Avalon » Serie komiksowe » Nation X: X-Factor » Nation X: X-Factor

Nation X: X-Factor

Postacie
Zapowiedź

Utopia. Schronienie dla mutantów. Idealny dom dla X-Factor? Tak myślał Cyclops, zapraszając jedyną mutancką agencję detektywistyczną do przenosin na wyspę. Czy Madrox i reszta X-Factor zdecydują się na przeprowadzkę? Czy po wizycie tajemniczego Crona wyspa przetrwa?

Streszczenie

22 kwietnia 1943 roku. Na jednej z ulic pewna starsza kobieta spisuje w swoim dzienniku relacje z ostatnich wydarzeń. Warszawskie getto jest oczyszczane. Tysiące osób zginęło w tym miejscu w wyniku niedożywienia i śmierdzącego ubóstwa. Wojna nie może trwać wiecznie – wkrótce złamie się pod ciężarem własnej sprawiedliwości. Nie ma teraźniejszości ani przyszłości, jest wiecznie powtarzająca się przeszłość. W tym momencie tusz z pióra staruszki się wyczerpuje, a ona sama zwraca uwagę jednego z żołnierzy. Mężczyzna rozkazuje, aby przyłączyła się do grupy pozostałych Żydów, to koniec – getto jest oczyszczane. Gdy ten chce wyrwać dziennik kobiecie, ta wpada we wściekłość i go zabija. Krwią żołnierza nabija swoje pióro.

Tym razem getto zapłonie, a pewne jest, że to stanie się ponownie. Ktoś zawsze znajdzie powód, aby traktować innych gorzej niż ludzi, a wyniki tej dehumanizacji będą identyczne tak długo, dopóki jest zapotrzebowanie na nietolerancję i fanatyzm.

Teraz. Utopia. Wolverine i Cyclops przemierzają wyspę. Logan stawia 20 dolarów na to, że James Madrox nie przyjmie zaproszenia. Nagle niebo rozbłyska, a obaj bohaterowie przygotowują się do reakcji. Po chwili okazuje się, że to X-Factor. Zdenerwowany Howlett rzuca przegranymi pieniędzmi i odchodzi. Scott jest zdziwiony widokiem Layli, ponieważ myślał, iż nadal tkwi ona w przyszłości. Summers mówi, że jest mu przykro z tego powodu - kobieta spędziła samotnie pięć lat w innych czasach. Ku zdziwieniu Cyclopsa, Miller oznajmia, że nie była wcale taka sama, oraz sprawnie unika kolejnych pytań. Podczas gdy reszta drużyny się rozchodzi, Jamie i Layla udają się wraz ze Scottem.

Gaveedra chce przywitać się z Jean-Paulem, jednakże Julio go powstrzymuje. Obaj udają się na spacer po wyspie. Shatterstar uważa, że jego towarzysz jest zazdrosny oraz czuje się niepewnie pośród nich. Zapewne jest to spowodowane tym, iż Julio nie ma już mocy i że ludzie, na których mu zależało, zawsze odchodzili. Richter odpiera, iż ludzie dorastają, zmieniają się... Rozmowę pary przerywają Boom Boom i Surge. Seven na powitanie obdarowuje Tabithę długim pocałunkiem.

Tymczasem... Armor, Rockslide i Onyxx grają w football amerykański. Santo ma zdecydowaną przewagę nad rówieśnikami i bardzo tym się szczyci... Przynajmniej dopóki nie pojawia się Guido. Carosella w mgnieniu oka powala pewnego siebie mutanta. Gdy Strong Guy dostaje w twarz od zdenerwowanego Vacarro, rozpoczyna się "zabawa".

W innej części Utopii Scott wyjaśnia Madroxowi, że marzenie o życiu mutantów i ludzi w pokoju zostało przesunięte na drugi plan. Po chwili wpadają na Magneto, Namora i Emmę. Sposób, w jaki Erik wita nowoprzybyłych, wywołuje u nich różne reakcje. Madrox musi się napić.

Darwin spotyka się z Charlesem. Armado przeprasza Xaviera, za to, że przestał go szukać. Profesor zapewnia, iż nie ma powodu, aby było mu przykro, ponieważ odnalazł swój dom u boku X-Factor. Evolving Man zauważa pewną postać na brzegu wyspy.

