. T'Kan wyjaśnia, że została ona zaprojektowana osobiście przez T'Challę, żeby przetrzymywać jej podobne abominacje, na długo przed ich ślubem. Głośno zastanawia się, z myślą o kim były król ją zbudował.

Utopia. Shuri dziękuje przywódcom mutantów za ich przyjęcie, jednak Cyclops podkreśla, że nie może im udzielić azylu ze względu na listę zbrodni przeciw ludzkości, o które zostali oni oskarżeni przez rząd Desturi. Shuri wybucha i przypomina, że podobne insynuacje kierowano pod adresem Storm, którą Scott dobrze zna. Summers zgadza się z tym, dodaje jednak, że nie może im zaufać, dopóki nie wytłumaczą, czemu pozwolili na uwięzienie Ororo. T'Challa wyjaśnia więc, że musiał wybrać między swoją ukochaną a swoim państwem i wybrał to drugie.

Wyspa Wielkanocna, gdzie ukrywają się Broker i jego asystentka, pani Tickle. Kobieta zaczyna się niecierpliwić, Declun stwierdza więc, że muszą tylko poczekać, aż ich szef zdobędzie vibranium – wtedy będą mogli zacząć działać. Tickle stwierdza, patrząc na znajdującą się na miejscu armię Doombotów, że po prostu nie może się doczekać, aż zobaczy cały świat w płomieniach.

Utopia. T'Challa ujawnia, że od około roku zdawał sobie sprawę z istnienia ekstremistycznej komórki zwanej Desturi. Nawet jednak z pomocą zaawansowanej technologii, którą miał pod ręką, nie mógł znaleźć jej agentów, co świadczyło o tym, że stoi za nimi ktoś potężny. Poszukiwania owego "kogoś" też jednak nie przyniosły rezultatu, przynajmniej dopóki Doom nie postanowił sam się ujawnić, atakując go [patrz Black Panther vol. 5 #1-2 – przyp. S_O]. Wyjaśnia też, że w czasie swojego śledztwa odkrył, że mieszkańcy pałacu królewskiego zostali zainfekowani zaawansowanymi technologiczne nanitami, nieświadomie stając się żywymi kamerami pracującymi dla Dooma. Jedynymi osobami wolnymi od nanorobotów byli on sam i Shuri, prawdopodobnie dlatego, że Black Pantherzy są bardziej świadomi swojego ciała, a Doom, wiedząc o tym, nie chciał ryzykować przedwczesnego zdemaskowania. To dlatego T'Challa nie mógł niczego wyjaśnić Ororo – w ten sposób ostrzegłby jedynie Dooma. Gdy Emma pyta, jaki cel miałby łotr w pomaganiu ekstremistom, T'Challa ujawnia, że chodzi mu o vibranium. Metal ten bowiem nie tylko absorbuje bądź wzmacnia energię i dźwięki, ale też może być wykorzystany w celu zwielokrotnienia mocy magicznej. Wakandyjczycy nigdy nie byli w stanie ustabilizować magicznie naładowanego vibranium, ale Panther podejrzewa, że Doom znalazł na to sposób. A gdyby wszedł w posiadanie metalu przechowywanego w skarbcu, stałby się najpotężniejszą istotą na świecie.

Ororo, wykorzystując druty ze swojej pryczy, doprowadza do krótkiego spięcia, które otwiera drzwi celi. Ku swemu przerażeniu odkrywa jednak, że za nimi czeka już Doom. Informuje on, że królowa jest mu potrzebna.

Utopia. Shuri informuje, że posiada drobną grupę uderzeniową, a jej brat stworzył pięćsetosobową armię Dora Milaje, lecz to za mało, by odbić Wakandę. Cyclops jednak, po długim namyśle, stwierdza, że ich wyspa jest całkiem nowym podmiotem politycznym i nie może ryzykować, że zostaną uznani za agresorów. T'Challa rozumie tę decyzję.

Pół godziny później, gdy Wakandyjczycy zbierają się do powrotu, Cyclops pyta, co zamierzają zrobić z zainfekowaną nanitami Storm, T'Challa stwierdza więc, że próbował razem z przyjacielem znaleźć sposób na ich dezaktywowanie. Po chwili Summers stwierdza, że jeszcze pół roku temu rzuciłby wszystko i wyruszyłby z nim, Panther stwierdza jednak, że przywódca zawsze musi brać pod uwagę szerszą perspektywę. Wtedy Scott zauważa, że choć oficjalnie nie może poprzeć króla, to jednocześnie nie może zabronić nikomu udzielenia pomocy. Gdy więc T'Challa się odwraca, widzi Logana, Kurta i Piotra wsiadających do jednego z samolotów. Po chwili eskadra królewskich quinjetów wyrusza do Wakandy.

Wakanda. W skarbcu Doom wyjaśnia Ororo, że jedenaste zabezpieczenie nie daje się złamać ani technologią, ani magią, i że potrzebują do tego wprawnego złodzieja. Nie spodziewa się jednak, że Storm będzie współpracować dobrowolnie, a nie ma czasu na gierki, każe więc wprowadzić więźniów, wśród których znajdują się Ramondai S'yan, i każe zlikwidować jednego z nich [ale tylko jakiegoś "redshirta" – przyp. S_O]. Następnie daje Storm dziesięć minut na otwarcie zamku.

T'Challa informuje zebranych, jak ciężko jest obstawiona granica Wakandy. Zaawansowana broń strażników nie jest jednak największym problemem – zaprojektował większość z niej, więc zna wszystkie możliwe furtki. Dodaje jednak, że każda maszyna jest sterowana przez człowieka, a nie może pozwolić na rozlew krwi. Kurt stwierdza, że może będą musieli ją przelać, bo Desturi nigdy się im dobrowolnie nie poddadzą. Shuri dodaje, że obalili oni legalne rządy i współpracują z najgorszym łotrem na świecie. Ogłasza, że odzyska władzę, choćby po trupach.

T'Kan zostaje poinformowany o tym, że wielu robotników i nauczycieli zaczęło masowo zwalniać się z powodu chorób. Przywódca Desturi stwierdza, że to typowy ruch strajkujących i że niedługo wszystko wróci do normy, każe jednak zebrać nazwiska wszystkich "chorych". Po chwili otrzymuje wiadomość o tym, jakoby T'Challa pojawił się na granicy. Każe więc zmobilizować wojsko i zabić T'Challę i Shuri, jeśli postawią stopę na wakandyjskiej ziemi.

Skarbiec. Gdy czas dany Storm na otwarcie zamku mija, Doom każe zabić Ramondę. S'yan rzuca się, by ocalić Królową-Matkę, i sam zostaje zastrzelony. Doom informuje Ororo, że jeśli nie będzie ona współpracować, zabije wszystkich w pomieszczeniu, a potem zacznie mordować mieszkańców państwa. Po chwili przedostatnie zabezpieczenie zostaje złamane.

Armia Black Panthera staje przy granicy, naprzeciw wakandyjskim oddziałom. T'Kan pojawia się za pośrednictwem hologramu i lekceważąco stwierdza, że monarchowie najpierw uciekli, by ocalić własną skórę, a teraz wracają, by przelać krew niewinnych Wakandyjczyków. Shuri ogłasza więc, że wojnę wypowiadają nie Wakandzie, lecz członkom Desturi, którzy bezprawnie przejęli władzę. Daje im jedną szansę na poddanie się i uniknięcie rozlewu krwi, obiecując łaskę i zapewnienie na reprezentacji w rządzie, jeśli natychmiast oddadzą władzę. Gdy przewodniczący nowego rządu wyśmiewa jej żądania pytając, czy zamierza zacząć wybijać mieszkańców, by odzyskać tron, Black Panther przypomina, że wypowiedziała wojnę Desturi. Oni bowiem, jak stwierdza T'Challa, nie są Wakandą. Nagle, obaj Black Pantherowie zostają przeteleportowani przez Nightcrawlera do pałacu, a gdy Shuri skręca kark T'Kana jej brat ogłasza, że to oni są Wakandą.

Autor: S_O

Galeria numeru

DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1 DoomWar #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.