Na jednym z balkonów znajdują się Longshot, Monet i Terry. Rozmawiają o wyspie. Według Theresy jest ona... zbyt idealna. Po chwili dołączają do nich Dazzler i Moonstar, wszyscy się witają. Monet dosłownie wpycha Arthura w ramiona Alison. Podczas gdy dziewczyny składają kondolencje Banshee z powodu jej dziecka, Longshot i Blaire postanawiają pójść uprawiać seks, jak za starych, dobrych czasów.

Gdzie indziej. Scott tłumaczy dwójce członków X-Factor, że po M-Day sprawy się skomplikowały i muszą zrobić wszystko, aby przetrwać jako rasa. James dubluje się i zaczyna błaznować. Madrox przypomina historię z "Mad Maxa". Mężczyzna uciekł z Bartertown w antycznej lokomotywie i spytał maszynisty, który miał przydomek Pig Killer: "jaki jest plan?". "Plan?! Nie ma żadnego planu", odpowiedział Pig Killer, śmiejąc się. Teraz on jest Mad Madroxem, a Scott maszynistą. Pociąg porusza się, a James pyta, jaki jest plan. Summers odpowiada, że albo trzyma się pokładu, albo niech zjeżdża z lokomotywy – decyzja należy do niego. Jamie mówi, iż jest i trzecia opcja, X-Factor nie będzie się wychylało i będzie żyło własnym życiem, aby nie stać się celem. Cyclops informuje, że nikt nie żąda ich głów na tacy, przynajmniej na razie, ale zapewne tak się stanie. Poza tym, nie widział tego, co on... Madrox z kolei odpowiada tym samym – Scott prosi, aby wyjaśnił, co miał na myśli, ten jednak stosuje uniki... W tym momencie wtrąca się Layla, która postanawia oświecić swojego kolegę. Zaczyna opowiadać – za 80 lat Summers stanie się gorzkim, sfrustrowanym i złym cyborgiem, a mutanci więzieni będą w obozach pilnowanych przez Sentinele. Scott wraz ze swą córką Ruby wciąż będzie walczyć. Bez końca.

Tymczasem, na nabrzeżu. Darwin i profesor zbliżają się do ciemnej postaci, którą okazuje się być starsza kobieta notująca coś w swoim dzienniku. Darwin wypytuje się, dlaczego ich szpieguje, jednak nie dostaje odpowiedzi. Xavier nie ma możliwości dostania się do jej umysłu. Armando postanawia zabrać jej książkę, a wtedy robi się nieciekawie. Osoba, która przed chwilą była jeszcze drobną kobietą w podeszłym wieku, rośnie do olbrzymich rozmiarów.

Gdzie indziej. Scott jest zadowolony z faktu, iż będzie miał córkę. Jego optymizm dziwi dwójkę mutantów. Dalszą rozmowę przerywa alarm.

Darwin postanawia oddać książkę kobiecie, lecz sprawę komplikuje pojawienie się Kurta i Jean-Paula, którzy zabierają dwójkę mutantów z prawdopodobnego miejsca bitwy. W tym momencie dziennik wymyka się z rąk Armando i wpada... do oceanu. Wyspa, pod wpływem ciężaru wroga, zaczyna się zapadać. Layla udaje się do Namora, aby ten pomógł Darwinowi szukać książki.

W głębinach oceanu Armando dostrzega dziennik – niefortunnie zostaje on skonsumowany przez rekina. Z pomocą przychodzi mu Namor, który potrafi okiełznać morskie drapieżniki. Chwilę później obiekt zostaje odzyskany i zwrócony kobiecie.

Staruszka zwraca się do Scotta i pyta, czy chce wiedzieć, dlaczego Utopia nie zadziała. Summers nie chce, ponieważ wierzy, że wyspa przetrwa, oraz wyprasza ją z ich domu. Kobieta uważa go za głupca, tak jak i Madroxa. Twierdzi, że kiedyś się pozabijają nawzajem.

X-Men żegnają X-Factor – Madrox czuje się, jakby o kimś zapomniał. Tymczasem w jednym z pokojów wyspy znajdują się Longshot i Dazzler – nie zanosi się, aby skończyli zbyt szybko.

Autor: Damiano

Galeria numeru

Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor Nation X: X-Factor

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.